Анкета

Въпрос: Кой кандидатира Пеевски? Кой?

  • Sendmail
    - 4 (8.3%)
    qmail
    - 5 (10.4%)
    Postfix
    - 11 (22.9%)
    Exim
    - 2 (4.2%)
    Zimbra
    - 2 (4.2%)
    CommuniGate на Stalker
    - 2 (4.2%)
    AtMail
    - 1 (2.1%)
    Kolab ( и за web ui)
    - 0 (0%)
    squrrelmail (за web ui)
    - 3 (6.3%)
    round cube (за web ui)
    - 7 (14.6%)
    Dovecot (за POP/IMAP)
    - 9 (18.8%)
    Citadel
    - 1 (2.1%)
    Cyrus IMAP
    - 1 (2.1%)
    Hastymail & Cypht
    - 0 (0%)

Общ брой гласове: 23

Автор Тема: Любимият ми пощенски сървър?  (Прочетена 8949 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #15 -: Oct 08, 2015, 20:05 »
Братко по окосмение, това е проблем на самият smf. Трябваше да повторя заглавието на темата или да измисля нещо особено оригинално. И понеже съм си тъп по рождение, не можах да измисля нищо и с известно намигване сложих класиката. С което пък нарушавам новите правила, ама ти си първият дето се жалва. Ако предложиш какво да напиша там, ще го сменя.

п.п. Което ме подсеща — фостафка ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #16 -: Oct 08, 2015, 20:17 »
Хахаххаххааааааааааааааа
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #17 -: Oct 08, 2015, 20:38 »
citadel mail server също не е никак зле
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #18 -: Oct 08, 2015, 22:11 »
А Kolab не е само web ui. На сайта на проекта можеш да си направиш демо акаунт и да го разгледаш.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #19 -: Oct 08, 2015, 22:25 »
go_fire брой един глас от мен за цетаделата  ;D
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #20 -: Oct 08, 2015, 22:53 »
Като го инсталираш и заработи, хвърли един поглед на това: http://wiki.mailscanner.info/doku.php?id=best_practices
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #21 -: Oct 08, 2015, 23:09 »
Най-добрата практика е да извадиш кабела  [_]3
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #22 -: Oct 09, 2015, 09:33 »
Като има Dovecot, трябва да има и Cyrus IMAP ! А аз след като съм гласувал за Sendmail :), как да гласувам и за Cyrus ? :)

Уточнение: За твоите цели, IMAP сървър не ти е нужен, освен ако не решиш да си достъпваш пощата отдалечено.
« Последна редакция: Oct 09, 2015, 10:37 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #23 -: Oct 09, 2015, 23:48 »
Kирус (сайръс) го нямаше, защото до тук никой не го беше поискал. Просто в новият си глас нацъкваш и двете. А защо няма да ми трябва imap, как да си достъпвам пощата от нормален (разбирай графичен от сорта на claws) клиент? Ами например, ако съм на работа, а не у дома?

п.п. Сетих се за @mail. През 2007-ма да речем имах яка машина — котлон на три гигахерца, гигабайт памет, adsl. За онова време си беше направо игрална станция. А това имаше някакъв адрес за демо от сорта на atmail.org. Може да не се е казвал точно така, но помня, че беше org, а платената услуга на com. Та това чудо беше бая красиво, ама на онази машина се влачеше като свинско черво га го чистиш. Та много лошо впечатление ми остави. Чак се учудвам, че има някой сега да го ползва. То вярно сега машините са бая по-мощни и интернета по-бърз, ама все пак.

п.п.п. С Наката за тоя Сендмейл ще го обърнете на турски сериал, хи-хи. Честно и аз не знам, какво толкова не го харесва. Вярно е бая буболечест, а конфигурацията му е направо криптография, но пък, за да се задържи едно четиридесет години, значи има защо.
« Последна редакция: Oct 09, 2015, 23:50 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #24 -: Oct 10, 2015, 08:21 »
А защо няма да ми трябва imap, как да си достъпвам пощата от нормален (разбирай графичен от сорта на claws) клиент? Ами например, ако съм на работа, а не у дома?
Би могло напр. с Remote desktop. Не че го препоръчвам.

Не мога да гласувам повторно.
« Последна редакция: Oct 10, 2015, 08:23 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #25 -: Oct 10, 2015, 11:43 »
п.п.п. С Наката за тоя Сендмейл ще го обърнете на турски сериал, хи-хи. Честно и аз не знам, какво толкова не го харесва. Вярно е бая буболечест, а конфигурацията му е направо криптография

Край! Дигам шрифта с +1. А при по следващото споменаване ще го направя ярко червен.

Точно така, конфигурацията му е криптография. То е от тези програми които в които конфиг файлове правят други конфиг файлове. Също като сега ----- дали не е изпреварил времето си. Ми то не са М4 скриптинг...едно бараш друго се променя..трето се затърква..не знаеш какво си направил....Абе направо идиотска работа.

за да се задържи едно четиридесет години, значи има защо.
Ами как няма да се задържи четиридесет години, като РедХат го бутат като default меил сървер още от как са се пръкнали. Какво би станало ако бяха го сменили например с qmail. щеше ли изобщо да се говори за сендмаил? В същата категория спада и Bind-a. И той е от четиридесет годишните програми и той има криптографка конфигурация и него го бутат винаги като default name сървер. Абе имат си много грехове redhat.


За qmail. работя с него. Обаче qmail си е 'майсторска' програма. За да се получи нещо работещо така както го искаш трябва да изяде много пачове. Обаче пачовете не винаги са съвместими един с друг. Ще кажете има netqmail ... обаче все пак.

Хубавата страна на въпроса е че кодът му е много ясен и прост....И почти всеки може да разбере как работи и да направи малки промени. също хубаво е че се състои от отделни програми и всяка една може да изпълнява и други задачи. http://www.nrg4u.com/qmail/the-big-qmail-picture-103-p1.gif
например преди време пращах от скрипт готово писмо в файл така:
cat text.eml | qmail-remote ......
което няма нищо общо с qmail.
Според мен qmail-a много повече прилича на развойна среда отколкото на готово решение.

-------
за Postfix.
един път ми се наложи да го пускам, защото ми трябваше локално маил сървер заради един php скрипт. Не исках да се мъча със Сендмаил, нито исках да се занимавам с дългата инсталация и конфигурация на qmail. Затова опитах  Postfix. Ами доста бързо се оправих. Конфигурацията му е ясна ...Има и възможности. Хареса ми много на първо четене.

Така че другият вариант е Postfix.



« Последна редакция: Oct 10, 2015, 12:20 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #26 -: Oct 10, 2015, 12:09 »
Не мога да гласувам повторно.

Странно, убеден съм, че дадох такава възможност. А сега не ми дава възможност точно това да редактирам. Ами тогава ще ги сложа в първото си мнение. Друго не мога да сторя.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #27 -: Oct 12, 2015, 11:02 »
Не мога да гласувам повторно.
Сега би трябвало да можеш.

Аз си обичам комбинацията Postfix+Dovecot, та си ги цъкнах. За Web UI цъкнах Roundcube - отличен клиент, податлив на плъгини и hardcode модификации, и ставащ за работа и от смартфон, та го слагам него на разни клиенти, но за себе си ползвам силно модифициран за личните ми нужди Hastymail, като скоро планирам да си поиграя по-стабилно с новия им проект Cypht, с който да си разнообразя клиента.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #28 -: Oct 12, 2015, 11:20 »
Да, може. И аз прегласувах за тоя, който ползвам от доста време - Communigate.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Любимият ми пощенски сървър?
« Отговор #29 -: Oct 12, 2015, 16:26 »
Малко втрани, но не искам да отварям нова тема
Някой пробвал ли е Cherokee web server?
Такива суперлативи пише, че по-добре да питам
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.