Автор Тема: Излезе 2017 класацията за най-ползвани Линукс прграми на linuxquestions.org  (Прочетена 18034 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Цитат
Не знам за какви стари комютри говорите, но последните бенчмарки на Фороникс показват, че Плазмата е еднакво бърза като останалите среди. Моите ПС-та са по на 10г. и нямам оплаквания.

Аз също следя бенчмарките на Форинкс и мога да ти кажа, че не съм виждал такива на стари ПСта. Напротив, всички бенчмарки там са върху последно поколение хардуер. Имам и два въпроса (чисто за експеримент за мен):

Тези стари ПС-та, имат ли видеокарти и, колко време отварят тази снимка:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Linux_Distribution_Timeline.svg?download
(при мен, без видеокарти на подобни пс-та, отнема около минута)

Иначе, спора за кое е най-използвано е безмислен. Истината е, че според мен linuxquestions.org са коронясали печелившите по прекалено демократичен, еднотуров изборен кодекс. :) Ако трябваше аз да представя резултатите щяха да са възоснова на разликите в процентите. Примрно:

Коронясваме в три категории участниците :) (използвам пак техните данни, просто обявявам победителите по по-различен начин):

Най-често използвани - KDE (27.83%) и  Xfce (23.55%)
Често използвани - Cinnamon (12.54%) , Gnome Shell (11.31%) и MATE (9.79%)
По-рядко използвани - (всички останали)

..и така и за останалия софтуер/хардуер.

Това, че данните не са 100% верни, не означава, че не могат да се използват за отправна точка.
« Последна редакция: Feb 13, 2018, 16:47 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Ей немога да повярвам :

IDE of the Year - Geany (15.98%)

Ползвам от доста време geany и мога да кажа че е съм много приятно изненадан от избора. Един от малкото IDE които не е писан на java и върши страхотна работа.
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Само пет от изброените ползвам, някои от тях - рядко.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Цитат
Не знам за какви стари комютри говорите, но последните бенчмарки на Фороникс показват, че Плазмата е еднакво бърза като останалите среди. Моите ПС-та са по на 10г. и нямам оплаквания.

Аз също следя бенчмарките на Форинкс и мога да ти кажа, че не съм виждал такива на стари ПСта. Напротив, всички бенчмарки там са върху последно поколение хардуер. Имам и два въпроса (чисто за експеримент за мен):

Тези стари ПС-та, имат ли видеокарти и, колко време отварят тази снимка:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Linux_Distribution_Timeline.svg?download
(при мен, без видеокарти на подобни пс-та, отнема около минута)

Иначе, спора за кое е най-използвано е безмислен. Истината е, че според мен linuxquestions.org са коронясали печелившите по прекалено демократичен, еднотуров изборен кодекс. :) Ако трябваше аз да представя резултатите щяха да са възоснова на разликите в процентите. Примрно:

Коронясваме в три категории участниците :) (използвам пак техните данни, просто обявявам победителите по по-различен начин):

Най-често използвани - KDE (27.83%) и  Xfce (23.55%)
Често използвани - Cinnamon (12.54%) , Gnome Shell (11.31%) и MATE (9.79%)
По-рядко използвани - (всички останали)

..и така и за останалия софтуер/хардуер.

Това, че данните не са 100% верни, не означава, че не могат да се използват за отправна точка.
Посочената картинка се отваря на моя веднага - дори не мога да засека време.

А ето тука януарски тест с Интел-ска видеокарта.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-8400-desktops&num=2
Хардуера ми е от 2009, не знам колко назад да се връщаме. То вече спря 32 битовата поддръжка на х86 процесорите. А и тези тестове срявняват средите на една и съща машина.

А сайта linuxquestions.org е отворен за всеки да гласува. Ако можеш да събереш голяма аудитория на твой сайт и ти можеш да направиш такава анкета.
« Последна редакция: Feb 14, 2018, 02:10 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW

Хардуера ми е от 2009, не знам колко назад да се връщаме. То вече спря 32 битовата поддръжка на х86 процесорите. А и тези тестове срявняват средите на една и съща машина.


Ако не беше щедростта на неназован съфорумник, аз все още щях да ползвам машина модел 2003-та година:

http://www.thinkwiki.org/wiki/Category:X41_Tablet

Едва от няколко месеца не я ползвам. А си я купих 5-6 годишна.

На работа нямаме компютър, който да е по-млад от 2006-та. Излъгах имаме една кор двойка на Дел (тая миниатюрната серия), на която има… Free DOS. Това изключение е, защото въпросната машина изгоряла преди няколко години и трябвало да я подменят.

Тая картинка я знам. Наистина бавно и мъчно се отваря.


п.п. Майк ми, тая класация предните години все така я даваха, както ти. Да не са я променили? Когато при една от безработиците си се барах „новинар“, няколко години съм я отразявал. Тя беше от вида:

① Категория работен плот — победител Гном с 32%, след него КДЕ 30%, XFCE 18%, други 20%

и т.н. Винаги така ги даваха. Учудвам се, че са го променили. LQ и класацията му са едни от най-старите неща в света на Линукс. По принцип са доста консервативни и се учудвам, че са вкарали промени.
« Последна редакция: Feb 14, 2018, 07:44 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Цитат
Посочената картинка се отваря на моя веднага - дори не мога да засека време.

Забравих да спомена може би, че трябва да я отваряш с програма за визуализиране/едитване графика (може и Гимп, но трябва да извадиш времето за зареждането му {при мен го тествам с фабричното на мейта - The MATE image viewer - eom}), а предполагам, че ти я отваряш с браузър :)

Цитат
А ето тука януарски тест с Интел-ска видеокарта.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-8400-desktops&num=2
Хардуера ми е от 2009, не знам колко назад да се връщаме. То вече спря 32 битовата поддръжка на х86 процесорите. А и тези тестове срявняват средите на една и съща машина.

Чел съм го този тест и пак ти казвам правен е на интелсто ГПУ от последно поколение. Не знам видеокартата дали влияе и за това те питах, дали твоите машини (които явно са като моите), имат такава, за да си направя равносметка за мен.

https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_HD_and_Iris_Graphics
Тук можеш да прочетеш каква е разликата между "вградените видеокарти" преди и след 2010-та.

пп: Ето резултати от "моя си тест":
1. Настолна машина с Q8400 (2009г.) (45сек)
2. Лаптоп с  i5-2520M (2011г.) (25сек)

и 2те машини са с Убунту Мейт с идентичен софтуер качен на тях и с вградено видео.

пп2: Надявам се да е била полезна тази информация на някого :)
« Последна редакция: Feb 14, 2018, 13:20 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Пак ти повтарям - добър или лош, нов или стар хардуер - тези тестове са правени за различните среди но на една и съща машина. Каквито и да са хардуерните спецификации те са еднакви и КДЕ и за Гном етц. Затова и се прави сравнение и затова е чесно.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Пак ти повтарям - добър или лош, нов или стар хардуер - тези тестове са правени за различните среди но на една и съща машина. Каквито и да са хардуерните спецификации те са еднакви и КДЕ и за Гном етц. Затова и се прави сравнение и затова е чесно.
Според мен логиката ти е грешна. Именно разликата във работата на графичните среди ще расте , ако използваш по-слаба машина. Това е така, понеже днешните процесори (и то не някви целерони, а примерно i5-8400 has UHD Graphics 630) са обезпечили от към ресурс изброените графични среди и разликата в работата им става минимална. Направи си експеримент на стар процесор, на различни десктоп среди и просто забележи, колко натоварваш процесора само като хванеш един прозорец и го разкарваш из екрана.

Не вярвам да се съгласиш с мнението ми, но ако измисля и осъществя някакъв по реален тест, ще ти пиша :)
« Последна редакция: Feb 14, 2018, 16:33 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Обаче при сегашното разпределение на силите при ДЕ, прозореца ще се влачи бавно и за Гноме и за ЛХДЕ.
опитвам се да ти обясня, че мита за КДЕ че е по-бавно от другите е грешен.
В момента Гном държат тази "корона" без значение стара или нова машина.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Обаче при сегашното разпределение на силите при ДЕ, прозореца ще се влачи бавно и за Гноме и за ЛХДЕ.
опитвам се да ти обясня, че мита за КДЕ че е по-бавно от другите е грешен.
В момента Гном държат тази "корона" без значение стара или нова машина.
Виж, тук ме съгласи :) Аз просто казвам, че не са еднакво тежки (не изяждат еднакви ресурси{в моя случай CPU} докато ти се влачи прозореца). Иначе за Гнома, сега и Убунту като го подхванат и ще стане още по-страшно :) Явно трябваше да подходя с изказа си, както подходих с данните от анкетата. Разделям ги на тежки и по-леки. За машините, които поддържам най-добре вървят Мейта и LXDE, но LXDE не ми харесва, поради причините, които и ти изброи. Не знам дали е още така, но това да не можеш да си разместиш листа с прозорци в менюто, е направо безумие!
« Последна редакция: Feb 14, 2018, 20:51 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Май ще се връщаме на Опен бокс с Тинт2 или някой друг панел/бар  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Май ще се връщаме на Опен бокс с Тинт2 или някой друг панел/бар

ми да! Кви са тия глезотии, десктоп среди ще ми ползват...

Аз от много време съм с Xfce, но като гледам в какво големо лайно се превръща GTK3, почвам да се замислям за KDE.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Аз от много време съм с Xfce, но като гледам в какво големо лайно се превръща GTK3, почвам да се замислям за KDE.
До момента, няма елемент от Xfce, прехвърлен на GTK3 платформата, който да не работи по- добре от GTK2 базираната му версия. Не знам, какво имаш против самата платформа и как стоят нещата при Slackware.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
А как стоят нещата с  Qt?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   За съжаление,и Qt става все по-тежка платформа.Имам опит с разработката на
Qt (основно проекти с qt creator),ясно се вижда че с течение на времето,със всяка
по-нова версия,библиотеките стават все по-натоварващи хардуера.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Coliberator 2017, Richard Stallman, конференция в Букурещ
Идеи и мнения
Mampir 2 6400 Последна публикация Sep 29, 2017, 20:24
от Mampir