Автор Тема: StotinkaOS - край на проекта  (Прочетена 9222 пъти)

lunarvalley

  • Гост
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #30 -: Dec 14, 2018, 18:53 »
поздравления към екипа на СтотинкаОС за начинанието и положения труд. Един съвет -- недейте да затривате нещата около дистрибуцията (пакети, информация, изходен код и т.н.). Такова нещо оставя много лошо впечатление.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #31 -: Dec 14, 2018, 22:15 »
Абе ясно, че са хвърлени усилия и се е искало да се помогне, ама те и онези баби дето хвърлят пари през терасата помагат.
При толкова дистрибуции, няма смисъл от нови форкове, рано или късно на 5-те им потребителя им омръзва и проекта умира или спестяванията свършват.
Валентин Стойков и той си бе направил една дистрибуция, ама сигурно и той не си я ползва вече. Ако толкова се иска да се помага, може да се преведе нещо - всички проекти апелират за помощ при превод. Можеш да станеш меинтейнър на някой пакет към дистрибуция - всички дистра имат указания как да почнеш да помагаш, има пакети сираци, има меинтейнъри които напускат, има ъпстрийм пакети, бъгове могат да се рапортуват.
Дистрибуция се прави ако имаш радикална идея - например нов пакетен мениджър, всичко друго е дублирани усилия и галене на его дето е ден до пладне.
Да не говорим, е точно ЦентОС не е за десктоп - дори РедХат сами си го признават.
« Последна редакция: Dec 14, 2018, 22:17 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #32 -: Dec 14, 2018, 22:28 »
   Биха могли например да базират дистрибуцията на Fedora,като сложат
още удобства: още след инсталация да е дружелюбна към начинаещите
потребители,да има готови mplayer,VLC и т.н. , без да се налага те да се
качват отделно ...
Активен

malin

  • Гост
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #33 -: Dec 14, 2018, 23:10 »
Ам то зат'ва и тоз форум е със западащи функции - посещаващите го са "професори" по доста неща (е, казах го)...
И на никой от "професорите" не му направи впечатление що някой, кръстил се ивочарч,  "ще си слага червена капа"...

А не виждам и някой да се декларилал като 'либре' та да се пише по-бял и от Столман...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5234
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #34 -: Dec 15, 2018, 08:00 »
А ти защо си "гост" Малине ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #35 -: Dec 15, 2018, 10:35 »
   Явно е някой друг "malin"  ;D
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #36 -: Dec 15, 2018, 12:40 »
ядосал се е на кретениите у форума и в изблик на гняв си е затрил акаунта. rage-quit така да се каже. Жалко, щото изглеждаше рядко свестен.
« Последна редакция: Dec 15, 2018, 12:55 от lunarvalley »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #37 -: Dec 15, 2018, 18:13 »
Абе ясно, че са хвърлени усилия и се е искало да се помогне, ама те и онези баби дето хвърлят пари през терасата помагат.
При толкова дистрибуции, няма смисъл от нови форкове, рано или късно на 5-те им потребителя им омръзва и проекта умира или спестяванията свършват.
Валентин Стойков и той си бе направил една дистрибуция, ама сигурно и той не си я ползва вече. Ако толкова се иска да се помага, може да се преведе нещо - всички проекти апелират за помощ при превод. Можеш да станеш меинтейнър на някой пакет към дистрибуция - всички дистра имат указания как да почнеш да помагаш, има пакети сираци, има меинтейнъри които напускат, има ъпстрийм пакети, бъгове могат да се рапортуват.
Дистрибуция се прави ако имаш радикална идея - например нов пакетен мениджър, всичко друго е дублирани усилия и галене на его дето е ден до пладне.
Да не говорим, е точно ЦентОС не е за десктоп - дори РедХат сами си го признават.

+1
макар че по старата нашенска традиция 'дайте да дадем' всеки чака някой друг да я свърши тая работа
то за един речник няма кой (по мои лични наблюдения) а там всеки може да помогне - само желание да има и ако погледнем в съобщенията само ривът - т'ва искам, онова искам, т'ва не ми работи и т.п.
Добре поне че речника (БД) е читав, обаче аз си го отварям през браузъра (или мобилната версия) щото от 20 г. немa кой да портва към некой по-нов формат ами  още си е чист текст 1251

https://sourceforge.net/p/bgoffice/

P.S.
http://e-vestnik.bg/29380/zashto-visim-kato-payatsi-v-tazi-utrepana-strana/
« Последна редакция: Dec 15, 2018, 18:15 от remotexx »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #38 -: Dec 15, 2018, 18:26 »
Като стана дума за "Дайте да дадем", та ми хрумна ми следният въпрос:

Колко от вас участват в някакъв проект свързан с отворения код, на доброволни начала?
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #39 -: Dec 16, 2018, 00:26 »
Като стана дума за "Дайте да дадем", та ми хрумна ми следният въпрос:

Колко от вас участват в някакъв проект свързан с отворения код, на доброволни начала?

Надали ще се обади някой, ами я по-добре да го променим лекинко на:
А колко от вас са участвали в някакъв проект свързан с отворения код?

(не е задължително да е на добровлни начала - ха сега да видим дали работещите за РедХат, IBM и пр. ще си признаят, а и колко взимат срещу това ха-ха-ха)

П.П. Аз съм участвал в преводи на това-онова ама беше толкоз отдавна че не помня вече точно какво беше, ама оттам се запознах с тоя безплатния... така де свободния речник.
« Последна редакция: Dec 16, 2018, 00:29 от remotexx »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #40 -: Dec 16, 2018, 16:42 »
А не сте ли се замисляли, че някои проекти и то отворен код са много затворени. И ключовите девелопъри не искат никой друг страничен да им се меси.

Аз едно време много играх в една игра. По едно време взеха да я локализират и да локализират чата. Обаче ползваха едни фонтове които не стига, че бяха лицензни, но даже нямаха кирилица и липсваха сума ти кодови таблици. Аз взех дежавю фонтовете, поадаптирах ги малко със соурефорже, по надебелих ги и им ги пратих.

Оня ден си гледам фонтовете дето съм ги правил в дебияна. Иронията е че играта отавна е мъртва (като потребители и съпорт) а в дебияна се сетиха да я добавят след като беше умряла напълно. Дебиянски работи.

Спред мен проектите умират от вътрешни причини не от външни. Като вътрешни причини може да е загуба на интереса на 'собствениците/главните девелопъри на проекта, липса на пари/финансиране, липса на свободно време....

Един проект като стане голям се превръща в тежест и досада за собствениците му.. Те вече са си начесали крастата напрсвили са каквото са желали... Е еко сега има кой да им плаща заплата или да предадат щафетата на някой друг ентусиаст - проекта може да продължи да живее.
« Последна редакция: Dec 16, 2018, 17:23 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #41 -: Dec 16, 2018, 17:59 »
...Един проект като стане голям се превръща в тежест и досада за собствениците му...
Мноооооого дефектен начин на мислене когато става дума за FOOS. Доказано от проекти като LibreOffice, OpenWRT, MariaDB.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: StotinkaOS - край на проекта
« Отговор #42 -: Dec 16, 2018, 18:28 »
Я прочети още малко по надолу от цитата.
Да и сигурно тези дето ги управляват тези големи проекти не получават заплата и живееят на фотоситеза.
Едно време главният разработчик на mplayer обяви че му е омръзнало и се оттегля... Но предаде проекта на друг. mplayer a още съществува.
« Последна редакция: Dec 16, 2018, 18:30 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Връзка между iPhone и лаптоп - StotinkaOS 7.
Настройка на програми
gogov1111 1 1951 Последна публикация May 18, 2017, 08:56
от gogov1111