Автор Тема: Компютърът се рестартира при премигване на тока, въпреки че  (Прочетена 10188 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Незнам какво толкова се задълбахте в типове упс-и начин на работа на импулсното захранване и т.н. Обаче истината е, че независимо какъв вид и какво е УПС-а и какво е захранването такива неща не трябва са се случват. Това, че се случват означава, че нещо е повредено или е тръгнало да се поврежда и е на ръба на стабилната работа.

Другият варянт е много 'умно' захраване - толкова 'умно' и sophisticated направено, че да се получават такива работи. Всички сме виждали несъмнестимости между компютърните компоненти. Но стандартните работи трябва винаги да работят.
И аз бях на това мнение докато не прочетох цялата статия (доста неща научих, точно за умните захранвания и 2та типа ЮПСи), но сега пък като го написа така мисля, че единствено @new_2k може да каже кое е :) Ако до сега години наред не се е ресвал компа, значи е електрически проблем, но ако винаги е било така, значи е несъвместимост.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

pennywise

  • Гост
В линк-а от Bradata e описано че проблеми като на автора са очаквани, макар и статията да е доста стара.

Малко и на англииски -
http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=5553

Според горната тема, линка на bradata и няколко други реузултата от гугъл, захранвания с active PFC и УПС-и със simulated sine wave не работят добре заедно.
Ти имаш точно такава комбинация проблема е, че повечето нови качествени захранвания имат active PFC и ако искаш да смениш захранването ще трябва да си купиш една идея по-нисък клас от това което имаш в момента.
http://www.informups.com/dosya/urun_dosya/guardian_lcd_1258.pdf
https://seasonic.com/product/s12ii-520/
« Последна редакция: Jul 18, 2017, 20:32 от pennywise »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Прочетох всички коментари по темата и от мен се иска да кажа нещо, като започна с това, че купих въпросното захранване малко след Нова година, а UPS-ът ми е стар. През това време е имало разни колебания в тока, прекъсвал е дори за 5-10 мин и UPS-ът реагираше, но компютърът не се е рестартирал - никога по такава причина. Тази неделя-16.07., обаче, беше нещо невиждано от мен досега: пикове или спадове в напрежението, не знам, (аз съм лаик и го наричам "премигване на тока", но едно след друго, та по едно време чак лампите светваха и угасваха. На три пъти изключвах компютъра с надежда, че се поспряха, но и в 22,30 ч., когато писах тук, продължаваха и не можах да прочета първите мнения. В понеделник, вече и днес, вторник, всичко е спокойно. Значи, налице е била извънредно гадна ситуация, която обаче има и добра страна - да видя, че имам проблем.

На следващо място, когато купувах компютъра, никой не ми каза - това захранване с този или онзи UPS. Даже ми пробутаха такова, дето върви в комплект с кутията. Не се замислих, докато не зашумя като стара гора и трябваше да го сменявам, в случая- с настоящото. Моето впечатление е, че продавачите или не са компетентни, или пък просто не ги интересува и само чакат да се появи проблем, за да отиде клиентът за нова покупка.

На последно място, явно проблемът в моя случай е несъвместимостта между захранвамето и UPS. Захранването не ми се иска да сменям, защото считам, че ще бъде някакси "връщане назад", а и след като моят UPS е стар, ще купувам нов UPS, и то с pure sine wave output, за да има съвместимост. Някой предложи марката APC.

Е, благодаря на всички за отговорите! 

P.S. Пиша тук само при сериозен (според мен) проблем и винаги съм получавал помощ.
Бъдете здрави!
« Последна редакция: Jul 18, 2017, 22:13 от new_2k »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Да не би да са му свършили батериите? казваш че е стар. Опитвал ли си да спреш му тока и да видиш колко ще издържи преди да изключи. Ако държи до 5 минути (или по-налко), може точно това да е проблема.
Няколко чести и последователни примигвания, няколко последователни задействания и упс-а може да изключи при последващото примигване, защото в батерията има 0-ла. а след премигването като дойде тока компютъра се захранва от мрежата и се рестартира.

* 'примигване на тока' е много по точен термин от токов удар. Ако наистина дойде токов удър нищо няма да остане!

*  те производителите на захранвания с 'active PFC' сигурно въобще не са наясно че на света има offline УПС-и и УПС-и с НЕсинусоидална форма!!! Много добре даже знаят. И ако е направено добре това active PFC ще работи всякък.
Само аз ли смятам че не е толкова важно UPS-а да е със синусоидална форма. ??? Даже си мисля че обикновената форма е по добре за самият UPS - става по-прост като електроника и е по добре и за самото захранване. Все пак Упс-ите са предназначени за захранване на импулсни (компютърни) захранвания а не за реактивни товари (разбирай двигатели и т.н.).
 
Цитат
Даже ми пробутаха такова, дето върви в комплект с кутията. Не се замислих, докато не зашумя като стара гора и трябваше да го сменявам, в случая- с настоящото. Моето впечатление е, че продавачите или не са компетентни, или пък просто не ги интересува и само чакат да се появи проблем, за да отиде клиентът за нова покупка.

Щото кутията върви със захранване. А хубава кутия, като пласмаси и ламарина върви с обикновенно пунта мара захранване. И ако трябва да ти продата кутия с Fortron или Seasonic това ще оскъпи компютъра поне със 70 лева. А старото захранване какво ще го правят - ще трябва да го изхърлят и пробутат на друг клиент.
Сега си представи ситуцията че почнат да обесняват на клиента че захранването на кутията не е много стока и трябва да го сменят с по качествено ако иска. Веднага на 'Клиента' ще му мине през главата, че тези продават лоша стока и то скъпо - и ще отиде при друг търговец който ще му наговори само хубави работи и продава евтино.


« Последна редакция: Jul 19, 2017, 12:08 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Към Naka: При спиране на тока UPS-ът държи. Спирал е тока, UPS-ът издава силен алармен звук, но пък вярно е, че не съм го чакал повече от 5-10 мин., а съм бързал да изключа компютъра. Тук проблемът е, че при премигване на тока UPS-ът не възпроизвежда обичайния алармен сигнал, а само прещракване и премигване на лампичките - зелено, червено, след което се чува едно жужене, което ако започне да се засилва, тогава компютърът се рестартира. Ако UPS-ът само прещраква или за кратко жужи, то компютърът е ОК. Това е.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
след което се чува едно жужене, което ако започне да се засилва, тогава компютърът се рестартира. Ако UPS-ът само прещраква или за кратко жужи, то компютърът е ОК. Това е.след което се чува едно жужене, което ако започне да се засилва, тогава компютърът се рестартира. Ако UPS-ът само прещраква или за кратко жужи, то компютърът е ОК. Това е.

Жуженето е звука от инвертора на УПС-а. Щом жужи значи е почнал да работи на батерии и да захранва компютъра. И ако през време на жуженето (а не през време на щракането) компютъра се рестартира, това означава че UPS-а не може да захрани компютъра. Я мощност не му стига, я батериите му свършват.

Пак ти казвам пробвай да му дръпнеш входният кабел и чакай докрая - докато свърши, без да изключваш компютъра. Ще ти изключи неправилно компютъра ама какво от това - 100% си с журнална ФС (ext4) и няма да има никави поражения.
« Последна редакция: Jul 20, 2017, 11:48 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Или пък го нахакай в BIOS-а, и така тествай. Когато с;ед няколко минути угасне компютъра, няма да имаш никакви кахъри по OS.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Дай на някой да отвори UPS-а или го отвори ти и разгледай за подозрителни елементи (издут кондензатор, нещо почерняло от високата температура, батерията видимо не изглежда добре или напрежението ѝ е извън нормата и т.н.).

Внимавай като отваряш електронни устройства - има големи кондензатори, които може да са заредени с опасно напрежение. Аз въпреки, че това нещо го знам съм имал много случаи да пипна неправилния кондензатор...

Пробвай и как се държи когато захранва компютъра без монитор - дали при по-малко натоварване се получава рестартирането.

Ако го дадеш на специалист той ще види с осцилоскоп какво става на изхода на UPS-а в проблемния момент на рестартиране. Може и с обикновен уред да се мери, но там не може да се гледа какво става при по-малки времеви интервали.

Също така е интересно да се измерва и напрежението на батерията - дали не пада твърде много (повишено вътрешно съпротивление).

Цитат
Тук проблемът е, че при премигване на тока UPS-ът не възпроизвежда обичайния алармен сигнал, а само прещракване и премигване на лампичките - зелено, червено, след което се чува едно жужене, което ако започне да се засилва, тогава компютърът се рестартира. Ако UPS-ът само прещраква или за кратко жужи, то компютърът е ОК. Това е.

Ако правилно съм разбрал първо се чува прещракването, което не води до рестартиране. Тоест, проблемът не е в това, че захранването не може да задържи напрежението на изхода стабилно при превключване на релето - т.е. проблемът не е "бавно реле" или недостатъчен капацитет на кондензаторите в захранването.

По време на това засилване на жуженето става нещо, вероятно напрежението на изхода на UPS-а пада, което има вероятност да може да се измери и с обикновен стрелкови уред (волтметър), показанието на цифровия уред се опреснява бавно и затова е неудобен за целта (разбира се най-добре се виждат нещата на осцилоскоп).


Цитат
Такова е: Seasonic S12II-520W, но ще чакам отзовалите се с мнения да посочат модели UPS, а аз през това време ще си купя и един стабилизатор, за всеки случай.

Това захранване работи при напрежение от 100 V - 240 V. Така че дори и напрежението на изхода на UPS-а да пада до 100V би трябвало да работи нормално.

При наличие на UPS няма нужда и от стабилизатор - UPS-ът действа като такъв (ако е изправен).

« Последна редакция: Jul 21, 2017, 16:35 от vstoykov »
Активен