Автор Тема: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?  (Прочетена 2521 пъти)

bato_shmaizera

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE/XFCE4
    • Профил
Ситуацията е следната...
Искам да си купя едно нетбукче,но неискат да ми го продават без Виндоус 7 Премиум нещо си...
По гола логика аз имам право да избирам каква ОС да ползвам ,но някои ми налга правилото че ако искам да си купя от него хардуер(нетбук),трябва да си купя и Вин7! :o
Въпроса е:"Дали в този случай някой нарушава правото ми на избор?"...или бъркам нещо?!? ???
...
Благодаря предварително на отзовалите се :)
Активен

поет по душа...
шибаняк по професия...

tyuio

  • Гост
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #1 -: Dec 10, 2009, 17:34 »
еми и да и не, ама както се казва оплачи се на арменския поп. Зависи от модела който търсиш и от къде го взимаш ако не е някаква мнооооого голяма разлика в цената вземисиго от някъде другаде този модел дето имат и линукс, например лаптоп.бг. вличай не са виновни търговците напоследък просто така си идват от прийзводителя а и това не ти натоварва много цената даже напротив. миналата година в Домо магазина дето е в Кауфланд по коледа имаше еее пц за 199 лв с уин такаче е въпрос на цена на комп не за операционна система . Например във видинския технополис всички компове без операционна система от производителя вървят с Убунту. Макар че самата идея бетбуук с уин 7 си е направо отврат трябва да е някакъв мнооооого орязан
« Последна редакция: Dec 10, 2009, 17:36 от tyuio »
Активен

ръца-пръца

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #2 -: Dec 10, 2009, 17:34 »
Въпроса е:"Дали в този случай някой нарушава правото ми на избор?"

Ами както казваше един колега: "И е така, и не е така" ;) Нарушават правото ти на избор толкова колкото го нарушават като ти предлагат сътветния модел с уеб камера и нямаш възможност да си го вземеш без такава или с друга марка.
А после какво ще правиш с тази ОС / уеб камера си е е вече твоето право на избор  ;D
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #3 -: Dec 10, 2009, 18:01 »
      Записваш 2-3 Live сидита и отиваш в магазина да ги пробваш-повечето продавачи не отказват.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

tyuio

  • Гост
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #4 -: Dec 10, 2009, 20:18 »
топик
      Записваш 2-3 Live сидита и отиваш в магазина да ги пробваш-повечето продавачи не отказват.
2-3 Live usb-та :)
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #5 -: Dec 10, 2009, 20:26 »
Абе хора я се осъзнайте малко...

bato_shmaizera: когато си купиш нетбуука, преди да си го включил и свързал с интернет биеш директно формат и си инсталира линукс, а диска с уин го изпращаш на майкрософт, те ще ти върнат парите, изпраща се стикера с ключа, диска и всички други документи които вървят в комплекта както са си... номера е ключа да не е бил използван и регистриран в сървърите им, ще ти върнат парите, които струва системата. :)
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #6 -: Dec 10, 2009, 20:51 »
Цитат
bato_shmaizera: когато си купиш нетбуука, преди да си го включил и свързал с интернет биеш директно формат и си инсталира линукс, а диска с уин го изпращаш на майкрософт, те ще ти върнат парите, изпраща се стикера с ключа, диска и всички други документи които вървят в комплекта както са си... номера е ключа да не е бил използван и регистриран в сървърите им, ще ти върнат парите, които струва системата.
мноооооооого филми гледаш бате ! какъв диск какви 5 лв. това може да стане някъде а,а не в бг а и цената на уина сигур е 30-40 долара поне толкова е платила фирмата производител. ...изтрито...

Редактирано съгласно т. 6 от http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=6115.0
bop_bop_mara
« Последна редакция: Dec 11, 2009, 12:35 от bop_bop_mara »
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #7 -: Dec 10, 2009, 21:15 »
Ами батковото, това е валидно за целият Европейски Съюз + САЩ ...изтрито... ТУК

Всчики големи производители поддържат refund-a въпроса е колко ще ти преведат обратно, което пък зависи от големината на самия производител, колкото по-голям е, толкова по-малко. :)

Редактирано, съгласно т. 6 от http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=6115.0
bop_bop_mara
« Последна редакция: Dec 11, 2009, 12:36 от bop_bop_mara »
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #8 -: Dec 10, 2009, 21:38 »
друго да каже батко! щото някой сме опитвали такива нещица навремето, ама мога да ти кажа че тия американо - европейски нещица не важат поне тука. Иди кажи т'ва на представителите ма микромеките унас и ще те пратят във фирмата производител, те пък на търговеца и накрая пак при меките. Приятно разкарване за 50 $ мерси съм вече един път.
Активен

bato_shmaizera

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE/XFCE4
    • Профил
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #9 -: Dec 10, 2009, 21:58 »
Добре...
vyrgozunqk: ако си купя лаптопа от фирма (примерно) "Гошко Интернешънал ЕООД"(но те са само дистрибутори,а лаптопа примерно е ДЕЛЛ),да разбирам ли че ТЕ ("Гошко Интернешънал ЕООД") трябва да ми въстановат кинтите?
Активен

поет по душа...
шибаняк по професия...

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #10 -: Dec 10, 2009, 22:00 »
Добре...
vyrgozunqk: ако си купя лаптопа от фирма (примерно) "Гошко Интернешънал ЕООД"(но те са само дистрибутори,а лаптопа примерно е ДЕЛЛ),да разбирам ли че ТЕ ("Гошко Интернешънал ЕООД") трябва да ми въстановат кинтите?

Трябва да комуникираш с Dell директно... тяхно и представителство тук и т.н. но до колкото знам с Dell най-голям зор ще видиш, ще искат да им пратиш цялата машина, да ти пратят нова "чиста", и най-малко парици...
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #11 -: Dec 11, 2009, 09:14 »
Е, добре де, толкова ли е хубав тоя нетбук, че не може да го смениш с друг модел? Ако е така, тогава пиши едно писмо до производителя и ги питай дали и откъде можеш да си купиш тоя модел без ОС.  ^-^
« Последна редакция: Dec 11, 2009, 09:57 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

tyuio

  • Гост
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #12 -: Dec 11, 2009, 10:16 »
хубав нетбук няма по добре е да си вземеш някакъв 12 инчов лаптоп на старо с М процесор примерно IBM X40. Хем по ефтино хем попроизводително!
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Трябва ли да плащам за Виндоус 7?
« Отговор #13 -: Dec 11, 2009, 10:42 »
bato_shmaizera, какво ще кажеш за Dell Latitude 2100;) Ако не те смущава етикета "за ученици" може да го вземеш с Убунту. Има го  и в различни цветове:



Ако ми трябваше нетбук бих си го купил. Още повече, че корпусът е гумиран, а не като днешните "мазни" лаптопи, дето след всяко пипване трябва да бършеш отпечатъци.  >:( Конфигурацията, която си направих ми излезе $451 ( със 6 клетъна батерия и твърд диск).  [_]3

Още инфо  и официланата реклама  :)
« Последна редакция: Dec 11, 2009, 11:12 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра