Анкета

Въпрос: Как четете новини всеки ден

  • Имам куп букмарки и ги обикалям
    - 2 (8%)
    Използвам някой известен портал
    - 2 (8%)
    Използвам RSS четец
    - 8 (32%)
    Използвам търсачка
    - 2 (8%)
    Друго
    - 3 (12%)

Общ брой гласове: 15

Автор Тема: Как четете новини  (Прочетена 6515 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Как четете новини
« -: Mar 03, 2015, 20:45 »
Аз ползвам постоянно TinyTiny RSS и по-рядко Akregator. Много ми липсва, че linux-bg не включва новините и постовете от форумите - само заглавията.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #1 -: Mar 03, 2015, 21:17 »
Признавам си, че никога не съм ползвал RSS.  ::) Дори не зная, удобно ли е, кво прави, как го прави. Много съм зле с това, а може би пропускам нещо, което ще ми спести време.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #2 -: Mar 03, 2015, 21:22 »
Аз също преди използвах Akregator, но от година някъде ползвам Thunderbird, който е основният ми мейл клиент от 6 години и и без това стои постоянно включен.
За Thunderbird ползвам и добавките Lighting с Google Calendar и GContactSync - за контактите.
Firefox е основният ми браузър, но някак си не ме кефи RSS да ми е в браузъра. Много по-организирано ми е да си е отделно.
А и в края на деня се натрупват няколко стотин публикации, така че не виждам и как бих се оправил без клиент.
Ползвам RSS и за форуми, включително Линукс за българи, и ми е много по-удобно от това да ползвам техните там табла за нови публикации.

Друг източник на информация ми е Twitter. Там обаче е по-трудно да се следи, затова важните източници са ми на RSS. Но и в Twitter има какво да се прочете де, особено когато говорим за независими източници.
Всъщност имам само няколко блога на RSS, а следя доста блогъри именно в Twitter.

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Как четете новини
« Отговор #3 -: Mar 03, 2015, 21:45 »
Акрегатор винаги е бил прекрасна програма от ден първи на съществуването си. Има само един мъничък проблем, който го прави напълно неизползваем. Не носи на сръбска музика да не казвам другата дума. Сложиш ли му някакви пикливи петдесетина хранилки и кляка като лека жена минала през поделение. Какво да говорим, ако му сложиш обичайните 100-200 емисии от това, което най-много те интересува.

За разлика от Захари аз харесвам пощенският ми клиент и интернет-навигатова да са една програма. И затова (освен всичко друго) старата Опера ми е любима, макар М2 да е приблизително скапан пощенски клиент. като няма Опера и птичето върши работа, все някак.

Обаче последните две години не ползвам хранилки, защото съм на мобилна връзка, затова проверявам ръчно, каквото, когато се сетя и ако мога, колкото и да е загуба на време/досадно. Поради това съм и назад с новините, защото просто не успявам да ги следя. Ръчно могат да се проверяват не повече от 5-6 портала и да следиш само най-нашумялото.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #4 -: Mar 03, 2015, 21:59 »
Признавам си, че никога не съм ползвал RSS.  ::) Дори не зная, удобно ли е, кво прави, как го прави. Много съм зле с това, а може би пропускам нещо, което ще ми спести време.
Това е супер удобно и разбираш на момента какво става по света.
При RSS си задаваш каналите които те вълнуват четецът сам проверява за новости.
При мен  TinyTiny RSS работи на сървър и го достигаш с браузър-а. Имам и клиент на таблета - като прочетеш новина - тя "изчезва" на сървъра и така отмяташ новините независимо от къде ги достъпваш.
Абонирам съм и за двата канала на Линукс БГ - новини/статии и форум. В момента в който се почви нещо, го виждаш в панела
Най-добре да си поиграеш и да видиш дали става за теб. Ако се абонираш за много канали, ще бъдеш затрупан

« Последна редакция: Mar 03, 2015, 22:02 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

malin

  • Гост
Re: Как четете новини
« Отговор #5 -: Mar 03, 2015, 22:01 »
Преди ползвах liferea , но от година-две чета през вграденото в Лиско (и без това при първо включване натоварването на процесора ми скача до 100% за 15-сетина секунди, със или без - все тая).
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #6 -: Mar 03, 2015, 22:03 »
Ами може би ще трябва да разбера как бачка и как се настройва. И да потърся някакво GUI и CLI програмче за това. Одеве усетих желание и имейл клиент да започна да ползвам, че трябваше набързо да проверя няколко кутии и супер досадно ми стана през браузъра да го правя.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #7 -: Mar 03, 2015, 22:10 »
go_fire, SeaMonkey не става ли - гледам, че все още излизат някакви версии. Но пък не знам там дали има RSS. А SeaMonkey съм чувал, че много хора го ползват, защото харчи по-малко ресурси от Firefox+Thunderbird и става и за по-слаби машини.
А RSS колко трафик да прави - при положение, че тегли само заглавията. Всъщност не съм гледал дали можеш да му забраниш да тегли картинки и пр. Но да - изкушително си е да четеш, когато имаш достъп до толкова много информация, а за това си трябва трафик.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Как четете новини
« Отговор #8 -: Mar 03, 2015, 22:28 »
Ами ползвам си и Мозилчика. Не са те излъгали. Така е. Лисо, дори преди да се казва така се издъни в целта, за която създаден — да бъде лек. Старата мудна Мозила се оказа по-пъргава и до днес. И проблема не бил в тежкият Хром (джаджната библиотека).

Относно емисии. Винаги се абонирам за пълна емисия, където я има. Само по заглавие е съмнително да разбера искам ли да чета. Заглавията за мен са спам. Освен това хранилката ползвам за архив.

При 200-300 емисии, и 100 КБ да ми генерират на седмица, ми отиват всичките 500 МБ дето имам за месеца за един ден. А има емисии, (например LXer) дето генерират доста. Ако Славей си мисли, че е получавал новините последните три месеца да погледне тях и да се уплаши.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #9 -: Mar 03, 2015, 23:22 »
Е аз имам 20-30 емисии. Нарочно ги държа толкова, защото ако са повече няма да имам време да ги чета.
Първите версии на Firefox при мен бяха по-пъргави от Opera и точно затова я смених. Чак версия 3 ми стана вече тежка. А всъщност не си спомням добре, но към 2004 май нямаше изобщо Opera за Linux, но може и аз просто да не съм знаел - тогава ползвах старата Mozilla и Konqueror.
Но то и Google Chrome в началото беше по-лек от Firefox, но сега май стана обратното. Аз обаче не го ползвам, щото все пак нали... не искам всяка една страница която отворя да отива в ръцете на Google.
Активен

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #10 -: Mar 04, 2015, 12:58 »
Аз пък не използвам RSS - пробвал съм, но не ми допада. Иначе чета български новинарски сайтове, но поради единствената причина за загуба на време. Иначе какво става по света какво ме интересува? Примерно че Intel е усвоил 10 нанометрова технология или е пуснал нов процесор - какво ми пука на мен? Почти сигурно е, че няма да закупя въпросния процесор и следователно функциите му не са важни за мен.
Иначе, като ме интересува нещо конкретно, то ползвам директно търсене с Google.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #11 -: Mar 04, 2015, 13:25 »
Аз пък не използвам RSS - пробвал съм, но не ми допада. Иначе чета български новинарски сайтове, но поради единствената причина за загуба на време. Иначе какво става по света какво ме интересува? Примерно че Intel е усвоил 10 нанометрова технология или е пуснал нов процесор - какво ми пука на мен? Почти сигурно е, че няма да закупя въпросния процесор и следователно функциите му не са важни за мен.
Иначе, като ме интересува нещо конкретно, то ползвам директно търсене с Google.
Няма как да тръгнеш да търсиш нещо, ако не знаеш, че то съществува. Или информацията за него. Та периодичното преглеждане набързо на някоя новина винаги е полезно, защото наистина те насочва към нещата от които се интересуваш.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #12 -: Mar 04, 2015, 13:33 »
Проблемът е в това, че новинарските и всякакви RSS канали на практика никога не са специализирани в конкретна област, която те интересува. Ако са твърде тясно специализирани тогава ще имат малко читатели, а и много малко новини ще пускат.

Не, че търсенето помага винаги. Но по-добро решение от него засега не знам. Ето например аз се интересувам от всичко едноплаткови компютри, които са се появили на пазара. Някъде да представят само такива новини? Не...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Как четете новини
« Отговор #13 -: Mar 04, 2015, 14:30 »
Както казах, не съм ползвал още rss. Но понякога усещам, че времето, което прекарвам в търсене на нещо ми идва много..
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Re: Как четете новини
« Отговор #14 -: Mar 04, 2015, 18:41 »
RSS през Thunderbird-а. Не е удачно за всичко, но върши работа.
Неудобно е, когато в хранилката е само заглавието или част от началното изречение, и така или иначе трябва да отвориш сайта за да видиш, за какво точно става въпрос. Често заглавията са доста подвеждащи, а коментарите са по-информативни от самата статия :)
При сайтове с повече движение (над 20 материала) е по-добре да се отвори самият портал и да се прегледат само „важните“ или както там са маркирани от редактора, защото е безсмисмено да се чете абсолютно всичко.
Общо взето - мешена скара :D
Активен