Автор Тема: Форматиране на диск  (Прочетена 3095 пъти)

chico_still

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Форматиране на диск
« -: Jun 20, 2011, 18:54 »
Здравейте  :)  [_]3
Доста годинки ползвах xp на настолния и след като хванах един вирус който му е.а майката на цяло реших да инсталирам Kubuntu последната версия от официалния сайд.
Свалих го,исталирах го,но като си ми беше xp-то имах 2 дяла един 60 с файлове и един 20 с xp-то,след инсталацията на Kubutu ми станаха 30 с файловете,20 с kubuntu и 30 в който ми си остана xp-то.
Не съм използвал linux и ако може да  ме светните по въпроса как да форматирам този диск 30 в който ми останаха windows,program files,пробвах да ги изтаркам като ги преместя в кошчето но ми дава грещка,търсих и търсих но неможах да немеря опция за формат.
Благодаря предварително.  [_]3
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Форматиране на диск
« Отговор #1 -: Jun 20, 2011, 19:09 »
gparted
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Форматиране на диск
« Отговор #2 -: Jun 20, 2011, 20:28 »
Може (ако знаеш как) да го форматираш с каквото пожелаеш. Всяка ОС си има инструменти за форматиране на дялове от хард диска. Аз също ти препоръчвам да ползваш GParted от LiveCD. BOOT-ваш от него и си оправяш всичко. Така и не си споменал в каква ФС искаш да го форматираш този дял. GParted поддържа най-различни ФС. Каквато решиш, че желаеш - такава форматираш. Успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

c111100101

  • Гост
Re: Форматиране на диск
« Отговор #3 -: Jun 20, 2011, 21:42 »
Проблема е, че някой  потребители нямат дори най-основни познания по операционни системи и хардуер. Когато пуснат тема ти им пишеш нещо а те вместо да те разберат бързо и да се ориентират, примерно ти задават въпроса какво е това "ФС",(файлова система)?
Дори за да си преоразмериш диска и да си форматираш съответните дялове се искат някой базови познания. Друг проблем е, че тези супер начинаещи потребители не знаят и как да търсят в гугъл, защото ако го направят правилно много бързо ще намерят отговор на въпросите си.
Има и такива които бъкел си нямат от английски а даже и не се усещат че могат да ползват Гугъл преводача. Иначе компютърната терминология е стандартна и не са необходими кой знае какви познания по езика да разбереш за какво става въпрос.
Е какво правим от тук нататък?
 
Активен

chico_still

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Форматиране на диск
« Отговор #4 -: Jun 20, 2011, 21:58 »
Благодаря на първите двама който ме насочиха  [_]3
А за третия извинявай че съм толкова тъп,пробвах с google но както каза явно не съм написал точно какво искам.

П,п.
Американски форум : питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум : питаш нещо и теб те питат.
Български форум : питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
Активен

lomion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Re: Форматиране на диск
« Отговор #5 -: Jun 20, 2011, 22:01 »
Проблема е, че някой  потребители нямат дори най-основни познания по операционни системи и хардуер. Когато пуснат тема ти им пишеш нещо а те вместо да те разберат бързо и да се ориентират, примерно ти задават въпроса какво е това "ФС",(файлова система)?
Дори за да си преоразмериш диска и да си форматираш съответните дялове се искат някой базови познания. Друг проблем е, че тези супер начинаещи потребители не знаят и как да търсят в гугъл, защото ако го направят правилно много бързо ще намерят отговор на въпросите си.
Има и такива които бъкел си нямат от английски а даже и не се усещат че могат да ползват Гугъл преводача. Иначе компютърната терминология е стандартна и не са необходими кой знае какви познания по езика да разбереш за какво става въпрос.
Е какво правим от тук нататък?

off//
c111100101, ти от кога стана голям майстор? ???
Активен

c111100101

  • Гост
Re: Форматиране на диск
« Отговор #6 -: Jun 20, 2011, 22:02 »
Коментара ми не беше с цел заяждане а по скоро да провокира мотивация!  :)
Активен

chico_still

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Форматиране на диск
« Отговор #7 -: Jun 20, 2011, 22:18 »
 ;D ;D ;D и го направи  ;D готов съм  8) форматирах си го
Благодаря  [_]3
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Форматиране на диск
« Отговор #8 -: Jun 21, 2011, 09:42 »
Относно критиката, наистина има голяма доза истина в нея. Ако юзера не знае С КАКВО да си форматира дяла, едва ли само като му кажеш с коя програма/команда, ще се справи отлично. И вече готова работата. Това си е така.

Но на всички е ясно, че тук в една тема и с няколко постинга не може да се обясни всичко (от игла до конец). И да се укажат правилите насоки, и подмолните камъни, които може да те препънат, etc. За това трябва повече четене, работа, неизбежните грешки, от които да се поучим и така, малко по малко ще задобрее човек. Ще си изясни нещата, и вече ще дели, форматира и преоразмерява дискове с удоволствие и разбиране.

Затова лично аз не съм се старал да обяснявам в подробности кое, как, колко и защо. Само да дам насока накъде да се търси и какво да се ползва, като утвърдена програма за делене, форматиране, смяна на флагове и преоразмеряване на блокови устройства. Именно такава е за мен GParted, пусната от LiveCD. Върху Дебиан ОС, за мен работи перфектно. Никога досега не е станал фал при ползването и. Винаги си е вършила работата. За мен това е страхотен проект.

Поздрави на всички, радвам се, че колегата се е справил. Не посочи как, и с какво, но си е свършил работа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.