Автор Тема: Как бързо да си направим .pdf файл от сканирани документи  (Прочетена 14891 пъти)

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Обикновената практика е изобщо да не се преминава през формати за изображения. В днешно време всеки скенер може да сканира директно в pdf и всеки компютър може да отпечатва в pdf. С картинки никой не се занимава.

Това ти го бях обяснил в онзи, бастисания отговор, но явно ще трябва поне него да повторя, защото виждам, че нещата не са ти ясни.

Всеки един скенер разбира само от растерен формат. Какво е растерен формат се надявам да знаеш. Опаковането на сканираните изображения е глезотия, предоставяна от софтуера към скенера, така че използването на pdfimages или друга подобна програма в онзи случай, за който говореше в онази тема, е просто наложително.

И да се твърди, че скенерът сканира директно в .pdf формат не е съвсем точно. Не е точно така.

Та при сканирането на разни документи, всъщност всички се „занимават“ с картинки, макар и в неявен вид.

PS Освен pdfimages, за конвертирана на файл в .pdf формат може да използваш и командата mogrify:

Код:
[nick@amasing ~]$ mogrify -format png scanned/books/math/Счётная\ линейка\,\ Д.\ Ю.\ Панов\,\ М.\,\ Наука\,\ 1964.pdf

Ако избереш tiff за изходен формат, имай предвид, че ще получиш един файл с много страници вътре и ще трябва да решиш как да го преозразмеряваш ::).

Твоя скенер сигурно е от времето на Ботев сватбата.

Сегашните скенери могат да генерират директно .pdf и секретарките си ги получават по имейлa. Ако им подадеш един .tiff - първо няма да могат да го отворят щото ще им крашне дифолтния майромек вюър, ама дори и да го отворят ще го гледат като голям камък. Ако се опитат да го принтнат ша крашнат и принтера (при сегашните резолюции и обеми на файловете).

Ето още един писатель, а не читатель.

Ще прочетеш ли пак какво точно съм написал на go_fire или ще продължиш с троленето?
Активен

the lamer's team honourable member

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
"Сегашните скенери могат да генерират директно .pdf".

Да, в офиса има един скенер Canon, който чрез собствената си програма MP Navigator EX има опция за така нужния multiple pdf, като има още куп други полезни опции. Та, и аз се замислям за такъв скенер, но както винаги, за Линукс няма версия на продукта. В този смисъл, да попитам тук форумците - знаете ли дали има скенер, производителят на който да е помислил и за Линукс-потребителите?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ddantgwyn много държи да ни подчертае факта, че скенерите всъщност ни сканират в jpg, които за наше удобство се пакетира като pdf. Убеден съм, че той знае, че този факт е известен на всички ни. И смятам, че осъзнава, че е абсолютно маловажен. Но въпреки това, акцентира именно на него.

А, ако трябва да сме точни, скенерите не сканират дори в jpeg. Това е поредното преобразуване. Те записват поточкова информация, която водача ни дава в подходящ за понататъшна обработка вид. Именно това се случва в онези няколко секунди след, като мотора се връща в изходно положение, а на екрана обикновено тече някаква красива анимация от тип „изчакване“ или „(пясъчен) часовник“, както бе известна във времената на 3,11 и след това.

Даже най-вероятно тази обработка тече във вграден процесор ARM или друг RISK, затова се случва толкова бавно. Другата възможност е да я предава по бавните връзки тип USB 1,1. Но това е по-малко вероятно от гледна точка, че това може да бъде подслушано и съответно мръсните тайни на производителя – разкрити. А всеки производител на апаратура крие скелети в гардероба.

И изобщо се занимаваме с някакви крайно несъществени неща.

=*=

Това е много занимателно четиво за KDE. Имам две задачи за теб. Първата е да си пуснеш KMenu. Втората е да навигираш между отворени подпрозорци щеш в Делфина, щеш в Завоевателя. Като ги изпълниш, ще дам още. Кейт също е бая интересен вече.

=*=

А бе я кажете как си чистите праха под клавиатурите? От как съм с Дел, нещо все влиза отдолу и колкото и да му духам, не излиза. Най-много да се премести под друго копче. Отначало си мислех, че пустите му клавиатури са износени и просто не правят връзка. Не си спомням, такова нещо да ми се е случвало с Тинкпади.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
"Сегашните скенери могат да генерират директно .pdf".

Да, в офиса има един скенер Canon, който чрез собствената си програма MP Navigator EX има опция за така нужния multiple pdf, като има още куп други полезни опции. Та, и аз се замислям за такъв скенер, но както винаги, за Линукс няма версия на продукта. В този смисъл, да попитам тук форумците - знаете ли дали има скенер, производителят на който да е помислил и за Линукс-потребителите?

SANE е отговорен за скенерите в ГНУ/Линукс. Каквото поддържа той, това е. Никога не съм сканирал под ГНУ/Линукс. Но примерно от 20 год. може да се сканира по мрежа (което не знам, колко е полезно), а под друга по-популярна ОС, това не става и до днес.

Като казах за нея, в по-новите нейни версии, може да се сканира в pdf от подразбиращия се прозорец, без допълнителните програмчета на производителите, които най-често (винаги) са пълна скръб. Още в Хронично Резистентната ОС предпочитах там, как се казваше Fax and Scanner ли, какво беше онова от аксесоарите вместо свинщините на производителите. А много скенери са ми минали през ръцете на май, май всички марки.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
знаете ли дали има скенер, производителят на който да е помислил и за Линукс-потребителите

Epson. От край време имат драйвери за линукс, които обаче са затворени. И работя със Xsane  а не с неговата му програма.

Epson са много хубави защото са оптични - имат оптика, огледала итн. Заради което са по дебели. Резултата е че даже и да не напълно прилепнал листа имаш винаги перфектно сканиране.
А другите са едни много тънки. (щото нямат опика) Това е голямо Л защото имат само една тънка матрица дето минава директно под листа без никакво фокусиране.

Ако искате качестево никога не си купувайте тънък скенер.
« Последна редакция: Jul 11, 2018, 22:38 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Цитат
знаете ли дали има скенер, производителят на който да е помислил и за Линукс-потребителите

Epson. От край време имат драйвери за линукс, които обаче са затворени. И работя със Xsane  а не с неговата му програма.

Може би съм бил твърде дълго под влиянието на PCW, но и за мен Epson е класата в този вид изделия (имам предвид и печ. у-ва). А Canon никога не съм обичал особено. Но това си е до лични предпочитания.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
  Което ме подсеща че трябва да го опитам  (Epson perfection V10) дали ще тръгне под Strech. Че последните му затворени драйвери са от 2015. Пишат че работи под Jessie. В момента работи под Центос6.

А на него има 4 бутона с картинки за емайл, принтер..... , които са софтуерни и никога не съм ги ползвал. Та мисълта ми е че такъв софтуерен бутон може да се върже към някой ала   imagemagic скрипт и секретарката да е доволна.

А може и към фейсо да се върже и направо да шерва.
« Последна редакция: Jul 11, 2018, 22:36 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
ddantgwyn: когато няколко души имат проблеми с писаниците ти, не мислиш ли, че случайно проблема може да е в теб.

go_fire Много правилно го е описал - казва се CCD елемент (Charge-coupled device) който сканира и прави битова карта на изображението, файловите формати идват после.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Джет, той по-скоро е леко разстроен от моето поведение през последните седмици.

От една страна се изказвам доста ламерски. Може би не възприема това, защото знае, че съм способен на повече. Знаем се отдавна в тоя форум. Обаче разстроилите го изказвания, не са точно от „мое име“. В тях казвам това, което би казал случаен потребител.

Това, което му е дотежало повече (според мен), е, че наред с такива „наивни“ изказвания редувам изказвания за пуританство. Те вече наистина са си от мое име.

В последните се крие парадокс. Ако технологиите са само за хора, които поне малко са привлечени от тях, то те ще са скъпи и недостъпни. Ако са масови, то тогава ще могат да достигат не само до тези, за които са пречка в живота, но и до любителите им.

Последното обаче променя предназначението им. Сега например е най-лесно да се сдобиеш с планшетен компютър. Може да ти струва лев, а може направо да ти го подарят.

Това е така, защото мобилните оператори осъзнават ползата от бизнеса с масовото шпиониране, в който са нагазили дълбоко. Затова спонсорират тези играчки. От друга страна в този бизнес мобилните оператори са някаква пионка. Много по-могъщи компании (а твърди се дори правителства, като американското, китайското, руското) са вътре. А те могат да си позволят да пробутат евтина технология (ARM) в КНР, където да се бълва масова продукция. Защото операторите, колкото и да спонсорират, не могат да го правят до безкрай.

За да могат и клиентите да са съгласни да влязат в играта, трябва да има и гювеч за тях. Затова тези играчки са изцяло ориентирани към техните нужди. На практика граничи с невъзможното да свършиш нещо смислено с тях. Може, но е толкова трудно и неудобно, че не си струва.

Съответно същата тенденция върви и при компютрите. Но те са вече в залеза си. Колкото роботозацията върви, толкова повече ще станат ненужни настолните компютри. Все още са нужни, но все още маса работа се върши ръчно. Когато започнат сървъри да общуват със сървъри и роботи, ще изчезне нуждата от тях. Не случайно от ден на ден поскъпват.

Само преди десет години, всеки със средни доходи в най-бедната европейска държава, можеше да има до няколко компютъра без проблем. Сега това не е възможно. Най-доброто, което може да направи е да си вземе лаптоп на втора ръка, който ще е почти толкова добър, колкото новия. Но това е, защото Интел умишлено задържат технологиите. Но тези процеси текат и там. Лаптопите втора ръка удвоиха както цените си, така и възрастта си. Което пак е по-добре от настолните (нови), където нарастването на цените е между пет и десет пъти, а спадането на качеството (физическото) е неустановимо.

Това са причините за негодуванието ми. Технологиите се масовизират, но компютрите се елитаризират. А компютрите са моето нещо от технологиите. Тях харесвам. И понеже съм избрал грешния кон, днес съм в страдалческа позиция. Разбира се мога да изкарам да речем, още едни десетина години, преди да изляза от страстта си. Тогава вече ще съм станал и дядо на внуци и може би това за мен вече ще е без значение.

п.п. Забравих нещо забавно или по-скоро тъжно. Преди няколко седмици децата ми снимаха няколко снимки с телефоните си, които майка им поиска да ѝ ги прехвърлят. Те нито знаеха как се ползва bluetooth, нито искаха да знаят. Това, което направиха беше да ѝ ги изпратят през messenger. Точно така го наричат. За тях други чатове не съществуват.  Затова вероятно трябва да е The Messenger. Мисля, че имаха за малко и Viber, но беше отдавна.
« Последна редакция: Jul 12, 2018, 07:40 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Но това е, защото Интел умишлено задържат технологиите.
А може и да не могът повече.

Гигахерците удариха още преди 10 години максимума си около 3Ghz. Нищо повече от 3.8G не могът да пуснат? Интеграцията и тя е на свършване = кой беше казал 7nm?
Оптимизациите на процесорорите (кешове, pipeline-ове, Out-of-order execution и т.н.) вече всички ги знаят тези работи и всички ги правят - и там няма на къде.

Остава многото процесори в едно коре....Ама не всички алгоритми са много процесорни - повечето не са! Остава графиката - тя си е по естеството многозадачна - да ама тази многозадачност я вършат видео картите - там са многото корета.

Та си мисля че ще дойде време когато всички процесори в света ще се изравнят по-производителност.


Цитат
Което пак е по-добре от настолните (нови), където нарастването на цените е между пет и десет пъти,

Ай стига де 5-10 пъти :o. Приемам че е хипербола.
Паметта наистина се вдигна повече от 2 пъти. Ама цените на процесорите са си същите, на дъната пак също. Хардовете са много паднали. Захранванията са скъпи...

А видео картите са много скъпи. Но не ти трябва да слагаш видео карта. На бизнеса не му трябват игрални карти. И си мисля че високите цени на видео картите са такива защото вече всички процесори си имат вградени. И бързи карти трябват само на геймърите.

Като цяло да има да поскъпване.
Много си мисля какво правят сега фирмите ако трябва да си купят компютри? Асемблаторски фирми почти няма. Готовите маркови ще ги набутат с дебели цени и не толкова добри конфигурации. Най-евтиното и най хубавото е сами да си ги сглобят - ама като не знаят с какво и как?

« Последна редакция: Jul 12, 2018, 13:25 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Ddantgwyn много държи да ни подчертае факта, че скенерите всъщност ни сканират в jpg, които за наше удобство се пакетира като pdf. Убеден съм, че той знае, че този факт е известен на всички ни. И смятам, че осъзнава, че е абсолютно маловажен. Но въпреки това, акцентира именно на него.

А, ако трябва да сме точни, скенерите не сканират дори в jpeg. Това е поредното преобразуване. Те записват поточкова информация, която водача ни дава в подходящ за понататъшна обработка вид. Именно това се случва в онези няколко секунди след, като мотора се връща в изходно положение, а на екрана обикновено тече някаква красива анимация от тип „изчакване“ или „(пясъчен) часовник“, както бе известна във времената на 3,11 и след това.

Даже най-вероятно тази обработка тече във вграден процесор ARM или друг RISK, затова се случва толкова бавно. Другата възможност е да я предава по бавните връзки тип USB 1,1. Но това е по-малко вероятно от гледна точка, че това може да бъде подслушано и съответно мръсните тайни на производителя – разкрити. А всеки производител на апаратура крие скелети в гардероба.

И изобщо се занимаваме с някакви крайно несъществени неща.

Всъщност, акцентът беше върху „растерен формат“, ама кой да внимава.

И не, обработката се извършва на компютъра. В скенера са сензорите, които приемат информацията от отразената (или преминала) светлина и я предават към компютъра.

А и нещата не са несъществени, а от жизнено значение за схващане на идеята ::)

Ей ти и статията от Wikipedia — може да се използва като начало на ползотворно търсене по темата ::)

PS Има и версия на български ::)
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
… знаете ли дали има скенер, производителят на който да е помислил и за Линукс-потребителите?

Да, Epson — ImageScan! for Linux.

И опита ми със Xsane не е в негова полза. За разлика от колегата, аз ползвам софтуера на Epson, когато сканирам. А не сканирам малко или инцидентно.
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
ddantgwyn: когато няколко души имат проблеми с писаниците ти, не мислиш ли, че случайно проблема може да е в теб.

В случая не е в мен, а във вас.

Аз коментирах конкретна ситуация, описана от go_fire и дадох идея за решаване на проблема, който се е появил след използването на скенер, който е записал сканираните документи най-вероятно директно в .pdf, тоест и двамата с него много добре знаем, че скенерите могат да го правят. Но не ставаше дума за това, а за нещо друго.

Та как предлагаш да възприема твоето и на другия умник включване? След като очевадно сте чели ако не през дума, то поне през две или три?
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
  Което ме подсеща че трябва да го опитам  (Epson perfection V10) дали ще тръгне под Strech. Че последните му затворени драйвери са от 2015. Пишат че работи под Jessie. В момента работи под Центос6.

И под Centos 7 ще работи. Аз го ползвам под Fedora.

За по-нови драйвери — преди ги правеше външна фирма (не мога да се сетя за името и), после Epson се хванаха да ги правят сами и сега ги има на сайта ми, но са от 2016 година (http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/searchModule), но и моя скенер не е нов — Epson Perfection V200 Photo.

Ако не си гледал там, погледни — може да има нещо по-ново ::)

PS Няма, погледнах :(

За твоя модел са си точно от 2015 година.
« Последна редакция: Jul 12, 2018, 16:18 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Тръгна без забелжки  под дебиан strech точно за 10 сек работа [_]3
и даже вече успях да сканирам.
Код:
root@maria:~# lsusb
Bus 001 Device 003: ID 04b8:012d Seiko Epson Corp. GT-F650 [GT-S600/Perfection V10/V100]

Код:
root@maria:/home/maria/INSTALL/Epson-V10/iscan-gt-s600-bundle-1.0.0.x64.deb# ./install.sh
Selecting previously unselected package iscan.
(Reading database ... 373067 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack .../iscan_2.30.1-1~usb0.1.ltdl7_amd64.deb ...
Unpacking iscan (2.30.1-1~usb0.1.ltdl7) ...
Selecting previously unselected package iscan-data.
Preparing to unpack .../iscan-data_1.36.0-1_all.deb ...
Unpacking iscan-data (1.36.0-1) ...
Selecting previously unselected package iscan-plugin-gt-s600.
Preparing to unpack .../iscan-plugin-gt-s600_2.1.2-1_amd64.deb ...
Unpacking iscan-plugin-gt-s600 (2.1.2-1) ...
Setting up iscan-data (1.36.0-1) ...
Setting up iscan (2.30.1-1~usb0.1.ltdl7) ...
Processing triggers for desktop-file-utils (0.23-1) ...
Processing triggers for menu (2.1.47+b1) ...
Setting up iscan-plugin-gt-s600 (2.1.2-1) ...
Processing triggers for gnome-menus (3.13.3-9) ...
Processing triggers for mime-support (3.60) ...
Processing triggers for man-db (2.7.6.1-2) ...
Processing triggers for udev (232-25+deb9u3) ...
root@maria:/home/maria/INSTALL/Epson-V10/iscan-gt-s600-bundle-1.0.0.x64.deb#

Интересното е, че имат сорсе на пакетите тук http://support.epson.net/linux/src/scanner/iscan/ обаче изисква само един затворен плъгин iscan-plugin-gt-s600_2.1.2-1_amd64.deb който явно въпреки че от 2015 работи и не се оплаква. А вътре в него има някаква библиотека /usr/lib/iscan/libesint66.so.2.0.1 и фирмверът /usr/share/iscan/esfw66.bin
« Последна редакция: Jul 12, 2018, 17:20 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.