Автор Тема: Връзка с HDMI кабел?  (Прочетена 11231 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Връзка с HDMI кабел?
« -: May 10, 2013, 00:19 »
От доста време имам компютър и монитор с хдми изход и вход, но до сега така и не съм взел хдми кабел и си го ползвм с VGA кабела, но днес взех един кабел и нещо хич не съм доволен!
Би трябвало картината да е по-добра, но не е! Нито от десктопа ми който има хдми изход и е с Убунту 12.04, нито от лаптопа който е с Уиндоус 7. Картината е една такава с остри цветове, нещо като зърнесто, досущ като на някой стар ЛСД монитор, но стар от зората на ЛСД-тата(не знам как да го опиша друго яче)! Май кабела нещо не го бива, че съм срещал по форумите, че от кабел до кабел имало големи разлики в качеството на картината, а аз лично до сега не съм ползвал такова нещо и утре ще го връщам и евентоално ще пробвам с друг, но май и нещо с драйвера на десктопа ми не е по реда си щото с vga кабела имам доста резолюции, а с хдми само 3 и то точно тази която аз ползвам(1360х768) я няма и при това положение, и да намеря хубав кабел няма да ми върши работа!
Дайте акъл какво да правя!
Конфигурацията е следната:
Монитор, Дъно и Процесор. Ползвам вграденото видео. С вга кабела ми вади всички резолюции които поддържа монитора телевизор, а през хдми само 1920х1080, 1280х720 и още една, някаква малка беше.
Само тези ми дава като избор от настройките за монитора, демек от видео картата. Иначе когато му се пусне от друга видеокарта резолюция която не се поддържа от монитора и изгасва до като се върнат старите настройки.
Не съм бъзикал драйверите на видеото. Това което ми лепнало убунтуту с това съм. Закачил съм му хранилищата на хорг за последни най-нови драйвери и Х, че вмуаре нещо не ги харесва тези които са в неговите си, но ми прави впечатление, че в контрол панела на Система->Подробности->Графика ми показва драйвер "неизвестен" и графична среда "стандартна", а не Интел ХД........

Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #1 -: May 10, 2013, 01:12 »
Цифровият кабел има смисъл само за една резолюция и тя 'native' резолюцията на монитора - т.е. най-голямата. Тогава една точка от lcd матрицата ще съответства точно на 1 точка от видео резолюцията на картата.

Или с други думи казано ако максималната резолюция на LCD-тo е 1920х1080 то трябва да си зададеш и резолюция на десктопа пак 1920х1080.Тогава ще има 1:1 съответствие на пикселите на матрицата и на видео режима.

представи си сега че си включил 1280х720. Тогава по X-а ще има
1920 / 1280 = 1.5 т.е. монитора ще трябва от една подадена точка от видео картата да получи 1.5 точки - т.е. тази точка да я разпредели на 1.5 пиксела от матрицата. А това вече е сложен проблем и монитора прави интерполация на точките - от една подадена точка получава 1.5 точки. Затова се и получават и криви и ръбести или размазани точки.

ами ако си включил на 1360х768 тогава е още по-криво. 1920 / 1360 =1.41176... т.е. никаква кратност.

За Y-ка е същата работа.

Няма такава работа като лош цифров кабел. Цифровият кабел или работи или въобще не работи. И въобще няма да влияе на качеството на картината.




Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #2 -: May 10, 2013, 01:38 »
 Обикновено HDMI портовете на лаптопи и на евтини видеокарти са направени за връзка с телевизор и понеже телевизорът има 2 стандартни резолюции 720i/p и 1080i/p съответно 1280х720 и 1920х1080, дори повечето поддържат единственно 1280х720 откъдето може и да ти се получава несъответствие в пикселите. Пробвай да си настроиш монитора на една от посочените резолюции, предполагам че има и автоматична настройка на резолюцията, поне по-модерните монитори имат такава функция.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #3 -: May 10, 2013, 03:44 »
Да, ама и на 1920х1080 качеството на картината е същото! По vga кабела е много по-добро.
Другия ми въпрос бе, дали нещо драйвера на видеото на десктопа нещо не е както трябва, че по hdmi и ми вади избор само от 3 резолюции, а по вга избирам между всичките които са обявени и в линка по-горе за монитора, а от лаптопа с Уиндоус 7 си работят всичките и по двата кабела, но картината е със същото качество.
И тва хдми само за филми ли да е добро? Ама пък и ако кабела или работи или не работи и с друг кабел ако е същото, то и филмите ще са зле! Все си мисля, че има нещо не по реда си! Телевизора хич не е стар. Беше на 3 месеца модел като го купих 2008-ма!
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #4 -: May 10, 2013, 06:21 »
ТВ-то FullHD или HDReady e? Виж си точно каква резолюция поддържа телевизора през ХДМИ, както е писал Naka по-горе, и дали вграденото видео поддържа същата.
Активен

bot

  • Гост
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #5 -: May 10, 2013, 08:56 »
Да, ама и на 1920х1080 качеството на картината е същото! По vga кабела е много по-добро.
Другия ми въпрос бе, дали нещо драйвера на видеото на десктопа нещо не е както трябва, че по hdmi и ми вади избор само от 3 резолюции, а по вга избирам между всичките които са обявени и в линка по-горе за монитора, а от лаптопа с Уиндоус 7 си работят всичките и по двата кабела, но картината е със същото качество.
И тва хдми само за филми ли да е добро? Ама пък и ако кабела или работи или не работи и с друг кабел ако е същото, то и филмите ще са зле! Все си мисля, че има нещо не по реда си! Телевизора хич не е стар. Беше на 3 месеца модел като го купих 2008-ма!
Проблемът не е в драйвера, просто тези трите резолюции, които ти ги дава са заложени в HDMI стандарта. Всъщност малко трябва да се коригирам, стандартните резолюции са повече, освен тези, които споменах има и 576i/p а по-новите версии на протокола поддържат и по-високи резолюции като 1200, 1600 и 2160 вертикална резолюция, всъщност стандарта дефинира само вертикалната, но не и хоризонталната, разликата в качеството на картината може да се дължи на различните методи на обработка на сигналите (VGA/HDMI) от телевизора. Предимството на HDMI е че освен картина се предава и звук
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #6 -: May 10, 2013, 10:41 »
Може и да има нещо пуснато не както трябва. Т.е нещо да лъже за резолюциите или режимите.

1. С каква команда се виждаше на X-а пуснатата резолюция?
2. Имаше и някаква команда да прочетат режимите от монитора?

Телевизора няма ли някое инфо меню което да съобщава на каква резолюция работи в момента?

А на лаптопа дето е с NVIDIA, и дето качеството е било добро през hdmi през Win7, какво става ако му пуснеш linux (live?) през HDMI на максималната резолюция?

Все пак това е телевизор а не монитор и както каза бота може да има разликата в обработка на сигналите от VGA и HDMI.

« Последна редакция: May 10, 2013, 10:47 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #7 -: May 10, 2013, 11:15 »
Малкото резолюции от които можеш да избираш вероятно са зададени от монитора, тоест в него са заложени само тези, а видеото на компютъра ги прочита и ти дава такъв избор. Не виждам обаче това да е проблем, поне при мен картината на телевизора е перфектна на най-високата резолюция. Може да пробваш и с друг кабел, да не би лошата картина да има нещо общо с него.
А не смесвай какво поддържа по VGA и какво по HDMI защото двете системи са различни и се обработват по различен начин, нормално е да има разлика в поддържаните резолюции.
« Последна редакция: May 10, 2013, 11:18 от petar258 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #8 -: May 10, 2013, 14:14 »
В линка по-горе за монитор съм дал линк към един сайт за модела на монитора телевизор с всички възможни описания.
Цитат
HDMI (x3) • VGA • Péritel (x2) • YUV • S-Vidéo • Composite

Entrées HDMI 1.3 compatibles CEC : Anynet+ (une seule télécommande pour plusieurs appareils)
Au moins une entrée HDMI compatible HDCP (protection contre la copie).
Entrées HDMI compatibles 24 Hz.

Signaux vidéo compatibles
- HDMI / DVI : 480p @ 60 Hz, 576p @50 Hz, 720p @ 50/60 Hz, 1080i @ 50/60 Hz, 1080p @ 50/60 Hz
- YUV : 480i/p, 576i/p, 720p, 1080i/p

Résolutions informatique
Via entrée HDMI / DVI
- 640 x 480 @ 60 Hz
- 800 x 600 @ 60 Hz
- 1024 x 768 @ 60 Hz
- 1280 x 1024 @ 60 Hz
- 1360 x 768 @ 60 Hz
- 1600 x 1200 @ 60 Hz
- 1920 x 1080p @ 60 Hz

Via entrée VGA
- 640 x 480 @ 60 / 72 / 75 Hz
- 800 x 600 @ 60 / 72 / 75 Hz
- 1024 x 768 @ 60 / 70 / 75 Hz
- 1280 x 1024 @ 60 / 75 Hz
- 1360 x 768 @ 60 Hz
- 1600 x 1200 @ 60 Hz
- 1920 x 1080 @ 60 Hz

Това поддържа монитора и през лаптопа с уиндоуса по хдми ги вади резолюциите, а през десктопа с Убунту само 3 и без тази която аз ползвам.

Нищо не мога да схвана вече! Щом в кабела не е проблема, защо тогава и от лаптопа с Уиндоус на всички резолюции качеството на картината е много зле?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #9 -: May 10, 2013, 15:34 »
Какво разбираш под много зле?
Да не би да е много добре а пък на тебе да ти се струва, че е зле щото си свикнал на VGA??? На VGA картината е малко размазана и човек като е свикнал на малко замъглена картина и като си включи за първи път цифров кабел и се шашка. С цифров кабел картината наистина изглежда 'изкряща' и леко зърнеста - особенно по ръбовете на буквите. Това е защото краищата на букви, линии, фигури са много резки и ясни - защото няма замазване между пикселите. Един пиксел си е един пиксел.

Ако наистина това е 'проблема' --- то това не е никакъв проблем. Свиква се за 10-тина минути. Така очите много по малко се изморяват защото няма размазване. След време изобщо няма да можеш да погледнеш 'VGA' картина и ще ти се струва замазана.

Все пак да не филосовстваме, пробвай се да направиш следното:

Избери си един bitmap шрифт. Не векторен шрифт!!! Аз ползвам miscfixed. Много е четлив. Настрой си конзолата на този шрифт и я направи на черен фон с бели букви.

Гледай дуквите как са. Не трябва да има никакво размазване по краищата на буквите. Понеже шрифта е bitmap - то той е рисуван по пиксели и точка от шрифта се пасва точно на точка от екрана. Наистина трябва да изглежда зърнесто. Ако не е зърнесто значи нещо не е наред.
« Последна редакция: May 10, 2013, 15:50 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #10 -: May 10, 2013, 20:53 »
Не знам как да го опиша, а и го върнах кабела. Иначе щях да щракна една снимка с фотоапарата на екрана и сигурно щеше да се забележи разликата.
Да, картината е искряща и зърнеста. Толкоз зърнеста, че на 3 метра от екрана който е 40 инча и на резолюция 1360х768 виждам всяко зрънце! Но това не е всичко. Нюанса на жълтото в иконите на папките е като сянка, абе навсякъде където има по-светъл нюанс е като сянка, а не плавно преминаване към по-светлото.
Не знам! Колкото и да не съм свикнал с новия изглед и да се опитвам да се абстрахирам от това, не мога да се съглася, че изглежда по-добре и с никакви заигравки с контраст и осветеност не можах да го докарам до приличен(от моя гледна точка) вид.
Май скоро няма да пробвам с друг кабел, че този го бях взел от магазина на приятел който ми дава някои неща да ги пробвам и после да ги вземам или връщам, а той на друг производител в момента няма, а с другите магазини не ми се занимава да плащам и после да връщам, ако е същата работа.
Активен

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #11 -: May 10, 2013, 23:11 »
Здравейте,
Амбициран от темата и от сравнително новия си телевизор реших да пробвам и аз какво ще се случи при мен.
Лаптоп probook 4520s с Mobility Radeon HD 4500 Series(Убунту 10.04. с дългия съпорт) кабел най-евтиния от кабелния оператор, телевизор LG.
резултат:
Включих кабела избрах от телевизора hdmi-вход и картината изгря(на лаптопа нищо не съм настройвал), пуснах филми горе- долу бива( контраста и цветовете леко липсват но с допълнителни настройки  от тв-то става за гледане, само HD-филмите са без забележки,относно звука трябва да се избере изход..hdmi. Накратко без грижи.
Поздрави.
Активен

А печат ?

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #12 -: May 11, 2013, 01:03 »
Цитат
......пуснах филми горе- долу бива( контраста и цветовете леко липсват но с допълнителни настройки  от тв-то става за гледане, само HD-филмите са без забележки.......

Ако правилно те разбирам, нямаш проблем с хдми връзката, но през вга е по-добре!!!?

Ако е така, то това за мен е проблем, щото не виждам смисъл да сменям нещо добре работещо с нещо по-зле работещо, което на теория би трябвало да е по-доброто! Иначе би ми било добро предимство да вкарам и звука в телевизора, че смятам да разкарвам уредбата, а не съм привърженик на силната музика.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Връзка с HDMI кабел?
« Отговор #13 -: May 11, 2013, 11:06 »
не съм чел дискусията, ще споделя само моя опит:
И телевизора и монитора съм пробвал (и двата са сравнително съвременни, LCD) да ги вържа през HDMI и при двата случая образът беше отвратителен -- прекалено контрастен, зърнест със странни цветове. Теглих му една майна и си карам през VGA и при двете  :)
Активен