Автор Тема: Какво стана с домейните на кирилица?  (Прочетена 12889 пъти)

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #15 -: May 07, 2015, 18:42 »
Леле леле... Чета Ви и не мога да Ви се нарадвам :)

Имам въпрос :) Как Китайския/Индийския/Американския контрагент/партньор ще Ви прати имейл на написания на визитката Ви имейл от вида гошо@пешо.бг?

То бива, ама цял бивол за мезе не бива...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #16 -: May 07, 2015, 18:46 »
Пък утре и бай китаец може да поиска домейни с техните йероглифи. Или пък гърчолята с техните гръцки символи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

stealth01

  • Гост
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #17 -: May 07, 2015, 19:47 »
ами... най-добре е да няма ограничения, какви азбуки да могат да се ползват - кеф ти кирилица, кеф ти канджи...

Имам въпрос :) Как Китайския/Индийския/Американския контрагент/партньор ще Ви прати имейл на написания на визитката Ви имейл от вида гошо@пешо.бг?

не съм писал ел.поща ръчно от... не помня кога. все я вземам от някоя връзка или нещо от сорта (copy/paste) - така и шанса да сбъркам клони към 0 :) не знам защо вече няма масово QR кодове по визитките, с които лесно да вземеш URL или mail от там.

или не, дайте да спазваме стандарт от средата на миналият век заради... ъммм... какво по-точно?
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #18 -: May 07, 2015, 20:08 »
Човече... Работя с англо/френско говорящи. Като видят кирилица дори не могат да я разпознаят. Питат това на гръцки ли е. Стандарт няма. Т.е. всичко е позволено. Но с оглед на някаква универсалност (за жалост или за радост) стандарта е латиница. Я отиди на някое летище и пробвай от киоск да пратиш мейл или да отвориш домейн на кирилица... Ама го снимай и го постни тук :) Аз разбирам това родолюбие и този патриотизъм, ама както казах вече - цял бивол за мезе не бива.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #19 -: May 07, 2015, 20:46 »
Той като нито може да разпознае нито да отвори домейн на кирилица,  няма и ептен да може да прочете вътре страницата написана също на кирилица.

Аз като не вдявам китайски защо трябва да отварям латински домейни като вътре пише само на китайски

Все повече си мисля че света/инернет не върви към глобализация, универсалност а все повече се локализира и фрагментира на групи и общества.

Примери Гого пуска само локални резултати близко до тебе независимо какво търсиш,  имаме рунет доста обширно нещо- кой го посещава да не би западняците,  имаме великият китайски  firewall.....
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #20 -: May 07, 2015, 22:03 »
Опа объркал съм се малко
те съвсем наскоро го одобриха но още не е влязъл в употреба .бг домейна
.. преди няколко месеца ..от октомври 2014 ако се не лъжа

http://en.wikipedia.org/wiki/.%D0%B1%D0%B3
    In 2014 ICANN's Extended Process Similarity Review Panel (EPSRP) approved .бг.[9]

Но както казах тествай с някой от другите домейни които дадох

П.П. Бразуърите са едно а ДНС сървърите съвем друго животно което не носи на бързи промени затова не очаквайте скоро да почнат да отбират от кодировки и пр. т.е. стандарта казва, че при предаване по жицата домейна трябва да си е както си е по протокол т.е. за ДНС-а .бг е невалиден домейн, валидният е .xn--90ae

П.П.П.
Минали сме на косъм на второ четене - ето и доклада
https://www.icann.org/en/system/files/files/epsrp-bulgaria-30sep14-en.pdf

Извън темата (но правилно съм запомнил че баш на рождения ми ден беше)
егати смешката - Къде да търсим на бг онлайн вестик датата
« Последна редакция: May 07, 2015, 22:10 от remotexx »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #21 -: May 07, 2015, 23:06 »
ICANN са пълни педерасти. Само за справка, наскоро тръгвам да отварям google.com и понеже прекалено много разчитам на autocompletion-а на URL-ите, пиша автоматично "goo" и набивам ентер. Като резултат се отваря тестово уеб приложение, чиито бекенд човъркам на работа. Гледам тъпо, отивам и пингвам goo. Изненада, резолва се на loopback адрес. Още по-учуден, правя няколко опита с dig през различни DNS сървъри и всичките ми го връщат това, включай гъгълските. Вече потресен тръгвам да ровя и установявам че такъв TLD (.goo) наистина има, обслужва се от някакви японци, които са хванали и са набили един A запис за .goo който сочи към въпросния 127.0.0.нещоси.


Сега всякакви малоумни TLD домейни има, защо да няма и на кирилица...

На второ четене, бих набил запис дето да сочи към страница с рекламни банери на мястото на тия....сигурно бая народ прави тази грешка.
« Последна редакция: May 07, 2015, 23:08 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #22 -: May 07, 2015, 23:42 »
Не става въпрос за патриотизъм. Ако беше патриотизъм аз щях да съм първият да го заклейми като нещо ретроградно. О, да точно аз се боря с назадничавото. Това си е чист прагматизъм. Тук дето сме е много добър пример. Диктуваш на някой: Линукс дефис беге точка орг. Ама това Линукс с „кс“ ли се пише с хъ ли се пише, как се пише.

Точно тук дето сме сега няма никакъв смисъл да е на чужд език, защото никакво чуждоезиково съдържание няма, няма никаква цел да се търсят небългари.

Очевидно, ако си предприятие, не само предприятие, ами износно-ориентирано такова към западна Европа, то очевидно няма да искаш такова име.

Обаче!!! Колко от имената са на търговски предприятия? Да кажем половината. Колко от тях са ориентирани към износ? Под десет процента. Сиреч по-малко от 5% от имената има смисъл да са на латиница. Ще дам пример. Кауфланд.бя е име, което не трябва да е на латиница!

И още едно объркване. Съвсем не е само кирилицата. Естествено и димотиката е така. И канджи е така. И всичко поддържано от utf-8 е тъй. Не е само за кирилицата. Не се бъркайте, че ICANN си мисли за някакви си капути на край Европата.

п.п. А Ремо пак писал. Ремо, те бая отдавна бутат и за него и за „име“ и за още някакви бяха. Ама като пичовете обявиха цена и се отказаха. Например „бг“ имаше проблем, защото приличал на „br“?!? Но аз по принцип съм противник на „бг“ и не приемам нищо различно от „бя“.
« Последна редакция: May 07, 2015, 23:47 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #23 -: May 08, 2015, 00:05 »
Обаждам се по телефона на мой контрактор турчин:
"Hi sir, would you send me an up to date offer of your juice extract robots.
Here is my email address: на_баба_хвърчилото@поща.бг
Хм, не знам как да го спелувам, пък и трябва да си инсталираш кирилска клавиатура.
Я, по-добре дай твоя имейл та да ми го върнеш.
Абе как се пише тва баръш@гюзел.tr..."

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #24 -: May 08, 2015, 00:16 »
Имам въпрос :) Как Китайския/Индийския/Американския контрагент/партньор ще Ви прати имейл на написания на визитката Ви имейл от вида гошо@пешо.бг?

В допълнение, аз като един (прост) уеб програмист, да попитам, кой ще се наеме да пише regex-и за валидиране на мейл адреси и домейни в такъв случай  [_]3 Не знам кой ще е, ама Господ здраве да му дава, че после като настане плач и скърцане със зъби от всичките XSS уязвимости дето ще се нароят...
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #25 -: May 08, 2015, 00:29 »
/извън темата

кой ще се наеме да пише regex-и за валидиране на мейл адреси и домейни в такъв случай
Докато инсталирах и разглеждах Red Star OS (операционната система на Северна Корея) научих логиката на писане/печатане на корейските йероглифи, за да мога да си го преведа. После потренирах японски и китайски. Много е забавно, мога да помогна :D
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #26 -: May 08, 2015, 00:39 »
Аха, отмина вече времето на регулярните изрази, живеем в далеч по-сложен свят. Вече някой supervised learning oracle трябва да ти дава такива отговори, като това вероятно е някаква платена облачна услуга, вършеща така неблагодарната работа, за да ти спаси живота.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #27 -: May 08, 2015, 00:51 »
Аха, отмина вече времето на регулярните изрази, живеем в далеч по-сложен свят. Вече някой supervised learning oracle трябва да ти дава такива отговори, като това вероятно е някаква платена облачна услуга, вършеща така неблагодарната работа, за да ти спаси живота.

Ех значи... :D

Да приемем че това се прави от ултра добро самообучаващо се AI, и че всяка подобна валидация минава само и единствено през него, вместо всяка индийска маймуна да си го прави сама. В крайна сметка срещу него ще хвърлят един тон малоумни атаки които AI-то ще се научи да разпознава, и ще останат само най-трудните и неоткритите за това атаки, които с течение на времето ще клонят към нула. Понеже няма как да си 100% сигурен че множеството възможни атаки е изчерпано, теоретично една новооткрита атака която и човекът и тъпата машина са пропуснали, ще пречука цялата система и ще има доста широко поле за изява, заради централизацията. Кел файда от цялото упражнение.

Решението е просто - стоим си на латиницата за да не ни боли главата после  [_]3

Докато инсталирах и разглеждах Red Star OS (операционната система на Северна Корея) научих логиката на писане/печатане на корейските йероглифи, за да мога да си го преведа. После потренирах японски и китайски. Много е забавно, мога да помогна :D

Навит съм, стига после да ми свърши работа като повод да искам да ми вдигнат заплатата  :D
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #28 -: May 08, 2015, 00:54 »
Е па ще хвърлят сега, какво толкова, ама няма ли да е яко да си модерен стартъп дето разчиташ на други модерни стартъпи да ти го правят това :)

А иначе решението е ясно, ама нали света трябвало да е шарен, всички да са доволни, сега патриотарите трябва да са доволни.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: Какво стана с домейните на кирилица?
« Отговор #29 -: May 08, 2015, 01:11 »
Е па ще хвърлят сега, какво толкова, ама няма ли да е яко да си модерен стартъп дето разчиташ на други модерни стартъпи да ти го правят това :)

И един модерен стартъп от мечки разчита на друг модерен стартъп от мармоти да завиват шоколада в станиол... :D

А иначе решението е ясно, ама нали света трябвало да е шарен, всички да са доволни...

...и да има свобода, равенство, братство, и безплатна бира за всички. Карай, поне в името на прогреса и доброто на човечеството ще има работа за нас  [_]3
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...