Автор Тема: Търся съвет за мобилни процесори  (Прочетена 24864 пъти)

villimon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Здравейте,

можете ли да ми помогнете с избора на мобилен процесор.

Не съм много навътре в нещата моля извинете ме ако кажа някоя глупост.

От това което виждам мобилните процесори ги продават в конфигурация.
Може ли да се обновява процесора на лаптоп и съответно дъното ако не поддържа по мощни процесори?
Ако искам да изпълнявам по сложни задачи единственото което мога да направя е да сменя лаптопа ли е?

Целта ми е да използвам процесора за многозадачна работа да пусна някоя виртуална машина с цел разработка и тестване на софтуер, мобилността ми е защото работя на няколко места.

Процесорите i7-8750H и i7-8850H са тези които са с най-добра производителност, това което ме тормози е, че са 8 генерация от началото на 2018 но не намирам информация за мобилни процесори от 9 генерация. Знаете ли кога се очаква да излязат мобилни процесори от новата генерация и дали ще са по-ефективни?

Можете ли да ми препоръчате някаква конфигурация?
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #1 -: Feb 23, 2019, 23:51 »
Ами скоро се очакват новите процесорчета на Интел. Но не можеш просто така да ги смениш или да смениш дъното на лаптопа, заради процесора. Тези неща не стават тук както с РС-тата. Направо събирай пари за лаптоп, но чисто новите машини са доста скъпи.

https://www.digitaltrends.com/computing/intel-ice-lake-cpu-everything-you-need-to-know/
« Последна редакция: Feb 23, 2019, 23:54 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

villimon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #2 -: Feb 24, 2019, 03:37 »
Благодаря за пояснението, ще можете ли да ме ориентирате в наличните процесори на пазара.
Първия въпрос е от i7- 8750H и i7-8850H кой е по-подходящ за многонишкова работа?
Втория въпрос в от i7-8750H и i7-8850H кой е по- подходящ за изпълнение на задачи на едно ядро?
Третия въпрос е момента от i7 серията кой мобилен процесор е най-подходящ за многонишкова работа?
Четвъртия въпрос е в момента от i7 серията кой мобилен процесор е най- подходящ за изпълнение на задачи на едно ядро?
Петия въпрос е срещна ли ли сте някъде информация кога се очаква излизането на лаптопи с Intel процесори от девето поколение?
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #3 -: Feb 24, 2019, 04:36 »
Който и от двата процесора да вземеш няма да сбъркаш.

Неприятното е че не може да се видят тестове тук:
http://cpuboss.com

Но можеш да видиш нещо тук:
https://browser.geekbench.com/processor-benchmarks/

разликата им е около 5% което според мен е пренебрежимо малко.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

villimon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #4 -: Feb 24, 2019, 09:26 »
Мисля да се спра на i7-8750H ще ми свършат ли работа за Blender, Unity, Hyper-V, VMWare, различни SDK и няколко IDE
Струва ли си да се чакат новите процесори ако те ще имат подобрения само в производителноста на вградения видео процесор?
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #5 -: Feb 24, 2019, 09:45 »
Всеки съвременен процесор е способен за изпълнение на много задачи "едновременно".
Вече не се произвеждат едноядрови процесори.
И двата процесора, за които питаш, ще ти свършат прекрасна работа. Тези осмици са много по-добри от деветките в момента ( десктоп машини ), ако гледаш цена/производителност. За бъдещите деветки нищо още не се знае. Ще видим, като излезнат машините.

Едно пояснение, за да не ти влизат в главата такива въпроси. Една програма, колко ядра ще ползва от процесора и колко "нишки", зависи изцяло от това, как е написана. От програмистите, които са я правили. Тоест, тези допълнителни ядра в процесорите, а така също и възможността да се използват няколко "нишки" на ядро, няма да ти свършат работа сами по себе си, ако няма програма, която да се възползва от това.

Ако ще правиш разни неща на Блендер и ще ползваш виртуалки, не гледай просто процесорите. Тук ще ти е важна графичната карта и с колко рам разполага, ще ти е важно, колко рам имаш на машината. Аз скоро увеличих максимално рамта на "резервната" си машина, която май ще използвам основно за работа и добре направих. При нормална работа в момента, машината използва над пет гига рам. Ако искам да отворя още един прозорец и да свърша още нещо такова и там, използваната рам ще чукне поне десет-дванадесет гига. Сега съм с тридесет и два и съм спокоен, че няма да ги изям.

Едно приятелче визуализираше на 3DS Max разни проектчета на едни архитекти и само единият му работен файл на диска заемаше и той пет гигабайта. Без добавени разни материали, светлини и проче неща. Гледал съм го, какво прави преди поне пет-шест години, а тогава процесорите не бяха толкова добри. Но вършеха работа. Та, ако ще взимаш лаптоп за нещо такова, гледай възможностите на графиката и колко рам можеш да му набуташ. Тези са ти по-важните параметри.

И да е с матов дисплей, че ще си извадиш очите иначе. Пази си здравето.
« Последна редакция: Feb 24, 2019, 09:47 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #6 -: Feb 24, 2019, 11:58 »
Пиша това от комп със i5-2515M и не съм умрял.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #7 -: Feb 24, 2019, 12:42 »
@n00b, зависи, за какво ще се ползва машината. Два гига са напълно достатъчни, ако не отваряш много табове в браузъра.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #8 -: Feb 24, 2019, 20:05 »
за мен по-важния е дисковия тракт, диска трябва да е М2, а не САТА и то от тези >= Read:3,500 MB/s, Write:2,500 MB/s , а не по 500. Комбиниран с РАМ тогава всичко ще лети, процесора няма да е тясното място.

А иначе "мобилен" и "мощен" в едно изречение са взаимно иключващи се понятия, някъде по средата ще трябва компромис.
Много от мощните лаптопи са мощни ама за кратко време иначе почват да пушат.
И като капак ще му туриш един Уиндоус 10 и пейзажа отива на кино.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #9 -: Feb 25, 2019, 00:06 »
за мен по-важния е дисковия тракт, диска трябва да е М2, а не САТА и то от тези >= Read:3,500 MB/s, Write:2,500 MB/s , а не по 500. Комбиниран с РАМ тогава всичко ще лети, процесора няма да е тясното място.

Мак какво мислиш ползват?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #10 -: Feb 25, 2019, 00:16 »
M2 е стандарт за всички що годе лаптопи (а дотук за Мак никой в темата не говори)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #11 -: Feb 25, 2019, 07:19 »
Здравей!

Имам наблюдение от работата на машини с 8750Н и м.2 диск. Наистина впечатляваща разлика с всичко предишно. По нова година в известен електронен магазин почти всички марки имаха такива конфигурации с 8 рам и 256 диск за около 1500 лв. Скоро не съм гледал може и още да са поспаднали.

Препоръката за диска на Jet е важна! Това обикновено е гърлото на бутилката в такива системи.
Не подценявай и рам-та. 16ГБ за описаното от теб са минимум.


Все пак помисли и за алтернативен вариант - машина в къщи (или хостинг) зад firewall и достатъчно интелигентен (но скромен) лаптоп за работа отдалечено.
Лично аз бих заложил на това. Един сървър 2-ра ръка с малко раид-че и 2 ССД-та на 1ца, 32 рам и 2 захранвания би струвал значително по-малко от описаните лаптопи, а защитата в инвестицията според мен поне е доста по-голяма. Сигурността също.

Успех и моля сподели как си решил проблема!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #12 -: Feb 25, 2019, 08:11 »
Спомена се и това, та ще кажа и аз нещо. Идеята за машина втора ръка. Може би е по-оправдана, защото новите машини с добри параметри са скъпи. Аз  исках да купя преди месец нещо наистина добро, но щеше да ми излезе десет бона, а не съм готов психологически да направя такава инвестиция в момента. Предната ми машина я взех нова и тогава я тествах с Crysis 3. Е, теста се превърна в превъртане на играта, защото се оказа доста добра. Това беше 2013 година. Графичен процесор М755 с два гига рам, осем рам на машината и четвърто поколение процесор. Машината е все още добра. Въпреки, че сестра ми го събори от масата и заради този инцидент си взех и резервен лаптоп, че да съм спокоен. Сложих му четири по осем рам, за няма и четири стотака и машината излезе към хиляда и щестотин лева. Графичната карта е по-подходяща за 2D графика, но на мен това ми трябва - бързо изчертаване. Негативите. Имаш ограничено време гаранция, не като за нова машина. Обикновено е шест месеца. Но не е много вероятно нещо да се счупи. Провери SSD-то в какво състояние е, ако се спреш на подобен вариант.

Блендер. 17'' ?

Малко странична приказка.
Някой обърна ли внимание, че китайците Huawei изкараха доста сполучливи лаптопи и то от раз?
« Последна редакция: Feb 25, 2019, 08:15 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #13 -: Feb 25, 2019, 09:22 »
Наблюдавам китайците и да лаптопите изглеждат читави. Но ми се струва, че трябва да са поне 2-3 години на пазара за да се докажат. А и не са евтини - което не винаги е гаранция ;)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Търся съвет за мобилни процесори
« Отговор #14 -: Feb 25, 2019, 09:32 »
Гледайки им дизайна, мисля, че се целят в пазара на ябълките. То и затова цената им не е ниска. Важното е да ги бият  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.