Автор Тема: Ще свърши ли света, ако MS купи Github  (Прочетена 18055 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Защо имам чувството, че ако това се случи, на следващия ден ще провъзгласят новият световен ред и епохата на Оруел ще започне?
http://www.businessinsider.com/2-billion-startup-github-could-be-for-sale-microsoft-2018-5

Почти всички опен сорс проекти, а и не само са там. Огромен ресурс. А каквото пипне бандата на МС след две години вече не става за почти нищо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #1 -: Jun 03, 2018, 00:41 »
Първо НСР е тук от има, няма 100 год. Ако помня точно, е тук от 104 год. Второ това няма (или почти няма) общо с утопичния (предполагам нямаш предвид антиутопичния, защото той свърши) ред предсказан от батко ни. В него живеем едва от 17 год. Все още не се е разгърнал съвсем, докато НСР в общи линии свърши или почти.

И съвсем трето, няма нищо кой знае, колко невероятно в това една частна компания да купи друга. А забележи, че това е втори опит. Така работи пазара. По-богатия купува по-бедния. На това старите хора у нас му казват — пари при пари отиват, малките при големите.

Забавното е, че навремето М$ купуваха, превземаха, съдеха, договаряха се с компании, за да пречат на опънатия сос. Например превзеха Корел, съдиха Линдоус и се договориха с Оракъл (вероятно под заплаха) да унищожи ОО.о. Сега правят същото, за да се покажат, колко са опънали соса.

На първо четене имат поне три печалби от придобиването на гитовия концентратор. Първата е потребители. Във времената на Гългъл и Спайбук това е жизнено важно. Скъпия чат и той затова беше купен. Тогава шпионите им отговориха с още по-умопомрачително скъпа сделка за чат. Чудя се, сега, какво ще е. Но пък на покупката на Линкендин не отговориха.

Втората е разработчици. М$ винаги и по всякакви начини са искали, тласкали, молили дори, разработчиците да са на тяхна страна. Това винаги е бил коза им за оцеляване. Ако независимите не са с теб и ти си никой. Точно те най-много знаят това, защото затова ги има.

Третото очаквано е пари. Основния доход на тази компания е, бил и ще бъде (ако продължи да ги има) от корпоративните клиенти. На основата на концентратора могат да се предложат много неща. Единствено се опасявам, че той е писан на Рубин, явно ще се пренаписва. Ама не ги мисля, това едва ли им е проблем.

Уникалното на концентратора са потребителите му. А те до един са програмисти и администратори, хората, които М$ винаги е желаел на своя страна. Това са хората изградили и смачкали не една звездна история. Помним ДЕК, помним Новел, помним Палм, помним Блекбъри, помним дори шибаната Нокия и техния Симбиан, умрял заедно с тях.

А вече имат Линкедин. Каква по-логична следваща стъ-ъ-ъ-ъпка?

За концентратора сам по себе си, от една страна ми е жал, от друга не. Безплатни гитови хранилища да иска човек. Само на един списък дето попаднах случайно, бяха стотина. Освен това гитовия концентратор не е и никога не е бил свободен. Няма да ми липсва при най-лошата перспектива, че бъде затворен. Не, че го вярвам.

От друга страна, хич не долюбвам сочените им за главен конкурент украинци. То това е все едно да кажем, че Дерби е конкуренция на Кока Кола. Но нали тяхното нещо е свободно?

Така е действително, но то е направено да е луксозна версия концентратора. Не ми допада. Но истинската причина да го ненавиждам е, че шибаната смет не работи с изключен джиес. Да го еба в боклука не един.

Още повече, че тия хорица убиха Джиториус, а него го харесвах и то доста.

За сравнение концентратора си работи отлично. Лекичък е дори с включен js. Не е убивал никого. Напротив приюти в себе си архивите на непрежалимия Берлиос. И не само тях. Приюти кода на Гългъл, както им се казваше смешната услуга, недоклатен опит за SF. И приютиха и нещата на майкрософското нещо, че забравих, то как се вревише¹.

=*=

В обобщение, според мен нищо страшно и чак толкова неочаквано не се е случило. И още не се е случило. Може да не се случи. Но и да се случи, не очаквам трагедия. Най-страшното възможно е, една мощна общност да се разбие. Но това не значи, че ще изчезне. И без това тази общност е събрана от мода, не от нужда, не от идеи, не от нищо. Просто мода.

¹/ Това е диалектна дума, значеща „казване“, предполагам произтича от „врява“, което значи „глъчка“.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #2 -: Jun 03, 2018, 03:52 »
Надявам се създателите на Github да последват примера на Michael Widenius - продаде MySQL за 17 млн. Евро на Sun и после направи fork c MariaDB, която пак е свободна и безплатна.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #3 -: Jun 03, 2018, 09:07 »
Надявам се създателите на Github да последват примера на Michael Widenius - продаде MySQL за 17 млн. Евро на Sun и после направи fork c MariaDB, която пак е свободна и безплатна.

Сситуацията с Монти е различна. Той е мечтател, но слаб, до никакъв бизнесмен. Слънцата го купиха в опит да спасят бизнеса си. Оказа се, че не става. Една от причините Оракулите да купиха Слънцата, е в опит да убият Мъсял и реално успяха. Монти направи нова компания, но тя също фалира. И сега Монти щеше да гладува, ако не бяха Скай, които са пак от котилото, но умеят да правят прагматичен бизнес.

Значи Мъсял поначало си беше свободен, разклоненията му също са свободни и в това няма драма. Но драмата практически е, че Мъсял реално е убит, а Мария не може да направи нищо по въпроса, защото (заради бизнес модела си) се старае да е съвместима с оригинала. Може само да пудри. Това и прави. Ама никой не харесва бабичка с пудра. Всеки предпочита млада кака без грим. И без гащи съответно.

Сигуацията с Гитхъб е коренно различна. Това поначало е предприятие от тип обещаваща, високорискова инвестиция (т. нар. startup). Смисъла на тези предприятия е да са инкубатор за идеи. Ако тези идеи се окажат жизнеспособни, то те се прибират обратно в гигантите (изкупуват се). Това е схемата, по която работят.

Забележи, че по правило работят на загуба, в името да открият и експлоатират нов пазар. Да са първите успели. Ако успеят, им се дава главозамайваща оценка и се продават, за да се компенсират инвеститорите. Ако пък са станали прекалено големи, прекалено бързо, то изкупуването им върви през борсата. Обаче Гитхъб е от първия тип. Малко са от втория.

По правило те не съдържат опънат сос, защото трябва да имат нещо, което да бъде продадено. И с Гитхъб случая е такъв. Създателите му могат да направят нова компания, ако не са подписали стандартната клауза против конкуренция. Но тази нова компания няма да е опъната, както не е опъната старата. Няма да има успеха на старата, защото старата вече има тоя успех.

Както написах в предното си мнение по темата, то Гитлаб си съществува и сега. Той е рисково предприятие, което експлоатира идеята може ли Гитхъб да е опънат и да носи приходи. Дава всичко, което дава той, но в повече и не дава нищо повече. Например не дава нещата, които дава Фабрикатор. Не дава нещата на ТВики. Не дава нещата на Бъгзила или Трак. Не дава нищо различно. Ако аз инвестирах в нещо подобно, щях да дам това.

А какво всъщност дава Гитхъб? Дава един Spybook за разработчици, ей това дава. И Гитлаб не е успешен, защото дава същото, но няма потребителите. Затова прикотква всеки свободен проект, който намери, само и само, заради идеята за свобода и той да вземе потребители. Но си остава Spybook.





Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #4 -: Jun 03, 2018, 10:48 »
Подозирам че следват правилото "ако не можеш да победиш врага си - купи го" . Така че е твърде вероятно такава покупка да не донесе нищо добро за потребителите.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #5 -: Jun 03, 2018, 11:44 »
Github не е враг на М$. Но да, те са използвали многократно тази тактика, както всеки друг, който може да си го позволи.

Ако говориш, че опънатия сос е враг на М$, може би имаш историческо право. Но света е нещо променливо. Обаче физическите закони са си едни и същи. Работата е там, че не можеш да постигнеш световна доминация сам. Добре нека не е световна доминация, нека просто е постигане на някаква цел. Дори дете не можеш да си направиш сам. Трябва ти помощ. В днешно време се откри, че опънатия сос е много добър инструмент за колоборация между организации със сходни цели.

Търговските организации не са нещо водено от идеали, а от интереси. Интересите на М$ не са се променили, но вече виждат нови методи за постигането на целите си. И бързат да се качат на влака. Това е простото обяснение, защо за М$ опънатия сос беше враг, защото виждаше заплаха в свободата и защо днес да искат да са приятели с опънатия сос, без М$ да се е променила. Просто променя методите си в движение, в опит да оцелее в новата ситуация.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #6 -: Jun 03, 2018, 12:25 »
Там е работата, че не виждам, как ще оцелее. Реагират твърде бавно на промените и са недалновидни. Казвал съм го и преди тук. Най-простичкия пример. Не направиха собствен браузър дълго време, защото мислеха, че няма бъдеще в нещото наречено интернет и дори го бяха заявили публично. Докато Нетскейп не показа обратното. Такива примери за тази компания не са един и два. Не играят според пазарните правила, а задкулисно и под масата, което им прави лоша услуга. Вместо да разчитат да печелят пазар с иновативно мислене, качествени услуги и продукти, те разчитат да правят бизнес наполовина в сянка. Също, никоя уверена в това, което прави и предлага компания, няма да даде милиард и половина, за антиреклама на продукт на конкурент. Да ти обясняват през цялото време на рекламата, колко е зле чуждия продукт, вместо да изтъкват предимствата на своя. Ако конкурента не беше опен сорс, щеше да им струва страшно много пари. Не слагам съдебните разходи. Също, има едно нещо наречено маркетинг. Но от Майкрософт изглежда изобщо не се занимават с това, защото предприеха прекалено големи стъпки в една и друга посока, без да се съобразят с това, какво искат и какво харесват потребителите. Виста - тотален провал. Уиндоус 8. Много голям провал и пълна смехория. Може би има нещо в идеята, но реализацията... Десета версия - официално заявено, че има отворени врати за разни трибуквени агенции. Не съм си говорил за това с никой, който съм видял да ползва тази версия за работните си машини, нито съм питал, спокойни ли са в това отношение. Всеки си има акъл. Лично за мен това е притеснително и не бих ползвал нищо подобно за работа, ако мога да го избегна. Направиха със Скайп безобразия, в добавка към това, че и него го отвориха за разни агенции. Веднага, щом стана ясно, че връзката между клиентите минава през сървърите им, почнах да търся алтернативи. Вече всяко приложение за комуникация има и възможност за гласова такава, не само чат и хората не ги интересува много, какво ползват. Нокия... Там е излишно дори да се говори.
Та, може всичко това да е незначително за много хора, но за мен показва начин на мислене и правене на бизнес, който не се съобразява с пазарните принципи. И това не се променя. Няма индикации поне засега. Да, случило се е, че са завладяли огромен пазар и са били на точното място в точното време, което им е позволило да се превърнат във великан, който няма кой да го събори. Но така са мислели и за Голиат, преди да се появи Давид с примитивната си прашка. Та за мен те са си мутри. Такова им е поведението. Не можеш да действаш от позицията на силата с големите си мускули, защото един от простичките факти в тази вселена е, че всяка сила задължително среща по-голяма сила. Трябва да се развиваш със средата около теб, ако искаш да те има дълго време. Не ти да определяш средата. Това не работи.

Защо Github стана това, което е. Защото позволи по лесен начин хората да могат да работят заедно, ако имат интерес и желание. Който иска да допринесе за някой проект, просто се включва. Типично за мутренското мислене на Майкрософт, те се опитват да завладеят това, което им се струва привлекателнено. Не го използват в своя полза, за това, за което е предназначено. Не, то ще е мое! Вместо да пуснат например Notepad там и да оставят хората да си играят с него и да включват добрите идеи в приложението, те правят нещо, за което са показали, че не ги бива. Купуват чужд бизнес и почват да налагат върху него вижданията си. Крайния резултат сме го виждали всички, а тук дадох един-два примера.

Не ме притеснява това, че е възможно да го придобият. Притеснява ме това, че една платформа, която спомогна страшно много за развитието на много-много проекти, може да я съсипят и докато вакуума се запълни, ще се затрудни работата по много качествени неща. Хората свикват с нещо и да се преориентират към друго, не е лесно.
« Последна редакция: Jun 03, 2018, 12:28 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #7 -: Jun 03, 2018, 12:40 »
Там е работата, че не виждам, как ще оцелее. Реагират твърде бавно на промените и са недалновидни. Казвал съм го и преди тук. Най-простичкия пример. Не направиха собствен браузър дълго време, защото мислеха, че няма бъдеще в нещото наречено интернет и дори го бяха заявили публично. Докато Нетскейп не показа обратното. Такива примери за тази компания не са един и два. Не играят според пазарните правила, а задкулисно и под масата, което им прави лоша услуга. Вместо да разчитат да печелят пазар с иновативно мислене, качествени услуги и продукти, те разчитат да правят бизнес наполовина в сянка. Също, никоя уверена в това, което прави и предлага компания, няма да даде милиард и половина, за антиреклама на продукт на конкурент. Да ти обясняват през цялото време на рекламата, колко е зле чуждия продукт, вместо да изтъкват предимствата на своя. Ако конкурента не беше опен сорс, щеше да им струва страшно много пари. Не слагам съдебните разходи. Също, има едно нещо наречено маркетинг. Но от Майкрософт изглежда изобщо не се занимават с това, защото предприеха прекалено големи стъпки в една и друга посока, без да се съобразят с това, какво искат и какво харесват потребителите. Виста - тотален провал. Уиндоус 8. Много голям провал и пълна смехория. Може би има нещо в идеята, но реализацията... Десета версия - официално заявено, че има отворени врати за разни трибуквени агенции. Не съм си говорил за това с никой, който съм видял да ползва тази версия за работните си машини, нито съм питал, спокойни ли са в това отношение. Всеки си има акъл. Лично за мен това е притеснително и не бих ползвал нищо подобно за работа, ако мога да го избегна. Направиха със Скайп безобразия, в добавка към това, че и него го отвориха за разни агенции. Веднага, щом стана ясно, че връзката между клиентите минава през сървърите им, почнах да търся алтернативи. Вече всяко приложение за комуникация има и възможност за гласова такава, не само чат и хората не ги интересува много, какво ползват. Нокия... Там е излишно дори да се говори.
Та, може всичко това да е незначително за много хора, но за мен показва начин на мислене и правене на бизнес, който не се съобразява с пазарните принципи. И това не се променя. Няма индикации поне засега. Да, случило се е, че са завладяли огромен пазар и са били на точното място в точното време, което им е позволило да се превърнат във великан, който няма кой да го събори. Но така са мислели и за Голиат, преди да се появи Давид с примитивната си прашка. Та за мен те са си мутри. Такова им е поведението. Не можеш да действаш от позицията на силата с големите си мускули, защото един от простичките факти в тази вселена е, че всяка сила задължително среща по-голяма сила. Трябва да се развиваш със средата около теб, ако искаш да те има дълго време. Не ти да определяш средата. Това не работи.

Защо Github стана това, което е. Защото позволи по лесен начин хората да могат да работят заедно, ако имат интерес и желание. Който иска да допринесе за някой проект, просто се включва. Типично за мутренското мислене на Майкрософт, те се опитват да завладеят това, което им се струва привлекателнено. Не го използват в своя полза, за това, за което е предназначено. Не, то ще е мое! Вместо да пуснат например Notepad там и да оставят хората да си играят с него и да включват добрите идеи в приложението, те правят нещо, за което са показали, че не ги бива. Купуват чужд бизнес и почват да налагат върху него вижданията си. Крайния резултат сме го виждали всички, а тук дадох един-два примера.

Не ме притеснява това, че е възможно да го придобият. Притеснява ме това, че една платформа, която спомогна страшно много за развитието на много-много проекти, може да я съсипят и докато вакуума се запълни, ще се затрудни работата по много качествени неща. Хората свикват с нещо и да се преориентират към друго, не е лесно.

Ти продължаваш да живееш в 90-те и ранните 2ххх...  :P Нито шефовете там са тези, които бяха до преди 4-5 години, нитова нещата седят така, както си го мислиш.  :)
Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #8 -: Jun 03, 2018, 13:43 »
И как стоят нещата?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #9 -: Jun 03, 2018, 20:20 »
Github дали шпионира или събира проекти мен толкова не ме вълнува. Достатъчно е хората да имат място да качват и свалят проекти безплатно и лесно.
Проектите са с отворен код така, че се шерват - няма скрито покрито (голяма работа, че като разработчик МС ще ми научат IP-то и ника). Не ме вълнува и дали имат премиум/платинени и не знам какви си платени опции - за навалицата е важна безплатната, но и да е надежна (тук са вече съмненията и за Майкрософт).
Като искат да събират отворени проекти - няма нужда да ги хостват, а да ги търсят онлайн. Аз мисля, че по-скоро си търсят нов облачен продукт за продаване и ще скопят безплатната версия.
Когато МС го о**серат, народа ще си направи друга седянка - това вече се е случвало многкратно (ако помните FreshMeat, SourceForge...).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #10 -: Jun 03, 2018, 23:35 »
Най-вероятно вече са го купили: https://www.theverge.com/2018/6/3/17422752/microsoft-github-acquisition-rumors [_]3
Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #11 -: Jun 04, 2018, 00:26 »
Е, ще се произнесат утре.
След това трябва и Търговската комисия да се произнесе. Стискам палци да не се случи.  ::)
Нашио вече бира черпи  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lunarvalley

  • Гост
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #12 -: Jun 04, 2018, 15:49 »




 ;D ;D ;D
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #14 -: Jun 04, 2018, 17:13 »
Проклятие!  :'(
Купиха скайп за осем милиарда, много близка цифра до тази - лоша поличба.
И сега? Да купуваме ли акции на Майкрософт или да продаваме?  :D

Цитат
Acquisition will empower developers, accelerate GitHub’s growth and advance Microsoft services with new audiences
Верно?!  :D

Програмистите хич не са радостни! Как онези изобщо мислят да задържат хората?! Чета вече петнадесет минути тук и там и почти само отрицателни реакции.
https://www.reddit.com/r/technology/comments/8oc3vc/report_microsoft_has_acquired_github/

Почва се още от началото. Да, някой каза, че парите им не идват от дребния бизнес, но реакцията говори достатъчно.
« Последна редакция: Jun 04, 2018, 17:56 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
github
Живота, вселената и някакви други глупости
n00b 13 5629 Последна публикация Sep 06, 2011, 10:44
от b2l
Проблем с инсталацията на gedit и github
Настройка на програми
Goodfellas 28 7408 Последна публикация Dec 02, 2013, 21:48
от lunarvalley
Майкрософт отвори кода на DOS в1.2 и в2 в GitHub
Коментар
jet 1 11582 Последна публикация Sep 30, 2018, 14:49
от n00b
GitHub vs GitLab
Общ форум
kuunlaaksot 27 612 Последна публикация Mar 17, 2024, 15:57
от go_fire