Автор Тема: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4  (Прочетена 3028 пъти)

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Трябва да призная, че с последното КДЕ 4.3.4 в Debian Testing, "четворката" се доближава по функционалност до 3.5.х, но с едно голямо НО...! В това "но..." влиза и системата за печат.  ::)

Днес за първи път от както КДЕ 4.х влезе в Тестинг ми се наложи да печатам повечко страници, двустранно. Отварям аз документа с Okular, цъкам на "Print" и...? Започвам да се пуля.  :o Тъй като принтерът няма дуплекс (не може да печата и от двете страни на страницата), се налага първо да се печатат нечетните страници, после да се заредят отново в касетата за хартия и да се изпечатат четните, в обратен ред. Фасулска работа, става бързо, не си струва почти двойната цена на принтер с дуплекс. Или поне така беше в КДЕ 3.5.10!

Сега гледам това


и продължавам да се чудя как може дори избора на страниците да са орязали толкова :( Тия хора не печатат ли?
Това си е чиста деволюция - промяна към по-примитивно и по-несполучливо решение!
Добре, че имам под ръка и kpdf, който е версия за КДЕ 3.5.9. Там нещата са "културни" и най-вече можеш спокойно да си свършиш работата.



Проблемът не е само в диалогът за печат в КДЕ4 приложенията. Нещата не са добри и в раздела за настройки на принтера в Контролния център (или както е сега System Settings или Системни настройки). В КДЕ 3.5.х имаше повече възможности и при добавяне и при настройка на вече съществуващи принтери. Например възможността за създаване на много инстанции (или профили) за всеки принтер. На долната картинка се вижда профил "Black", който кара принтера да ползва само черната тонер-касета при печат - много полезна функционалност за всеки със цветен принтер.

Колко ли още време ще им трябва на разработчиците на КДЕ 4 да го доведат до функционалност поне како 3.5.10? По някой път се чувствам като в плаващ пясък в тази графична среда - изглежда равно, отгоре с тревичка и като стъпиш... хоп! ::)

П.С. Фен съм на КДЕ и това определено не е опит да "плюя" по него. Обаче не ми харесва как се развива и "белите петна", които остават. Например, в един офис с интензивно използване на компютрите или нямаше да са на Дебиан Тестинг, или нямаше да са с КДЕ4, или може би нямаше да ползват Линукс въобще.

П.С.2 Интересно, какво ли ще е положението при GNOME 3, когато излезе?! :)
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #1 -: Jan 19, 2010, 21:46 »
Добре де, това що го пишеш тук??Не трябва ли като има такива забележки да ги пратиш директно на проекта КДЕ?? Ние тук в тоя форум не пишем кода на КДЕ доколкото знам. Единствените хора, които могат да ти решат проблема са точно разработчиците на КДЕ.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #2 -: Jan 19, 2010, 22:10 »
Добре де, това що го пишеш тук??Не трябва ли като има такива забележки да ги пратиш директно на проекта КДЕ?? Ние тук в тоя форум не пишем кода на КДЕ доколкото знам. Единствените хора, които могат да ти решат проблема са точно разработчиците на КДЕ.

И защо да не го пише?Той може би го е пратил вече на проекта,но защо да не сподели и с нас?
При мен е същото и се чудех как да го оправям и какво да инсталирам,за да ми върви по старому.Явно,че засега - толкова.Печатането не е приоритет засега,въпреки че трябва да бъде,според мен.
Ще доживеем и това да се оправи.
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #3 -: Jan 19, 2010, 22:26 »
И аз вчера открих, че не мога да си настроя принтер в KDE 4, до тогава не ми се беше налагало да печатам (става дума за домашния компютър). Мислех си, че  аз нещо не съм доразбрал.
Та струва си да се обсъди някакво решение или изход от ситуацията.

Понеже на мен ми трябваше pdf принтер си реших проблема с:
Код
GeSHi (Bash):
  1. apt-get install cups-pdf
Това чудо си инсталира принтера който се появи като активен.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #4 -: Jan 19, 2010, 22:36 »
cups-pdf - това не печата ли само pdf файлове?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #5 -: Jan 20, 2010, 11:32 »
Колега Тони,

това е секция "Коментар" и точно тук е мястото да си поговорим за тези работи.  ;)

На "проекта КДЕ" няма какво да им пиша, освен "моля, върнете поне старата функционалност от КДЕ 3.х", което е безпредметно.

Темата е, че КДЕ4 се развива правилно от гледната точка на програмиста, а не от тази на потребителя.
В момента, ако на един потребител (частно лице или фирма) му трябва пълна и функционална среда, няма да избере КДЕ! А тези, които сме свикнали и не искаме да променяме навиците си, ни остава да се опитваме да преплуваме през плаващия пясък до следващата версия 4.х.х, в която евентуално дразнещият проблем ще е отстранен или функционалността, която ни трябва ще е налице.

Също си мисля, че от Debian прекалено рано пуснаха "четворката" в Testing. Така се получава, че хората които обичат Дебиан, обичат и КДЕ, не трябва да ползват или КДЕ или Дебиан. :( Просто стабилният клон е прекалено архивен за десктоп, а тестовият е с такова КДЕ, че не можеш да напечаташ един документ като хората (примерно). То не, че в другите дистрибуции също не избързаха да го набутат, но нали затова в Дебиан има три (даже четири) клона!

Поне според мен, първата версия която трябваше да влезе в Testing е сегашната - 4.3.4. Какво им пречеше да го държат в Unstable до сега, не знам.
Та така...

Впрочем, излизането на стабилния Squeeze също се бави, а го бяха планирали за края на декември, до колкото си спомням. И една от причините е, че за сега КДЕ4 определено не става за Debian Stable.
Активен

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #6 -: Jan 21, 2010, 09:15 »
@backtolife
Да за pdf принтер става дума, тъй като дори и такъв няма инсталиран в KDE4.
На всичкото отгоре в контролния център не намерих от къде да инсталирам системен принтер.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #7 -: Jan 21, 2010, 21:16 »
@mikis

Не е никаква деволюция,точно обратното:

kdeadmin - добавя допълнителна секция в system settings за настройка на принтер.
Във секцията " настройване на принтер",като избереш принтера си има таб "Job Options",под който го има двустранния печат - Sides.Трябва да се настрои с административни права,но това е ясно.

Успех!
« Последна редакция: Jan 30, 2010, 21:54 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #8 -: Jan 21, 2010, 21:38 »
@plandz
Пак мерси!
Инсталирах си този пакет kdeadmin и действително сега имам инструмент наречен - printer configuration.
Е... при първото пускане крашна зверски, но поне го има!
:)
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #9 -: Jan 22, 2010, 14:30 »
може и да прозвучи малко странно но никога не ми се е налагало да инсталирам принтер, скенер или прочее периферия през системните настройки на KDE (независимо от версията му, а работя с него от версия 1.х). добрите хора са написали YaST и той се грижи за тези подробности (очевидно ползвам SUSE). винаги съм приемал тази част от настройките в градинката на YaST и за толкова години не ме е предавал в това отношение.
debian ми е малко далечен и липсата на централизиран инструмент винаги ме е държал далеч от тази дистрибуция (а и дериватите също).

не приемайте това като заяждане – просто споделям.

между другото видях, че има проект за YaST под debian http://yast4debian.alioth.debian.org/howto-compile-en.html, ако някой се престраши може и да сподели.
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

tyuio

  • Гост
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #10 -: Jan 22, 2010, 15:53 »
Дълги години ползвах Сусъ обаче не съм доволен от точно този централизиран инструмент. дано са го пооправили. Ъдеята да се портне и да Убунту ЙАСТ малко замря и мисля че не е развиван сериозно от години най-малкото че е много свързан с рпм пакетите. Мисля даже че и от години не е работено по него
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #11 -: Jan 22, 2010, 22:38 »
може и да прозвучи малко странно но никога не ми се е налагало да инсталирам принтер, скенер или прочее периферия през системните настройки на KDE (независимо от версията му, а работя с него от версия 1.х). добрите хора са написали YaST и той се грижи за тези подробности (очевидно ползвам SUSE). винаги съм приемал тази част от настройките в градинката на YaST и за толкова години не ме е предавал в това отношение.
debian ми е малко далечен и липсата на централизиран инструмент винаги ме е държал далеч от тази дистрибуция (а и дериватите също).

не приемайте това като заяждане – просто споделям.

между другото видях, че има проект за YaST под debian http://yast4debian.alioth.debian.org/howto-compile-en.html, ако някой се престраши може и да сподели.

//Off
Ами...трябва да си щастлив тогава за това,че нищо не те тормози.
В Дебиан не е точно така,не е много мързеливо,но пък си има тръпка.Затова всеки си избира дистрибуция,която отговаря в най-голяма степен на характера му.
Аз например предпочитам око да види,ръка да пипне (доколкото може и доколкото дават) и да чета,за да се уча.Това обаче не означава,че съм по-горе от теб.Просто съм различен.
И смятам,че сборът от различията ни ни прави силни,защото ползваме едно и също нещо в края на краищата.

Желая ти успех!

//Off
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

XaugyTuH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
    • Профил
    • WWW
Re: Деволюция: Системата за печат в КДЕ4
« Отговор #12 -: Jan 23, 2010, 14:05 »
А някой да е пускал TV-out с КДЕ4 и nvidia, защото ми предстои такова нещо на комп-а на един приятел, а четох разни оплаквания по форуми от преди една година, че нещо не ставало?
Активен

Когато говорите, трябва думите ви да бъдат по-добри от мълчанието!

Не правете от мухата слон. Разходите са прекалено големи.