Автор Тема: crontab -e  (Прочетена 3299 пъти)

Bogo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 632
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: cmd
    • Профил
crontab -e
« -: Nov 12, 2018, 03:03 »
Вместо crontab -e набих съседната буква r и стана crontab -r
Няма ама сигурен ли си, или ала бала.
Заминаха ми задачите :(
Активен

live free or die хард :)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: crontab -e
« Отговор #1 -: Nov 12, 2018, 08:32 »
Linux предполага, че щом си с админски права, знаеш какво правиш не те пита по три пъти, както в други системи, ама сигурен ли си. Ако те питаше постоянно, как щеше да пишеш скриптове, които се изпълняват сами?

Между другото, ако си инсталираш fish шел и го ползваш вместо bash той ще ти търси автоматично в историята, докато въвеждаш команди и ще ти ги подсказва и няма да ти се налага да чукваш грешен клавиш, ако ти се прииска за разнообразие да си скапеш деня.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: crontab -e
« Отговор #2 -: Nov 12, 2018, 10:54 »
Мисля, че всеки в някакъв момент я е сърбал тази попара да набие грешна команда.. Част от каляването в битка е :D Има позитиви, започваш да си мислиш за бекъпи и такива хубави работи или пък живееш на ръба и се надяваш да не сбъркаш :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: crontab -e
« Отговор #3 -: Nov 12, 2018, 12:57 »
Ами аз съм занулявал хард диск така.  ;D Бързам, ръката ми сама пише и като се свърши командата и като видях, кое е устройството и ми се припика.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bot

  • Гост
Re: crontab -e
« Отговор #4 -: Nov 12, 2018, 13:44 »
Ами аз съм занулявал хард диск така.  ;D Бързам, ръката ми сама пише и като се свърши командата и като видях, кое е устройството и ми се припика.
Изглежда че имаш много богат опит с Линукс, браво!
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: crontab -e
« Отговор #5 -: Nov 13, 2018, 04:09 »
Е аз откога разправям че редактирането на конфигурационните файлове е за предпочитане пред писане на команди ама старите кримки^W навици умират трудно..
ама споко - идат нови времена и щът не щът и дъртите админ ще трябва да се превключат щото (както на мен ми се смееха, като се оплаквах че автоматично ще ми убиват screen сесията кат ме дропи поради кофти връзка - с тъпото оправдание да съм и преместил сървърите от на г.за на географията у БГ-то, ама какво да направя като имаме клиенти дето пък искат у Австралия да са им...) та дойде време да им отговаря - наближават тия времена когато root няма да е през цялото време логнат а като не е/кат се разкачи и crontab-а му ще бъде убит, та щете не щете колеги сис админи ще трябва да редактирате system wide /etc/crontab (вместо /var/spool/cron/crontabs/root създаден под root със crontab -e)

системните файлове за настройване на тез неща са на следните локации
/etc/crontab
/etc/cron.d/*.*
или потребителските в
/var/spool/cron/crontabs/*.*
/var/spool/cron/crontabs/root
/var/spool/cron/crontabs/sys
...
« Последна редакция: Nov 13, 2018, 04:11 от remotexx »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: crontab -e
« Отговор #6 -: Nov 13, 2018, 07:23 »
Е аз откога разправям че редактирането на конфигурационните файлове е за предпочитане пред писане на команди ама старите кримки^W навици умират трудно..
ама споко - идат нови времена и щът не щът и дъртите админ ще трябва да се превключат щото (както на мен ми се смееха, като се оплаквах че автоматично ще ми убиват screen сесията кат ме дропи поради кофти връзка - с тъпото оправдание да съм и преместил сървърите от на г.за на географията у БГ-то, ама какво да направя като имаме клиенти дето пък искат у Австралия да са им...) та дойде време да им отговаря - наближават тия времена когато root няма да е през цялото време логнат а като не е/кат се разкачи и crontab-а му ще бъде убит, та щете не щете колеги сис админи ще трябва да редактирате system wide /etc/crontab (вместо /var/spool/cron/crontabs/root създаден под root със crontab -e)

системните файлове за настройване на тез неща са на следните локации
/etc/crontab
/etc/cron.d/*.*
или потребителските в
/var/spool/cron/crontabs/*.*
/var/spool/cron/crontabs/root
/var/spool/cron/crontabs/sys
...

Ами аз винаги редактирам файловете за cron в /etc, когато ми се наложи. Та не виждам къде е драмата тук.
Активен

the lamer's team honourable member

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: crontab -e
« Отговор #7 -: Nov 13, 2018, 09:25 »
Ами аз съм занулявал хард диск така.  ;D Бързам, ръката ми сама пише и като се свърши командата и като видях, кое е устройството и ми се припика.
Изглежда че имаш много богат опит с Линукс, браво!
Първият ми Линукс беше Убунту 7.04. Бях с дабъл буут до версия 10.04 и от тогава имам само Линукс на машините си. Известно време имах Уиндоус на едно от лапитата, да го изтествам с Crysis 3, но остана малко по-дълго, че това не мож го заряза просто така. Красота! Та опита ми не е малък и зная, какво правя, като правя нещо. Но си оставам любител. Страшно много неща не зная. Няма време за всичко в този живот.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
crontab
Настройка на програми
blade6 3 2672 Последна публикация Feb 26, 2003, 09:04
от mrvoland
crontab
Настройка на програми
ice4o 3 2481 Последна публикация Jun 20, 2004, 19:32
от SinFull
CRONTAB !!!!!
Настройка на програми
eNcLaVe 6 3137 Последна публикация May 14, 2005, 14:10
от Topper
Проблем с crontab
Настройка на програми
daxen 4 2173 Последна публикация Feb 13, 2007, 11:20
от daxen
Crontab
Системни настройки
anakinn 57 16565 Последна публикация Apr 20, 2007, 11:47
от anakinn