Автор Тема: Питане за пон устройство  (Прочетена 8133 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Питане за пон устройство
« -: Dec 03, 2016, 15:19 »
И-нета ми е оптика с пон до мен, до сървъра ми. Ама нещо не ме кефи така да е външен и от него да излиза лан кабел който да се включва в сървъра, та се замислих, дали няма някакви такива джуджафки, дето да се бодне на свободен слот и в него да се включи оптичния кабел, па сървъра да види още един лан интерфейс на който да се бодне ип-то, па ко може и да има още 1-2 лан интерфейса за да подава към и към друга/а машина ще е идеално.

П.С. Ни съ смейте, щото язе не съм професионалист, а ентусиаст и се интересувам само от техники от които имам личен интерес.
Активен

dkmi

  • Гост
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #1 -: Dec 03, 2016, 15:57 »
Безсмислено упражнение.
Има 2 варианта: суич, или ей тая платка с SFP модул.


http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=9SIA98C3RB9077

или

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=9SIA1UH3H78586
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #2 -: Dec 03, 2016, 16:32 »
Няма как да стане упражнението защото
  • Пон устройството не е само SFP, а има куп друга логика вътре
  • Всеки производител има съответни поддържани ONU(T) които са съместими с OLT. Т.е. независимо, че няма "платки" за ПЦ с такива функционалности варианта да намериш SFP-ONU (каквито има) съвместимо с OLT надали доставчика ти ще се навие да го съпортва
  • Това което се опитваш се прави с умен суич
И отново се чудим (щото е форум с идея да се помага) как да помогнем на ББ щото той крие всичко... Знаеш ли, че има много и различни PON имплементации? GPON, EPON, GEPON и т.н. при които нещата се случват по различен начин? Баре доставчика да беше казал кой е....
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #3 -: Dec 03, 2016, 19:19 »
Цитат
И отново се чудим (щото е форум с идея да се помага) как да помогнем на ББ щото той крие всичко... Знаеш ли, че има много и различни PON имплементации? GPON, EPON, GEPON и т.н. при които нещата се случват по различен начин? Баре доставчика да беше казал кой е....

Нещо май се обърка! Аз съм един от най-откритите форумци. Не трудно изобщо дори и ФБ профила ми да се открие, а в него пък няма нищо скрито "само за приятели".

Доставчика ми е провинциален с център в Хасково и обслужва няколко града. ESCOM се казва, но едва ли ще ти говори нещо. Иначе, не мисля, че ако си купя аз някакво устройство няма да ми го включат вместо тяхното. Както казах, местен доставчик е и за всичко може да се разбере човек с тях, за разлика от големите национални, дето почти никакви допълнителни индивидуални неща не могат.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #4 -: Dec 03, 2016, 20:02 »
Нещо не става ясно какво не те кефи и какво искаш да постигнеш.
Какво по-хубаво от това да ти идва мрежов кабел до сървъра. Искаш още едно устройство да боднеш в сървъра и да се бориш с драйвери ли? Ами ако оптичния ти кабел е къс или някой се спъне в него какво правим. Лан кабели отвсякъде.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #5 -: Dec 04, 2016, 17:44 »
Ако проблема е единствено, че това устройство извършва NAT-а, принципно би трябвало да е по-лесно да ги накараш да ти направят един от портовете в bridge с порта на влакното. Но не съм сигурен дали това е проблема, който се цели да се реши :)
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #6 -: Dec 04, 2016, 22:53 »
В зависимост от това какво дава устройството, повече лан-ове може да получиш със суич или рутер след него. Други идеи са излишни главоболия, на които вероятно доставчика няма да се навие и ще е по-сложно и за теб.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #7 -: Dec 04, 2016, 23:33 »
Ще се опитам да обясня малко по-дълго. Шкафа в който ми е сървъра е до стената, а зад тази стена е терасата. Пробил съм една дупка 45мм. с пластмасово гофре и е предвидено, на терасата да има 2 силови акумулатора и инвертор. Също през тази дупка ми влиза оптичния кабел, един дебел с много оптични нишки и влизат в една груба кутия от която излизат само 2 за пон устройствата. То пък е едно синичко като АДСЛ модемите. В него влиза едното оптично кабелче и се включва лан кабела. Идеята ми е, тази кутия да я разкарам на терасата и да влиза само тънкия опитчен кабел и да се забоде направо в сървъра без допълнителни модеми. Требе да е няква платка дето се бодва на свободен ПСИ слот. Та, за тва питам, дали има нещо подобно и да разкарам тази малката кутиика.
Сега, ако нещото го има, няма да ми е проблем да накарам доставчика да го включи и да си прибере неговия пон, ама, ако тръгна да ги занимавам тях да ми търсят нещо с тази идея, направо ще ме отрежат.
Активен

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #8 -: Dec 05, 2016, 09:31 »
Да бе може, ама няма да е пон.

Клониш към влакно от доставчика само за теб. :))

ХУАВейските онт-а работят в bridge или рутер режим, Твоето незнам какво е ..
Активен

А печат ?

dkmi

  • Гост
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #9 -: Dec 05, 2016, 11:14 »
Ще се опитам да обясня малко по-дълго. Шкафа в който ми е сървъра е до стената, а зад тази стена е терасата. Пробил съм една дупка 45мм. с пластмасово гофре и е предвидено, на терасата да има 2 силови акумулатора и инвертор. Също през тази дупка ми влиза оптичния кабел, един дебел с много оптични нишки и влизат в една груба кутия от която излизат само 2 за пон устройствата. То пък е едно синичко като АДСЛ модемите. В него влиза едното оптично кабелче и се включва лан кабела. Идеята ми е, тази кутия да я разкарам на терасата и да влиза само тънкия опитчен кабел и да се забоде направо в сървъра без допълнителни модеми. Требе да е няква платка дето се бодва на свободен ПСИ слот. Та, за тва питам, дали има нещо подобно и да разкарам тази малката кутиика.
Сега, ако нещото го има, няма да ми е проблем да накарам доставчика да го включи и да си прибере неговия пон, ама, ако тръгна да ги занимавам тях да ми търсят нещо с тази идея, направо ще ме отрежат.

Оставам на мнение, че това упражнение е безсмислено... но все пак:
А ти погледна ли линковете, които изпратих в предния пост?

При мен е така, аз разкарах медия конвертора (викат им pon), и забих директно едно SFP в порта на Cisco рутера.
Много важно е какъв тип ти е оптиката, но 99.999% е singlemode, едва ли някой пуска multimode.
Както и ако ти е 100Мб трябва да вземеш 100Мб адаптер или sfp - иначе на гигабитово с гаранция няма да тръгне, ако оптиката е 100мб!!!
Търси адаптер, на който може да се включи SFP модул, а не с вградена електроника - така ако утре ти направят оптиката гигабит, ще трябва да смениш само един SFP модул, който е 50-60 лева, а не цял адаптер.

Но, пак казвам - няма смисъл. Този адаптер върши абсолютно същата работа като медия конвертора, просто си го бодеш директно на мястото на LAN картата. Дали ще влиза LAN, дали оптиката - все тая, няма да има никаква разлика.
Един медия конвертор струва 50-100 лева, гледаш му данните (отдолу ги пише), и си купуваш един за резерва и си готов, ако те притеснява, че има вероятност да се издъни. (за повече от 10 години съм виждал само един повреден!).
По същата логика може и платката да се издъни :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #10 -: Dec 05, 2016, 11:42 »
но 99.999% е singlemode, едва ли някой пуска multimode.

В смисъл че multimode е лошият и евтин вариант?
« Последна редакция: Dec 05, 2016, 11:50 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

dkmi

  • Гост
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #11 -: Dec 05, 2016, 11:55 »
но 99.999% е singlemode, едва ли някой пуска multimode.

В смисъл че multimode е лошият и евтин вариант?

Не. Просто не съм виждал такова чудо в България. Последния път като питах за кабел - ми казаха, че няма никъде, защото никой не прави такъв тип оптики в България.
Може да има някъде, ама при по-къси разстояния.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #12 -: Dec 05, 2016, 12:00 »
но 99.999% е singlemode, едва ли някой пуска multimode.

В смисъл че multimode е лошият и евтин вариант?

Не. Просто не съм виждал такова чудо в България. Последния път като питах за кабел - ми казаха, че няма никъде, защото никой не прави такъв тип оптики в България.
Може да има някъде, ама при по-къси разстояния.

Значи multimode не работи никъде и пазара правилно се орентирал.
А че multimode е много по лош варянт - по лош е - въпреки думичката multi която навява за нещо по хубаво.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #13 -: Dec 05, 2016, 12:17 »
Цитат
Оставам на мнение, че това упражнение е безсмислено... но все пак:
А ти погледна ли линковете, които изпратих в предния пост?

При мен е така, аз разкарах медия конвертора (викат им pon), и забих директно едно SFP в порта на Cisco рутера.
Много важно е какъв тип ти е оптиката, но 99.999% е singlemode, едва ли някой пуска multimode.
Както и ако ти е 100Мб трябва да вземеш 100Мб адаптер или sfp - иначе на гигабитово с гаранция няма да тръгне, ако оптиката е 100мб!!!
Търси адаптер, на който може да се включи SFP модул, а не с вградена електроника - така ако утре ти направят оптиката гигабит, ще трябва да смениш само един SFP модул, който е 50-60 лева, а не цял адаптер.

Но, пак казвам - няма смисъл. Този адаптер върши абсолютно същата работа като медия конвертора, просто си го бодеш директно на мястото на LAN картата. Дали ще влиза LAN, дали оптиката - все тая, няма да има никаква разлика.
Един медия конвертор струва 50-100 лева, гледаш му данните (отдолу ги пише), и си купуваш един за резерва и си готов, ако те притеснява, че има вероятност да се издъни. (за повече от 10 години съм виждал само един повреден!).
По същата логика може и платката да се издъни :)


Смело изказване...
при теб явно е медия а не пон.

« Последна редакция: Dec 05, 2016, 12:22 от 10101 »
Активен

А печат ?

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Питане за пон устройство
« Отговор #14 -: Dec 05, 2016, 12:23 »
Мале мале мале мале.... Що не го пратите направо в магазина? Само да кажа, че тая работа не е като оная работа.... Вземете и първо прочетете пък после изливайте мъдрости по форумите.

PON -> Passive Optic Network - това е тип мрежа. Върху този тип имате GPON, EPON, GEPON и някои по-малко известни имплементации. Всички от изброените работят в broadcast режим - т.е. има Мастър (OLT) и много Слейв (ONT/ONU) устройства. Без значение от имплементацията е TDM мрежа. Т.е. има логика и не е възможно да вземеш нещо от магазина, да го забучиш и то да тръгне.
Друга имплементация на оптична мрежа е AE (active ethernet) което не е нищо повече от ЛАН върху оптика. В този случай крайните устройства са прости медиа конвертори (или SFP модули) и там става хватката да се сложи SFP(+) карта в компютъра и да е без външна кутийка.

На тема сингъл и мулти режими - multimod кабелите и крайните устройства са доста по-евтини от singlemod подобните им. Разликата е, че multimod устройствата са за връзка до ~300м за разлика от другите, които могат да достигнат доста по-големи разстояния. Къде се изплзват - масово в големите дейта центрове се ползват multimod влакна, SFP и т.н. връзки.
Активен