Автор Тема: Linux Debian 5.0.0 "Lenny" 2.6.26-1-686 - проблем с LiLo  (Прочетена 2824 пъти)

NoMoreWin

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Здравейте. Много се извинявам, че още с първия пост отварям нова тема. Днес си инсталирах тази дистрибуция, като имах ясното намерение да запазая ХР-то (този Дебиан ми е първата инсталирана дистри.). След като свърших с инсталацията, ребуут и въобще не ме попита коя ОС искам да заредя. Това озчава ли, че няма начин да поправя нещата и да си буутна отново ХР-то ? Имам представа, че мога да си прикача все още неактивнoto C и да изтегля нужната информация (= никакви щети за мен) на Линукс partitiona. Това добре, но все пак искам да си оправя лоадера и да не преинсталирам Уиндолс. Ето какво надробих :

1. Инсталация - Език и Разделяне на новия дял за Дебиана направих. SWAP 2 GB (2 гб рам). Не видях никъде да ме попита дали дали искам нетинстал или разполагам със софтуер (бях записал 4 dvd-та с допълнителен софтуеър). Стигаме до проблемната част -  Grub and Lilo. С Гръб нищо не се получи, даже пробвах и Гръб 2 въпреки предупрежденията. Пак ми изписа съобщение за неуспешно действие. Опитах и в MBR и в новия дял за Линукс - Не стана. Уж успях с Лилото, но явно не. Никъде не виждам прозорец където да ме попита каквото и да е. Само изписва, че е активирано и редовете с data започват да текът.
2. На няколко места видях Failed с червени букви. Ето какво горе долу беше изписано.
NFS Common Utilities - failed
blinds - failed
lwresd - failed
NFS common utilities statd -failed
rpc bind - failed
nfsd - last server has exited

Моля за разбиране, опитах се да потърся в търсачката преди да започна да пиша. Ако има разяснение по моя случай в някоя друга тема, не бих имал против да ми преместите или изтриете мнението. Още съм като в небрано лозе, но поне си активирах интернет връзката.

Благодаря предварително.
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Linux Debian 5.0.0 "Lenny" 2.6.26-1-686 - проблем с LiLo
« Отговор #1 -: Jul 03, 2009, 17:38 »
Много странен проблем. Никога, ама никога не ми се е случвало Grub  да не успее да се инсталира или да не ми разпознае другите инсталирани операционни системи. Единствено, което ми идва на ум е, ако нещо в хард диска има проблем.
Иначе по принцип Grub си му задавам да се инсталира в MBR и нямам грижи.
Можеш да опиташ сега да инсталираш Grub от работещата система. Първо го инсталираш със synaptic или от конзола, после в конзолата с адм.права пишеш:
grub-install /dev/hda(или какъвто ти е диска де)
После
update-grub
Опитай да видим какво ще стане. Евентуално постни какви надписи излизат.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Linux Debian 5.0.0 "Lenny" 2.6.26-1-686 - проблем с LiLo
« Отговор #2 -: Jul 03, 2009, 18:18 »
Аз съм я омазвал доста след неуспешно инсталиране на Ubuntu (повредено CD) и инсталиране на Debian отгоре. Наскоро имах пак проблем и го реших така:

http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=35104.msg176027#msg176027

П.С Виж моя пост в края...
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Linux Debian 5.0.0 "Lenny" 2.6.26-1-686 - проблем с LiLo
« Отговор #3 -: Jul 07, 2009, 09:55 »
Много странен проблем. Никога, ама никога не ми се е случвало Grub  да не успее да се инсталира или да не ми разпознае другите инсталирани операционни системи...
Може, може  ;D ако си е форматирал другите дялове без да разбере  ;D
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast