Автор Тема: Панграми  (Прочетена 7339 пъти)

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Панграми
« -: Oct 30, 2014, 11:52 »
Преди няколко години (според тикета във fsa-bg и публикацията в linux-bg са 9; не мога да повярвам, че мина толкова време) екипът за превод на Gnome търсеше панграма на български. Тогава какви ли не простотии (някои си бяха цели умнотии) измислихме, но така и не се намери идеална (съдържаща всяка буква само по 1 път) панграма, а имаше и съмнения, че такава въобще е възможна (ако изключим самата азбука като такава). Това не ми даде мира и преди време се захванах сериозно с търсенето на идеална панграма, малко след това се включи и един колега, а в последно време, поради липса на време, той пое почти изцяло търсенето. И резултатът вече е налице. Имаме значителен списък от идеални панграми на български, но никоя от тях не оформя смислено изречение. Представям ви първите 2 идеални панграми на български в смислени изречения:
Цитат
Хм, Гиньо с чужд плюш в цъфтящ безкрай
Хм, бей Гиньо в цъфтящ парк с чужд шлюз
Търсенето продължава. На някого интересно ли му е и търси ли все още панграми? Ако някой има желание, може да публикува тук още непубликувани панграми (независимо дали са идеални или не), за да обогатим още българския списък.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

sharena_sol

  • Гост
Re: Панграми
« Отговор #1 -: Oct 30, 2014, 13:54 »
Ето:

Цитат
С кьорав хуй щипеш. Дзън, Жглюфч, Тцямб


Последните 3 думи за ономатопеи, описващи звуците от щипането  [_]3
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Панграми
« Отговор #2 -: Oct 30, 2014, 16:57 »
Много добре си се насочил - ключово в търсенето на идеални панграми на български се оказа именно започването от две думи, в които в едната има "ь", а в другата - "й" ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Панграми
« Отговор #3 -: Nov 23, 2014, 23:21 »
Изглежда няма интерес, но все пак да кажа, че намерихме смислено звучаща идеална панграма без име (като "Гиньо") в състава си:
Цитат
Хм, с чужд плюш и цъфтящ гьон в безкрай
Крайната цел е в изречението да няма също междуметия (като "хм") и ономатопеи, и да има поне един глагол.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Панграми
« Отговор #4 -: Nov 24, 2014, 00:39 »
За мен лично този въпрос приключи още тогава. Беше им дадена идеаната панграма, онази за житата. Но не. Била 40 букви и им се струвала дълга. Ами то всяка една, която е създадена от точно 30 до към плюс две, все ще звучи безсмислено, то не че мързеливото куче е много смислено де.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Панграми
« Отговор #5 -: Nov 25, 2014, 15:01 »
Идеална панграма, съдържаща глагол, без да се използват междуметия, ономатопеи и имена:
Цитат
Край чужд цех ям гьон, плюш... с щифт в зъб
Язък, че се налага да съдържа многоточие, за да издържи граматическата коректност. Всъщност, не успях да си изясня дали присъствието на едър препинателен знак като многоточието, или обединяването на две отделни изречения (разделени с точка, удивителна, въпросителна, тире, вметване с кавички...), продължава да се счита за панграма.

За мен лично този въпрос приключи още тогава.
go_fire, отдавна не търсим панграма, която да се използва за целите, поставени тогава. Просто занимавка за обогатяване на списъка от български панграми. Иначе съм съгласен, че панграмата с житата е много красива, нищо че не е идеална, и наистина е много съмнително да се намери идеална панграма, която да става за използване в нормален разговор, но... кой знае :)
« Последна редакция: Nov 25, 2014, 15:02 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Панграми
« Отговор #6 -: Feb 21, 2015, 00:59 »
Още една с глагол, но връщаме междуметието за сметка на многоточието:
Цитат
Брей, с гьон мих чужд шлюз в цъфтящ парк.

Междувременно на страницата в Уикипедия са се появили нови панграми, които не са наше дело и са вписани анонимно. Ако е бил някой тукашен съфорумец, скоро да си признае - не е срамно :)
« Последна редакция: Feb 21, 2015, 01:17 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Панграми
« Отговор #7 -: Feb 21, 2015, 20:11 »
Понеже днес видях, че на английски и холандски има самоброящи се панграми (self-enumerating pangrams), реших, че ще е хубаво да си имаме такава и на български. Понеже и на двата езика тези панграми в превод започваха с "Тази панграма съдържа" реших и моята да е такава. С огромна доза късмет резултатът е налице:
Цитат
Тази панграма съдържа тридесет "а"-та, едно "б", десет "в"-та, две "г"-та, тридесет и три "д"-та, четиридесет и шест "е"-та, две "ж"-та, две "з"-та, деветнадесет "и"-та, едно "й", едно "к", едно "л", две "м"-та, деветнадесет "н"-та, дванадесет "о"-та, две "п"-та, тринадесет "р"-та, тринадесет "с"-та, четиридесет и три "т"-та, едно "у", едно "ф", едно "х", едно "ц", три "ч"-та, две "ш"-та, едно "щ", три "ъ"-та, един "ь", едно "ю" и едно "я".
С огромна доза късмет е, понеже всички алгоритми за търсенето ѝ, които ми хрумнаха, ме отвеждаха към безкрайни цикли, та накрая вкарах случаен елемент (разбъркване на букви) и то взе, че след няколко минути изплю резултат. Щеше да е хубаво, ако си бях записал лог на разбъркванията (сега щях да мога да кажа и точните стъпки за изграждането ѝ), но... акъл - море, глава - шамандура...
Всъщност, имам усещането, че със същите думи за начало на изречението и същата структура на изречението може да се направи поне още една самоброяща се панграма, но засега не мога да кажа така ли е. Случайният елемент при второ търсене ще ми гарантира почти на 100% има или няма (в зависимост дали ще изплюе същия или друг резултат), пуснал съм го отдавна и още го чакам, ще видим. При наличие на време и вдъхновение в бъдеще може да помисля за по-бързи алгоритми и без случайни елементи.
« Последна редакция: Feb 21, 2015, 20:41 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Панграми
« Отговор #8 -: Feb 23, 2015, 17:06 »
Дозата късмет се оказа не чак толкова огромна. Да, няколкото последвали изпълнения от по няколко часа не дадоха резултат и ги прекъсвах, че да не се мъчат, но след това едно изпълнение отново успя да генерира панграма за няколко минути. Интересното беше, че генерира абсолютно същата панграма, макар и с други подредби на символите за проверка (може първият път да нямах точен лог на подредбите, но пък имах лог на повторенията при проверките, които да ми кажат). Малко се разочаровах, че това значеше, че най-вероятно няма друга самоброяща се панграма с това начало и структура на изречението, изпълних генерирането още няколко пъти, без да успее да приключи, но накрая изненада - имам трето успешно изпълнение, отново му бяха достатъчни няколко минути, отново подредбите са различни, но този път и панграмата е различна:
Цитат
Тази панграма съдържа тридесет и три "а"-та, едно "б", дванадесет "в"-та, две "г"-та, тридесет и пет "д"-та, четиридесет и шест "е"-та, две "ж"-та, две "з"-та, двадесет "и"-та, едно "й", едно "к", едно "л", две "м"-та, деветнадесет "н"-та, дванадесет "о"-та, три "п"-та, дванадесет "р"-та, тринадесет "с"-та, четиридесет и две "т"-та, едно "у", едно "ф", едно "х", едно "ц", четири "ч"-та, две "ш"-та, едно "щ", три "ъ"-та, един "ь", едно "ю" и едно "я".
Е, все още не зная може ли да има трета, ще бъде проверено, но мен повече ме вълнуваше дали първата не е единствена, което щеше да сложи край на задачата, а аз не обичам краищата. Разбира се, може да се генерират други самоброящи се панграми с различно начало и структура на изречението. Всъщност, зачетох се в историята на създаването на английските самоброящи се панграми, било е голяма мъка, а се оказва и, че на английски все още не е създадена напълно чистата класическа самоброяща се панграма (започваща с "This pangram contains" и използваща "and" преди последната буква), та някой ден може да си поиграя да разбера къде влиза в невъзможност и дали не може да се избегне :)

Между другото, понеже сме компютърен форум, предполагам, че на някого ще му е интересно да види кода, с който ги генерирам. Прилагам файла тук. Ако някой пита "Защо php?"... Защото bash не е удобен за тези цели, а понеже по едно време работих като php програмист, първото, за което се сещам след bash, е php :P Кодът е кратък и прост, така че лесно може да се пренапише. Ползвал съм статичен масив с имената на числата, защото е по-бърз, по-независим от външни файлове и защото си имах готов такъв. Ако някой иска може да ползва PEAR класа Numbers_Words, но да има предвид, че текущо българската му локализация е с Windows-1251, та или трябва да ползва iconv, или да смени кодировката във файла. Изчистил съм го от логовете, които си бях нацвъкал - ако някой иска, да си сложи. Оказа се, че логът на случайните подредби, за който първоначално съжалявах, не е интересен с нищо, но по желание - ей там при shuffle-а. Надявам се никой да не ме пита за лицензи, но ако някой пита - всичко мое е с лиценз WTFPL.
« Последна редакция: Feb 23, 2015, 17:08 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Панграми
« Отговор #9 -: Feb 23, 2015, 22:14 »
Щеше да е яко да си казва и броя на буквите, защото другите там всяка си има бройката. Харесва ми, че има и „моята“ за житата дето, е спечелила там не знам си какъв си конкурс.

п.п. Тъпо. Няма ми го послеписа дето казвах, че това изказване за bash-майсторите звучи като предизвикателство и ще е готино да се възстанови конкурса. Ех, смотан ти smf.
« Последна редакция: Feb 23, 2015, 22:50 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear