Автор Тема: „Певци“ и „азбуки“  (Прочетена 3181 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
„Певци“ и „азбуки“
« -: Dec 19, 2012, 15:26 »
Разглеждам си аз отгоре-отгоре новини и какво да видя:
http://www.dnes.bg/muzika/2012/12/19/noviiat-hit-na-angel-i-moisei-ekskluzivno-v-dnes-bg.175820
Цитат
Песента се казва "POWE4E" и е истински манифест на пристрастените към добрия звук и доброто прекарване парти хора.
...
Посланието „Елате повече!” е насочено към хората, които продължават да се носят на гребена на вълната на новата българска музика”, коментира Ангел.

Честно казано, досега нямах нищо против двете момчета, гледала съм началото на X Factor, не ме впечатлиха мен лично, но, все пак, изглеждаха интересни, жизнерадостни и правещи това, което правят, просто за да забавляват себе си и публиката. Не ги слушам, не са ми интересни, заради което ми се струваше, че няма и какво да се занимавам да ги коментирам.

Обаче това powe[r]-4-e /ˈpaʊ̯ə(ɹ) fɔː iː/ ми се стори прекалено. Трябва да се имаш за особено голям, за да говориш как изпращаш послания към хората, слушащи и творящи българска музика, използвайки за заглавие българска дума на шльокавица. Сигурно е много вдъхновяващо да се правиш на интересен, само дето забравяш, че, освен хубавото „радвайте се на съвременния български поп“, предаваш и гнусното „к'во ви пука за таз кирливица, плющете си латиницата и бъдете неграмотни“.

Мога само да се надявам, че става въпрос за младежка наивност и прекалена вяра в глупави продуценти, мислещи само за моментната печалба, а не за създаването на артисти, които да творят дълги години и да бъдат еталон за талант и професионализъм. Дано да се осъзнаят тези двамата или поне да си решат внимателно дали ще целят да предават посления на публиката си (в който случай да разглеждат под лупа всяка сричка, която пеят), или ще правят мелодийки тип талаш за запълване на собственото си време и радио ефира (в който случай трябва да спрат да се обясняват как и защо са ги измислили).
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #1 -: Dec 19, 2012, 16:01 »
Артисти в България е имало, някога.
В момента има... глезльовци с ОГРОООООМНО самочувствие!
Дето си мислят, че са всичко, и около тях се вАрти светЪ....
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #2 -: Dec 19, 2012, 17:16 »
Артисти в България е имало, някога.
В момента има... глезльовци с ОГРОООООМНО самочувствие!
Дето си мислят, че са всичко, и около тях се вАрти светЪ....
Знам, не го одобрявам, но и никога не ме е впечатлявало толкова, че да си губя времето да ги обсъждам. Ама това ми се стори като прекрачване на някаква граница, на нещо свято...

Бях забравила да добавя и, че журналистите, дето са писали статията, са се постарали също да поощрят неграмотността (пунктуацията на второто цитирано изречение е абсолютно оригинална!!!)... Вярно, свикнали сме, ама на мен лично не ми се примирява. Тъжното е, че някак си на публиката или не ѝ пука, или ѝ пука, но не успява да изиска нужното ниво на култура и професионализъм.
Активен

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #3 -: Dec 19, 2012, 20:58 »
http://www.gatchev.info/blog/?p=1453

Къде сме ние ?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #4 -: Dec 20, 2012, 09:28 »
Гавъра им на Тодор Колевата черно морска песничка е просто велик. Парчето, което им направи Глиско беше голям летен удар сред хлапетиите.

Иначе и аз имам оплакване. Снощи присъствах на тържеството на най-елитното основно училище в града. Провеждаше се в най-голямата зала на града. Сега няма да обсъждам естетическите качества (постарали се бяха), няма да обсъждам и обидата към християните с (езическият) дядката дето произнасяха непрекъснато, а накрая се и появи. Добре, че не съм мюсюлманин, че ще мрат американски посланници.

Исках само да изразя огромното си възмущение от езика, който беше използван. Искаха да покажат, че са модерна младеж и намесваха разни технологии и такива. Непрекъснато се подмятаха думички като имейл. Е тук вече исках да счупя някоя проста даскалска глава. Само да ми паднат тъпаците, ще ги смажа. За тия ли говеда плащам данъци, за да им дават заплати, да ми развръщават децата?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #5 -: Dec 20, 2012, 09:55 »
go_fire... човече, знам за какво говориш! Ужас!

Виж само какво направиха с Тутракан!

http://www.kaldata.com/IT-%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/Foxconn-%D0%BD%D1%8F%D0%BC%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B4-%D0%B2-%D0%A2%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BD-75418.html

Сега излиза, че няма да има фабрика на Foxconn, а аз вече се бях подготвил да отварям бутка за дюнери за китайците...
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #6 -: Dec 20, 2012, 10:52 »
... Непрекъснато се подмятаха думички като имейл. ...
Съгласен съм с написаното от теб, но искам да вметна, че специално тази дума, това лято влезе официално в българския речник. Не съм сигурен за точния начин на изписване.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Mitaka

  • Гост
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #7 -: Dec 20, 2012, 11:12 »
Терминологията НЕ се превежда!
Как би превел "сървър"? А "файл"? А "компютър"? А "калкулатор"?
Има някои неща, които просто се използват като терминология, която е еднаква за цял свят!

Да не говорим пък за медицината, тия "говеда" - как може да не превеждат нещата на български, ами  ползват тъпите латински термини... как не ги е срам?

Активен

schemer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome 2
    • Профил
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #8 -: Dec 20, 2012, 11:52 »
електронна поща -> е. поща

Митак, терминологията винаги ще си я превеждам, особено когато превода е по-познат.

Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #9 -: Dec 20, 2012, 12:59 »
С помощта на Google:
Цитат
Думи като айпод, айпад, таблет и кльомба влизат в новия „Официален правописен речник на българския език"
Източник

А аз искам да обърна внимание на някои от пишещите тук за следното:
Цитат
За жалост на поколенията, израснали с мобилните комуникации и фонетичните клавиатури, езиковедите не предвиждат промени в употребата на "й" и дори обръщат внимание за масовите грешки при употребата на множествено число при някои съществителни в мъжки род. Правилната форма на "гений" в множествено число е "гении", а ако е членувано, става "гениите", а не "генийте", както често се среща, напомнят учените от БАН.
Източник.

Относно e-mail:
Цитат
Имейл и айфон - две от новите думи в речника,
а също и
Цитат
Вече е съвсем разрешено да "кликваме", "даунлоудваме"...
Източник - последния посочен.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #10 -: Dec 20, 2012, 13:39 »
електронна поща -> е. поща

Митак, терминологията винаги ще си я превеждам, особено когато превода е по-познат.
Спорите за глупости. В конкретния случай има официално признати и български наименования (ел. поща, ел. съобщение и т.н.), и чуждица (както laskov е посочил), при това, според мен, с равно ниво на употреба. Всеки си избира за себе си коя дума ще ползва, но не може да държи сметка на другите!

Мисля, че се впрягате само защото това са технически понятия, съществуващи само от няколко години у нас. И не се замисляте, че ситуацията с нищо не е по-различна от хилядите утвърдени и равноправни синонимни думи и с български, и с чужд произход. Примери колкото желаете: „успореден“ и „паралелен“, „безплатно“ и „гратис“, „украса“ и „декорация“ и т.н.

Всъщност не знам дали има човек (извън тези с нужното висше образование), който да може да заяви със сигурност всяка една дума с какъв корен е (прабългарски, славянски, латински, гръцки, английски и т.н.).  А не мисля, че е редно който няма такива познания да изисква от останалите да ползват български думи, тъй като не може да отсъди кои всъщност са тези български думи.  Да не говорим, че повечето езици, през които у нас навлизат думи, обикновено са индоевропейски и на практика невинаги може да се прецени някои думи чии са оригинално - напр. „едно“, "one", "ένας", "uno", "ein"...

Излишно е да споменавам, че, изключвайки „имейл“, действително има доста навлезли в езика термини, които няма как да бъдат „преведени“ (или защото няма подходящи български думи, или защото преводът би звучал нелепо). Надявам се не искате вместо „компютър“ да казвате „изчислителник“. Искаме ли го, или не, с благата от съвременния живот по отношение на комуникациите и достъпа до информация, идват и много чужди думи. Замислете се, че, ако се противите на лошите последствия от дадено нещо, вероятно трябва да се откажете и от добрите, преценете как ви харесва повече - с всичко или с нищо.

Иначе, не твърдя, че не съществува и модата да си придаваш важност и умишлено да ползваш чуждици, мислейки, че така думите ти стават по-официални, по-дълбоки и красиви. Тук вече нещата опират по-скоро до стил на текста, езиково богатство на автора и тънък нюх. Аз също се дразня като прочета думи като „релевантно“, „комплицирано“ и т.н., ама няма какво да направя, освен да поискам обяснение какво е било „имплицирано“ с използването на един синоним, вместо друг.

ПС. Дума „имплицирано“ в речника няма. Поставих я съвсем умишлено, за да подчертая колко смешно изглеждат такива „термини“, когато са поставени не на място.
« Последна редакция: Dec 20, 2012, 15:32 от bop_bop_mara »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #11 -: Dec 20, 2012, 13:59 »
Дума „имплицирано“ в речника няма.
Да, защото думата е "имплицитно" :) Споделям позицията в поста ти.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #12 -: Dec 20, 2012, 14:15 »
Е, чак да спорим ... още не сме се хванали за гушите! :)
...ПС. Дума „имплицирано“ в речника няма....
, както няма и паралелелелелен :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #13 -: Dec 20, 2012, 15:32 »
Е, чак да спорим ... още не сме се хванали за гушите! :)
...ПС. Дума „имплицирано“ в речника няма....
, както няма и паралелелелелен :)
Оф... Ама нали ме знете, че съм руса :D

PS. „Имплицитен“ като прилагателно го има. Глагол със същия корен има в други езици, напр. английския ("imply"), но у нас не мисля, че е въведен. Въпреки това, едно търсене в интернет и ще видите колко хора по разни форуми го употребяват, правейки се на дървени философи.
« Последна редакция: Dec 20, 2012, 15:37 от bop_bop_mara »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: „Певци“ и „азбуки“
« Отговор #14 -: Dec 20, 2012, 22:38 »
Да много добре помня промяната спомената от Ласков. Все пак беше преди половин година. Но това, че е въведена от БАН/СУ, не значи, че е правилна, одобрявана. Само малък пример. Предишната промяна в речника беше, (и) за да премахне дублетните форми, като останаха малко, за доизчистване. А познайте в тази ревизия какво има? Познахте дублетните форми се завръщат.

Е на това ли казвате последователност?

И тази промяна води до обедняване на езика ни. Типичен пример е споменатата кликам. В българският език има такава дума. Сега препокрита с новото значение, тя се изгубва. А новото значение на всичкото отгоре произлиза от звукоподобна дума, която има превод, няколко превода.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear