Автор Тема: Wifi на покрива, кабели и такива работи  (Прочетена 13100 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
И сега си седиш с крадения нет  ??? ;D  ама какво пък толкова и аз съм метнал една 15 децибелова пръчка на покрива с 17 метра кабел...

@Odido Освен, ако на лаптопа си не си закачил 15 дб пръчка със 17 м кабел, то от това изпълнение няма никакъв смисъл.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #1 -: Oct 02, 2014, 23:14 »
Съжалявам за офтопика, ма тоя 17м кабеляк какъв е точно? Щото повечето евтинки кабели достъпни като за обикновени хора, 17м на 2.4ghz биха докарали доста ударни загуби от сорта на сигурно над 10dB...
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #2 -: Oct 03, 2014, 11:03 »
Съжалявам за офтопика, ма тоя 17м кабеляк какъв е точно? Щото повечето евтинки кабели достъпни като за обикновени хора, 17м на 2.4ghz биха докарали доста ударни загуби от сорта на сигурно над 10dB...
Не е точно така ,по малко от 4dB  на 8 метра парчето ,с двете снадки на теория идва към 7 и нещо общо 16 метра без преходника ,който ще махна.Набарах го в ebay за около 70 лева и двата кабела с доставката .http://www.trendnet.com/products/proddetail.asp?prod=195_TEW-L208#tabs-solution02 .Честно казано най-вероятно си е набутка ,на TP-LInk кабелите дават почти същите характериститина хартия ,а в България могат да се намерят двойно по-евтино....Гомяна част от загубите компенсирах с възможно най-евтината  джиджавка ,която намерих и която не бе особено подходяща за конкретния случай ,но свърши работа. :  http://www.alibaba.com/product-detail/Long-Range-Wi-Fi-Signal-Booster_1021109887.html.С нея грубо качих обхвата средно 7-9%.
« Последна редакция: Oct 03, 2014, 11:07 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #3 -: Oct 03, 2014, 11:53 »
Кой преходник, N към SMA? Не вярвам да допринася кой знае колко към загубите. Между другото, не съм запознат с подобен род сетъпи, този усилвател къде се връзва, горе до антената или долу до wifi адаптера? По аналогия с други неща, усилвателя няма как да усили липсващ/удавен в шума сигнал, та предполагам ако е вързан долу, няма да подобри особено много нещата със загубите от кабела при приемане, но пък при tx би следвало да помогне доста. Съответно обратното ако е горе на покрива, но пък там със захранването може би е по-проблемно. Чудя се само в този случай кое е по-смислено. Ако се окаже че ловиш beacon-и от целия квартал, а не можеш да се закачиш никъде, надали е смислено. Но и обратния случай където можеш да облъчваш качествено, но не виждаш кой знае колко мрежи, също не е много оптимален.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #4 -: Oct 04, 2014, 01:26 »
Аз мислех че е някакъв преходник, макар че не съм виждал N към SMA, не може да няма. Но ако наистина тоя кабел ти дава 4dB загуби на 8 метра, дори за грубо 4 лева на метър е голяма далавера. Повечето коаксиал на такива високи честоти дава огромни загуби, единствения вариант са разни дебели свинщини дето струват ужасно много пари. Аз съм си мислил за нещо подобно, но малко по-различно, един USB wifi донгъл директно до антената и дълъг USB кабел, за съжаление там има ограничения и качествените USB extender-и струват доста пари. Но сега на новото място, до покрива имам само 7-8 метра и може и да може да се измисли някакво решение.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #5 -: Oct 04, 2014, 05:44 »
Edimax има 5 метра usb с рипийтърче в единия край или каквото се казва там ,25 лева бройката бях го купил.Ама виж това е добро : http://dl.ubnt.com/datasheets/bulletm/BulletM_Ti_DS.pdf и върви с ethernet кабел.

Колкото до загубите : конкретния кабел, който ползвам е модел LMR 200 според една табличка в wikipedia го дават "... low loss communications, 0.554 dB/meter @ 2.4 GHz"  малко повече от половин децибел на метър,като при 16 метра идва  точно 8.864 децибела, този е и с някаква по специфична изработка.A има и един още по-добър LMR 400 с 0,22dB на метър ,в ebay има оферти 30 метра от него за 60 долара...


Нека ако сметне администратора да отвори отделна тема,че оспамихме :)
« Последна редакция: Oct 04, 2014, 06:19 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #6 -: Oct 05, 2014, 00:45 »
LMR200 е много хубав и много скъп кабел, добра цена си намерил мен ако питаш :)

5 метра USB кабел можеш да си намериш и по принцип, то по спецификация USB 2.0 стандарта търпи до 5 метра кабел между две устройства, на мен софтуерните ми радиа са навързани в активен USB хъб с 5м USB кабел до машината. Оттам нататък има няколко варианта - има по-дълги екранирани кабели, някъде до 7-8 метра можеш да имаш късмет и да сработят. Другият вариант е кретенията с USB сигнала върху UTP кабел, има и такива неща, но предимно за USB 1.0, нещо което работи за по-високи скорости, каквито ще ти трябват, струва много пари и не си струва. И третият вариант е качествен USB extender, такива с много добре екранирани кабели и inline усилватели в двата края, те пак струват доста пари, но 10-15 метра спокойно може да се докарат с нещо такова, та при мен това ще стигне до покрива. Аз мисля този вариант, защото дългите  коаксиални кабели носещи RF неща са ужасно капризна история, колкото по-високи са честотите, толкова по-капризна. Айде на 2.4ghz може и да се докарат нещата, но на 5.8ghz вече става абсурдно грозно.

Обаче това което много ме притеснява в цялата работа е дали след 7-8 метра напрежението по кабела ще е адекватно, за да захрани wifi донгъла на покрива. А по-лошото е че няма как да го предположа преди да накупя всичко това и да го тествам. Ако се окаже неадекватно и се наложи горе да сложа и powered usb хъб и да опъвам втори кабел за да го захранвам, става малко грубо :(

« Последна редакция: Oct 05, 2014, 00:47 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

pennywise

  • Гост
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #7 -: Oct 05, 2014, 01:04 »
Аз още си имам една китайска антена с 8 метра кабел която така и не съм пробвал. Иначе съм си мислел защо като се пускат толкова дълги кабели не се закача някой евтин рутер само по платка в кутия и захранването да му е по-дълъг кабел? Ясно, че така едва ли ще можеш да слухтиш за пакети или за някой хубав WEP, но няма ли връзката да е по-добра?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #8 -: Oct 05, 2014, 01:11 »
Щото няма да има как да го вкараш в monitor mode и да правиш простотии главно, да.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #9 -: Oct 05, 2014, 08:55 »
От дни се чудя по една схема, чисто теоретично. Умален вариант на някогашната сателитна връзка. Тъй като това е двустранен процес, а се предполага, че сигнал не мога да върна, това да става през мобилна връзка. Позамислих се за това, когато си направих сметка, че моята влашка работи на около 7 кб/с, което не е много повече от комутируемата връзка, при която се връзвахме при около три килобита. И тогава се сетих за сателитите. Е сателит не може да си изстрелям, макар едни ентусиасти дда си изтрелват едни кубчета. Ама ей такова с антена на блока звучи изпълнимо.

Пак казвам, че говоря теоретично, защото поне аз не бих го реализирал. Нито ще се катеря по блокове, нито ще ходя до ибей да си правя сметка и купувам скъп кабеляк, но би трябвало да е осъществимо.

***

Преди години ми бяха разказали случай в един университет. Взели маршрутизаторче, увили го в нещо (не помня изолирбан ли беше) и го хвърлили върху жиците на близкият стълб. Сигнала бил толкова силен, че заглушил всички други сигнали в кампуса. Ръководството побеснели, намерили го и го свалили. Не разбирам от електричество, не разбирам от радио, на мен ми звучи нереално като виц. Но като знам, кой ми го разказа, значи врътката е възможна, макар да не си обяснявам точно как.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #10 -: Oct 05, 2014, 11:04 »
@go_fire Като спонема сателит,те тия Булсатком не предлагат ли интернет? Фацабука ,мисля вече си изтреляха тестовите безпилотни самолети и ти открадната идеята ,ако имаме късмет да пуснат няколко и над България...

Отностно usb кабела ми стана интересно ,ще взема да се разровя ,не може да няма техническа информация.Като знам през usb какви консуматори се закачат може и да може да се захрани ,но трябва да се изчисли до колко метра е удачно.Хубаво щеше да бъде и ако можеше да се контролира през даден usb порт напрежението ръчно.


edit:
 Жив -умрял 5 волта и 5 ампера максимално при 2.0, на  дължина от 5 метра. Последния стандарт е много интеерсен 3.1 : "The USB 3.1 standard is backward compatible with USB 3.0 and USB 2.0. Using three power profiles of those defined in the USB Power Delivery Specification, it lets devices with larger energy demands request higher currents and supply voltages from compliant hosts – up to 2 A at 5 V (for a power consumption of up to 10 W), and optionally up to 5 A at either 12 V (60 W) or 20 V (100 W)"

« Последна редакция: Oct 05, 2014, 11:13 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #11 -: Oct 05, 2014, 11:50 »
Да се разпиша и аз тук.
Лаптопа е DELL Inspiron 5010 (с проблемната DW1501)
В момента е с карта с две антени, но вдига макс до 72 Mbps.Искам да взема нова (2ра ръка), която е възможно да е и с три антени/букси. Та идеята ми е, ако взема такава, какво да правя останалата букса и аджеба, коя да оставя невключена (една от трите няма как да не остане, освен ако не пусна нов кабел до някъде).

EDIT: Ето тук се вижда, че са две антените/кабелите.Ако захвана третия за пантата или... няма смисъл?
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #12 -: Oct 05, 2014, 12:06 »
Ами Булсат не предлагат на всякъде достъп до Интернет. Във Видин нямат. А и аз не съм на Булсат. То в момента не съм на никакъв оператор и децата много се дразнят, а новият телевизор седи в кашон в коридора от март. Миналата седмица ходих на гости в София. Разбрах, че и там не във всички райони предлагат.


 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #13 -: Oct 05, 2014, 17:29 »
То пък техния нет е един качествен, да ти умре магарето. Сума познати се оплакват от качеството му, а и съпорта им бил зле. Както и самия монтаж на елементите: чиния, приемник, кабелаци, дивайс.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #14 -: Oct 06, 2014, 00:54 »
Може би като си изстрелят спътника ще имат. На ITU в регистъра пише че са си запазили Ka-band честоти, такива в Европа ги ползват предимно за VSAT data услуги. И сигурно ще излиза лекинко скъпичко.

Аз бях клиент на Булсатком за малко и нямах големи оплаквания. Брат ми след тва наследи сетъпа и много ги псуваше, особено зимата като натрупа сняг по чинията, а и заради някакво дърво дето порастнало и му засенчвало чинията. Обаче още ги търпи, заради формула 1 доколкото разбирам. Та доколкото знам съпорта им е яко зле, аз не съм си говорил с тях.

Жоре, мога да ти дам идея иначе, която ми хрумна по пример на това което видях лятото в Гоце Делчевско, горе има едни етносела, такива направени с еврофондове, става въпрос за нещо дето има 2-3 стари къщи, всичко останало са нови guest house-ове. В тъпото селище няма един магазин, трябва да ходиш до съседното село, където попадаш в някакво подобие на близкия изток, обаче това няма значение, всяка една такава къща за гости има интернет, доста приличен при това. Тайната е в ползването на насочени антени, едни параболични скари и wifi хардуер с издут tx power. С това тия си докарват нета до горе, това са едно поне 10 километра и всичкото е простa wifi връзка. Всичко е въпрос на това да имаш пряка видимост, те там имат, градчето се вижда долу.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon