Автор Тема: Шлайфане на процесора и радиатора към него?!  (Прочетена 12542 пъти)

c111100101

  • Гост
Вчера в чара на сайта се заговорихме с ROKO__, за процесорите и охлаждането.
Ще постна лог от общ чат в канала, защото ми е интересно мнението на други хора дали наистина има такава практика за шлайфане. Аз лично нямам информация за такива обработки в асемблирането на компютри.
Лога:

<c111100101> Ти ли беше човека с прословутия комп. като хладилник дето се изписа една километрична тема с майтапи. Благодаря ще прегледам тази команда
<ROKO__> чак като хладилник ...
<ROKO__> просто в форума доста преувеличиха
<c111100101> хехе еми пък много студен работи бе
<c111100101> :)
<ROKO__> е той и сега под натоварване е на 35 градуса
<ROKO__> >>> Installing (40 of 97) net-voip/telepathy-haze-0.4.0-r1
<ROKO__> >>> Installing (39 of 97) x11-drivers/xf86-video-nouveau-9999
<ROKO__> >>> Emerging (41 of 97) x11-drivers/nvidia-drivers-260.19.44
<ROKO__> >>> Installing (41 of 97) x11-drivers/nvidia-drivers-260.19.44
<ROKO__> >>> Emerging (42 of 97) media-video/nvidia-settings-260.19.44
<ROKO__> >>> Installing (42 of 97) media-video/nvidia-settings-260.19.44
<c111100101> е това си е нормална температура особено за двуядрен процесор
<ROKO__> >>> Jobs: 40 of 97 complete, 1 running              Load avg: 4.36, 5.04, 6.22
<ROKO__> и особено когато компилираш
<c111100101> Мда похвално е, при компилация доста се товари процесора
<c111100101> То много зависи и дали имаш хубава и прясна смазка на процесора
<ROKO__> нямам никаква смазка
<c111100101> ROKO__, на всеки компютър се слага смазка между процесора и радиатора, иначе точно 5 мин след пускането на компютъра процесора ще прегрее
<ROKO__> c111100101 warwi si igrai s kuklite
<ROKO__> nauchi malko pak posle pouchawai men
<ROKO__> това което изтръска е пълна глупост
<c111100101> 6 години съм асемблирал компютри и много добре знам как се сглабя един компютър ROKO__  правил съм го не веднъж! Всички процесори BOX вариант вървят със специално нанесено вещество, което залепва и прави плътен контакт между радиатора и процесора. Ако го
<c111100101> няма процесора прегрява много бързо. Когато това вещество остарее процесора почва да прегрява и тогава се нанася на ново нова смазка, а самата смазка я има различни разновидности и не е без значение каква ще сложиш!
<c111100101> http://www.digital.bg/novini/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8E%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B0-%D0%BE%D1%85%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD-news25319.html
<ROKO__> c111100101 добре специалисте
<ROKO__> а чувал ли си случайно
<ROKO__> че ако си ошлайфал идеално повърхностите на процесора и радиатора
<ROKO__> няма нужда от тези лайна
<ROKO__> и че контакта е много по-добър
<ROKO__> моят е от 3 години без никакви лайна
<ROKO__> и никога не ми е прегрявал
<c111100101> Аз нямам информация за асемблаторски фирми, които шлайфат процесори и радиатори. За всичките 6 години, колкото компютри са идвали при мен за ремонт включително и маркови, не съм попадал на случай с шлайфан процесор и радиатор
<Luda_Glawa> i az
<Luda_Glawa> :D
<ROKO__> доста неща не знаеш ...
<ROKO__> имам доста по-дълъг стаж от теб
<ROKO__> явно не ми следиш мисълта
<ROKO__> както и да е
<ROKO__> със здраве
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Чувал съм за хора, които режат с ножовка PCIe x1 слот и дават на късо два пина, за да наврат мощна PCIe x16 видеокарта вътре, като после я прикрепят с някакви странни конструкции...идиотско или не, икономически оправдано е при определени ситуации. За шлайфане на процесори и радиатори не бях чувал :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Роко пак се е развихрил с бормашината и флекса да прави компютри  ;D :D :)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
То и моя проФесор е шлайфан и без паста Сега в момента е 42°C (86_64 Athlon 3200+ с реални 2GHZ)
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
А с какво го шлайфаш и как?

Що пък да не пробвам - поне да тествам с овърклок после по-спокойно ?
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Трябва ти стъкло (За да получиш равна повърхност) Финна водна шкурка. От №1000 нагоре за грубото шлайфане и №2000(и нагоре) за финното. И вода или оръжейна смазка. Когато го шлайфах не можах да намеря шлайф паста. Та мокриш шкурката слагаш я на стъклото и започваш да шлайфаш с кръгообразни движения в една посока без натиск. От време на време завърташ процесора. В смисъл когато го шлайфаш си го хванал за двете пропивоположни страни. От време на време трябва да го прихващаш за другите две. Това се прави за да се получи по-плоска повърхност. Сменяш  шкурката със все по-дребна и проверяваш докъде е стигнал процеса. Накрая трябва да е като огледало. Да можеш да се избръснеш срещу него. Същото се повтаря и с радиатора. Накрая бележиш с тебешира, режеш с флекса и заваряваш с електрожена квото остане. Колиш два домата, наливаш студена гроздова и се кефиш на температура 

P.S. Малко линкове http://www.computers.bg/samo_za_maniaci__dopylnitelno_polirane.html
http://www.casemods.ru/section9/item182 Защо не трябва да се шлайфа с шлайф диск.
http://savepic.ru/739564.jpg  Снимки от етапа на шлайфане Ясно се вижда колко неравна е повърхността на капака на пцесора
« Последна редакция: Jun 13, 2011, 22:38 от c2h5oh »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Трябва ти стъкло (За да получиш равна повърхност) Финна водна шкурка. От №1000 нагоре за грубото шлайфане и №2000(и нагоре) за финното. И вода или оръжейна смазка. Когато го шлайфах не можах да намеря шлайф паста. Та мокриш шкурката слагаш я на стъклото и започваш да шлайфаш с кръгообразни движения в една посока без натиск. От време на време завърташ процесора. В смисъл когато го шлайфаш си го хванал за двете пропивоположни страни. От време на време трябва да го прихващаш за другите две. Това се прави за да се получи по-плоска повърхност. Сменяш  шкурката със все по-дребна и проверяваш докъде е стигнал процеса. Накрая трябва да е като огледало. Да можеш да се избръснеш срещу него. Същото се повтаря и с радиатора. Накрая бележиш с тебешира, режеш с флекса и заваряваш с електрожена квото остане. Колиш два домата, наливаш студена гроздова и се кефиш на температура
хе-хе, личи си кой е правил шлифове за металографско изследване :)

на шлайф-пастата моите колеги и викаха диамантена паста. в школата я ползвах да си чистя оръжието с нея. накрая стана като ново :D.

btw от тогава трябва да имам изостанали една-две туби някъде по тавана.

иначе, като се замисля има логика в това, което казва Roko -- при шлайфането се осигурява по-добър контакт между двете повърхности и от там -- по-добро топлопредаване, което всъщност е целта и на поставяната паста между радиатора и процесора.

колкото до това, че някои хора не са виждали това да се прави в асемблаторските фирми -- ами нормално е, процеса не е никак бърз и не виждам как някой асемблатор ще се навие да го прави. само някой голям мераклия (явно Roko е такъв) ще отдели време за това.

та това са моите 2 ¢ по темата.
Активен

the lamer's team honourable member

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Не разбрах с коя ръка държа шкуратя и с коя процесора? А процесора с пиновете на горе или на долу? А ако няма пинове  ??? ??? ??? ???  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Не забравяйте, че може да шлайфате процесори само с метален капак! Тези, на които кристалът им се вижда нямат нужда от шлайфане (а даже може и да ги повредите така)..
Активен

c111100101

  • Гост
Подобно шлайфане което описва c2h5oh,  [_]3 може да си позволят да правят само големи ентусиасти и не става на всеки процесор. А отделно какъв ще е ефекта от цялата тази работа е много спорен въпрос. Имам предвид ако се сравнят температурите на процесор със качествена смазка и шлифован процесор и радиатор.
Има смазки които са много финни и предпоагам, че запълват изключително малки дефекти в повърхностите, предполагам тези смазки са на някаква метална основа и точно това осигурява оптимална топлопроводимост.
Не съм сигурен дали със шлифовани повърхности би могла да се постигне толкова добра проводимост.
Иначе ако асемблаторските фирми се разправят с шлифоване ще си изгубят хляба :)
« Последна редакция: Jun 13, 2011, 22:53 от c111100101 »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Това е пълна простотия, съжалявам че трябва да го кажа. Колкото и добър топлообмен да има между процесора и радиатора. Що се отнася до въпросната тема, помня че РОКО__ развиваше теории, които противоречат на законите на термодинамиката. С модифицирани вентилатори, дупки не знам къде и тем подобни изпълнения твърдеше че докарва температора по-ниска от стайната. Това не е възможно с въздушно охлаждане, каквито и глупости да правиш, нещата са безкрайно прости и елементарни. По същата логика (и тогава го предложих хех) можеш да отвориш хладилника и да чакаш да настане хлад в стаята и да си спестиш разходите за климатик (при положение че в днешно време хладилниците харчат само около 100-200 вата в сравнение с над киловат за що-годе сносен среден климатик). С малко модификации и дупки кой знае, можеш да си правиш снежен човек в дневната.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Стига глупости де....
Слагаш термо паста и това е от достатъчно предостатъчно. Ако има някакъв ефект от шлайфането, то той ще е много малък, щото повърхността на процесорите (капачката) е доста голяма.

те даже капачките се наричат 'heat spreader'.

Вместо да шлайвате много по-добре е да се намери подходящият - достатъчно голям cooler и това е. cooler с медна сърцевина или изцяло меден cooler ще работи 1000 пъти по- добре от някакво шлайфане.

А пък шлайфане на процесора си е още по-голяма глупост. Най много да го пре*****ш.


Oбаче когато бяха голите процесори - дето директно се вижда кристала (intel coppermine) - един-два пъти съм шлайфал cooler-а и то само когато китайският cooler отдолу е бил много груб.

Това съм го правил не толкова за топлоотделяне колкото cooler-а да не повреди механично голият процесор.

В този случай има контакт метал директно върху силиций, а силицият е много крехък и всяка една неравномерност - шупла микро бабунка ;D прави неравномерен натиск и при преплъзване, голямо сътресение може да спука процесора.




« Последна редакция: Jun 13, 2011, 23:55 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

lunarvalleys

  • Гост
това за шкурките, все едно ножове заточвате ве... накрая процесора не го ли минавате и с кожен колан, че да се изглади съвсем... ъъъ... повърхността?
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Абе майтап, ама скоро сигурно клокърите 10 GHz ще гонят...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения