Автор Тема: Защо повечето потребители работят на Windows  (Прочетена 60315 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
сепарация на адресни пространства, protected mode, context switching и т.н Това е едното
Още повече, имам основания да считам че не можеш дори най-общо да ми опишеш какво се случва когато някоя програма направи нещо просто, като например да изчете един ред от един текстов файл. Съмнява ме да знаеш нито механизма по който се прехвърляме в kernel mode, нито кой слой се занимава с какво, нито какво става ако имаме вече кеширани въпросните блокове, нито начина по който кешираната информация се организира в паметта и да не продължавам. Значи за каква архитектура точно говорим? ----Това е второто
VFS слоя ---това е следващото
Ама продължи нататък бе :) Firmware-а на харддиска на сървъра, BIOS-а на сървъра, съответните еквиваленти на клиентската машина, IOS-ите на рутерите и по-умните суичове по пътя. Както и разбира се уиндоуса на пича :) Свободният софтуер е навсякъде :) ---това си е заяждане нали ? :)
Също така, за въпросният файл няма изискване да бъде на системния диск. Или може би сериозно мислиш, че четенето от swap файла/диска трябва да минава през VFS/block кеширането...хммм. Съветвам те да провериш що е то O_DIRECT, защо е възникнало и откъде е черпено вдъхновение. Не е силно свързано точно с този въпрос, ама знам ли, може да получиш някакво просветление :) ---ТОВА е следващото.
Отново стана роман работата :)
Сега и какво аз знам за цялата работа
Знам че в линукс API-то се нарича  линукс а в уиндоус winapi или win32 #тук очаквам да ме поправиш :) в линкс основната библиотека е glibc а във уиндоус е c runtime
В Windows задачите се изпълняват от висок приоритет към нисък, докато при Linux редът на изпълнение на опашката със задачите е от приоритет означен с малка цифра към приоритет с по-голяма цифра.Приоритетите в Linux са от 0 до 139, а в Windows от 31 до 1 и това е:)

Хахахаха ... изтрито ....... Абе пич, ти знаеш ли на кого изобщо говориш? :D :D :D - хахаххаахха :D :D :D :D

Идеята ти да не пишеш повече тук беше по-добра от този пост - хахахахахах.... Още не мога да спра да се смея :D :D :D :D.


редакция от neter: Редактирано, съгласно т.6 от правилата на форума.
« Последна редакция: Mar 07, 2012, 19:42 от neter »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
До въпросния tux ,остави университета настрана-в днешно време го завършват всякакви "капацитети",той не е гаранция за знанията ти.Информирай се малко за колегата ,с който си се 'захапал'-http://gat3way.eu  преди да се опиташ на  "Стар краставичар корнишончета да продаваш"...
« Последна редакция: Mar 07, 2012, 19:55 от ApucTokpaT »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
сепарация на адресни пространства, protected mode, context switching и т.н Това е едното

16-битовите x86 процесори някъде до 386 не са подържали виртуална памет, вместо това паметта се разглежда относително линейно (има сегментация, но за да опростим нещата, нека речем че просто имаш един линеен изглед към оперативната памет, с 20-битово адресиране). Няма и никакъв механизъм за защита на паметта - всеки може да чете и да пише. Това ти е т.нар "real mode" и при това положение не можеш да имаш многозадачна ОС. Причини за това много, например близко до ума е че един процес може да чете и пише в същата памет, в която друг процес чете и пише, съотвено такава система би била доста нестабилна, с нулева сигурност.

Някъде с 80386 се въвежда т.нар "protected mode" с истинска виртуална памет и 4 нива на привилегии, съответно можеш да имаш kernel работещ с най-високите привилегии и множество потребителски процеси. Всеки процес има собствено адресно пространство и това става благодарение на собствен набор page таблици, които map-ват виртуални към физически адреси. При това положение ако всичко е организирано как трябва, един процес не може да ака в паметта, ползвана от друг, един процес не може да срине цялата система и т.н.

context switching-а е процеса при който многозадачната операционна система "превключва" потребителските процеси, изпълняващи се на процесора. Това включва запазване на състоянието на регистрите на стария процес, изчистване на процесорния кеш, възтановяване на регистрите на новия процес.

Многозадачните операционни системи не са започнали с линукс. Не са започнали и с юникс ако трябва да сме точни, концепциите за виртуална памет и превключване на процеси, съществуват вероятно над 10 години отпреди да се появи юникс. В x86 света обаче това се случва някъде в средата на 80-те с първите 386-ци. Така че това не е някаква революция, просто от един момент хардуерът започва да го позволява. Линукс просто има щастието да се появи във време, когато 32-битовите x86 архитектури вече са доминиращи. Та си няма история подобна на тази с DOS.


Цитат
Още повече, имам основания да считам че не можеш дори най-общо да ми опишеш какво се случва когато някоя програма направи нещо просто, като например да изчете един ред от един текстов файл. Съмнява ме да знаеш нито механизма по който се прехвърляме в kernel mode, нито кой слой се занимава с какво, нито какво става ако имаме вече кеширани въпросните блокове, нито начина по който кешираната информация се организира в паметта и да не продължавам. Значи за каква архитектура точно говорим? ----Това е второто

Е можеш ли?

Цитат
VFS слоя ---това е следващото

linux ядрото е организирано на до голяма степен на слоеве. VFS слоя е този, който се занимава с файловите системи. Има едно абстрактно API, което дава начин на разработчиците на файлови системи лесно да ги реализират - регистрираш си callback-ове свързани с определен набор операции и правиш каквото трябва да правиш. VFS слоя е инфраструктурата, която вика въпросните callback-ове когато трябва и си комуникира с останалите слоеве в ядрото когато трябва.

Цитат
Ама продължи нататък бе  Firmware-а на харддиска на сървъра, BIOS-а на сървъра, съответните еквиваленти на клиентската машина, IOS-ите на рутерите и по-умните суичове по пътя. Както и разбира се уиндоуса на пича  Свободният софтуер е навсякъде  ---това си е заяждане нали ?

Да, това беше заяждане на тема "всичко което виждаш е свободен софтуер"

Цитат
Също така, за въпросният файл няма изискване да бъде на системния диск. Или може би сериозно мислиш, че четенето от swap файла/диска трябва да минава през VFS/block кеширането...хммм. Съветвам те да провериш що е то O_DIRECT, защо е възникнало и откъде е черпено вдъхновение. Не е силно свързано точно с този въпрос, ама знам ли, може да получиш някакво просветление  ---ТОВА е следващото.

Може би трябва да започнем оттам защо според теб е лоша идея swap-а да е върху файл.


Отново стана роман работата 
Сега и какво аз знам за цялата работа
Знам че в линукс API-то се нарича  линукс а в уиндоус winapi или win32 #тук очаквам да ме поправиш  в линкс основната библиотека е glibc а във уиндоус е c runtime

Не, в линукс основната C библиотека е libc. На теория не е проблем програма писана на друг език и компилирана, да върви върху линукс. Основните функции са реализирани чрез low-level интерфейс, по-правилната дума е ABI, не API. Въпросният интерфейс е реализиран чрез софтуерно прекъсване, int 80h.

Цитат
В Windows задачите се изпълняват от висок приоритет към нисък, докато при Linux редът на изпълнение на опашката със задачите е от приоритет означен с малка цифра към приоритет с по-голяма цифра.Приоритетите в Linux са от 0 до 139, а в Windows от 31 до 1 и това е:)

Това е кое?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tux_1989

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
  • Distribution: slackware 13
  • Window Manager: fluxbox
    • Профил
До b2l теб с нищо не съм те обидил колкото искаш толкова се смей
До  ApucTokpaT с никой не съм се "захапвал" ако си от варна хайде да се срещнем на по кафе,бира на каквото и да е и да видим на кой колко му е капацитета ТОВА НЕ Е НЯКАКЪВ ВИД ЗАПЛАХА РАЗБИРА СЕ
Благодаря ти gat3way
Активен

Once you get Slack you'll never get back

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
До b2l теб с нищо не съм те обидил колкото искаш толкова се смей
До  ApucTokpaT с никой не съм се "захапвал" ако си от варна хайде да се срещнем на по кафе,бира на каквото и да е и да видим на кой колко му е капацитета ТОВА НЕ Е НЯКАКЪВ ВИД ЗАПЛАХА РАЗБИРА СЕ
Благодаря ти gat3way

...а може да сме се срещали вече ;)...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

vyrgozunqk

  • Гост
b2l може и да си го засичал из Варната...  ;)
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
//офтопик
b2l може и да си го засичал из Варната...  ;)
Ми то не е трудно да го намери човек, с тоя туитваш местоположението телефон...  ;D
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Темата е бахти гьола...

Please continue... [_]3


Имам чувстото, че открих своето второ семейсто. Няма други такива идиоти като вас!  ;D А си мислех, че съм сам  ;D




И понеже ме кефите ви давам линк с дъмпове за HP-UX. Следват програмата за P20.
http://vukomir.info/siemens/HP-UX/HP-UX_H5875S/

« Последна редакция: Mar 08, 2012, 00:44 от shoshon »
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Май и тая тема е окончателно забозена от "експертни" заключения.......
Демек е време да се заключии да се вкара в правилата на форума забрана да се сравнява каквато и да е UNIX базирана Операционна система с КАКВИТО И ДА Е НЕДОРАЗУМЕНИЯ!

Нека сме наясно: Въпреки всички търговски материали Win/DOS е базиран на една много стара и вече забравена система CP/M. Още при появата си бе коментиран като КРАЧКА НАЗАД! Не знаете защо? Ще Ви кажа - защото още тогава преди 40 години CP/M вече беше започнал плавен преход към UNIX...
Apple направиха този преход преди 10-тина години - и както ВСИЧКИ ВИДЯХА - НЕ СГРЕШИХА!!!
Ако някой все още не вижда симптомите в новите версии на Windows да се огледа. Microsoft правят същия плавен и безапелационен преход, точно по пътя извървян от Apple....
MacOS 8.5 = Windows Vista = Странна мешавица с неясна идея и срамно бавнодействие
MacOS 8.6 = Windows 7 = BugFix и вкарване на ограничено UNIX ядро вместо оригиналното (не нацяло но...)
MacOS 9 = Windows ?? = Старата фирменна система вече е само GUI на истинското UNIX ядро
MacOS X = ?? = Последен стадий на бавното и мъчително връщане към UNIX...

Няма смисъл да се карате и да вадите аргументи - НИКОЙ СПЕЦИАЛИСТ и НИКОГА не си е правил илюзии по въпроса. А търговската страна на нещата е друга тема и М$ АБСОЛЮТНО ЕДНОЗНАЧНО доказаха, че за БАШ на БАШ МАЙСТОРИТЕ в търговията. И те (както и всички) знаят, че във Windows има още пари и те трябва да се "усвоят", но М$ не са идиоти (поне търговците им) и отдавна са обявили и подкарали прехода.

Така, че пригответе се да ги посрещнем и тях някой много близък ден....

Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
едно време QEMM оправяха на МС мениджмънта на паметта и правеха чудеса, Desqview правеха ДОС многозадачен (без защити де) и работеше доста добре който се е бъзикал с него, Lantastic качиха мрежа, 4dos направиха много як команден интерпретатор та ДОС-а заприлича малко.
МС са все догонващи събитията, но като замерят с голямата пачка и стават технологични лидери.
Нещото което прави Уиндоус най-използван е приложния софтуер - нищо друго. Да се появи Photoshop, MS Office, AutoCAD, Dreamweaver, QuickBooks, ACT, основните игри (за антивирусните програми ще се въздържим) etc. и да видим колко ще е пазарния дял на най продаваната операционна система. Тогава и на Аппле ще им се стъжни
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ехех, Gogo_SZ, имам странното усещане че не можеш да дадеш дефиниция за "UNIX базирана Операционна система", какво значи това според теб :) Много ми е любопитно кое точно на един уиндоус 7 примерно е базирано на CP/M. Какво значи "Unix ядро" примерно. И какво точно ще рече "Unix"  в контекста в който обичаш да го споменаваш. Ето примерно две операционни системи, които силно много си приличат и сигурно влизат в графата "UNIX" такива - QNX и Linux. На коя от тях ядрото им е по-юникс и на коя не е, ехех.

Аз имам странното хоби да се ровя в антични сорсове, та ето ти един прекрасен сайт:

http://minnie.tuhs.org/cgi-bin/utree.pl

Кажи ми кое е това толкова "UNIX" към което вече 40 години всяка "UNIX" система така добре се придържа и уиндоус примерно така фатално не го прави. Имаш невероятният шанс да видиш как изглежда дори layout-а на тогавашната root файлова система, какво точно общо има това с един днешен линукс примерно :)

И jet, кога точно ще се появи въпросният приложен софтуер за линукс? Какво точно трябва да се случи, че да се появи? Да проумеят корпоративните идиоти, където работят толкова много пълни идиоти, че да се чудиш как един от тези идиоти не му дойде просветление като на хората тук :) как да реализира успешен продукт, базиран на по-успешна операционна система :) Сериозно хора, захвърлете ги тези конспирации и тези религии, няма да ви помогнат особено :)
« Последна редакция: Mar 08, 2012, 01:56 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
едно време QEMM оправяха на МС мениджмънта на паметта и правеха чудеса, Desqview правеха ДОС многозадачен (без защити де) и работеше доста добре който се е бъзикал с него, Lantastic качиха мрежа, 4dos направиха много як команден интерпретатор та ДОС-а заприлича малко.
МС са все догонващи събитията, но като замерят с голямата пачка и стават технологични лидери.
Нещото което прави Уиндоус най-използван е приложния софтуер - нищо друго. Да се появи Photoshop, MS Office, AutoCAD, Dreamweaver, QuickBooks, ACT, основните игри (за антивирусните програми ще се въздържим) etc. и да видим колко ще е пазарния дял на най продаваната операционна система. Тогава и на Аппле ще им се стъжни

//offtopic
QEMM еееххххххххххххххх

4DOS ееееееххххххххх

какви времена, какви времена :D  [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3

Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
@tux_1989

Има ли все още военно обучение в това Морско? Аз също съм го завършил но тогава беше лудница :)
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
neter  -Браво бре-ти си нашата гордост-тука много хора мислим като тебе, но си дал академична стилистика (която не е скучна) без характерните попържни пикантно овкусяващи форума ;D
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
http://minnie.tuhs.org/cgi-bin/utree.pl
Много ценен линк, чак да му е жал на човек, че ще се изгуби някъде из тая тема.

И аз не разбрах какво дефинира Gogo_SZ като UNIX, но по принцип днес една система може да нарече себе си UNIX само, ако е регистрирана като имплементираща Single Unix Specification. Може би е имал пред вид Unix-like системи (в което се включват и Linux дистрибуциите) или POSIX-съвместими системи (в което Linux дистрибуциите се включват в по-голямата си част).

Иначе вече определено започват да се повтарят думи, изказвани и обсъждани и по-назад в темата.
Активен