Автор Тема: Unity  (Прочетена 20399 пъти)

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Unity
« -: Apr 30, 2011, 15:03 »
Тези които са с Ubuntu и новата среда - Unity сигурно имат много въпроси относно различните настройки на Unity и затова пускам тази тема.
Нека който е научил нещо го напише тук.

Аз например искам да разбера как да си направя панела с иконите (стартерите) по-малък и как да го преместя в дясно, където според мен е по-удобен. Как да си добавя нови неща в горния панел - например да ми показва времето (температура, облачност), температурата на процесора и други такива които преди се добавяха лесно. Също така как да си изключа ефектите защото съм с бавен компютър. Изобщо: как да настройвам самата Unity среда?
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #1 -: Apr 30, 2011, 15:42 »
Ако изключиш ефектите, май няма да имаш Unity. Щом си с по-бавен компютър, може (все още) да ползваш сесия Ubuntu Classic, като по-малко натоварващ вариант. Според мен, по-добре е да ползваш по-стара версия на Ubuntu или да минеш на друга среда/дистрибуция.

Unity Launcher-ът може да се направи по-малък, но мисля, че не може да се мести в друго положение.
Горният панел е зает от indicator-applet-appmenu и от indicator-applet-complete. Не виждам начин там да се добавят старите аплети от Gnome 2.  Може да опиташ да инсталираш indicator-sensors - цък.

За да не пиша пак едно и също, виж линковете в края на този пост - цък, за да разбереш какви настройки можеш да променяш в Unity.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #2 -: Apr 30, 2011, 18:27 »
Да,Unity си върви с ефектите и моят опит да ги изключа завърши катастрофално ;D.Не ми е никакъв проблем така или иначе не ми харесва и си ползвам класическата среда.Накратко да обясня какво направих.Влиза се в настройките нa compiz като преди това се инсталира compizconfig-manager или нещо подобно беше.При опит да изключа дори и най-елементарния ефект се започнаха конфликтите с други ефекти и проблеми.В крайна сметка какво-що направих(изобщо не съм запознат с compiz понеже не харесвам каквито и да било шарении и ефекти) до тук беше с Unity.Повече така и не зареди,каквито и опити да направих да я запаля.Това обаче не ми пречи.Стартерите могат да се намаляват със същия този compiz manager.Много внимателно разгледайте настройките.Преди да потроша Unity  аз лично го направих и се намалиха до приемливи размери.







Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #3 -: Apr 30, 2011, 19:02 »
Аз си инсталирах и Unity 2D с идеята че ще натоварва по-малко, но май няма разлика. Компа ми е на 2.13GHz с 1 GB RAM. Не е чак толкова зле. Но реших да инсталирам и Xfce за да го видя как се държи, но нещо не ми допадна - много е грозно. Инсталирах го от мета пакета xfce4. Сега как да го де-инсталирам - цялото Xfce? Защото май се бърка с Unity.
« Последна редакция: Apr 30, 2011, 19:06 от mat »
Активен

c111100101

  • Гост
Re: Unity
« Отговор #4 -: Apr 30, 2011, 19:06 »
Мат, ще се минава май на KDE, преди малко погледнах гноме шела на федора 15 бетата и никак не ми хареса това гноме 3 много грозно и семпло. Ако трябва да сравнявам с Убунту е доста по-грозно. Иначе това с Унити освен, че има проблеми явно с него, човек трябва да си смени и коренно навиците.
Е без мен то поне наистина да имаше сериозно основание да си сменям навиците...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #5 -: Apr 30, 2011, 19:27 »
Да не спират поддръжката на 10.04, та има такъв наплив към Unity? А и новото Lubuntu вече има възможност за настройка на клавиатурната подредба. До април 2012г. ще стане толкова тежко и функционално, колкото и Гном 2.30. Така, че пак ще си имам сравнително лека и функционална графична среда за още няколко години. Новото xubuntu също не е толкова грозно. Даже при добра конфигурация си е много красиво. И не отстъпва по функции на Гном.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #6 -: Apr 30, 2011, 19:42 »
@mat Аз като инсталирам нова графична среда винаги си създавам нов потребител.
@cybercop От вчера и аз тествам новото Лубунту 11.04.За сега добре се държи и нямам проблеми.Клавиатурната подредба си я карам по стария начин ;) :).Преди месец открих и един видео плеяр Umplayer.Мотора му е mplayer.Работи перфектно.Има и опция да гледаш видео от youtube.com без да ти е нужен флаш.Xubuntu от както си издъних едната тонколона нещо не го долюбвам  ;D.ЕлеминатриОС също не е за изпускане
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #7 -: Apr 30, 2011, 19:53 »
По принцип ползвам само vlc и махам останалите плеъри, ако има такива. Но информацията може да ми е от полза. Досега единствените прилични плеъри, които ми бяха известни в Линукс са smplayer, vlc и старият кофеин.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #8 -: Apr 30, 2011, 20:00 »
Пробвай го няма да съжаляваш.От тук можеш да видиш как се инсталира,защото още го няма в Убунту репозиторитата.
Активен

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #9 -: Apr 30, 2011, 20:11 »
Има голяма разлика между Xubuntu и Ubuntu на което е инсталиран Xfce. Първото е красиво и оптимизирано, а второто е като евтина скъсана дреха облечена върху... красивото Unity. И все-пак Unity ми допада. Не бързайте с изводите и с минаването към KDE. Аз си спомням колко зле беше посрещнато KDE-то, а сега го харесват. Unity се посреща далеч по-добре, а тепърва ще става по-добро.

Та кажете как да разкарам това Xfce от Ubuntu?
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #10 -: Apr 30, 2011, 20:15 »
Помниш ли как го инсталира?Заменяш само командите apt-get install с apt-get remove --purge.Успех
Активен

mat

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #11 -: Apr 30, 2011, 20:29 »
Инсталирах метапакета xfce4 със Synaptic. Предполагам че това е еквивалентно на:
sudo apt-get install xfce4

Сега го де-инсталирах така:
sudo apt-get remove --purge xfce4
sudo apt-get autoremove

Според мен не стана почти нищо защото влезнах в Synaptic и гледам че повечето пакети свързани с xfce4 си стоят инсталирани.
Сега ще рестартирам и ако не се появя значи съм омазал всичко :)
Активен

c111100101

  • Гост
Re: Unity
« Отговор #12 -: Apr 30, 2011, 20:32 »
Mat, може и да си прав, мисля, че може един месец поне да се пробвам на Unity един вид да му дам шанс. Може пък и да ме спечели, знам ли :)
Като гледам на какво дередже е гноме 3 и шела и като се абстрахираме от кде може да се окаже всъщност, че Unity не е никак лоша алтернатива. :)
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #13 -: Apr 30, 2011, 20:34 »
Инсталирах метапакета xfce4 със Synaptic. Предполагам че това е еквивалентно на:
sudo apt-get install xfce4

Сега го де-инсталирах така:
sudo apt-get remove --purge xfce4
sudo apt-get autoremove

Според мен не стана почти нищо защото влезнах в Synaptic и гледам че повечето пакети свързани с xfce4 си стоят инсталирани.
Сега ще рестартирам и ако не се появя значи съм омазал всичко :)
Мисля,че забравяш xubuntu-desktop
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Unity
« Отговор #14 -: Apr 30, 2011, 20:38 »
Инсталирах метапакета xfce4 със Synaptic.
Инсталираш xubuntu-desktop, lubuntu-desktop
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png