Автор Тема: Терес е готов — това, което трябваше да е Правец  (Прочетена 34995 пъти)

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Малко стара статийка но все пак... https://arstechnica.co.uk/gadgets/2016/07/itrs-roadmap-2021-moores-law/
https://arstechnica.com/gadgets/2015/02/intel-forges-ahead-to-10nm-will-move-away-from-silicon-at-7nm/
С две думи - ядрата вече ще ги разполагат не едно до друго, а едно върху друго... ако успеят.
« Последна редакция: Feb 23, 2017, 16:32 от growchie »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Да ама....... вече няма къде да тече тока.... но при толкова малки размери почват да се появяват тунелни (квантови) ефекти. Току виж някой друг електрон от 'редичката' е решил да прескочи към съседната пътечка или да прескочи към съседният транзистор. :o

Хехех - ами тогава ще откриеш 'квантовия компютър' - също както едно време приказваха как Попов открил радиото - ами навел се и се поразровил из прахта под леглото на Маркони и "Ах едно радио"
П.П. Не уточняваха какво друго е правил в/над/под леглото на Маркони де  :P

По въпроса за ударенията go_fire е прав т.е. българското ударение (по БДС дет се вика) открай време си е това \ (нарочно по-голямо) а другото е обратно (за нас) / (и нормално за французите напр.)
и затова удареното ѝ не е 'й' и не е с 'обратното' ударение ами си е с нашето
т.нар. grave accent - жалко че статията не е преведна на български...

между другото аз винаги съм предпочитал комбинираното ударение т.е. намеквам, че колегата е ползвал обратното щото има такава немска/френска клавиатура и там по-лесно е намерил ударено 'а' па макар и ударено накриво  ;)

само че (аз поне) си помислих че е неправилно и е искал да каже е фо̀рмата - щото нали се излива във форми?!

П.П. Даже не му личи тука че ударението е отделно - нали?

А относно Snap Dragon, Windows 10 и новите лаптопи - аз откога разправям че евтиния ми (китайски) тел. HTC One M9 е с 8 ядрен процесор.. е сега и новият (т.е. следващият - ама като му дойде времето) лаптоп изглежда ще е с нещо подобно, ако не друго поне по др. ядра ще го настигне.
Уточнявам (понеже спорът е вечен - какво да се прави като спечелим 1000лв./1 мил от тотото) има два типа хора:
1. Ще си купя най-скъпия супер-дупер комп. /тел. и т.п./ за 1000 лв. и 10 г. ще карам с него
2. Аз пък сяка година ще си купувам най-евтиния (ама последен модел) за по 100 лв.
е аз съм от вторите... и познайте след 10 г. (даже още след 1-2-3г.) кой ще е с по-добър компютър / тел. и пр. и то не само като скорост ами и като дизайн и пр. - друго си е всяка година да ги сменяш ...пс тихо да не ме чуе жената  ::)... а бе жената както и да е (да кажем не е невъзможно всяко година...) ама с децата е по-сложно  ;D
« Последна редакция: Feb 23, 2017, 21:50 от remotexx »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
между другото аз винаги съм предпочитал комбинираното ударение т.е. намеквам, че колегата е ползвал обратното щото има такава немска/френска клавиатура и там по-лесно е намерил ударено 'а' па макар и ударено накриво  ;)

Всъщност клавиатурата е типично англосаксонска, така че се наложи да ползвам клавиша compose и съответния клавиш, като се оказа, че този за дясно ударение е по-близо, отколкото този за лявото такова

Цитат
само че (аз поне) си помислих че е неправилно и е искал да каже е фо̀рмата - щото нали се излива във форми?!

Виж, за това си прав -- ударението е на ò, а не на à, но пък от друга страна, може да се излива и в калъпи, та де да знам ::)
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Чакайте сега, аз всекидневно използвам композитното копче, за да пиша неща като ①; •; ♥; ☺; ¹; ¢; ≠;  °; ♫; ‰. Ама никога не ми е хрумвало да бия ударения с него. Тях си ги има в българските подредби от едно 14 год. Като искам на някоя буква да сложа ударение, просто ѝ слагам трето ниво + /, за обърнато трябва да е четвърто + /. Затова казах, че е с копче повече, защото участва и shift-а. Разбира се ѝ прави изключение, защото не съществува друга буква, която да я има два пъти в подредбите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да си се върна на моята тема. На дневника на Олимекс се е разиграл тия дни един разговор. Господин кръстил се Oliensze, пита:

Цитат
Hello friends.
 Can you provide more info on where your plastic housing is made and the design process. So I an try and get a hosing made for a 13″ screen. I also like the idea of a hack top for code editor but I require a decent ISP screen and 10-11 inches is just too small and uncomfortable for me. There are many Chromebooks with this form factor so sourcing this screen size should .not be too difficult.
If we understand how or who makes the housing Im not sure if the cad files for the actual housing were included can you list your supplier or is the plastic moulding done in house? I also don’t mind bulk pricing to get a prototype made since it’s a plastic component, thank you.
Anyone else interested in an affordable 13″ version, let’s work together to create one. Thank you again.

На което Цецо отговаря:

Цитат
Hello friend. We spent months of our time and bag of money to find the proper plastics for this laptop, forgive me for not sharing this manufacturer info with you. Good luck with your project! There are thousands of manufacturers in China which could help you.


Чудничко. Значи не са толкова опън. И какво сега, изхарчили торба пари и се мъчили с месеци, за да им доставят тая пластмаса. Ако се върнем на второто мнение в темата и включително недоклатената новина в портала, която говори за /., то основното освиркване от потребителите идва, заради пустата пластмаса, която нито е добра, нито удобна, само дето е хубава. Ама и хубостта ѝ не е прекалена, само тук-там някой детаил.

Много разочароващо. Излиза, че Олимекс смятат за свое главно предимство, че умеят да търсят по страници на китайски производители. Че и нямало да споделят това толкова „ценно“ дело, дето са свършили.

Хората дори не ги щат тези пластмаси. Предпочитат нещо тяхно. Може да е още по-недодялано от китайското, ама няма да е безлично. Въпреки, че потребителите им непрекъснато им говорят някакви неща, те не осъзнават, какво е това лаптоп и при какви перспективи може да се продаде.

Даже заявяват. А бе ние тук имаме 50-60 бройки, който му харесва, т'ва е. Ами защо загубихте цяла година? Като не щете да се заемете сериозно, продавайте си ESP-тата и толкова. Шменти-капели из половин Европа и накрая никакъв ефект.
« Последна редакция: Feb 24, 2017, 00:23 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Абе какво е това композитно копче дето го имате, а аз го нямам?

Иначе Samsung показа днес 10 nm Exynos 9 Series whose number is 8895
This is an octa-core processor which fuses in four second-gen CPU cores designed by Samsung and four ARM Cortex-A53 cores. gigabit LTE modem.
27 percent higher performance while consuming 40 percent less power than the previous 14nm process chipset
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Абе какво е това композитно копче дето го имате, а аз го нямам?


http://www.google.bg/search?q=xlib+compose&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Не мога да повярвам, че никога не си чувал за едно от най-ценните неща в графичната подсистема на Юникс.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Къде ме прати на Гошо. Пак не е ясно. А и се говори за два клавиша, вие говорите за един (единствено число)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Къде ме прати на Гошо. Пак не е ясно. А и се говори за два клавиша, вие говорите за един (единствено число)

В настройките Typing (при мен те са в gnome-tweak-tool) има Position of compose key, който ти позволява да слагаш така наречените диакретични знаци към стандартните букви от латинската азбукa.

В латиницата това са различните ударения във френския език, различните прегласи в немския, разните допълнителни знаци над буквите в скандинавските езици, завъртулките под буквите etc.

Та в тази настройка си определяш един клавиш от клавиатурата за compose key, след натискането на който и последващо натискане на буквата и още един клавиш (например при използването на о и " се получава ö) получаваш това, което искаш.

Затова се говори за използване на два клавиша. А в българските клавиатури при мен виждам фиксирано само и единствено Ѝ и ѝ, затова се наложи да прибегна до този клавиш.

Колкото до 4-то и 5-то ниво -- при мен има само настройка за избор на клавиш за преминаване на 5-то ниво, което се оказва, че не е чак толкова удачно, затова смятам използването на compose key за по-удачен избор (imho).
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Къде ме прати на Гошо. Пак не е ясно. А и се говори за два клавиша, вие говорите за един (единствено число)

Да наистина има и мъртво копче, но при мен то не е настроено (взеха да ми свършват, IBM нямат windows key или menu key). Модерните версии на КДЕ, ГНОМ, ХФЦЕ имат графични инструменти за настройката им. Предимството им е, че за всяко приложение или всеки прозорец имаш отделна подредба. Не е глобална.

Но за съжаление, аз нямам. Затова ползвам глобални настройки. Преди те се задаваха в ьорг, но откакто той е за декорация, ги бича същите с setxkbmap, изпълняван в началото на графична сесия. Номера става, понеже настройките влизат в сила веднага.

Конкретната команда при мен е:

Код
GeSHi (Bash):
  1. setxkbmap -model pc105 -layout bg,bg -variant latin,phonetic -option lv3:ralt_switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,terminate:ctrl_alt_bksp,compose:rctrl,grp:r$

Както се вижда, леко съм излъгал. Моята клавиатура не е с 105 копчета. И не ползвам enUS или UK. А ползвам latin по БДС. Това е така, защото той е абсолютно същия като US, но освен това добавя трето и четвърто нива, в които са набутани гръцката азбука и повечето ценни, математически знаци. Затова мъртвото копче не ми липсва.

Следващото оказва точно това, третото ниво да ми се прикачи на сивия alt (при мен не е сив). Казал съм също, че искам да сменям между подредбитте с alt+shift. Ненавиждам alt+shift+someone, както ни налагат от години. Някой пък от ДОС-а предпочитат ctrl+shift.
 
След това пак имам една лъжа да ми свети scrolllock. Аз такъв светлик нямам. Но е много полезен например при TWM, където няма как да имаш друг индикатор.

Казал съм, че искам да имам убийство, макар напоследък рядко да се налага. Ама друго си е да имаш паническа дръжка.

И последно съм задал композитното ми копче да е десния контрол. Така третото ниво, четвъртото (десния shift) и композицията са ми заедно. Така подредени композиция и трето ниво не съм ги измислил аз. Доста са разпространени. Но човек може да си ги настрои, ама както му дойде. Аз открих, че за мен има смисъл да са така. И ми е удобно. На друг, друго.


п.п. Забравих най-важното предимство. Ще дам пример. Искам да напиша многоточие. За целта с трето ниво трябва да ида на кирилица (при мен фонетика), ако не съм и едновременно да натисна трето ниво плюс : (двуеточие). Точно при моята подредба това е доста удобно, но има и преминаване в кирилица, ако не съм. При композицията това става, като независимо на каква подредба съм натисна последователно, а не заедно композиция и две точки (знака за точка два пъти).

Има и обратната страна. Ако искам да вдигна нещо на степен което става с последователността композиция → вдигане на степен (^) → цифрата, трябва да премина в латиница, защото кирилицата няма ^. Това се случи и докато пишех предното изречение, защото по-голямото (>) е заменено от дясна кавичка. Но пак има предимство. Понеже е последователност, а не едновременно натискане, то мога да вляза в режим на латиница по време на изпълнение на последователността. И доста често го правя. В случая също.
« Последна редакция: Feb 24, 2017, 10:01 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Като заговорихме за проклетниците от Куалком, се оказа, че те са купили две от най-любимите ми компании. Първатта е Freescale. Естествено, че ми е любима, заради историята си, съвременните им неща… не са много съвремени да го кажем.

Но това показва силата на китайската икономика. Те успяват да изпреварят самите, велики и единствени Интел във въвеждането на производствени процеси и успяват да си пазаруват без проблем американски полупроводчици.

Другото, което са купили, ми е много по-болно. Това е Атерос. И, ако някой каже — а бе, какво скърбиш за тези. Те са умрели в кожата си и произвеждаха пълни боклуци. Ще кажа, че само те произвеждаха напълно открито wifi, което му е открит дори BIOS-a. А сега са придобити от една от най-затворените компании. Не мога да реша Apple или те са по-затворени. Ама ония поне имат Дарвин. И спонсорират няколко проекта като cups, llvm, freebsd…

Това е и поредното доказателство, че колкото си по-затворен, толкова повече успяваш. Мъчно ми е. Но е така.




Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Сега забелязах, че сръбските композитни последователности (/usr/share/X11/locale/sr_CS.UTF-8/Compose) ги използват единствено за поставяне на ударения. Нещо, което не знаех за сръбския език е, че имат и двойни ударения. Знаех, че подобно на македонския имат ударения на два звука, но не и двойни. Друго, което ми направи впечатление, е, че са сложили само гласни. А пак  по съпоставка с македонския език, знам, че имат ударения на Л, Р, К, М и вероятно още други звучни съгласни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Само може би ще харчи по-малко ток, щото щели да го правят по 10 нанометра ( :o  :o  :o ). А ве още малко и няма да има де да тече тока ве. Тия са луди.
Гоше ... само за информация, вече има създаден 1nm транзистор , което значи, съвсем скоро  ще има и процесори по тази технология.
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Само може би ще харчи по-малко ток, щото щели да го правят по 10 нанометра ( :o  :o  :o ). А ве още малко и няма да има де да тече тока ве. Тия са луди.
Гоше ... само за информация, вече има създаден 1nm транзистор , което значи, съвсем скоро  ще има и процесори по тази технология.

Ами как ще стане това (1nm транзистор) като във википедията пише за кристалната решетка на силиция:
Цитат
Silicon, like carbon and germanium, crystallizes in a diamond cubic crystal structure with a lattice spacing of 0.5430710 nm (5.430710 Å).[13]

Ако правилно го разбирам това 0.5nm е разтоянието межу два атома на силиция.
Или с други думи са решили да правят транзистор само от 2 атома :o :o :o Барем поне 3-4 атома да беше .... та поне да има по едни атом за краката му.  >:D
Лъжат на поразия! И се чудят как да оправдаят и удължат закона на Мурч0.

------
PS май не е точно така. Тези нанометри на технологията (32, 22, 14.... ) явно не са размерите на транзистора а разделителната способност на технологията - най малкият детайл/елемент който може да се изобрази. Е транзистора се състои от различни елементи... гейт, контактни повърхнини....пътечки- така че е доста по голям.

Но това при 1нм не променя нещата. Какво ще му направят гейта от 2 атома,  що ли?

От друга страна нищо не им пречи например да направят транзистор по 1нм технология, но той да е голям като за транзистор от 22нм. Могът да ни бъзикат и лъжат както си искат. 
« Последна редакция: Feb 27, 2017, 10:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Замислих се за мъртвото копче. Казах на Джет, че не ми липсва, защото в разширената латиница по БДС имам и гръцката азбука. Може би изключение е µ, което има цели три изписвания с композитна последователност без мъртво копче. Но това е сигурно, защото в английският език се употребява като знак за термина „микро“.

Замислянето ми беше за самото мъртво копче. Може би по-коректно е да го наричаме на български „остаряло“. Защото нещата изписвани с него, не са мъртви. След като ги пишем, са си „живи“. Просто са вехти.

п.п. Ходил съм веднъж в Гърция и разбрах, че там имали две азбуки. Така и не разбрах разликите между тях. Като се върнах в България опитах да проуча въпроса във Википедия, но там нищо не пишеше.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear