Автор Тема: Линукс за слабо пц  (Прочетена 9512 пъти)

lubo55

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
Линукс за слабо пц
« -: Nov 10, 2011, 11:51 »
Здравейте! Имам една машина 512ram, 1gxz какво ми препоръчвате ?
Исках убунто но ще му е тежка графиката, ако може нащо леко базирано на убунту/дебиан.Машината ще има мейл и уеб сървър.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #1 -: Nov 10, 2011, 12:08 »
mail and web - успех. Като искаш да е ubuntu и да е mail и web си сложи: ubuntu server.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

lubo55

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #2 -: Nov 10, 2011, 12:12 »
mail and web - успех. Като искаш да е ubuntu и да е mail и web си сложи: ubuntu server.
Исках да има графична среда макар че тя може да се пусне и при сървъра.Имам оригинално цд с убунту сървър но нещо не се буутва незнам защо
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #3 -: Nov 10, 2011, 12:14 »
Тая машина ще има да бъхти, а ти искаш и графична среда... Не мога да ви разбера... Сложи си BSD.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

lubo55

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #4 -: Nov 10, 2011, 12:17 »
Тая машина ще има да бъхти, а ти искаш и графична среда... Не мога да ви разбера... Сложи си BSD.
Временно ми трябва тази машинка .. Какво ви е мнението за tilix kde3
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #5 -: Nov 10, 2011, 13:00 »
Debian + xfce4
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #6 -: Nov 10, 2011, 13:00 »
Пробвай Crunch Bang - основано е на Debian, графиката му е лека, върви на 600 MHz, 192 RAM - като десктоп, не като сървър.
Успех!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #7 -: Nov 10, 2011, 13:35 »
Ако ще е сървър, каквато и дистрибуция да инсталираш и настроиш правилно, ще си работи. Защото то не е само голата инсталация, а правилната настройката после му е майката. Разбира работата много ще зависи от натоварването на уеб и мейл демоните, които ще ползваш. Но без X-сървър, нямаш никаква нужда от него за уеб и мейл сървърите. Аз правя такива машини от далеч по-стари и по-слаби компютри. Успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

lubo55

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #8 -: Nov 10, 2011, 13:51 »
Ако ще е сървър, каквато и дистрибуция да инсталираш и настроиш правилно, ще си работи. Защото то не е само голата инсталация, а правилната настройката после му е майката. Разбира работата много ще зависи от натоварването на уеб и мейл демоните, които ще ползваш. Но без X-сървър, нямаш никаква нужда от него за уеб и мейл сървърите. Аз правя такива машини от далеч по-стари и по-слаби компютри. Успехи.
благодаря за информацията
« Последна редакция: Nov 10, 2011, 14:16 от lubo55 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #9 -: Nov 10, 2011, 23:47 »
Аз в момента работя по дистро базирано на Убунту 10.04 с КДЕ 3.5, но не съм сигурен кога ще стане, но можеш и сам да се пробваш.
И аз се боря като прасе с тикви с едни такива линукс проблеми и за свой си цели съм си направил собствена дистрибуциика виж тук  http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=41927.0 и сега подготвям на негова основа това http://www.trinitydesktop.org/screenshots.php. Не ме кефи хич КДЕ, но първите ми впечатления са, че върви много леко, струва ми се, че дори е по-леко и от хфсе на 10.04, но щото компа ми е доста мощен го магеря на виртуалка и е малко измамно това чувство.
Ако успея да го направя, така че да ми хареса ще го кача при другите, но можеш и сам да си го направиш, не е голяма философия.
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #10 -: Nov 12, 2011, 00:23 »
@lubo55 Предлагам ти да пробваш CTKarch.Пали графична среда с 40-50Мб РАМ.От там нататък всичко зависи от теб какви приложения ще ползваш.Аз от доста време ползвам OpenboxWM с 512Мб РАМ и нямам никакви грижи.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #11 -: Nov 12, 2011, 09:55 »
Отваряш си Distrowatch и почваш наред да разглеждаш дистрибуциите.Влез в сайтовете им,погледни какви са хардуерните изисквания и си избери,която покрива най-добре твоите параметри.Arch-базираните,Slackware-базираните и Debian -базираните,но с по-леки графични среди са добър избор.Аз бих заложил на твое място на SalixOS или Zenwalk.
http://www.salixos.org/wiki/index.php/Home

http://zenwalk.org/
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

kingrat

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #12 -: Dec 28, 2011, 20:19 »
Младежи, какво бихте препоръчали (десктоп с графична среда) за машина 2 гхц и 768 рам, 64 видео карта? Дали Убунту 10.04 ЛТС ще му върви добре или да пробвам нещо по-старо Харди Нерон или съвсем друга дистрибуция?

Активен

Intel

  • Гост
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #13 -: Dec 28, 2011, 20:50 »
По-добре не избирай нещо с графична сред gnome или kde (по скоро lxde или xfce, не знам какви са ти очакванията).
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линукс за слабо пц
« Отговор #14 -: Dec 28, 2011, 20:52 »
Ubuntu 10.04 ще върви добре, почти съм сигурен. Няма смисъл да пускаш Xubuntu или Лубунту. Консумацията на новите версии дори превишава тази на Ubuntu 10.04 с Gnome 2.30, а тя все още е с по- големи възможности за конфигурация и с повече опции.
« Последна редакция: Dec 28, 2011, 20:55 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png