Автор Тема: Тролене по Майкрософт  (Прочетена 17216 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #60 -: Feb 11, 2015, 01:19 »
Просто не съм маниак и ползвам всякакви операционни системи без никакви скруполи и задръжки. :)
Коментара ми беше провокация. Нали темата е за тролене.
А наистина ако ги нямаше Microsoft въобще не можем да предположим дали свободния софтуер, отворения код или Linux щеше да е това, което е.
И ако на дадена машина Windows ми работи по добре от Linux съобразено с хардуера и ползвам системата само за забавление и черпене на информация от интернет, защо трябва да се пъна с Linux само да се бия в гърдите каква мощна и функционална система имам с екстри от които никога няма да се възползвам.
Принципно съм запален фен на Linux Но нека погледнем нещата и от практичната страна а не от страната примерно на вечния спор Левски-ЦСКА.
Приятна вечер на всички фенове и наздраве от мен.  [_]3

Ами той и за това не става. Мултимедийната му поддръжка е ужасна, Имал съм нещастието да ползвам информация върху тази уж ОС и положението е трагично. Това е наказание за някой, който ти е силно неприятен. А относно апаратната поддръжка, не бих казал, че е калпава, защото никога не я е имало. И по трите показатели е неспасяем.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #61 -: Feb 11, 2015, 10:19 »
Хайде да не подхващаме темата и за хардуерната поддръжка и кое работи по-добре на определени машини и кое - не! Ако производителите на хардуер - и по-специално на графични чипове . споделяха повече за продуктите си или пък всичко, тогава щеше да може да се прави истинско сравнение на производителност. А сега.... Тоя драйвер ще тръгне ли, оня ли, ма какви въртели да правя, за да ми вървят и вградения и втория графичен.... Простотии. Линукса няма нищо общо с това. Това е една глупава система, която работи с това, което и се подаде. Как ще напишеш читав драйвер или приложение, като от производителя не ти дават всичко за машинарията? Ми няма как. А няма и как да дадат. Имах една сериозна битка с usb камера, която просто загубих. Вече не помня и чипа какъв беше, но бяха пуснали драйверче само за Windows. Не ми се занимаваше и да го пробвам, дали ще тръгне и на линукс тоя драйвер. Просто подарих камерата. Та, ако програмата или чипа ти половината е крадена технология, патентована от някого, но ти си решил също да я продаваш нелегално, нищо чудно, че се случва така. А при големите играчи като nVidia, ATI и подобни.... Ако се гледат нещата откъм пазар, колкото по-използваеми са продуктите им, толкова по-добре, нали? Би трябвало да могат да продават повече. Ама то идва и въпроса, какви договорки имат с Майкрософт. Всички знаем, че тази компанийка действа и доста задкулисно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1256
    • Профил
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #62 -: Feb 11, 2015, 10:29 »
Благодарение на Майкрософт света дръпна малко по-напред сравнително бързо. Нека им го признаем. Въпросът е, ако ги нямаше и софтуера беше с отворен код, какво щеше да стане?! Дали свободния ресурс щеше да се изхарчи за нещо полезно или не. И какво щеше да е различното.
Имаше една статийка, където се развиваха два сценария. В първия, от космоса с плазмен лъч е ударена централата на Майкрософт и загиват всички, които я управляват, включително собственика. И компанията изчезва.
Във втория природно бедствие унищожава производствените мощности на Интел и света остава без основния производител тогава на CPUта.
Та доколкото си спомням, света оцеляваше, ако Интел изчезнеше, но не и Майкрософт.  :D Беше забавно четиво, но не мога да го намеря, че беше на хартия.

Някой да си спомня за OS/2, NeXT, BeOS etc? И дали ако го нямаше Microsoft, тези операционни системи нямаше да са на нивото на Windows 10 (примерно) още преди 10-15 години? Някой помни ли какво беше RISC?

Или казано накратко -- не търсете технологични причини за възхода на Microsoft (или такива за падението или изчезването на други аналогични на техните продукти). Нито пък на Intel.
« Последна редакция: Feb 11, 2015, 10:37 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #63 -: Feb 11, 2015, 10:49 »
Цитат
Някой да си спомня за OS/2, NeXT, BeOS etc? И дали ако го нямаше Microsoft, тези операционни системи нямаше да са на нивото на Windows 10 (примерно) още преди 10-15 години? Някой помни ли какво беше RISC?

Най-вероятно нямаше, поради простата причина че на такъв хардуер - толкова.

Иначе всички знаят какво е RISC. Всички x86 процесори след някъде Pentium 4 са всъщност RISC процесори "под капака". x86 процесорът не изпълнява нативно x86 инструкции, последните минават през декодер, който транслира CISC инструкциите до набор от RISC такива. Защо фронтенда е CISC, а бекенда е RISC е дълга тема, но за сегашното положение има причина. CISC инструкциите утилизират паметта по-добре, а достъпите до паметта са скъпи. Kешовете донякъде спомагат нещата да не са толкова тежки, но те облагодетелстват еднакво добре и CISC и RISC архитектурите.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #64 -: Feb 11, 2015, 11:12 »
Благодарение на Майкрософт света дръпна малко по-напред сравнително бързо. Нека им го признаем. Въпросът е, ако ги нямаше и софтуера беше с отворен код, какво щеше да стане?! Дали свободния ресурс щеше да се изхарчи за нещо полезно или не. И какво щеше да е различното.
Имаше една статийка, където се развиваха два сценария. В първия, от космоса с плазмен лъч е ударена централата на Майкрософт и загиват всички, които я управляват, включително собственика. И компанията изчезва.
Във втория природно бедствие унищожава производствените мощности на Интел и света остава без основния производител тогава на CPUта.
Та доколкото си спомням, света оцеляваше, ако Интел изчезнеше, но не и Майкрософт.  :D Беше забавно четиво, но не мога да го намеря, че беше на хартия.

Някой да си спомня за OS/2, NeXT, BeOS etc? И дали ако го нямаше Microsoft, тези операционни системи нямаше да са на нивото на Windows 10 (примерно) още преди 10-15 години? Някой помни ли какво беше RISC?

Или казано накратко -- не търсете технологични причини за възхода на Microsoft (или такива за падението или изчезването на други аналогични на техните продукти). Нито пък на Intel.
Помня ги. OS/2 и NeXT не съм виждал и пробвал, но пробвах Be. Бях много зарибен по тази система, но .... Още не бях и докосвал тогава линукс.
Технологични причини за възхода на Майкрософт няма. Всичко при тях е маркетинг и търговия. Бил Гейтс купува DOS за $50K и от там тръгва всичко.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #65 -: Feb 12, 2015, 11:18 »
Цитат
Някой да си спомня за OS/2, NeXT, BeOS etc? И дали ако го нямаше Microsoft, тези операционни системи нямаше да са на нивото на Windows 10 (примерно) още преди 10-15 години? Някой помни ли какво беше RISC?

Най-вероятно нямаше, поради простата причина че на такъв хардуер - толкова.

Иначе всички знаят какво е RISC. Всички x86 процесори след някъде Pentium 4 са всъщност RISC процесори "под капака". x86 процесорът не изпълнява нативно x86 инструкции, последните минават през декодер, който транслира CISC инструкциите до набор от RISC такива. Защо фронтенда е CISC, а бекенда е RISC е дълга тема, но за сегашното положение има причина. CISC инструкциите утилизират паметта по-добре, а достъпите до паметта са скъпи. Kешовете донякъде спомагат нещата да не са толкова тежки, но те облагодетелстват еднакво добре и CISC и RISC архитектурите.
  Всъщност причината поради която CISC инструкциите се превръщат в RISC е основно една: C компилаторите използват само ограничено множество от инструкции! Останалите само тежат на процесора и затова се заменят насила с по-некадърни версии, които в 99,99% от случаите изобщо няма да се ползват.
  Не е проблемът, че CISC е лоша архитектура, а проблемът е, че никой не я ползва на софтуерно ниво...

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #66 -: Feb 12, 2015, 12:06 »
  Всъщност причината поради която CISC инструкциите се превръщат в RISC е основно една: C компилаторите използват само ограничено множество от инструкции! Останалите само тежат на процесора и затова се заменят насила с по-некадърни версии, които в 99,99% от случаите изобщо няма да се ползват.
  Не е проблемът, че CISC е лоша архитектура, а проблемът е, че никой не я ползва на софтуерно ниво...

Не съм съгласен. CISC е ужасна и непрактична архитектура. Преди няколко години се заяждах, че Асемблер не е по-сложен език от Ц. Тогава пак Гейт ми обясни — пич ти не си виждал съвременен  Асемблер, а само онзи от унито. Трябва да си ракетен инженер, за да можеш да пишеш на него.

CISC по начало е лоша идея и с времето нещата стават само по-зле. Типичният онагледяващ пример е онзи П4 на 3,06 от съседната тема. Когато излезе преди няколко години, изглеждаше невъзможен. Оказа се невъзможен боклук. Бавно, тромаво нещо, пилеещо енергия и отопляващо атмосферата като реактивен двигател. След него Интел се мъчеха още година-две, но беше ясно, че са стигнали върха на помията и дадоха крачка назад към Пентиум 3, който прекръстиха на Ядка, защото не върви да кажат — а ве взехме ви тук едни много млрд. щ.д., ама всъщност ви мамим. Но оказа се Копермайн е само глътка въздух и за да могат да засилват влака все повече към пропастта, направиха това, което каза Гейт в предният си коментар.

Все някога 8*86 ще се срути окончателно и тогава ще ревете с крокодилски сълзи. Пък аз нека съм в ролята на Касандра, въпреки трагичната ѝ съдба.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #67 -: Feb 12, 2015, 12:42 »
Нормално е всеки компилатор (включително и C компилаторите) да генерира код, за който (условно казано, не съм чел статистика по въпроса) над 90% от инструкциите са едно малко подмножество, примерно 20-30% от CISC instruction set-а. Това не е защото компилаторите са глупави или ISA-та е раздута до безумие, а защото така работят нещата. Аналогия с това са човешките езици - има такива с много богат речник и такива, в които има далеч по-малко думи, но във всекидневната реч хората употребяват ексклузивно малък процент от речниковия запас. Това не е задължително да е защото са глупави, дори най-интелигентните малко или много се вписват в този модел.


x86 използва RISC ядро най-вероятно за да може да си уплътнява по-добре "дебелия" pipeline и да се възползва по-добре от разните модерни благинки от сорта на спекулативното изпълнение и т.н. Като доминирането на x86 архитектурата твърде вероятно е резултат от наличието на голяма база legacy софтуер. Itanium-а си беше изцяло RISC процесор с радикално различна архитектура от x86, но не се прие добре на пазара.

В днешно време обаче тези спорове са доста ирелевантни след като границите са размити доста и приоритетите са други. "Модерните" ARM процесори бидейки RISC такива имат доста раздут instruction set, "модерните" x86 процесори транслират CISC инструкции до RISC такива, а акцентите вече са в посока повишен паралелизъм, подобрен branch prediction, многоядрените процесори и всичките драми свързани с тях и тези спорове малко или много са останали в миналото.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #68 -: Feb 12, 2015, 16:35 »
Спорът "assembler срещу C" няма абсолютно нищо общо с "CISC vs. RISC". А още по-глупаво е да се отъждествява CISC с x86. Така че не разбирам с какво може да не си съгласен, още повече като не знаеш assmbler.

Това, че x86 assembler-ът не става - ами така си е... Това че Intel са ударили на камък с друг опит - пак това не е доказателство за качествата на CISC по принцип.

Цитат
Нормално е всеки компилатор (включително и C компилаторите) да генерира код, за който (условно казано, не съм чел статистика по въпроса) над 90% от инструкциите са едно малко подмножество, примерно 20-30% от CISC instruction set-а. Това не е защото компилаторите са глупави или ISA-та е раздута до безумие, а защото така работят нещата.
  Това е точно така. А нещата работят така, защото езиците от високо ниво (C, Java и т. н.) такива инструкции си искат за обработка. Като имаш израз със събиране - ще използваш операции за събиране, естествено.
  Но ако имаш CISC инструкции, които са добре подбрани и които са добре реализирани, то с тях нещата могат да много по-добре (и като скорост и като енергийна ефективност). За момента само на теория, защото програмирането на assembler не е смислен вариант за големи проекти. А създаването на специални езици и компилатори за съответния CISC не е невъзможно, но е трудно осъществимо. Освен това някак смисълът се губи в общия случай. Те на съвременния хардуер за масова употреба гледат да му сложат колкото се може по-смотан софтуер, за да трябва да купуваш след години новото устройство. Какъв е смисълът да оптимизираш хардуера тогава??? Практически никакъв.

Цитат
Аналогия с това са човешките езици - има такива с много богат речник и такива, в които има далеч по-малко думи, но във всекидневната реч хората употребяват ексклузивно малък процент от речниковия запас.
Много добър пример. И тук веднага трябва да допълним. Тези човешки езици внезапно получават нуждата от огромно допълнение, ако на тях започнеш да описваш примерно математика. Появяват се някакви нови думи и съчетания, като например: квази-проективно многообразие, област на цялостност, ньотеров пръстен и какво ли още не. Същото е и с CISC. Ако ще го ползваш за софтуер за тестов редактор - тогава едни RISC инструкции ще са напълно достатъчни. Но ако ще трябва да е нещо по-сложно и доста специфично, то не че не може пак с прости думи, но ще стане просто много неефективно.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Тролене по Майкрософт
« Отговор #69 -: Feb 12, 2015, 17:16 »
Спорът "assembler срещу C" няма абсолютно нищо общо с "CISC vs. RISC". А още по-глупаво е да се отъждествява CISC с x86. Така че не разбирам с какво може да не си съгласен, още повече като не знаеш assmbler.


Определено не съм съгласен и е свързано точно с инструкциите дето ги дъвчеш. Относно несъответствието на 8*86 с CISC, ами това е най-развитата такава архитектура и на практика опапкала целият пазар. Ако ти кажа Arm, ще можеш да възразиш, да ама PPC и ще си прав, защото и той е доста разпространен. Ще можеш да кажеш дори още. Но не така е при CISC. Интелци изпиха цялата вода.

На там не ми се пише, говорете си с Гейт.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear