Анкета

Въпрос: Коя дистрибуцуя предпочитате

  • Debian
    - 66 (8.4%)
    openSuSE
    - 16 (2%)
    Ubuntu
    - 79 (10%)
    Linux Mint
    - 32 (4.1%)
    PCLinuxOS
    - 6 (0.8%)
    Slackware
    - 24 (3%)
    Mandriva
    - 12 (1.5%)
    Mepis
    - 0 (0%)
    Arch Linux
    - 14 (1.8%)
    CentOS
    - 18 (2.3%)
    Fedora
    - 25 (3.2%)
    DSL
    - 1 (0.1%)
    Slax
    - 8 (1%)
    Zenwalk
    - 2 (0.3%)
    Sabayon
    - 3 (0.4%)
    Sidux
    - 3 (0.4%)
    Gentoo
    - 11 (1.4%)
    Puppy linux
    - 6 (0.8%)
    Vector Linux
    - 0 (0%)

Общ брой гласове: 160

Автор Тема: Съвети за избор на дистрибуция  (Прочетена 137350 пъти)

lunarvalley

  • Гост
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #225 -: Dec 28, 2017, 12:31 »
Цитат
При мен проблема е че ми омръзна да сменям хардове . Предпоследния 'умря' 5-6 дена след изтичане на гаранцията , след това пак си взех SSD . Той също се гътна - 1 ден след изтичане на гаранцията ( специално бях си запазил фактурата ) .

вземи си трети, прави си backup на данните и не се занимавай с глупости
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #226 -: Dec 28, 2017, 12:54 »
Егати и късмета с тия гаранции, туй направо си е каръщина.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

lunarvalley

  • Гост
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #227 -: Dec 28, 2017, 13:12 »
конспирация
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #228 -: Dec 28, 2017, 13:27 »
конспирация
Скъпа конспирация. Имаше една серия на HD на Samsung, която даваха доста дефекти. Предполагам, че всеки производител си има черна серия. Най- потърпевша според мен от подобни издънки е HP. С една скапана серия лаптопи, но на няколко модела сринаха тотално доверието към тях на този пазар.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalley

  • Гост
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #229 -: Dec 28, 2017, 13:39 »
имах една баракуда 3ТБ дет са гътна... та тогава се запознах с програми за спасяване на данни от умрял хард диск...
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #230 -: Dec 28, 2017, 16:19 »
Цитат
При мен проблема е че ми омръзна да сменям хардове . Предпоследния 'умря' 5-6 дена след изтичане на гаранцията , след това пак си взех SSD . Той също се гътна - 1 ден след изтичане на гаранцията ( специално бях си запазил фактурата ) .

Първите SSD-та бяха калпави. Модерните (дори и най-евтините) ще те изкарат повечко. Разбира се при използване на подобни ОС трябва да си имплементираш различните настройки за удължаване живота на  SSD-то (примерно ТРИМ).

Съмнявам се някоя флашка да може да издържи (при еднакво всекидневно ползване) повече от едно SSD. Дори съм сигурен, че не може :) .
Честно казано, не знам как издържаш с ОС на флашка (скоростта на четене и писане е ужас дори и при бързите), но всеки си знае нуждите.

ПП: Относно хардовете. Имам чувството, че хората много често не разбират, че има хардове и хардове. Ако трябва да ги разделя на 2: сторидж хардове и мейн хардове. Това, което съм видял до момента е: всеки купува сторидж хард и го ползва за мейн. Разбира се това води до скъсяване на живота!

Относно живота им като цяло, ги разделям така:
2години - лош хард
5години - нормален хард
8+години - хубав хард

Разбира се, ако са използвани по предназначение, както написах.
Ако си си взел сторид хард и го ползваш за мейн:
2години - нормален хард
5+години - хубав хард

Обикновено това е и причината да брактисват 1 ден след гаранцията (2години). Нали сме българи и пари не ни се дават :)
« Последна редакция: Dec 28, 2017, 17:01 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #231 -: Dec 28, 2017, 18:36 »
Трябва ми вътрешен хард , отивам до магазина - гледам цена/обем и купувам . Никога не съм се замислял . Външния ми хард е verbatim hd 1TB usb 2.0 вече държи 7-ма година .

А понеже както казах Slax е модулна ОС и скоростта е добра - дори и за флашка . По ценните данни винаги им правя бекъп някъде из нета , така че дори и да се скапа всичко мога да възстановя за по малко от 30 минути ( в зависимост от скоростта на връзката ) - изпробвано :)
Активен

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #232 -: Dec 28, 2017, 19:39 »
На мен явно нещо ми е трудно да схвана разликата между пакетите в другите дистрибуции и 'модулите' в слакс? Има ли предимства това с модулите или е просто друга дума за пакет?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #233 -: Dec 28, 2017, 19:41 »
Всичко е до късмет с тия дискове.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #234 -: Dec 28, 2017, 21:12 »
@nslave

Модулите са като пакетите в другите дистрибуции , но се инсталират като просто се копират или се  активират - деинсталирането става просто или като го деактивираш модула или направо го изтриеш . Например :
 - слагаш модула в папка slax/modules и със старта на системата се зарежда
 -слагаш модула в друга папка и той си стой неактивен . По някое време ти дотрябва - намираш го -> с десен бутон върху него цък и го активираш Activate Slax Bundle  ( т.е. в движение си го инсталирал ) , свършиш си работата , цък с десния бутон  същата опция и slax те пита "Той е активен - да го деактивирам ли " - цък ДА и го спира , т.е. деинсталира го .

проблема е че за обновяването на всички модули трябва време - а той човека си има и друга работа . Тук са модулите за старата версия slax 7.0.8 - https://www.slax.org/modules.php ( но от сайта вече е премахната връзката ) . А и тези модули са на старата версия която е на база slackware - а новата версия е на база debian  - и макар да са с еднакво разширение .sb няма да тръгнат на новата .
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #235 -: Dec 29, 2017, 10:06 »
@nslave

Модулите са като пакетите в другите дистрибуции , но се инсталират като просто се копират....
Това е същността на всяка инсталация. Папките и файловете от пакета (архив) да се поставят на определените за тях места. Има приложения, които се състоят само от един файл.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

malin

  • Гост
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #236 -: Dec 29, 2017, 16:22 »
И като има повече модули първоначално системата зарежда по-бавно, докато ги зареди, но това е на флашка. А идеята на тия модули е, че работят на fat32/ntfs (основната идея).
Активен

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Съвети за избор на дистрибуция
« Отговор #237 -: Dec 29, 2017, 17:40 »
И работят с някаква компресия ( нямам идея как става ) . Един вид модула е компресиран когато е деактивиран , и след активация се разгръща целия . Мисля че това беше  SquashFS.
Активен