Автор Тема: Какво да подхвана?  (Прочетена 14394 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Какво да подхвана?
« -: Feb 24, 2014, 12:53 »
FreeBSD или OpenBSD? Изглежда, че първото ще е по-удачен избор ( погледнах набързо два-три линка ), но понеже съм незапознат, да питам и вас. И другото е, препоръчайте моля литература. Официалното ръководство на FreeBSD например не е особено подробно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #1 -: Feb 24, 2014, 14:41 »
Не веднъж съм твърдял, че като изхвърлим идиализма, трите вида лицензиране са три различни бизнес модела като всеки от тях има смисъл. ОпенБСД не съм сигурен, но мисля, че е БСД система с ГПЛ лицензиране/бизнес модел и аз лично, не намирам смисъл в него.
При ФрииБСД смисъла на бсд лиценза е, аз ако развивам някакъв комерсиален продукт, да те финансирам ти да го правиш, а аз да мога да го имплементирам с малко промени и допълнителни функции в моя си продукт за който не давам сорс и това е основната разлика между ФрииБСД и Линукс.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #2 -: Feb 24, 2014, 15:54 »
Питането ми по-скоро беше не за лицензите, а за това, кое да започна да изучавам, щото BSD ми е познато само в общи линии. Зная разликата между Линукс и това нящо и какво представлява в общи линии ports системата, но до там. А може да ми се наложе да го ползвам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

MGMCHANNEL

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #3 -: Feb 24, 2014, 16:03 »
FreeBSD или OpenBSD? Изглежда, че първото ще е по-удачен избор ( погледнах набързо два-три линка ), но понеже съм незапознат, да питам и вас. И другото е, препоръчайте моля литература. Официалното ръководство на FreeBSD например не е особено подробно.
OpenBSD -e iинтересно ако се интересуваш от секюритито и държиш на изцяло чиста базова система без блоб в нея. Идеята на проекта е преди всичко свързана с чистата базова система,сигурността, портабилността и коректността на кода в нея.
FreeBSD -е коренно различно -няма нищо общо с OpenBSD -освен общото ядро -преди повече от 20 години! Идеята на проекта е преди всичко перформънса, лекотата на използване върху i386/amd64 платформата + още 2-3 платформи, но много далече от това което се поддържа при Net/OpenBSD.
Absolute OpenBSD -втората ревизия + FAQ от уеб страницата ще ти даде много информация как функционира самия проект.
« Последна редакция: Feb 24, 2014, 16:13 от MGMCHANNEL »
Активен

HQ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 195
  • Distribution: *BSD
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #4 -: Feb 24, 2014, 16:29 »
Добре дошъл в света на сериозните Юникс юзъри!
Като потребител едва ли ще забележиш разликата в стабилността при openbsd и freebsd. Freebsd има най-много софт,най-масово използвана от всички bsd и най-редовно обновявана. Мога да те насоча към нея,пък ако евентуално нещо не ти достига, прехода на друго бсд няма да ти е никак труден. Аз ползвам от години freebsd за десктоп и за сървър и съм повече от доволен (а от днес съм изцяло на 10-ка  :) )!
Като срещнеш затруднение,питай без да се притесняваш, ще помагаме с каквото можем защото и без друго не сме много.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #5 -: Feb 24, 2014, 16:35 »
Може би тогава ще е FreeBSD. Първо ще го пробвам на някаква виртуалка, че ще трябва дял да му правя.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #6 -: Feb 24, 2014, 18:31 »
Ами хората го казаха. Ако си на х86 фреето е твоя избор. Ако си полигамен на платформи, е нета. Ако си смахнат на тема сигурност, но все пак не чак толкова много, то държиш на опън. Иначе за производителност не бих казал чак толкова, все пак се запиха в кланг, а сега ще си прехвърлят от Мац някакво подобие на системд, та производителност не търси. Има и е едно водно конче, което е препоръчително, ако ще го ползваш за работен плот. Кончето е вкултурено производно на фреето.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #7 -: Feb 24, 2014, 20:12 »
Ами:

https://wiki.freebsd.org/launchd

4к виж и това:

http://www.pcbsd.org/
« Последна редакция: Feb 24, 2014, 20:15 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #8 -: Feb 24, 2014, 21:32 »
И на мен ми е интересно коя е фирмата :)

Иначе моят скромен с опит с BSD-базирани системи е свързан предимно с FreeBSD и OpenBSD. Ако си свикнал с линукс, FreeBSD специално едва ли ще ти се види нещо особено много различно, networking-а и разните tool-ове за настройване на железарията са доста различни, но всичко останало си е същото, силно напомня на slackware по ред неща. Има ги и благинките и удобствата, само че с малко повече старание и ровене из нета.

От OpenBSD обаче, нямам много приятни впечатления - чувството е като да се върнеш назад с 10 години и да се радваш на странни хрумвания, оправдани по малоумен начин. Но пък не съм му и дал много шанс - едно време имах акаунт на такава машина, после за кратко беше инсталиран на една виртуална машина само за един тест и това беше. Дори инсталацията му ми беше противно занимание. Нещо не ме кефи и мирогледа на хората, които стоят зад проекта, на някои от тях сериозно им хлопа дървения материал (не визирам специално Тео, макар че от друга страна не го и изключвам :) ).

Като цяло, нямам негативно отношение, но и не знам защо не успях да стана BSD потребител, предвид че и беше много модерно по едно време. Не мисля че ще е някакво грандиозно усилие и според мен с 2-3 месеца занимания, много вероятно ще се чувстваш така както се чувстваш с линукс. Разликите между линукс и BSD нещата в общия случай са по-малки, отколкото между линукс и някои комерсиални юникси, няма да се чувстваш толкова не на място. А и джокери из нета има доста.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #9 -: Feb 25, 2014, 09:14 »
Аз примерно, като навлизах в Линукс, разглеждах всички и като се спрях на Убунту още в началото и не виждам смисъл защо изобщо да ги разглеждам другите, като на Убунту  съм свикнал вече, другите няма да ми дадат нещо което го няма в Убунту, философията е такава, че каквото се появи в една от основните дистрибуции, скоро се появява и в другите, а аз имам и в Убунту куп неща които не знам, а няма да ставам компютърен специалист, а ми трябва само за конкретни неща в които компютрите са само част от пъзела.

Човекът казва, че става дума за интервю за работа, т.е. най-вероятно за "комютърен специалист", така че това мнение ми се струва малко неуместно.
Отделно да учиш линукс с убунту не смятам, че е особено добра идея освен, ако няма да го ползваш *само* като десктоп (както казах случаят тук не е такъв мисля). Все едно да се учиш да караш кола с автоматични скорости - ако ти се наложи после да седнеш на ръчни не знам кво ще правиш.

По темата - нямам много опит с БСД-тата, имам рутер с openbsd, и съм експериментирал с freebsd във виртуалка и мога да кажа, че съм напълно съгласен с мнението на gateway. Работата с openbsd е доста тегава, за човек идващ от линукс (gentoo, ако има значение). Наистина имаш чувство, че работиш с ОС от преди 10-15 год. Но пък откакто съм го пуснал това openbsd, вече към 2 години нищо не съм пипал - работи си.
Активен

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #10 -: Feb 25, 2014, 09:53 »
FreeBSD има доста интересни неща - примерно зфс, дтрейс, пф, нетграф, джейлс, от версия 10 си имат тип 2 хипервайзор, и още много.
Open, Net и DragonFly също са интересни но повечето неща се случват във Free...
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #11 -: Feb 25, 2014, 11:17 »
и аз съм пробвал FreeBSD, и винаги съм бил на мнение, че това е ОС, която заслужава уважение, както и че един ден ще е Моята ОС. но... има едно но. много трудно подкарах Х-а, и си омазах диска. мого му е калпава системата за разделяне на диска, а ако му дадеш параметрите по подразбиране трие целия диск, други файлови системи не съществуват за него. да не говорим, че като инсталирах wine ми плесна една папка &wine&, май беше, на десктопа :)

едит: може би е решение, първо да се радели диска с някакъв инструмент и да се задели пространсто с някоя от файловите системи на FreeBSD, което той да си разпознае, и да се плесне само там, без да пипа из целия хард.
« Последна редакция: Feb 25, 2014, 11:20 от satir »
Активен

MGMCHANNEL

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #12 -: Feb 25, 2014, 11:23 »
Ами хората го казаха. Ако си на х86 фреето е твоя избор. Ако си полигамен на платформи, е нета. Ако си смахнат на тема сигурност, но все пак не чак толкова много, то държиш на опън. Иначе за производителност не бих казал чак толкова, все пак се запиха в кланг, а сега ще си прехвърлят от Мац някакво подобие на системд, та производителност не търси. Има и е едно водно конче, което е препоръчително, ако ще го ползваш за работен плот. Кончето е вкултурено производно на фреето.
Не си прав.... FreeBSD -то е най-производително от всичките, с най-свежия и актуален софтуер(пак от всичките), а с 10 -ката вече имат и бинари ъпдейти с пакетния менеджър pkgng на всяка седмица. Отделно -ползвано като рутер прекарва 2 ПЪТИ по голям трафик с PF-а от OpenBSD!(по последни данни с 10-ката и оптимизирания PF за SMP)
NetBSD -освен платформите има и нещо друго което пак си пропуснал -а това е актуалния  XEN порт като Dom0, и като такъв вади отлични резултати(главен домейн) Нещо което при другите BSD -няма как да намериш. Bhyve e "в подножието на планината" все още.
За OpenBSD -също не си актуален. С риск да се повторя, освен сигурността, имаш мултиплатформеност(наследена от NetBSD), коректност на кода, както и изцяло чиста базова система(без БЛОБ) от различни вендори. За уникалната и винаги точна и подробна документация да не споменавам...
Извинявай... ама това с чиста базова система го има в GNU/Linux world само при gNewSense -ако не се лъжа, дистрибуцията която се появи вследствие РАЗКОЛА в GNU/Debian Linux след добавянето на non-free хранилището -началото на века. Не случайно -след това много следващи идеологията девелопъри минаха на gNewSense, след като от Debian си потъпкаха идеите за изцяло чиста оп.система -достойна алтернатива на Red Hat.
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #13 -: Feb 25, 2014, 11:31 »
А защо не NetBSD? :P
Освен XEN порта, многоплатформеността има и ново въведение - npf (new packet filter) специално разработен за многопроцесорни системи - http://www.netbsd.org/~rmind/npf/
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво да подхвана?
« Отговор #14 -: Feb 25, 2014, 12:10 »
MGMCHANNEL това за дом0 не съм го пропуснал, просто защото не го зная ;) За производителността също.

Иначе другите неща са ми известни от новините. Последната една-две години Free BSD създава цял порой от новини. Ей оня ден обявиха, че и списание ще издават. Истинско списание, срещу пари.

п.п. Сетих се, че в последното ядро са вкарали нещо подобно на пф, което ще замени нетфилтъра. Спецовете ще кажат какво е, пък и още е в изпитателен период. На мен ми се стори безкрайно сложно. Но същото мисля и за досегашните вериги с правила и не ги ползвам.
« Последна редакция: Feb 25, 2014, 12:13 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear