Автор Тема: Шлайфане на процесора и радиатора към него?!  (Прочетена 12542 пъти)

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Това за дупченето на радиатора има логика,защото ще се увеличи охлажданата повърхност.Вече друг е въпроса с колко ще се увеличи тази повърхност и съответно с колко градуса ще падне температурата . :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Това е хубаво, ама какво точно ще ги правят тези 10 гигахерца??
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Добре де.. Ама това дето четя, че нарочно не слагали паста между двете шлайфани повърхности е следващата още по-голяма глупост.

Пастата запълва не само микро неравномерностите/драскотините но и запълва големите кривини.
Затова паста трябва винаги да се слага.

Басирам се че като шлайфаш на ръка процесора :o :o :o накрая от равнина ще стане на дъга - хубаво ще се заобли по-периферията.

Какъв ли ще е контактът между равнина и дъга(или както там се нарича) или между дъга и дъга.


Да не се окаже че след шлайфането е още по-зле?

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

danaildr

  • Гост
И какво излиза, шлайфаш металния корпус на процесора, за да избегнеш термопастата между радиатора и металната повърхност. В същото време забравяме, че под металната повърхност  има какво? Паста. Да има паста между вътрешната част на металното капаче и кристала. Ако ще се шлайфа радиатора, трябва да се премахне и металното капаче на процесора. След това трябва да се смени и захвашането към  дънната платка на радиатора. После обърнете внимание на самия радиатор. Ако е аломиниев шкуренето ще ви се види истинска мъка. Незнам кой от вас някога е шкурил алуминий, но това не е като да шлайфаш стомана. Медния радиатор ми се вижда по-поносим за шкурене. Но не забравяйте за обезмасляването на повърхността след полирането. Ефекта според мен ще е съмнителен, но с опити може да се постигнат много неща. Който има излишни пари за трошене, да пробва.

П.П. старите P I  процесоти от своя страна са идеални за шкурене.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
По-скоро който няма акъл да пробва. Нормалният човек ще си сложи един вентилатор там и ще спре да се занимава с глупости. По-просто и елементарно няма накъде. И разходите са не повече от 50 лева. Със кофти стари кутии, добавяме и известен DIY елемент в цялата работа.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Това е хубаво, ама какво точно ще ги правят тези 10 гигахерца??

Ти чете ли ми писанията за 2х6990?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Шлайфането има смисъл само когато капачката на процесора не е достатъчно плоска. Или ако на някой му се прииска да провери какво ще стане (моят случай) Термопастата трябва да я има само по една причина - да запълни въздушните междини защото въздухът е лош проводник на топлина.  Пастата е по-добра от него но не е по-добра от контакта метал-метал. Просто аз не съм слагал пак по посочената по-горе причина ( какво ще стане) Сигурен съм че ако сложа и паста топлоотдаването ще се подобри още повече ама вече цяла година се каня да го направя. Що се отнася до това дали трябва или не трябва да си шлайфаме процесора - Всеки да прави каквото му се пие. Аз опитах и съм убеден че има положителен резултат.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Не разбрах с коя ръка държа шкуратя и с коя процесора? А процесора с пиновете на горе или на долу? А ако няма пинове  ??? ??? ??? ???  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

:D добър опит, но не ти отива.

а сега конкретно -- процесорът може да го държиш с която ръка ти е удобно, с пиновете нагоре. шкурката обикновено (поне аз бих използвал тази технология) се слага на диска на шлифовалната машина, която има грижата да осигури постоянна скорост на въртене. за теб остава само да прилагаш лек и постоянен натиск, който да осигури постоянен контакт между процесора и шкурката. ако няма пинове на процесора, има начини за повишаване на удобството на захвата, но те вече са обект на друга тема ;)
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
това за шкурките, все едно ножове заточвате ве... накрая процесора не го ли минавате и с кожен колан, че да се изглади съвсем... ъъъ... повърхността?

не, чак с кожен колан не се минава, но се използва кече със сложена върху него диамантена паста ;)

резултатът е, че повърхността става като огледало (и микроструктурата на метала се вижда ясно под микроскоп).
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Добре де.. Ама това дето четя, че нарочно не слагали паста между двете шлайфани повърхности е следващата още по-голяма глупост.

добре де, защо така с рогите напред?

Цитат
Басирам се че като шлайфаш на ръка процесора :o :o :o накрая от равнина ще стане на дъга - хубаво ще се заобли по-периферията.

всеки студент, който е изкарал курса по металография и е внимавал по време на упражненията, ще ти каже че си има начин това да се избегне. ето там има показан уред, с който това лесно се постига :D

Цитат
Какъв ли ще е контактът между равнина и дъга(или както там се нарича) или между дъга и дъга.

Да не се окаже че след шлайфането е още по-зле?

на този ти въпрос, може да се отговори само с експеримент ;)
Активен

the lamer's team honourable member

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
А не може ли един алтернатиен (може би и авангарден) подход?

Вземаме едно СО. И почаме да наваряваме отгоре върху металния капак. От една страна така ще сме сигурни, че свръзката е абсолютно качествена и имаме максимално топлоотдаване, от друга - така можем да заварим дори някакво водно охлаждане (от ЗАЗ-ка да речем). Така - хем процесора цял и по-голям, хем охлаждането на 6?
Активен

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Не е ли малко рано за петъчна тема? :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5286
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
За 10 GHz не знам, ама скоро имаше един колега с 1200 - 1300 GHz CPU. Баз-бая го беше надул.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Какви писания?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
А каква трябва да е стайната температура когато се шлайфа?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D :D

А машината за шкурене продава ли се в Пикадили? Или и тя се прави частно - от кутийки кенчета :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше