Автор Тема: Хайде управата на Барселона минава на FLOSS/Линукс  (Прочетена 6788 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
https://fossbytes.com/city-barcelona-linux-open-source/
В момента имат 1000 десктопа работещи с Убунту
В момента наемат разработчици да им направят програмите.
Exchange Server и Outlookстават стават Open-Xchange; Internet Explorer и Microsoft Office стават Mozilla Firefox и LibreOffice.

До пролетта на 2019 трябва да са приключили
Първият етап е замяна на собственическите програми със свободни такива
Втория е замяната на ОС-ми  (Прозорци -> Убунту).

Мюнхен да го духа.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Евала на пичовете !
   Надявам се да не се получи като в Мюнхен.
   И да внимават за саботьори ...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
И аз се надявам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Като гледам и наш'та татковина как се е запътила към свободния софтуер (майка плаче, грамофон свири).
Днес чета в 24часа "Декларациите с баркод сами смятат дължимия данък" - викам я да ида да видя какво е това технологично чудо.
Файла се сваля в .rar архив.  >:D
От страницата на Rar производителя пише: "WinRAR is a trial product, meaning you have the chance to thoroughly test it. The program can be used absolutely free of charge for 40 days!" - мъдро  ;D
Като отвориш декларацията (по-скоро не можеш да отвориш .PDF файла) - Линукс не поддържа подобни форми. Значи трябва и Уиндоус да си купя.
Егаси и частната държава.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Какво е това нещо Опън Ексчейндж? Сефте го чувам. Чувал съм за Колабора, Зимбра и други уж съвместими, но не не за този опънатия. Някой има ли наблюдения колко е ползваемо? Всеки път като видя „заместител“ на нещо микромеко и се съмнявам доста. Алтернатива да, но не и заместителите.

Понеже съм черноглед, ще кажа, че ще стане точно, както стана в Мюнхен. Бюрокрацията навсякъде си е една и съща. Даже тук подозирам политика. „Вижте ни, ние сме Барцелона, ние не сме Хиспаньол, ние сме Каталония и правим, каквото ни скимне“. Ама при държавите, такива неща са от ден до пладне. Е вярно, че тяхното пладне трае по 10 години, както знаем от Мюнхен, но все тая.


п.п. Джет, приятелски ти казвам, че вървиш по много тънък лед. Точно преди година бях на косъм от бананизиране за вечни времена, защото споменах нещо против Алекс Станев. В този форум е неприемливо да се говори против държавата. Тя е наша майка закрилница (и най-вероятно източник на обществени поръчки по европейски проекти, погледни последната пусната новина). Не трябва сянка на съмнение да има, че нещо не било, както трябва.

А този архив, успява ли да се отвори със свободната версия на Рар от хранилищата на дистрибуциите? Просто сефте я чувам тази декларация и идея нямам, за какво иде реч. Но например тези невероятно привлекателни, прекрасни, чудесни, невероятни, безкрайно компетентни, надарени, умни, красиви хора от НСИ от години използват формуляри за попълване в pdf и това вече може като светъл пример да се е разпространило и по други също толкова нужни, нежни, приказни и чудни институции, като тях самите.

И понеже очевидно съм си научил урока, че трябва да славословя държавата да спомена и още нещо.

Най-важната институция в една държава са нейните данъчни власти. В нашата буйна като поток татковина въпросните от години имат инструкция за ползване на електронният им портал под ГНУ/Линукс с Лисо. Мога да предположа, че е било по воля на същия Станев. Никога не съм го пробвал и не знам, колко е работило. Но имаше едно важно изключение. То е дневниците по онзи ЗДДС, за който вероятно някога ще си говорим.

Това беше възможно, защото точно когато Оракъл обявиха, че слагат край на Жаба за аплети, нашата предвидлива, разсъдлива, прозорлива, информирана и мъдра държава реши да мине именно на тях. Разбира се, това решение на оракулите не падна от небето, знаеше се за него поне петилетка назад и, че ще продължи петилетка напред.

От два месеца насам вече би трябвало да е възможно и това изключение да се прави, както и, че има поддръжка на Хром. Не съм много запознат, но мисля, че в Хромиум нямаше Жаба. И да възможно е, защото Жабата като една перспектива технология за интернет-навигатори решиха да инвестират още в нея и да я надградят. Хвала!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   От години в убунту,предполагам и в минт,има свободна версия на unrar:
apt-get install unrar
   Много добра работа за разархивиране на какви ли не архиви върши 7z.
   Безплатен, и с отворен код.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Spec, Евгений Рошал освобождава неща, от които е видно, че не може да спечели, но имат общество. Това е горе-долу най-моралното поведение за печелбарски насочени предприемачи/компании. В случая на Рар е освободена версията за ДОС, която се сещаш, че е доста стара. WinRar от друга страна (беше, вече може да са повече) е две версии напред във формата rar. Съответно не всичко може да се отвори със свободната версия.

Затова попитах Джет, отваря ли се.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Разбира се, че Рар-а го разархивирах под Линукс със свободната версия, ПДФ-а не може да се отвори заради тези вградени форми.
А този Станев не го знам кой е, а и нямам желание да научавам.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Аз се питам, като толкова е разпространен този рар формат, а не е най-добрия, та питам се, има линукс системи, които са изцяло свободен софтуер. Та, ако трябва да се оправям с рар файлове, то няма как да не ти се случи, трябва да дърпам сорс да компилирам ли? Как стават тези неща изобщо с пакетните мениджъри и хранилищата, когато си обявил, че системата ти е само безплатен софтуер. Че един mp3 не ти е безплатен. Ам, вече е. Сега погледнах, кога е изтекъл срока на патента. Ще търся друг пример  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Аз се питам, като толкова е разпространен този рар формат, а не е най-добрия, та питам се, има линукс системи, които са изцяло свободен софтуер.
Има доста, но не се сещам за нито една, която да е добра направа.
https://www.gnu.org/distros/free-distros.html
Не знам, доколко официалния инсталатор на Дебиан, след версия 6, включва наистина само свободен софтуер, но е за предпочитане пред всички от списъка.
Какво значение има .rar формата? Аз не го ползвам и само разархивирам файловете. Има наличен unrar-free, но аз не залитам по сектантство и си ползвам unrar.

Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не съм сигурен, но мисля, че върху Рар няма патенти. Ако имаше, то едва ли щеше да е поддържан от 7zip.

Евгени не е чудовище! Той просто е един сравнително гениален програмист и добър предприемач. Освен свободната версия, за която си говорехме, е издал и проприетарна, но безплатна, която поддържа най-новата версия на формата. И двете версии ги има в хранилищата на дистрибуциите. Просто са в различни раздели, защото обикновено несвободните програми се отделят в отделни хранилища, за да не предизвикат случайно юридически проблеми на потребителите на съответната дистрибуция.

Защо е разпространен? Ами защото Евгени е умен и е имал шанс. Днес се правят много нови формати например основани на LZ4. Могат само набързо и неизчерпателно да се изброят новите — lzma, lha, xz, lzip, zstd. Повечето са подобни един на друг. Последния изброен е на Spybook, а има от Гългъл, ама в момента не се сещам, как се казваше. Ябълките и те миналата година обявиха един нов.

Значи днес особено влиятелни компании не могат да наложат форматите си, а Рар е жив? Парадоксално е само на пръв поглед. Първо влизат късно в играта, а това на пазара е пагубно. И второ нещо, което ще нарека „сила на традицията“, макар това да не е научния термин.  Научно се нарича инертност на пазара, но ако го кажа така, няма да ме разберете.

В някакъв момент някой от тези може и да получи популяризация, но за това трябва едно силна подкрепа и второ решаващо предимство, което да се създаде.

Връщайки се на Рар, защо няма свободна версия с последните изменения в него (ако не броим 7ziplib)? Ами защото сме доброволческа общност. А в нашия свят никой не се интересува от него. Ние си имаме gnuzip, bunzip2, xz, lzma. Презадволени сме на собствени формати.

Например стари колкото Рар са ARJ и ACE. Можем тук да сложим и онзи микромекия CAB. За никой от тях няма реализация за нашата ОС. Конспирация? Не мисля. Наистина на никой не му пука за тях.

п. п.  „Конспирация? Не мисля.“ е иронизиране на теоретиците на заговорите, който често се движат от подбудите онагледявани като „Съвпадение? Не мисла̀“.

п. п. п. С мен е писал Киберкоп, който е казал същото с по-малко думи. На мен все не ми се отдава :(
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Ма как говориш за хората все едно си пиеш бирата всяка седмица с тях  ;D

Аз му викам но това социална инерция. Като свикне масата хора с едно нещо, върви ги отучвай после. Почти невъзможна работа.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin

  • Гост
Работата опира до учителите, има ли ги, и ако ги има - колко са способни да предадат материята. Приемаме че кадрите са склонни към промяна и имат желание да се научат. Предполага се, че това ще е парично стимулирано по някакъв начин.
И сега - колко от лелките на почтена възраст, свикнали и трудно научили се да работят с едно нещо досега ще се научат с нещо друго? И това е навсякъде, не можеш от утре да ги смениш с други, няма как да стане.
Като идея е добре, като реализация - много трудно. Парите, изхарчени за това (първоначално) ще са повече отколкото ако е Уйн. И проблемите ще са повече. Въпроса е - колко е гратисния период. Ако политиката е "на инат" - може и да сработи въпреки всичко. Или поне докато нещата с Каталония не се нормализират.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Не съм много убеден. Навиците може да са едно, но все пак, докато работим с компютъра, възприемаме информацията почти само с очите си. Визуално. Познавайки интерфейса на програмата, с която работиш, няма и да забележиш, на каква система си. А няма и да ти пука. Ти просто си вършиш работата. Спомням си сестра ми, като и вкараха компютри, за да водят по-лесно отчетност за някакви техни си неща, как се беше стресирала. Тя бъкел не разбира и си мисли, че компютъра е нещо много сложно и ти трябват две визши, за да можеш да работиш на него. Свикна с програмата и това беше. Windows XP. Това обааче не и пречи, да си седне на компютъра на брат ми и да си пусне браузъра, да си погледне фейса. Знае, че едното е Windows, а другото Linux, но май като я гледам, изобщо не се и замисля по въпроса. Сяда си и си прави, каквото си прави.
Аз например, не ползвам смартфон все още и ще го направя, едва, когато реша, че ми е нужен. Спомням си обаче, какво ми беше, като хванах за първи път Андроид на някакъв таблет. Като пиле в калчища се омотах. Сега съм по-добре, но още ми е трудно, щото не ползвам такова нещо. А малката ми сестра... факир.
Интерфейса е нещо безкрайно важно. Трябва като погледнеш, да знаеш, какво да правиш, без да мислиш много върху това.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не съм убеден, че две висши са достатъчни, за да работиш на компютър. Направо съм сигурен, че не са.

И с Малин не съм съгласен по един въпрос. Хората независимо млади ли са или не, не обичат да учат. Има изключения, не да няма. Незнайно е (поне за мен) дали това е по природа или от непоправимите щети, които нанася образованието върху хората.

п.п. Говоря „сякаш са ми другарчета“ за някой важни хора от историята на компютрите, защото те твърде отдавна са част от битието ми и едва ли не, почти ги чувствам близки. Получава се от самосебе си. Ще си взема бележка. Евентуално. Не обещавам, че няма да забравя.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Microsoft, Българските институции и floss
Живота, вселената и някакви други глупости
SOMNIVM 23 6368 Последна публикация Nov 15, 2006, 02:55
от malone