Автор Тема: Самовъстановяваща се ОС - възможно ли е?  (Прочетена 5526 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
От доста време се говори за ИИ, който ще мисли вместо човека, ще се самообучава и може и кода да вземе да поправя, дописва и развива, но остава открит въпроса в чия полза ще работи!!!!!?????
От времето на първобитния жаждата за власт на една група от хора върху съдбите и живота на друга хора до ден днешен се е променила, а само технологиите се подобряват.
Човешките грешки се предотвратяват чрез ограничаване на права и възможности, но кой решава кое е грешка и кое не е!!!!????? Колкото са повече възможностите, толкоз повече са и възможните грешки!
В момента се опитват всичко да стандартизират и да наложат и в производството и във всичко друго някакъв единен модел, но къде остава тогава конкуренцията, която според всеобщото мнение създава прогреса и води до повишаване на качеството и намаляване на цените!!!!?????
Ако аз имам производство и по собствено усмотрение не мога да променя технологията на производството си, а трябва да работя по начин, стандартизиран от някой и всички работят по този начин, как ще мога аз да създам по конкурентен продукт в съотношение на качество и цена, като единствения избор ми остава да търся по-евтина работна ръка, а не по-висока производителност на труда чрез въвеждане на новости, защото ми е наложено точно по какъв начин трябва да работя!!!?????

Има примерно СЕ сертификат за машините, които се внасят в ЕС и всяка машина произведена на вън, трябва да отговаря на този сертификат, но на практика, в световната работилница този сертификат не го ебават и куп добра техника не се внася внася, а производителите в ЕС се чувстват защитени и не си дават зор и от всичко това губи потребителя.
Това е само един принципен пример, а такива примери още бол има.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Е, как за кого - естествено че ще работи за себе си.

Аз и преди съм казвал ама са се затрили темите...
Проблемът е че много скоро хората ще станем не конкуренто способни и на доизживяване (или ще отмрем като динозаврите, какво ти динозаврите - тях им е отнело милиони години да изчезнат т.е. управлявали са на земята много повече от нас, а сега изчезват цели видове ежедневно - някой да му пука), така че щом станем излишни... (може само да се надаш на пияни... т.е. домашен любимец на някой ИИ, щото за него ще имаш интелекта горе-долу какъвто е твоето куче спрямо теб, и да искаш не можеш му обясни 2+2=4 камо ли диференциални уравнения)

https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html
https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-2.html

знам че са ти проблем чуждите езици ама разгледай поне картинките, особено на втората страница и по-интересно става когато от "отглеждан" ИИ минем т.е. минат на изцяло синтетичен, ти едно дете да го отгледаяш да стигне до твоето ниво трябват (да кажем) 20 г. а ИИ идва с една дискета и изкопирва "мама" и "тате" за секунди и веднага почва да надгражда, и второ що да хаби титан-а за коленни стави на бабите и дядовците (хора) като може да ги оползотвори къде по-практично за друг ИИ - който също след време ще дойде след време при него с една дискета и.. така върви прогресът - и то бързо (оная "скоростната" картинката във 2 част най ми харесва)

Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Според Andrew Tanenbaum, неговата  MINIX 3 с микро кърнъл -  http://www.minix3.org/ е такава ОС:

http://www.cs.vu.nl/~ast/reliable-os/

Много интересно четиво.

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
А бе, някой да не е "хакнал" сайта и/ли (през) форума? А да видм сега дали ще се самоизлекува  ::)

Гледам на началната страница в секцията 'ФОРУМ' само 9 нови(ни) а обик. са 10 ...и имам 2 подозрения:
1) или са ни "хакнали" или
2) някой (админ) се е веснал тъдява и е трил, трил, трил ..и късно се е усетил, когато са останали само 9 общо (за цялата история на съществуване на форума) ..и то вероятно само защото някой де по/до писвал нещо в тях - да живеят троловете  :P
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Отдавна си мисля дали е възможно да се създаде самовъзстановяваща се ОС, която да може да открива проблемите. които се създават по време на работа и да ги поправя автоматически. И винаги да работи, като чели току що си я инсталирал... Дали  е толкова трудно да се постигне това?

Този закон би трябвало да отговори на въпроса ти ::)

„It is impossible to make anything foolproof because fools are so ingenious.“
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аз съм тъп и изобщо нямам представа, за какво говориш. Но понеже, може да съм тупан, но съм упорит, та затова си имам една идея. Нали идиот беше човек с много идеи.

Та идеята ми е, че в SMF може да има грешка и да ти дава нечетени от скритите раздели за административна употреба.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
@go_fire както и да е - оправи се от само себе си (пък знам ли може и ти да си прав и ..админа да се оттече на някъде и скритата му тема да изпадна от "последно 10")

@ddantgwyn - това не е от законите на Мърфи, това е Р. Хайнлайн - класика
законът на Мърфи казваше нещо от сорта - колкото и дуракоустойчва да направите една система майката природа ще се погрижи да (на)роди още по-големи идиоти


"It is impossible to make anything foolproof, because fools are so ingenious." --RobertHeinlein

"Those who try to build idiot-proof systems always underestimate the persistence and ingenuity of idiots." --anon
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
В това твърдение има противоречие. Как хем глупак, пък хем изобретателен, находчив.

Според мен това е опит за измъкване на някой, който не си е свършил професионално работата и не е предвидил всички сценарии.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
ChromeOS имат наченки в посока самовъзстановяване и по принцип се води и рууткит неуязвим, но то не е пълноценна ОС и проблемите с програмното осигуряване просто се прехвърлени от клиентската машина върху облака на Google.
А иначе при macOS всичко работи и е на ред до момента в който спре да работи :) Там проблемите са от съвсем друго естество.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
@ddantgwyn - това не е от законите на Мърфи, това е Р. Хайнлайн - класика
законът на Мърфи казваше нещо от сорта - колкото и дуракоустойчва да направите една система майката природа ще се погрижи да (на)роди още по-големи идиоти

"It is impossible to make anything foolproof, because fools are so ingenious." --RobertHeinlein

"Those who try to build idiot-proof systems always underestimate the persistence and ingenuity of idiots." --anon

И така да е, смисълът е ясен ::)

По-добре е вместо да правиш самовъзстановяваща се операционна система от действията на обикновени и не толкова идиоти, направи така, че да намалиш тяхното количество във Вселената (колкото и многозначно да звучи ::).
Активен

the lamer's team honourable member

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
А иначе при macOS всичко работи и е на ред до момента в който спре да работи :) Там проблемите са от съвсем друго естество.
Че това кое му е самовъзстановяването тука. То и Уиндоус като го инсталираш от ДВД-то върви, дорде ...
По тази логика ДОС е най-самовъзстановяващата се ОС - във фонов режим върви само клавиатурния драйвер, даже мишка няма, за мрежа да не говорим.
Рекох, че ще минем без Мак спам-а този път.
« Последна редакция: Jul 13, 2017, 16:12 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.