Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 146222 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #30 -: Dec 16, 2012, 20:42 »
напротив, те са толкова чувствителни, че може да ги повредиш със статичното електричество на тялото си, затова не са много подходящи за аматьори, необходимо е специално антистатично оборудване, като заземителни гривни за ръцете, специални пластмасови подложки и торбички за компонентите и т.н.

Не е така Боте [_]3 Не го плаши...Не знам от къде се пръкнало това твърдение, може би от преди 30-40 години и всеки го преписва, цитира, презапасява се ... и т.н.

Всички Cmos/MOS схеми имат на входовете си /на гейтовете/ защитни диоди, един към маса и един към захранване ... та всякави статични потенциали се затварят от там.
Може би някъде в зората на MOS технологията е било така... Та се е налагало разработчика да взема допълнителни антистатични мерки. Ама от тогава не знам да има MOS схема дето да не е защитена с диоди. Ако знаеш колко съм си играл с такива...запоявал съм ги.... презапоявал...  хвърлял съм ги в каквито намеря контейнери... слагал съм ги в найлонови пликчета....и т.н. Досега не съм видял една да се е развалила от отношение. ;D

....
Един път правих един компютър. Компютъра беше пуснат и го тествах с един 3DMark. Бях седнал на един  пласмасов стол - като тези от заведенията. Не знам колко съм си търкал задника по стола.... станах да пипна вентилатора на процесора да видя колко грее и като изпука яко от пръста ми статично електричество по коолера - и компютъра заспа..... :'(
Та явно всичко е минало през процесора.
Като го рестартирах от захранването всичко си работеше нормално и нямаше поражения. Та това ми единственият случай да видя нагледно ефекта от статичното електричество.


« Последна редакция: Dec 16, 2012, 20:55 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #31 -: Dec 17, 2012, 15:13 »
Останаха само паметите всичко друго го купих.
И аз съм работил със ЦМОС елементи и не съм забелязал никакви статични токаве и прочие. Запоявал съм ги с какви ли не поялници. Това са изисквания може би преди 30-40 години. Схемата за умножения ще я сложа . Решил съм да правя подобие на процесор. Няма да има рам и ром. После ще ги сложа отделно. Направих нова схема . Вече има и клок. Като за начало ще сложа само няколко функции. Потока със кода и потока от данни ще бъде разделен на две. Кода ще минават през тригер управляван от клока . Изхода също ще има тригер. Както и входовете. Пуснах го на симулацията и тръгна както трябва. Сега остава само на платка да го направя. Изода ще бъде разделен с буфер. На входовете ще сложа 330 Ом резистори към маса, защото иначе остават празни. Ще проработи !
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #32 -: Dec 17, 2012, 20:37 »
Добре аз имам въпрос. Това училищен проект ли е? Ако не е, какво целиш с дарението? Как виждаш бъдещето на проекта? Нещо, което намекна и bb.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #33 -: Dec 17, 2012, 20:58 »
Хоби ми е, интересно ми е, нищо не целя.. Просто искам да преоткрия "топлата вода"   ;)
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #34 -: Dec 18, 2012, 00:11 »
 тия резистори от по 330 ома как така ги избра? или бяха най-евтините резистори та затова реши тях да използваш? Резистори по принцип се закачат на изхода на нещо, ако е тип "отворен колектор" или "отворен дрейн". 10 кило ома за твоята тактова честота  ;D са достатъчни. С тия малките резистори дето си ги подбрал ако ги накачиш на всеки изход (или където си си решил) по схемата може да биеш по консумация някой атлон блак едишън.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #35 -: Dec 18, 2012, 08:28 »
 ;D Честотата отначало ще е 1-2 Хц Няма да има клок
Активен

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #36 -: Dec 18, 2012, 09:53 »
Заниманието е интересно и разбирам мотивацията му - да опита да направи един прост "процесор", за да се запознае с основни принципи и проблеми. Вероятно на много им изглежда безсмислено, но на мен това съзнателно трупане на последователни знания ми харесва.
За да дам малко информация - последните няколко години Dangerous Prototypes организират един конкурс - 7400. Ето и всички проекти от тази година:
http://dangerousprototypes.com/2012/11/07/7400-competition-entries-and-readers-choice-2/
Има няколко подобни проекта - калкулатор, 8 битов процесор и т.н.
Надявам се да довършиш своята "машина". Много ще се радвам да я видя работеща, можеш да дойдеш на една конференция да я покажеш :)
Активен

фонокартен телефонен апарат

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #37 -: Dec 18, 2012, 19:43 »
Да ви кажа честно аз обичам да си правя такива разработки. Преди време си правих най-различни схеми ,но сега за пръв път реших да направя нещо по-сложно.  И  това, което правя е много глупаво, но както каза булфон с това се трупа незабравим опит. По-нататък с един приятел почваме да участваме в ИТ олимпиадите и тез по информатика. От януари месец сме екип  :) . Предният път стигнахме до втория кръг. Сега се надяваме да стигнем до третия. Но първо да направя процесора пък ще видим.  ;).

ПП А къде ще бъде тази конференция .. и кога ?
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #38 -: Dec 18, 2012, 22:48 »
До тука забрави всичко което си намислил за да имаш успех.
Грешките които си допуснал са следните:
1. За синтез на процесор не можеш да използваш друг процесор (прилича на стабилизиран токоизправител с батерия  ;D  )
2. Терминала е на последно място.
3. Схемата е грешна.
4. не си прочел достатъчно за синтез на процесори.

Методологията е следната:
1. Създават се операциите със техните кодове - за 4 бита максималното число е 16
2. Избира се архитектура харвард или фон нюманова.
3. Синтезира се PROM матрицата за изпълнение на команди
4. Закачват се регистрите със техните обратни връзки към PROM матрицата
5. За 4 бита и умножение - забрави. В много 8 битови няма операция умножение (пример 6502). Чак във 16 битовите и математическият съ-процесори се появява умножение и плаваща запетая (8087). Не броя съвремените 8 битови контролери
6. Закачват се броячните регистри към такта и prom матрицата.
7. Проиграва се работата на математическа симулация на процесора за всяка една команда при налични изключения - пример събиране на число 0хА с 0х6
резултата трябва да е 0 с флаг пренос и препълване вдигнати
8. закачва се външната памет и периферия и се тества реално

Няколко съвета:
Забрави за TTL стандартна серия ще ти се наложи да го храниш с 5-6 ампера - ползвай CMOS серията за да не си повече от 1А.
PROM матрицата не я изпълнявай с диоди - ще са ти необходими една чанта с импулсни диоди - ползвай EPROM или каквото се намира на пазара в момента.
И най-трудното - прочети какво съдържат АЛУ тата изпълнени на ROM матрици и как се синтезира процесор. Имам само руски книги на тази тема. Западна литература не съм виждал. Почти всичко което имам е сериозно законспирирано с математика и алгоритми и се чете доста трудно.

Пожелавам ти успех на проекта.
« Последна редакция: Dec 18, 2012, 23:01 от victim70 »
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #39 -: Dec 18, 2012, 23:36 »
 средната консумация на TTL интегрална схема е 15 милиампера. За 1.5А са необходими 100 интегрални схеми. Консумацията, която си споменал - 5-6 ампера се получава при 400 интегрални схеми. Дори и да му се наложи да използва толкова схеми за проекта си, ще се откаже преди да е стигнал до половината. И преди споменах - резистори не му трябват. Тои не синтезира процесор използвайки друг процесор, правИ разлика между процесор и АЛУ. Нищо не пречи естествено да си изгради АЛУ-то сам.
« Последна редакция: Dec 19, 2012, 01:07 от bot »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #40 -: Dec 19, 2012, 19:01 »
Първо да ви кажа за ваша жалост, няма да се откажа  :D. Щото съм много проклет . Днес дойдоха частите ЦМОС си взех. Ще работи и от батерия даже. Не ползвам друг процесор за процесор. Алуто това 74181 ще е само за събиране и изваждане ще добавя и други операции. Схемата я ъпдейтнах вече но не съм я качил и вече не е грешна. Умножаването може и да не го направя за сега. Архитектурата си я измислих сам. Не искам да ползвам готови принципи. Тогава си губи смисъла съвсем. С диодна матрица ще е. Няма да има чааак толкова много диоди и функции. Днес го почвам.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #41 -: Dec 19, 2012, 21:03 »
Първи успешни резултати - регистъра тръгна. Естествено послушах ви и не сложих резистори. Да ама не - без резистори паметите сами си задават 1 или 0 . сложих 1 к. За сега консумацията е около 70мА . Значи около 35мА на схема. имам общо 6 схеми но могат да станат и 8 . Т.е максимална консумация - 300мА.
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #42 -: Dec 19, 2012, 21:29 »
Първи успешни резултати - регистъра тръгна. Естествено послушах ви и не сложих резистори. Да ама не - без резистори паметите сами си задават 1 или 0 . сложих 1 к. За сега консумацията е около 70мА . Значи около 35мА на схема. имам общо 6 схеми но могат да станат и 8 . Т.е максимална консумация - 300мА.
Сега се светнах за какво са ти резисторите - ти задаваш данните ръчно с DIP ключета, а те са си своеобразна схема "отворен колектор"
Активен

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #43 -: Dec 19, 2012, 21:49 »
Резистор 1К за такива схеми е меко казано неразумно. И нека да не отчитаме "статичното" натоварване vs "динамичното" ?
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #44 -: Dec 19, 2012, 21:52 »
Абе ток - има  ;D да нямам електромер на 5волта я  :D. Ето схемката
http://dox.bg/files/dw?a=ac6fca1edf
Активен