Автор Тема: Как да инсталирам Centos7 без да ми затърка (/) роот дяла? -Настройки на Debian8  (Прочетена 10311 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Текстовия и графичния са „едно към едно“. Няма никаква разлика между тях. И никога не съм срещал машина да не тръгне графичния, макар да съм си играл и с текстовия за забавление. Графичния тръгва дори на 486.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Сложих ДЕбиан Jessie и почвам с въпросите.

* не мога да работя с vi защото INSERT ми набира ^[[2~^ Отвратително става това vi един символ не мога да набра и само пипка :'( :'( :'( :'(
същото нещо го набира и в konsole, ...xfce4-terminal  Нещо с настройките на терминалите е но не мога да го вдяна.

* как в кде да му кажа да използва bitmap fonts??? Неще и неще да ги опознае. По спецаилно misc-fixed които идват с X-a.

* Grub-а има ли начин да се настрои като се даде 'а' да изпише само един бутващият ред с кернел параметрите- както е центос. А то ми влиза и дава едно много сложоно меню - направо редактор. Оправям се и там, ама е много досадно.

* Има ли начин да се видят пингвините като бутва кърнела. vga=xxx работи но без пингвините.

* Как се рeстартира  X-a ???
Преди като напиша init 3; init 5. или пък като убия X-a killall X сатаваше и aвтоматично се и рестартираше съответно кдм/gdm
Сега с systemctl не мога да се оправя? Не става и с killall Xorg - умира x-a и умира и съответно gdm.



* как се сменя gdm с kdm . Не става само с редакция на /etc/X11/default-display-manager
преди само сменях с кдм в ....prefdm init 3; init 5 и всичко се оправяше.
« Последна редакция: Feb 25, 2017, 17:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3242
    • Профил
* Има ли начин да се видят пингвините като бутва кърнела. vga=xxx работи но без пингвините.

Ех Нака, Накааа - ако знаеш аз откога се опитвам да ги разкрам тия пингвини - а сега  кажи как се махат.
Сериозно откак изчезнаха стандартните текстови режими (БИОС) т.е. има ги ама вече в графичен режим (KMS) т.е. минава през драйвера за видео картата а не е директно през БИОС-а (ако се чудиш що шрифта стана по-различен напр. Ctrl.Alt.F1 и шрифта ми е различен вече от шрифта като вляза в БИОС) - нахакаха ги ей така с оправданието че било по бързо превключването после между Х и текстовите конзоли.. и вече нищо не помага даже и изкл. на графичния буут

П.П. Забравих да уточня, че става дума за мойта Федора (гадните пингвинин така са я начоколили)

П.П.П. Go_fire със Esc(ape) се бяга от единия режим в другия, и ! е много грубо - пробвай с : т.е. Esc :q, Esc:wq - за запис, е вече ако си се оа..^Wомазал и искаш да излезеш без запис тогава с !
« Последна редакция: Feb 25, 2017, 17:41 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Мисля, че в Дебиан пингвини изобщо няма. До осма версия нямаше и цветен текст, защото се предполагаше, че може да зареди на черно-бели екрани и толкова вехти машини, че не поддържат цвят в терминален режим. Добре поне, че конзолата можеше да се прави цветна.

Другия проблем ми се струва, че е от версията на Груб. Да не би в Цент-а да е още едно? То и тук можеш да го инсталираш, ако искаш.

Не знам, какъв е проблема с Ви. Не го ползвам, но се жертвах да го пусна в Yakuake 4 (т'ва е режим тип queke за konsole). Ами инсерт работи. В смисъл натискам нещо, а то се появява на екрана. Защото по принцип Vi не е правен за писане и каквото и да натиснеш, нищо не излиза. Та, ако Insert служи, за да започнеш да пишеш — работи. Само дето ми се наложи да направя pkill vim, че не знам, как се излиза от проклетия „редактор“. Чувал съм за !q, !qx и !qw, ама не знам, как да вляза в команден режим.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
grub1 - centos6
grub2 - centos7
Но центос7 го пробвах на live диск и там беше опростеното, въобще не като това.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Тук просто взаимстват от Убунту. Там е така от години. Тук го вкараха в тая версия. Иначе до седма и тук си беше просто.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Сложих ДЕбиан Jessie и почвам с въпросите.

* не мога да работя с vi защото INSERT ми набира ^[[2~^ Отвратително става това vi един символ не мога да набра и само пипка :'( :'( :'( :'(
същото нещо го набира и в konsole, ...xfce4-terminal  Нещо с настройките на терминалите е но не мога да го вдяна.

apt-get install vim - за да сложи нормален ви. този с който идва е tiny.

* как в кде да му кажа да използва bitmap fonts??? Неще и неще да ги опознае. По спецаилно misc-fixed които идват с X-a.

* Grub-а има ли начин да се настрои като се даде 'а' да изпише само един бутващият ред с кернел параметрите- както е центос. А то ми влиза и дава едно много сложоно меню - направо редактор. Оправям се и там, ама е много досадно.
за това незнам но има файл в /етс където можеш да му зададеш параметри при буут.

* Има ли начин да се видят пингвините като бутва кърнела. vga=xxx работи но без пингвините.
пингвините мисля не са компилирани в ядрото по подразбиране, което не е никакъв проблем според мен

* Как се рeстартира  X-a ???

би трябвало да тръгне одма ако имо някакъв DM. KDM,GDM,LightDM ...
apt-get install kdm / gdm...

Преди като напиша init 3; init 5. или пък като убия X-a killall X сатаваше и aвтоматично се и рестартираше съответно кдм/gdm
Сега с systemctl не мога да се оправя? Не става и с killall Xorg - умира x-a и умира и съответно gdm.

DM  се убива с инит сктипт. /etc/init.d/gdm restart/start/stop

* как се сменя gdm с kdm . Не става само с редакция на /etc/X11/default-display-manager
преди само сменях с кдм в ....prefdm init 3; init 5 и всичко се оправяше.

dpkg-reconfigure lightdm/gdm3/kdm
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Я докато съм отговарял, са се били получили още въпроси. Специално аз убивам X Windows с ctrl+alt+bksp. Но това е забранено от много години. В Гном се разрешаваше чрез джаджата за клавиатурата. Дано не ме лъже паметта, ама мисля се казваше Don't ZAP. не ползвам GDM, а KDM и той категорично не умира от това. Иначе, командата, която е дал Деант се изпълнява автоматично, когато инсталираш нов управител на графични сесии. Сиреч, ако сега напишеш:

Код
GeSHi (Bash):
  1. apt-get install kdm

То автоматично той ще ти стане. Но ми се струва глупаво да си с KDM и GNOME. Не, че има някакъв проблем. Няма. Само не е „еднородно“ някак си.


п.п. Като поразгледах /var/lib/dpkg/info/tdm-trinity.postinst се оказа, че сменя /etc/X11/default-display-manager, слага услуга в systemd и още няколко малки магиики. Не е толкова сложно.
« Последна редакция: Feb 26, 2017, 00:32 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Почнах малко по малко да му свиквам на  Пьотеринг-ските 'особености'.

Я докато съм отговарял, са се били получили още въпроси. Специално аз убивам X Windows с ctrl+alt+bksp. Но това е забранено от много години.

Обаче CTRL+ALT+SysRq+r
и        CTRL+ALT+SysRq+k
работи  :) ще работи даже и когато всичко е забило на 100% поради липса на ресурси или нещо друго. Трябва да видя как се отбранява ctrl+alt+bksp. Имаше и едно ctrl+alt+ESC с едно черепче - да гръмнеш някой прозорец или програма. Него пък не съм го виждал от години.
« Последна редакция: Feb 26, 2017, 11:27 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Но ми се струва глупаво да си с KDM и GNOME. Не, че има някакъв проблем. Няма. Само не е „еднородно“ някак си.

Ами аз от години работя така нееднородно и ги комбинирам кдм+xfce; kdm+kde; gdm+kde; kdm+gnome; xdm+... Няма никакъв проблем. Избирам дисплей менажера в зависимост кой по-добре е направен в момента. А тях много и все ги променят. В кдм например има remote login. Избираш ip-to (или хоста) на отдалеченият компютър и се логваш.
« Последна редакция: Feb 26, 2017, 11:27 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да де. Няма проблем. Казах, че стила се различава. Аз също съм ползвал GDM дълги години. И дори никакъв DM. Има разни весели неща в хранилищета по въпроса. Древни са, ама простички. Ползвал съм и тях.

За черепчето. Помня го. То не правеше нищо друго освен да извика xkill, който си е още наличен и дори понякога го ползвам (казах, че ползвам терминал тип Quake, а не на всякъде има alt+f2 или алтернатива). Иначе по хранилищата съм засичал нещо на Bash дето позволяваше да прикачваш всякаква команда към произволна клавишна комбинация. На мен не ми е трябвал и не съм го ползвал. Но това е начина да имаш ctrl+alt+ESC, щом искаш. Чудил съм се да го ползвам и аз като в Гном-а да имам ctrl+t за терминал, ама с тия куейци установих, че не ми трябва.

п.п. Ей велика грозно кафява игра беше тая. Що сме се почупили на PS1 и после, като излезе за ГНУ/Линукс.
« Последна редакция: Feb 26, 2017, 11:46 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Написах dpkg-reconfigure keyboard-configurator

и отбраних ctrl+alt+bksp. Работи... Като се натисне в работният плот излиза в кдм/гдм.

Обаче като се убие самият кдм/гдм с ctrl+alt+bksp излиза в шела и се губи графиката. Това със сигурност не беше така в редхат-ите. Те при убиване на кдм/гдм те се рестартираха автоматично и пак имаше графика. А тук се излиза в шела и трябва след това да се пише systemctl restart kdm.


----
но проблема с INSERT и набирането на ^[[2~^ остава. Постоянно пипка висоговорителя на дъното, даже и стрелките напред и назад не работят правилно. Помислих си, че нещо със сгрешил с клавиатурата и подредбата и ще се оправи след dpkg-reconfigure keyboard-configurator Ама не  
« Последна редакция: Feb 26, 2017, 13:48 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Само спекулация. Не съм го пробвал. В момента не мога да го пробвам, защото не искам да си убивам pekwm-а, че от три дни ровя в Гитхъба за Слайдшерски сваляч. И още не съм извадил дори само имената на потенциалните кандидати.

===

В друга тема написах, че черна магия съживява pulseaudio при всяко убийство. Което ми говори, че единствения способен на такова нещо е узурпатора на системата, а именно Саурон на Линукса — Пьотеринг. Та разгледай услугата на pulseaudio и виж, какво пише вътре. Пренеси го в тази на gdm3 и сигурно работата ще стане. Бих го пробвал сам, но казах, защо не искам да си спирам работата. Конкверор (три, не четири) няма възстановяване на сесия.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Забравих да кажа нещо вчера. Аз също дълги години ползвах killall. Но преди някакво време нюуейв гурото Хакман заяви, че killall не е добра идея и създава проблеми. Идея си нямам, какви. Никога не ми се е случвало. Но той е имал достъп до такива машини, които не само не мога да си мечтая, ами не мога да си представя. Има огромен опит. Та затова трудно се прекърших да не ползвам killall и последвах съвета му да го заменя с pkill. Хубавото на pkill е, че се разработва съвместно с ядрото. Може би затова Hackman му има такова доверие. Пък и е две букви по-малко писане за същото нещо.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Цитат
но проблема с vi и INSERT и набирането на ^[[2~^ остава. Постоянно пипка висоговорителя на дъното, даже и стрелките напред и назад не работят правилно. Помислих си, че нещо със сгрешил с клавиатурата и подредбата и ще се оправи след dpkg-reconfigure keyboard-configurator Ама не  :'(

Оправи се. Инсталирах vim и проблема се оправи. Стандартната инсталация на Дебиан 8 явно идва с обикновенното vi. Не ги е срам >:( Кой изобщо в съвременният свят работи с обикновенното vi.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.