Автор Тема: Компютърът се рестартира при премигване на тока, въпреки че  (Прочетена 10189 пъти)

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Добър вечер!

Имам следния проблем: днес, през целия ден констатирам т.нар. премигване на тока. UPS-ът ми сигнализира, но компютърът се рестартира. И така вече няколко пъти в зависимост от спадовете в напрежението. Притеснителното за мен е, че и преди е имало подобни проблеми с тока, но компютърът не се е рестартирал.
Настройката в BIOS е следната:
AC BACK: Determines the state of the system after the return of power from an AC power loss.
Always Off
The system stays off upon the return of the AC power. (Default)

Още нещо - преди бях с друго захранване. А сега захранването ми е Seasonic S12II-520W. Четох, че то има разни защити, но не съм запознат може ли да се самоизключва и това да води до въпросните рестартирания, защото самото захранване си работи по принцип. Но как ще се рестартира, след като е забранено от BIOS?!

Та, който прочете тази тема, ще съм благодарен за коментара му!
« Последна редакция: Jul 16, 2017, 23:00 от new_2k »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Захранване-ниско напрежение-рестарт
« Отговор #1 -: Jul 16, 2017, 22:58 »
Предполагам, че ЮПСа е виновен, но няма да как да съм сигурен освен, ако не наблюдаваш напрежението при входа към захранването.
От страна на захранването пък, вътре има един голям кондензатор, който е за това да обира. Може да го отвориш и погледнеш да не се е подул. Ако е наред пробвай с друг ЮПС, като те съветвам да сложиш защита преди него.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
« Последна редакция: Jul 16, 2017, 23:13 от new_2k »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Ще погледна UPS-a все пак, но ми интересно за рестартиранията.
В момента, в който пиша това съобщение, UPS-ът изжужа, но за миг и се успокои, макар че се уплаших пак да не се ресне pc-то.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
UPS-а е хубава защита за токовите удари, но не забравяй, че и той е електроника и той страда :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Не каза какъв точно е моделът на UPS-а, но погледни все пак да не си го преместил на друга дупка, която да остава на изкл. при прекъсване на тока.

Модерните UPS-и (от известно време насам забелязвам) предлагат дава вида (и двата защитени) изходи - едните остават вкл. при отпадане на входното напрежение, а другите остават изкл. т.е. един вид евтина защита колкото да не ти изгори нещо, та няма смисъл и отделно от контакти/удължители и пр. само с такава защита (повечето UPS я редлагат вградена)
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Проблем в захранването или UPS-а. Или пък този компютър дърпа по-голяма мощност отколкото може да даде UPS-а. При мен към UPS са закачени компютър, монитор, телевизор, сат. приемник, рутер. Но нищо не се рестартира при премигване на тока, само се чува прещракване. Може да тестваш какво се случва като извадиш щепсела който захранва UPS-а за няколко секунди. И мериш напрежението в някой от свободните изходи.
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 02:39 от petar258 »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Моделът на UPS-a е INFORM Guardian 600A, само че е стар модел, може би към 5 годишен и повече, поради което не намирам характеристиката му в интернет, за да разбера дали той може да кара компютъра да рестартира.
Снощи бързах да изключа, защото докато пишех тук, токът постоянно премигваше, при което UPS-ът "прещракваше" (т.е. явно работи), но аз доколкото наблюдавах - при по-сериозно да го нарека "премигване", компютърът се рестартираше. Инак като спра тока, UPS-ът държи и компютърът не се рестартира или изключва.
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 10:52 от new_2k »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Токовия удар не е като да го изключиш от контакта. Може би, ако си поиграеш с щепсела да го докосваш бавно до пиновете на контакта докато не вземе да вади искри ще си по-близко до теста :), но за мен лично има проблем в някой елемент в UPS-а. Ако имаш, пробвай с някой друг и в случай, че не се рестартира или го смени, или го дай на някой електрончик да го погледне.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Това съм го наблюдавал. Даже и при APC ups с една точно определена марка захранвания компютъра се рестартираше.

Що не си сложиш хубаво захранване като Фортрон например. (но и твойто е хубаво ???)
Имай в предвид че по време на превключването, кокато УПС-a казва цък, това става през реле и компютъра за много кратко време (<20 мс ) остава без захранване. - и затова ти трябва хубаво захранване.

А какво ще бъде - Рестарт или изключване - това не зависи от захранването а зависи от дъното/биоса.
 
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 11:22 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

lastcyrol

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Така като гледам, този UPS не е т.нар. online, а е превключващ. Сам казваш, че е стар и вероятно релето му вече не успява да „цъкне“ за 6мс (то си цъква, ама кой го знае колко са му нагорели контактите. На релетата по принцип им дават живот хиляди цъкания (електрически и механически, едното не случайно е различно от другото)).  В комбинация със захранване с малък входен капацитет , имаш точно описаното поведение. И не смятам, че е нужно да се дават много пари за скъпо захранване заради по-големия капацитет на филтъра на входа (там предимствата са други), виждал съм как захранване за 15лв държи компютъра 250мс след отпадане на захранването. Но все пак ако не си на ти с поялника, това може да ти излезе по-евтино. Иначе, както те посъветва @makeme, виж дали кондензаторите след греца на входа са се подули, но дори и да не са, все пак е добре да им се измери капацитета (с времето и температурата електролита се изпарява и капацитета намалява) и при нужда ги смени, може и с по-голям капацитет, ако намериш и с адекватно еквивалентно съпротивление би било чудесно.

П.П.
Това всичкото е за захранващия блок на РС-то, ама очевидно и UPS-а има нужда от ревизия, че при това положение не е много надежден.
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 11:42 от lastcyrol »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Проблем в захранването или UPS-а. Или пък този компютър дърпа по-голяма мощност отколкото може да даде UPS-а. При мен към UPS са закачени компютър, монитор, телевизор, сат. приемник, рутер. Но нищо не се рестартира при премигване на тока, само се чува прещракване. Може да тестваш какво се случва като извадиш щепсела който захранва UPS-а за няколко секунди. И мериш напрежението в някой от свободните изходи.

Как си закачил всичко това, като само за компютър и монитор съществуват подходящи кабели за закачане към непрекъсваемо захранване?

Или говориш на работа, дето са онези огромните за цяла сграда?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Моделът на UPS-a е INFORM Guardian 600A, само че е стар модел, може би към 5 годишен и повече, поради което не намирам характеристиката му в интернет, за да разбера дали той може да кара компютъра да рестартира.
Снощи бързах да изключа, защото докато пишех тук, токът постоянно премигваше, при което UPS-ът "прещракваше" (т.е. явно работи), но аз доколкото наблюдавах - при по-сериозно да го нарека "премигване", компютърът се рестартираше. Инак като спра тока, UPS-ът държи и компютърът не се рестартира или изключва.

Това всъщност ми прелича на токови удъри, а не спирания.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил

Как си закачил всичко това, като само за компютър и монитор съществуват подходящи кабели за закачане към непрекъсваемо захранване?

Или говориш на работа, дето са онези огромните за цяла сграда?

С разклонител :) Те вече са с обикновени щепсели :)


А какво ще бъде - Рестарт или изключване - това не зависи от захранването а зависи от дъното/биоса.

Това на теория е така, но практиката показва друго. Това явление съм го наблюдавал при стария ми компютър: В биоса беше зададено да спира при загуба и поява на захранване {не рестарт} и все пак при токови удари се рестартираше. Не съм правил тестове, но съм размишлявал по въпроса :)
Според мен когато кондензаторите на входа се разредят и останат само изходните се получава някакъв промеждутък от време когато тези на изхода се разреждат различно (може да е от това, че са различни или просто каналите имат различен товар). В същото време Напрежението се подновява, но дъното вече се е шашнало и се реска.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Има специални разклонители,които "носят на бой" (т.е.на токови удари)
Вероятно по-подходяща схема на свързване би била UPS-а да го вържеш
на такъв разклонител,а после към UPS-а всичко останало.
   При по-сериозен проблем ще "изпуши" разклонителя, който в
случая е и най-евтин...
Активен