Автор Тема: Дипломи, сертификати...  (Прочетена 21036 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #45 -: Mar 07, 2013, 19:43 »
Марче, моя грешка... Prolog имах в предвид хахахха  в бързината и агресията си се обърках...  ;) ;D
Пролога е ОК, мисля, че си е точно в духа на концепцията за мислещия студент. Преподава се в част от упражненията по логика. Лошото е, че в крайна сметка май никой не успя да обясни как се оценяват изразите и нещата си останаха една голяма магия (от която аз не отбрах почти нищо)... :D

без скапаното листче, никой няма да те погледне, като кандидатстваш за работа... (или пък без безумните сертификати)
Мда и тука се връщаме на познатата песен за това какъв идиот трябва да си, за да си подбираш персонала по документи, вместо да си го изтестваш става ли за това, за което ти трябва. И нещата се навръзват - остарели възгледи за наемане на работа, остарели възгледи за образование, остарели възгледи за живот...

Но се надявам малко по малко да се пречупят нещата, хората да почнат да изискват нещата да се случват както трябва, а удобно застиналите в миналото да осъзнаят, че или трябва да се актуализират, или да изчезнат изцяло.

Писането на код на хартия и четенето на код от хартия е хубаво нещо и трябва да се прави на интервюта за работа, защото отсява хората, които в поне 50% от времето копи-пействат.
Това не е оправдание за преподаватели, които просто ги мързи да организират контролно/изпит на компютър със съответното ниво на защита от преписване. И които предпочитат нещата да са на хартия, за да не им се налага нито да ги тестват и да се чудят къде са сбъркани, нито да обосновават поставените оценки.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #46 -: Mar 07, 2013, 19:48 »
Да сложат Kaiowas и да блокират всичко хахах :D, така няма да се преписва...

Помня, че едно време изнудвах сестра ми, като и бях пляснал Kaiowas ( клиент за PC клубове) на нейният компютър, а на моят сървъра и я друсах по 20 ст. на час...


Gat3way тук не говорим за наизустяване...
 Също така изпускаш факта, че в бързината се допускат правописни грешки, които IDE-то ти подчертава, а даскала къса за тях и после ти иска 25лв. за протоколче...
А и винаги се забравят разни термини ( от хилядите ), които много лесно можеш да привикаш в едно IDE...
Един програмист е важно да може да си структурира мисълта и да си надраска кода, който да върши дадената задача...  А не да е гуру зубър, особено във вуз-а...!

Защото не всички имат еднакъв паметен капацитет... лично аз имам проблем с помнене на имена и термини, сещам се само за първите им 2-3 букви, както и имам дисграфия...
Ходи го обясни това на един лектро. IDE-то помага.
А и никой не е такъв идиот и мазохист, че да пише на notepad, като си върши нормалната  работа.
« Последна редакция: Mar 07, 2013, 19:53 от vyrgozunqk »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #47 -: Mar 07, 2013, 19:49 »
Знам някакъв  от ТУ Сф, който ги препитва само на хартия и може да намери и най-малката грешка в десетки страници. Не помня каксе казваше. Проданов ли да беше?! Забравил съм. Ама му викали „Малката резачка“. Странно, че в почти всеки ВУЗ, в който имам познати, има преподавател с подобен прякор. Явно е много разпространен в студентският фолклор.

Само не мога да разбера, ако това е мярка срещу преписване от Интернет, какво би ме спряло да препиша листчето на другарчето пред/зад мен?!?

п.п. Кайовата май още си съществува и развива, макар да не ми е ясно защо.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #48 -: Mar 07, 2013, 20:12 »
Цитат
Gat3way тук не говорим за наизустяване...
 Също така изпускаш факта, че в бързината се допускат правописни грешки, които IDE-то ти подчертава, а даскала къса за тях и после ти иска 25лв. за протоколче...
А и винаги се забравят разни термини ( от хилядите ), които много лесно можеш да привикаш в едно IDE...
Един програмист е важно да може да си структурира мисълта и да си надраска кода, който да върши дадената задача...  А не да е гуру зубър, особено във вуз-а...!

Ако проверяващият гледа за синтактични грешки (примерно пропусната ; ) значи е идиот. Сега аз не казвам че в университетите не е пълно с такива. Помня един изпит по C++ навремето, където се поскарах с преподавателя. Първо се опита да изкара че някой ми е направил курсовата, което не мина. После взе да се заяжда какво щяло да стане ако нещо невалидно се било подало на някакъв метод и му припомних какви са изикванията към задачата, при което взе че се ядоса. Накрая тръгна да се заяжда защо на един клас не съм бил overload-нал оператора за присвояване, при което като му казах че това в случая няма никакво значение, защото тоя клас имаше всичко на всичко няколко int члена и setter/getter-и. Ама това не било "каноничния" вид на класа и дотам със спора, давай книжката :)

Дотогава нямах нищо против C++, след това почнах да имам, а сега просто го ненавиждам. От университета са виновни :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #49 -: Mar 07, 2013, 21:41 »
 :D
Гат3, и аз познавам човек който за малко не го скъсаха - само защото знаеше повече от преподавателя
напр. беше решил задачата за "Сумиране на елементите по главния диагонал на двумерен целочислен масив" използвайки само ЕДИН ЕДИНСТВЕН цикъл (Вместо с два както беше "преписала" отнякъде преподавателката) - Да знаеш само колко е трудно да обясниш че НЯМА двумерен масив по чийто главен диагонал който и да е елемент да има различни индекси. Човекът си взе изпита условно с триста зора - официално едвна на следващия ден и то след консултация на преподавателката с колежка (както разбрахме по-късно).

и още един случай пак с колега който знаеше сносно с/с++ но не и паскал ...и от алгоритми отбираше, но посмъртно не можеше да се оправи с Pascal IDE-то дето ползвахме, та той пък си написа програмата на с (или с++) и си донесе изпълнимия файл само (и само алготитъм който беше ползвал на разпечатка) и мина само така ..на принципа "вчера ми замина твърдия диск" като - при тоя преподавател нямаше да мине номера с незнание (защото си знаеше човека) но пък този с изгорелия компютър мина - накрая колегата му обясни алгоритъма, пусна програмата за тестване - работеше си, сам си я беше писал макар и не точно на езика за който му писаха оценка... та така.

П.П. Ей това като се съберем старите пушки и все стари истории си разправяме... та възниква следното предложение - Какво ще кажете за една отделна тема или раздел във форума за бъдещи планове, кой върху какво работи и/ли смята да работи за в бъдеще. Смятам ще бъде полезна ако не за сформиране на бъдещи екипи и запознаване кой с какво се занимава или иска да разучи по-подробно то поне чисто информативно - какво да очакваме в бъдеще. /А някой може да искат и да помагат/
« Последна редакция: Mar 07, 2013, 21:49 от remotex »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #50 -: Mar 07, 2013, 22:19 »
Ами вие сте си стари пушки, аз се водя математик :) като още един член на форума, който сега гледа ни гледа сеира, освен това за разлика от мен не мрази C++ :)


Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #51 -: Mar 07, 2013, 22:54 »
Единственият тук дето не мрази Ц++ е task_struct (е и LinuxFanUNIX, ама не е стара пушка), а той отдавна не се е вяствал насам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #52 -: Mar 07, 2013, 22:59 »
ОК де, не точно в момента :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #53 -: Mar 07, 2013, 23:56 »
Що се касае за ИТ, трудно ми е да повярвам, че дипломите и сертификатите имат някакво значение пред работодатели (клиенти), търсещи си служители (изпълнители), с които да работят, а не да се снимат, при положение, че нямам висше (прекъснах след 3-ти курс електричар в ТУ София) и сертификати, а никога не съм се оплаквал от безработица. Вярването ми се подкрепя и от наблюденията на други хора около мен (кой с висше, кой по пътя му, кой без), сред които и от трите вида има справящи се и спъващи се в работата си. Не считам за никаква загуба, а дори за позитивно, отказаната от моя или тяхна страна дейност с хора, считащи, че щом нямаш тапия, значи не ставаш. Подкрепям тезата, че това са остарели схващания. Подкрепям тезата, че ВУЗ-ът е място за развиване на мисълта, по-задълбочена обща култура и създаване на връзки, а не за създаване на кадри в дадена специалност, поради своя широк спектър. И това, според мен, е добре. Така де, от погледа на икономиката на ресурсите тесните специалисти са зависими специалисти и общо взето не особено полезни специалисти при развитието на една такава икономика :P Ако някога отида да изкарвам някакъв сертификат, то би било единствено заради моето решение да пробвам ново предизвикателство, а не заради изискванията на който и да е било работодател или клиент.

Митак, пак изпадаш в противоречие. Не считаш за правилно тапиите да имат такова значение за някои работодатели и клиенти, но едновременно с това го твърдиш като задължително. За да не си в противоречие, трябва да си избереш - или считаш тапиите за правилни и съветваш хората да си изкарват, или се опълчваш срещу неправдата, ако ги виждаш като такива ;)
Спомена медицината... Ами, имам човек до мен, който скоро ще завършва медицина и ще започва някаква специализация. Още ѝ е странно как така ще приключи образованието си с една торба теоретични знания и мъгляви представи за реалните постановки с пациенти (ако се ограничим до ВУЗ-а), въпреки немалкото практически упражнения, които упражнения обаче се базират на идеалните случаи от теорията, а не на истинската практика. Много студенти по медицина работят из разни болници и клиники, докато следват, та там и след това по време на специализацията тези студенти стават истински лекари. Лекар, уповаващ се единствено на наученото в университета, е много вероятно да те убие, дори и при много елементарни за един истински лекар случаи :)
« Последна редакция: Mar 07, 2013, 23:57 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #54 -: Mar 08, 2013, 01:20 »
нетер, изпускаш факта, че ти си от старата школа и имаш стабилно CV... Вмомента говорим основно за начинаещи кадри...

Вмомента никой няма да те вземе на стаж/работа току-така...
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #55 -: Mar 08, 2013, 15:50 »
В големите фирми предпочитани са тези със сертификатите, защото когато фирмата участва в разни търгове за обществени поръчки там се изисква примерно 3 CCNA, 1 LPIC-1 и X на брой Майкрософт сертифицирани. Фирмата отпада от търга ако не поркие тези изисквания.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #56 -: Mar 08, 2013, 15:59 »
В големите фирми предпочитани са тези със сертификатите, защото когато фирмата участва в разни търгове за обществени поръчки там се изисква примерно 3 CCNA, 1 LPIC-1 и X на брой Майкрософт сертифицирани. Фирмата отпада от търга ако не поркие тези изисквания.
Там и дипломите са задължителни, т.е. искат се хора с комплект от диплома и сертификати. Но това е може би единствената смислена причина (в контекста на текущото положение с хартийките и уменията зад тях) работодател да ти иска те предпочете заради такива неща.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #57 -: Mar 08, 2013, 16:00 »
То тия дето са в играта с търговете не стават. Всичко при тях е простотия, налапване и наакване. Там нито може да напреднеш в нещо, нито да вземеш добра заплата, нито нищо различно от дупка в автобиографията, та да се оправдаваш — ама гле'йте сега, аз вярно работих за тия идиоти, ама ми трябваха кинти и без да искам не го споменах в автобиографията, Вие как разбрахте ???
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #58 -: Mar 08, 2013, 16:04 »
go_fire, тука идва другата тема за големите корпорации със сложни йерархии срещу малките фирми, в които явно си личи кой какво върши. Ама тя е отделна работа.
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: Дипломи, сертификати...
« Отговор #59 -: Mar 08, 2013, 16:23 »
Ако искаш скъпо платена работа (в голяма фирма), без сертификати и без стаж просто HR-а като ти види CV-то и ще го хвърли в коша. Поне нашия така прави. Хайде да не е буквално така, но отиваш в графа - в краен случай. Трябва от тия със сертификати никой да не става и чак тогава може да ти погледнат CVто и да те привикат на интервю.
Активен