Автор Тема: Дистрибуция за възрастен Windows потребител.  (Прочетена 15832 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Имай предвид също, че тясното място на почти всички лаптопи е HDD-то. Може и да има, но аз не помня коя марка и модел, някой от дисковете да работи на 7300 оборота. Та винаги зависи, какво правиш.
« Последна редакция: Oct 18, 2015, 12:31 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

uphero

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
  • Distribution: Elementary OS
    • Профил
    • WWW
Колкото до външния вид - няма да ти се налага да се занимаваш с теми и икони, ако сам не го пожелаеш. Всяка сериозна, "стара" дистрибуция си идва с достатъчно полиран и консистентен външен вид. Аз ти дадох пример само за това, че при желание можеш да докаращ реалния външен вид на уиндоуса, до степен един нормален потребител да не усети разликата, но това далеч не е задължително.
Имат ама друг път.
Сложих му един УИН 7 и всичко заспа.
Активен

Тук съм за да се уча,не се чудете на тъпите ми въпроси :)

uphero

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
  • Distribution: Elementary OS
    • Профил
    • WWW
Хайде понеже стана дума за забиването и работенето бавно на машините.
Инсталирал съм УСУ например, което е с KDE, вярно версия 8.1, но го бях нахакал на нетбук с Атом процесор на 1.6 гигахерца и два гига рам. Стара машинка. Вървенше нормално. Не летеше, но нямаше никакви проблеми. А иначе KDE се води от по-"тежичките" среди.
В момента пиша от лаптоп с XFCE и на i7 с nVidia 750 нещоси, понякога бави. Но няма как и да не бави, след като го понатоваря с отворени 7-8 приложения. Три браузъра с по двайсетина таба, че и понякога на единия идват към 60-70, много от тях видео на пауза, поне едно видео отделно върви, два редактора Geany и Sublime Text. Твърде често работещ торент клиент към това, понякога едно апачи2, но него не го товаря особено. В един от терминалите допълнително върви още нещо за сваляне от нета.
Та понякога наблюдавам забавена реакция.
Всичко е до това, как ползваш интрументите. И как ги наточиш.
Освен това разните пичове от nVidia и ATI не споделят много за чиповете си и всичкото работещ драйвер за линукс е въпреки тях. Кажи-речи!

Няколко души споменаха тук, какво да се погледнеш, за да ти е наред всичко. Не каза, направил ли си го и какви са резултатите, ако си.
След XFCE идва MATE и LXDE, ако и те ти бавят. причината не е в телевизора.
С УИН 10 няма забавяне? А с убунту на чисто самото отваряне на браузър отиват 5/6 секунди.
Но както е в 80% случаите проблема е в драйверите.

ПП забравих за лубунту + плазма - забиване и то сериозно.Трябваше рестарт за да се оправи.
Така и не ги оправиха тия драйвери и за линукс.
Активен

Тук съм за да се уча,не се чудете на тъпите ми въпроси :)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
ПП забравих за лубунту + плазма - забиване и то сериозно.Трябваше рестарт за да се оправи.
Така и не ги оправиха тия драйвери и за линукс.
Би ли обяснил, какво имаш предвид, защото, вероятно няколко души гледаме тъпо в текста и се опитваме да ти хванем мисълта.
Колкото за браузъра - след първоначалното стартиране, когато се зарежда кешираната информация (3-4 сек.), стартирането е за не повече от 2 секунди. Зареждането на елементите е според страницата - от незабавно, до 4-5 секунди, каквото е напоследък във Facebook.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

uphero

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
  • Distribution: Elementary OS
    • Профил
    • WWW
ПП забравих за лубунту + плазма - забиване и то сериозно.Трябваше рестарт за да се оправи.
Така и не ги оправиха тия драйвери и за линукс.
Би ли обяснил, какво имаш предвид, защото, вероятно няколко души гледаме тъпо в текста и се опитваме да ти хванем мисълта.
Колкото за браузъра - след първоначалното стартиране, когато се зарежда кешираната информация (3-4 сек.), стартирането е за не повече от 2 секунди. Зареждането на елементите е според страницата - от незабавно, до 4-5 секунди, каквото е напоследък във Facebook.
МОже и да не беше lubuntu, не съм сигурен за дистрибуцията. Но графичната среда беше плазма нещо си.
И не говоря за зареждане на страница, а за старт на самия браузър.
Активен

Тук съм за да се уча,не се чудете на тъпите ми въпроси :)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Това с Plasma нещо си (вероятно пет и нещо си) e за Kubuntu и други дистрибуции с KDE.
Там е пълно с анимации, но пък, можеш много ефективно да ги ограничиш или изключиш. Няма да стане, като LXDE, но ще зарежда доста по- бързо.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

uphero

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
  • Distribution: Elementary OS
    • Профил
    • WWW
Това с Plasma нещо си (вероятно пет и нещо си) e за Kubuntu и други дистрибуции с KDE.
Там е пълно с анимации, но пък, можеш много ефективно да ги ограничиш или изключиш. Няма да стане, като LXDE, но ще зарежда доста по- бързо.
Е аз заради анимациите я тествах, ако ги изключа за какво ми е?
Как във Уин не товарят тия анимации? Освен проблема с драйверите другия сериозен проблем е с куците графични среди.
Активен

Тук съм за да се уча,не се чудете на тъпите ми въпроси :)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Е аз заради анимациите я тествах, ако ги изключа за какво ми е?
Как във Уин не товарят тия анимации? Освен проблема с драйверите другия сериозен проблем е с куците графични среди.

Хайде, научи първо разликата между графичните среди (примерно, коя дистрибуция с коя графична среда е), научи, как се конфигурира средата (поне да си добавяш теми и икони) и след това прави оценки.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Сложих му един УИН 7 и всичко заспа.

Освен да въздъхнем с облекчение, друго не виждам какво можем да направим повече. Браво!  :)
Активен

uphero

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
  • Distribution: Elementary OS
    • Профил
    • WWW
Е аз заради анимациите я тествах, ако ги изключа за какво ми е?
Как във Уин не товарят тия анимации? Освен проблема с драйверите другия сериозен проблем е с куците графични среди.

Хайде, научи първо разликата между графичните среди (примерно, коя дистрибуция с коя графична среда е), научи, как се конфигурира средата (поне да си добавяш теми и икони) и след това прави оценки.
Може и друго име да има, но да ми забива компа при отваряне на браузър и скайп при положение че с друга ос без проблем понася и 10 пъти повече натоварване.
Активен

Тук съм за да се уча,не се чудете на тъпите ми въпроси :)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Може и друго име да има, но да ми забива компа при отваряне на браузър и скайп при положение че с друга ос без проблем понася и 10 пъти повече натоварване.
Много пъти съм писал, че ползването на Linux, има цена, която не всеки може да плати. Плаща се със знания. Събери достатъчно знания и ползвай Linux. Но, никой не те задължава да го правиш.

Относно темата ти.
Вече се изясни, че има достатъчно възрастни потребители във форума, които не срещат затруднения с Linux. Ако под възрастни се разбира некомпетентни - не е препоръчително такъв потребител да настройва системата. Трябва само да я ползва, без да има никакви други права. Опитът ми с брат ми и семейството му, показва, че това е успешна стратегия. При него, дистрибуциите се ползват до изтичането на поддръжката им.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
 ;D Знам го аз това "заспиване"  ;D Като преинсталираш идеално работещата боза, да не забравиш да споделиш, как всичко се осрало - много често се забравя тази част от "заспиването".
Активен

uphero

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
  • Distribution: Elementary OS
    • Профил
    • WWW
Може и друго име да има, но да ми забива компа при отваряне на браузър и скайп при положение че с друга ос без проблем понася и 10 пъти повече натоварване.
Много пъти съм писал, че ползването на Linux, има цена, която не всеки може да плати. Плаща се със знания. Събери достатъчно знания и ползвай Linux. Но, никой не те задължава да го правиш.

Относно темата ти.
Вече се изясни, че има достатъчно възрастни потребители във форума, които не срещат затруднения с Linux. Ако под възрастни се разбира некомпетентни - не е препоръчително такъв потребител да настройва системата. Трябва само да я ползва, без да има никакви други права. Опитът ми с брат ми и семейството му, показва, че това е успешна стратегия. При него, дистрибуциите се ползват до изтичането на поддръжката им.
Още съм учуден че няма нещо специално за вързастни и неуки потребители.
Не ми се искаше да слагам нещо свалено от замунда, но..
Активен

Тук съм за да се уча,не се чудете на тъпите ми въпроси :)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Още съм учуден че няма нещо специално за вързастни и неуки потребители.
Не ми се искаше да слагам нещо свалено от замунда, но..
Има, разбира се.
№1 Замунда;
№2 Детето на съседите.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

uphero

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
  • Distribution: Elementary OS
    • Профил
    • WWW
Още съм учуден че няма нещо специално за вързастни и неуки потребители.
Не ми се искаше да слагам нещо свалено от замунда, но..
Има, разбира се.
№1 Замунда;
№2 Детето на съседите.
Обърка темата.
Активен

Тук съм за да се уча,не се чудете на тъпите ми въпроси :)