Автор Тема: Правителството ще купува възможно най-скъпо несъществуващ софтуер  (Прочетена 22253 пъти)

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Правителството ще купува възможно най-скъпо несъществуващ софтуер

Цитат
Министерският съвет избра най-скъпата оферта за доставка на софтуер за държавната администрация и смята да плати близо 58 милиона лева без ДДС на Обединение "Про Ком" за несъществуващата операционна система Microsoft Windows 8, съобщи във вторник сайтът "LiveBiz". От Министерския съвет потвърдиха за Mediapool информация, че "Про Ком" е спечелила търга с най-високата оферта. Неофициалният многозначителен коментар на "Дондуков" 1 бе, че определяща не е комплексната цена, а относителната тежест на офертите.

http://www.mediapool.bg/правителството-ще-купува-възможно-най-скъпо-несъществуващ-софтуер-news194534.html


 [_]3 [_]3 [_]3

Наздраве!
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Само гневни писма не стигат за да се промени ситуацията :D
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Всичко там е нагласено една фирмичка да вземе едни пари.. беше ясно още преди да го обявят търга. Петър Корумбашев миналата година излезе по парламентарен контрол и каза - всички знаем коя фирма ще го спечели какво да се лъжем.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Ако някой знае как стават нещата, да уведоми ЕС, това да се разгледа като недопустима държавна помощ от страна на България към една фирма.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

vlp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Браво на нашето правителство, старае се да е в крак с  времето и да работи с най-модерния софтуер. Като излезе Windows 8 официално нашето правителство ще е между първите получили новата версия и администрацията ще може да се обнови в най-кратки срокове без да изостава. Също така се гарантира използването на напълно лицензиран софтуер в съответствие с разпоредбите на ЗАПСП.   :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ако някой знае как стават нещата, да уведоми ЕС, това да се разгледа като недопустима държавна помощ от страна на България към една фирма.

Те в европа сега имат по-важна задача Френд. Щяха да се събират и да мъдрят законопроект, дето при следваща банкова криза, акционерите да си поемат последсвията, а не данъкоплатците, пък и сега нали Станишев избраха за председател на ПЕС и той е с едни заразни и за другите идеи, да се ограничало влиянието на борсите на цените, демек връщане на комунизма :D
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
//извън темата
да се ограничало влиянието на борсите на цените, демек връщане на комунизма
Налага се да те поправя - тази характеристика е присъща на социализма, а не на комунизма. В описанието на комунизма (според марксизма; останалите видове "комунизъм" не са никакъв комунизъм, а тоталитарни извращения и диктатури) не присъстват думи като цена и собственост. Забелязал съм, че думата комунизъм често се намесва в съвсем неприсъщи за него (и, странно, почти винаги отрицателни) описания, поради което все по-малко хора знаят какво е комунизъм. Та дори и феновете на Джак Фреско, някои от които ми се цупят, че намирам много общи точки между възгледите на Фреско и Маркс :)

//почти по темата
В последно време тук се завъртяха няколко икономически обвързани теми (за фондацията, за туристическия сайт и тази сега), в които забелязвам изпадане в противоречия - подкрепа на капитализма като единствена хубава и възможна система и едновременно с това голямо ритане, когато капитализмът проявява присъщите за него характеристики. Няма душевен мир, когато се живее в противоречие, така че, който иска да се чувства удовлетворен, няма да е зле да си избере само едната страна на противоречието.
Та... ако заемем страната на капитализма, какъв проблем виждате в това да се купи несъществуващ софтуер? За апартаментите "на зелено" не сте ли чували? Твърде вероятно е някои тук да са си купили апартамент точно така. Твърде вероятно е и някои тук в момента да си скубят косите от такава сделка, тъй като кризата пообърка сметките със строежите. Е, какъв е проблемът тогава правителството да си купи софтуер "на зелено"? Еди кой си ще получи предварителен капитал за направата на нещо в бъдеще. В зависимост ще успее или няма да успее да го произведе ще се определи накъде в последствие ще стане следващото завъртане на пари. Точно както схемата с кредитите. Ако сте фенове на капитализма, не виждам какво има да се противите на такава новина, освен ако не сте запознати с това, на което сте фенове. Ако не сте фенове на капитализма... е, това е съвсем друга тема :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
@neter В случая аз не виждам нищо лошо, че са купили нещо "на зелено". Лошото е на каква цена, защото чисто капиталистически ако се разсъждава, ако правиш рискова инвестиция ( което в случая до някъде е така ), трябва цената до известна степен да компенсира риска ( не винаги, но що се отнася специално за държавна сделка, трябва да се настоява да е така ). Та така, кофтито е не, че софтуера реално не е завършен, а това, че въпреки, че не е завършен се дава възможно най-високата цена.
Интересно е и какви са точно клаузите в договора, защото те също са много определящи. Ако периода на поддръжка е по-дълъг или осигуряват допълнителни "благинки", може да се окаже ,че предложението е изгодно ... Така, че има някой неизвестни в случая.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
neter, смея да твърдя от мнението ти, че на теб ти се омешват различните определения като комунизъм, социализъм и тоталитаризъм!

Та според това което аз съм учил преди доста време в средното си образование(щото нямам висше), комунизма е някакъв утопичен строй в който няма частна собственост, всички са равни и всеки работи според възможностите си и потребява според потребностите си. И като казах на даскалката, че това е невъзможно, щото обикновено тези с най-малки възможности имат най-големи потребности и едва не ме изключиха от у-ще, та и нашите даваха обяснения, от къде може да съм ги чул тези работи.
Тоталитаризма със или без частна собственост, той е управление на един човек без правомощия на свободно избран парламент и превителство.
Социализъм вече е съвсем друго нещо. Социализма е пакет от закони с които да се намали в някаква степен разликата между най-бедните и най-богатите. В този пакет влиза някакво подпомагане за бедните, прогресивно доходно облагане и тем подобни, но по никакъв начин не ограничава частната собственост и инициатива.
Та този социализъм който се прави в европа започна от "шведския модел" от който шведите бързо разбраха, още по т.живково време, че е уж добро, но само в началото. Последствията бяха, че хората масово започнаха да губят инициатива и да разчитат на системата за подпомагане която пък се захранва от високи данъци на все още останалите инициативни хора.
Та, ако обичаш, не ги бъркай тези понятия които по същност са съвсем различни и в комбинация са абсолютното зло! 
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
@neter В случая аз не виждам нищо лошо, че са купили нещо "на зелено". Лошото е на каква цена...
И защо въобще купуват лицензи? Не съм запознат с предишната сделка, но не ми се вярва досега да са взимали лицензи за Windows 7, Vista или ХР с ограничен срок. В интерес на истината, май бях чел някъде, че срока на закупените лицензи изтичал еди-кога-си. И защо не купуват безсрочни лицензи, както правят повечето, ако не всички фирми? Струва ми се, единствената причина да ги купуват е, защото чичо Сам им казва "Плащайте, щото иначе ще ви вкараме в списъка на пиратските държави!" ...
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Или им казва -> "Я да си разделим тука едни народни пари."
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
neter, смея да твърдя от мнението ти, че на теб ти се омешват различните определения като комунизъм, социализъм и тоталитаризъм!
А, с текущото ти описание съм съгласен. А то си съвпада и с по-горната ми приказка, та... не, не ги мешам :) Тъй като тематиката живо ме интересува, съм си поиграл да прочета и чуя доста материал по темата (нещата, които са ви преподавали в училище, са само малка част от това, чел съм книги и учебници от тогава), и забелязвам, че на учащите е било много трудно да разберат (съвсем нарочно) какъв е пътят на нашия социализъм, към какъв комунизъм води той, към какъв комунизъм сме се целили и защо тези пътища не водят към идеите на Маркс, които идеи иначе са се използвали за украшение на бъдещето. На практика в главите на хората се е наслагвала една ужасна, изкуствено украсена, каша, а никоя власт никъде не се е целела към постигане идеите на Маркс. А утопичният комунистически строй въобще не е утопичен, постиган е много пъти на много места в общности, в които никога не е имало власт, но масите винаги надделяват и тези малки общности бързо биват претопени или унищожени. Текущата комунистическа общност около идеите на Джак Фреско е твърде вероятно да просъществува дотогава, докато тази общност не заживее изцяло с тези идеи. И не защото ще се самоунищожи. Между другото, някой замислял ли се е как се е отразило натикването (защото това е станало) на нашата "цивилизация" на бушмените? А на какво биха били способни тези работливи и изобретателни хора, ако разполагаха с повече свободни земни ресурси от тези, които им дава Калахари? Хмм... много изпаднахме в офтопик :) Само исках да кажа, че се радвам, че ти си бил с по-буден мозък.

@neter В случая аз не виждам нищо лошо, че са купили нещо "на зелено". Лошото е на каква цена...
И защо въобще купуват лицензи?
Ами заради самото въртене на пари :) Ако всички си купят безсрочни лицензи, какво ще върти парите до следващото производство? Ако някой си мисли, че производството и въртенето на пари е в синхрон, много се заблуждава. Не само, че не са в синхрон, но дори почти цялото въртене на пари е само заради самото въртене на пари. Зад повечето пари не седи реален продукт - повечето пари са само хартийки и цифри в компютрите, създадени с цел да се въртят повече пари и капитализмът да показва ръст, нищо че на фона на този привиден ръст не седи почти нищо реално. Но това няма значение - идеята на капитализма е постоянен обмен на капитал. Тъй като производството все по-рядко може да покрие все по-нарастващата нужда от обмен на капитал, остава да се върти най-лесното в схемата - парите. Иначе идеята ще рухне :)

Така, че има някой неизвестни в случая.
А, ей това е положението. Докато не изясним неизвестните, защо цената е точно такава, защо точно тази фирма е спечелила и т.н. други "защо" няма да получат ясен отговор. Само дето капитализмът е като софтуер със затворен код. И докато се мъчим да приложим reverse engineering, за да получим текущите отговори, парите пак ще се завъртят и ще се натрупат нови "защо"-та. И така до безкрай.
Та... мен лично въобще не ме интересува защо правителството е дало толкова пари и защо ги е дало точно за този продукт. Даже най-добре да хвърли всичките си пари на вятъра и да фалира. Както се очакват да фалират още няколко държави. Нека фалират всички - то това така или иначе е неизбежно, има го като бъг в основата на капитализма. Тогава пари в обращение няма да останат, и ако не се избием помежду си, ще ни се даде шанс да продължим напред в еволюцията си. Стискам палци да е второто :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Нека си въртят каквото искат и каквото имат. На мен отдавна ми е писнало и изобщо не ги мисля. Да ги мислят тези които им внасят данъци и осигуровки с идеята, че някога ще вземат пенсия, че с техните данъци ще се подобри това и онова.
Лошото е, че така им промиват мозъците, че за всичко са виновни работодателите изедници и експлоататори които не плащат данъци и осигуровки и тарикатлъците си продължават.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=322860851100064&set=a.190422681010549.62559.190311954354955&type=1&theater
« Последна редакция: Jun 28, 2012, 19:44 от backinblack »
Активен

Mitaka

  • Гост
Проблема е, че освен да се мрънка друго не се прави!
Аз съм сигурен, че в офертите НЕ Е имало такава за използване на Linux и Свободен софтуер! В такъв случай е нормално да приемат офертата за "най-новият софтуер", тъй като М$ искат кинти и за обновление... дори Apple са по-добре от тях - срещу 19.99 евро се получава ъдейт за ВСИЧКИ компютри, които имаш :)

Та, нека се намери фирма, която следващия път да предложи - "ние ще го направим за толкова пари с Линукс и Оупън Офис" например... но тук нещата опират и до съществуващият софтуер, който ползват в държавните учреждения... който трябва да се пренапише от нулата, за да тръгне на Линукс. Трябва и това да е включено в офертата... и нищо чудно - тя да е по-скъпа от Виндовс-ката....
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
И защо трябва да се пренаписва софтуер отново? С какъв ли софтуер работят доста държави вече? Китай залага на решенията с отворен код.
Модифицирането не е ли по-лесно? За големи структури софтуер има с лопата да го ринеш и разходите за модифициране ще са в пъти по-ниски от създаването на нещо от нулата и точно в това е силата на ГПЛ лицензирането.
Причината да не предлагат фирмите опен сорс решения са, че после нямат възможности за регулярно доене.
Активен