Автор Тема: Линукс за българчета  (Прочетена 5481 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Линукс за българчета
« -: Apr 19, 2010, 12:45 »
Създадох тази тема с надеждата, че рано или късно, в сайта ще има раздел, посветен на запознаването и привличането на подрастващите към идеите за свободния софтуер и Линукс.
Нямам идея какво ще съдържа тази тема, но се надявам да не се получи дискусия "Да има или да няма", а по-скоро какви да са целите и средствата, какво да има и как да е представено... Мисля, че на някакъв етап ще трябва да потърсим мнения от сродни общества, от педагози ...
Убеден съм, че поставянето на високи и трудни за постигане цели е правилният начин за развитие напред, но и си давам сметка, че това не е "лъжица за моята уста", вероятно и за този сайт сега.  Но ТОВА Е САЙТА! ТУК Е ОБЩЕСТВОТО! Няма друго място! От нас зависи дали времето ще е сега.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Линукс за българчета
« Отговор #1 -: Apr 19, 2010, 19:19 »
laskov Ами аз честно да ти кажа нямам представа какво би трябвало да садържа съответната секция на сайта.
Инсталирах за пръв път линукс RedHat 7.1 ако не се лъжа около 2003 година ( на 13 години съм бил тогава) от чисто любопитство.
Малко след това се регистрирах тук, и от там нататък съм чел тук и в други сайтове.
Ако може някой да очертае по-точно идеята ще е добре. Аз лично не се сещам какво ще подтикне учениците да ползват Линукс освен изобилието от информация на роден език в сайта.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за българчета
« Отговор #2 -: Apr 19, 2010, 21:58 »
УСУ / СКСС правят доста в тая насока по между другото.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

muxozavar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
  • Distribution: Debian Lenny / Fedora 11 x86_64 / Ubuntu 9.10 / Mac OS X 10.6.n
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Линукс за българчета
« Отговор #3 -: Apr 19, 2010, 22:50 »
Аз съм за идеята да има Линукс за българчета, но наистина трябва да се помисли по въпроса. Като малък ходих в "младежки център"  ;), където децата сами избираха курсовете, които да посещават, спорт, математика, информатика и т.н. и т.н. Там си написах първата програма на Бейсик на Правец 8 имаше и Правец 16 ... хубаво време беше  ;D Незнам дали в момента има такива неща  ???
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Линукс за българчета
« Отговор #4 -: Apr 19, 2010, 23:19 »
Тази тръпка за съжаление не мога да я видя в настоящите поколения. Може би защото вече не е интересно да имаш компютър ....

Идеята има смисъл. Наблюдавам руснаците - много са дейни в тази посока.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за българчета
« Отговор #5 -: Apr 19, 2010, 23:42 »
Не си прав Пламене и по наше време не всеки се зарибяваше по компове. А и сега не са малко, нека go_fire  каже как се събират хлапетиите в тукашната математ. гимназия! Всеки път виждам нови лица и ако ние сме по сериозни ще се задържат. Даже и момиче има ;)
Разгледай снимките:
http://www.lug-vidin.org/
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Линукс за българчета
« Отговор #6 -: Apr 20, 2010, 08:51 »
Може би си прав, аз съдя основно по себе си и моите познати. На мен ми се наложи да поработя по строежите като общ работник за да събера пари за 8Д и малко тв велико търново ЧБ. Но пък на мои познати 8Д-то им го купиха с част от заплатата на таткото ( с черната служебна волга - ако ти говори нещо ). От тези 2-ма познати никой не хвана компютъра като посока.

А иначе дъщеря ми също е в МГ (в Русе), информатика - но никаккъв хъс.

Но наистина ако се фокусира правилно върху уточнените групи ще има несъмнен резултат. Моето лично наблюдение е, че поне в русенското МГ няма визия на ниво ръководство за включване на отворения код дори като явление в обучението. Абе въобще иа много което да се направи!
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Линукс за българчета
« Отговор #7 -: Apr 20, 2010, 09:13 »
Тази тръпка за съжаление не мога да я видя в настоящите поколения. Може би защото вече не е интересно да имаш компютър ....

Точно така.
Но има и друго - в една страна, където практически няма разлика между свободен софтуер и нелегален софтуер, който може да си изтеглиш от Интернет, не може да се схване ясно разликата между двете. Свободният софтуер има смисъл в държави, където се спазват законите.
Сега, ако говорим конкретно за Линукс като технология, сигурно ще има по-голям интерес. Всъщност, ако някое хлапе днес иска да се прави на интересно, то с Линукс би имало много по-голям шанс отколкото с Уиндоус например.
Активен

Без правила няма игра

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Линукс за българчета
« Отговор #8 -: Apr 20, 2010, 09:30 »
Според мен осъзнаването на Линукс като платформа за сериозна работа се осъзнава на доста по-късен етап - когато има нужда от това.
По-скоро ако има някакво движение при малките то е с идеята да си по-различен. Така мисля аз.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за българчета
« Отговор #9 -: Apr 20, 2010, 09:49 »
Хич не знам как е по другите МГ-та ама тука е пълна скръб. Не амо са отворени технологии нямата идея даскалята и ръководството а ми и изобщо. От всички даскали само една има някакви идеи и знания повечето даже и един уиндоус не могат да инсталират (не се шегувааааам). Макар че залата в която провеждаме събиранията е с двойно зареждане на комповете, ние не ги караме да стоят на линукс я кой където иска и каквото иска ползва. Обаче има едно положение което не е за изпускане повечето вече знаят че имат избор - МС не е единственото. Освен това когато някой от тях помоли за някаква помощ му показваме по наш си начин който със сигурност представлява използване на отворен прогукт дори и под уин. Примерно малката мацка вече си ползва само лисицата и огнената буболечка :) .
Друго, появяват се чат пат деца от други училища които има някакви плахи опити с линукс и имат проблеми с това онова и идват да путат така че сещай те се.
Ако ние не отидем при тях те няма как да дойдат при нас  лесно!
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Линукс за българчета
« Отговор #10 -: Apr 21, 2010, 11:30 »
Това, което си мисля за тази секция е, че трябва да е максимално увлекателна. Образователното трябва да се промъква някак незабелязано, а специализираните такива материали да са на вътрешни страници.
Да има например забавни истории, разказани от деца. Напр. историята на един младеж от варненското МГ, която завършва с поуката: "Не играй на картончета през нощта, скрит в дървена барака!". Тази и още такива истории - в "Часа по история" и препратка към страница, където измежду други истории може да има и нещо забавно, свързано с линукс.
Да има игри с отворен код. Имаше една игра, в която можеше да се създават нива като се поставят стълбички, човечета и тухлички - такива, в които може да се копае, в които не може да се копае и които са невидими дупки. Малките посетители на сайта да могат да си правят нива и да си ги обменят. Да има класации за най-трудно ниво, най-забавно, най-успешен играч, най-плодовит автор на нива... Да има секцийка "Създай ниво за по-малкото си братче или сестриче", с което още да свалим възрастта. По-напредналите да могат да променят сорса на играта, да създават други.
Да има раздел за математически ребуси и главоблъсканици ...
Да привлечем за автори деца, които показват лидерски качества...

Преди да натисна "Публикувай", реших в google да напиша "Linux for kids". Еми какво да кажа:
Цитат
Резултати 1 - 10 от около 15 300 000 за linux for kids
;D ;D ;D
« Последна редакция: Apr 21, 2010, 11:32 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Линукс за българчета
« Отговор #11 -: May 12, 2010, 10:41 »
На тези от Вас, които харесват идеята и биха искали да помагат или да ползват вече направеното, бих предложил да разгледат "Учи свободен с Убунту", Учи Свободен, Edubuntu
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за българчета
« Отговор #12 -: May 12, 2010, 14:02 »
На тези от Вас, които харесват идеята и биха искали да помагат или да ползват вече направеното, бих предложил да разгледат "Учи свободен с Убунту", Учи Свободен, Edubuntu

Е и аз съм ги виждал обаче то с гледане не става. А и проектите поне два от тях са малко затворени - не са комюнити. Разбира се нищо против нито проектите още повече към хората които ги правят (някой ги познавам лично) обаче това не върши работа според мен за идеята изказана тук.
Активен

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за българчета
« Отговор #13 -: May 12, 2010, 14:27 »
Мисля, че няма какво особено да се направи. Като гледам съучениците ми, не мисля че има много интерес. Най-ефективния проект за това се оказа Compiz Fusion, който особено зариби възрастовата група от 8 до 13 години :D Обаче такива потребители се отказват много бързо или заради невъзможността да го инсталират, или заради липсата на игри.

Както и да е, по темата. Мисля че най-вече е нужно ясно представяне на предимствата и недостатъците. Често предимствата и недостатъците на свободния софтуер, които се представят на потребителите, са нещо съвсем различно от реалността. Чувал съм неща като "линукса няма бъгове" и т.н, които са доста далеч от истината. Като предимство най-вече трябва да се използва това че този софтуер е легален, за разлика от пиратския.
Няма смисъл да се акцентира върху игри и т.н. - няма какво да се лъжем - каталога на Linux е една кръгла нула в сравнение с това за Windows. Едно нещо, което ще даде възможност на много хора да изпробват Linux, е Wubi. Ако създадем такава секция, задължително трябва да има препратка към Wubi.

Иначе аз лично се зарибих когато бях на 13, търсейки алтернатива на забиващия ми Windows (не бях чувал за преинсталация :D).
« Последна редакция: May 12, 2010, 14:29 от Ivshti »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Линукс за българчета
« Отговор #14 -: May 12, 2010, 14:38 »
... обаче това не върши работа според мен за идеята изказана тук.
Да, така е. Но тук, струва ми се, няма да се случи нищо в тази насока в близките няколко години.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3