Автор Тема: Моля за малко помощ за едно дъно..  (Прочетена 5968 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Пичове тествах гигабайтското дъно и не пали с моя процесор. Не го поддържа, с други пали, а моя с други дъна пали. Извода е ясен.

Предложиха ми на тънка цена Quanta, модел QSSC-98MB. Тествах го 9минути натоварване на систематаа с aida64, всички ядра на процесора на 100%, абсолютно стабилно и по време на тества дигаше температура макс 50 градуса, без да е в кутия с едни слаби, ниски, малки сървърни охлаждания. Всичкое прекрансо, има само един дефект. При включване понякога не тръгва и трябва да се рестартира от металните дълги шипчета на дъното.  Казаха ми, че имало начин и през мрежа да се рестартира за да не разглобявам всеки път кутията да бъркам да го рестартирам. И мисля така да се справя с дефекта му - все едно.  Ще му трябва ли по-специфично захранване според вас?  В спецификациите пише захранване минимум 650вата доколкото разбрах от прочетеното. Ето спецификациите на сървъра -   от който е: модела на дъното: QSSC-98MB, производителя  - Quanta. Запали ми с x5670, и го тествах с aida64 за натоварване на системата 9минути.  Човека който ми го продава твърди, че го е тествал 24 часа и е било стабилно. Просто преди да зареди Операционната стистема забивало понякога и трябвало да се рестартира (не знаел на какво се дължи). Огледах кондензаторите и всичко по дъното, няма надути кондензатори. Всичко изглежда наред.

Като пренебрегнем дефекта смятате ли, че дъното е също някакво много несъвместимо?
Предполагам щом пали и държи тестове без да се изключи на 100% натоварен процесор не му трябват тези перки в раковете които слагат. Някои дъна в кутии тип ракове разбрах, че не палят без да са им включени 2-4 перки (не за процесорите, а за дъното).. Ама това си пали и работи...

Множителя на процесора ми е отключен и в биоса на това сървърно дънце ми дава да променям множителя (овърклок) от стандартните 22 на 25. Като видях готиния биос не можах да повярвам! Ще мога леко да овърклокна процесорчето :)))

Въпросът ми е: Смятате ли, че дъното е много несъвместимо и лош избор или обратно модела е много добър и има добра съвместимост със захранвания и памети? Според вас на какво обикновено се дължи такъв дефект да не зарежда понякога след рестартиране/изключване и да  е необходимо да се рестартира от металните шипчета на дъното? Като хора с опит ви моля да споделите на какво би могло да се дължи този му проблем.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #1 -: Feb 07, 2018, 11:07 »
Този тест с нормални параметри ли е ? Или с някакъв овърклок, дето само за него питаше ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #2 -: Feb 07, 2018, 12:20 »
Цитат
Човека който ми го продава твърди, че го е тествал 24 часа и е било стабилно. Просто преди да зареди Операционната стистема забивало понякога и трябвало да се рестартира (не знаел на какво се дължи).

Няма такива филми. Това за мен е неработещо дъно. Даже само един път да го направи означава проблем!

И къде точно забивало. Преди бута и преди груба? След като почне да зарежда кърнела? Или изобщо не ще да пали от време на време?

Кои пинове закъсяваш за да тръгне? на power-on или на reset? Виж му домументацията и си свържи бутончета на пиновете!

тествай и така:
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=46023.msg277571#msg277571
Това е много сигурен начин да провериш дали целият ти хардуер работи! (не само паметта, както съм го писал в поста а цялата система: процесор-памет-дъно-захранване дали работи)

И понеже си заклет оверклокър, ще ти дам жокер, че така може да се тества дали е успешен оверклока и дали работи стабилно на тази честота. Да имаш екран и да извърти някоя програма - все още нищо не означава.
« Последна редакция: Feb 07, 2018, 12:36 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #3 -: Feb 07, 2018, 12:41 »
Интересен метод за тестване  ::)

md5 се знае, че не е защитен от колизии, за sha1 нищо не мога да кажа по този въпрос, но би трябвало да е по-добре. Blake2 май е за предпочитане, щото това ще го смята сто години  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #4 -: Feb 07, 2018, 18:34 »
Цитат
Човека който ми го продава твърди, че го е тествал 24 часа и е било стабилно. Просто преди да зареди Операционната стистема забивало понякога и трябвало да се рестартира (не знаел на какво се дължи).

Няма такива филми. Това за мен е неработещо дъно. Даже само един път да го направи означава проблем!

И къде точно забивало. Преди бута и преди груба? След като почне да зарежда кърнела? Или изобщо не ще да пали от време на време?

Кои пинове закъсяваш за да тръгне? на power-on или на reset? Виж му домументацията и си свържи бутончета на пиновете!

тествай и така:
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=46023.msg277571#msg277571
Това е много сигурен начин да провериш дали целият ти хардуер работи! (не само паметта, както съм го писал в поста а цялата система: процесор-памет-дъно-захранване дали работи)

И понеже си заклет оверклокър, ще ти дам жокер, че така може да се тества дали е успешен оверклока и дали работи стабилно на тази честота. Да имаш екран и да извърти някоя програма - все още нищо не означава.
reset :)
Активен

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #5 -: Feb 07, 2018, 22:37 »
Виж дали няма обновление за биоса на гигабайтското дъно, което поддържа твоя процесор.
Обновяването на биоса е предвиден за подобни на твоя случаи.
« Последна редакция: Feb 07, 2018, 22:43 от mystical »
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #6 -: Feb 08, 2018, 05:17 »
Виж дали няма обновление за биоса на гигабайтското дъно, което поддържа твоя процесор.
Обновяването на биоса е предвиден за подобни на твоя случа
Тествах гигабайтското с най-новият биос не пали като пъхна само с моя процесор. Пали с неговите два еднакви процесора. А ако сложи моя с негов, изписва миш-маш грешка и уиндоуса не го открива. Продавача твърди, че сигурно трябвало да е с два еднакви процесора. На друго куанта дъно преди два дни палеше. Вчера последно като тествахме на куанта дъното пак запали и пуснах тест за натоварване на системата (процесорите на 100%) и всичко си беше на ред, показаше температури до 64 градуса със супер слабо охлаждане за рак сървър. И в един момент докато върви теста на аидата натоварващ на 100% процесора ми - човека който продава  дъната опитваше да сложи друго голямо охлаждане и се опита го постави на другият празен сокет и дъното изгасна и не искаше да пали. После го ресетнахме, извадихме батерията за дълго, изтрихме паметта пробвахме да го пуснем пак и пак ама нито веднъж не успя да запали повече. Явно при докосването на чиповете до другия празен сокет с металният край на охлаждането е дало някакъв контакт (нз какво точно е причинило, но дъното не запали, само светваше зелени лампички, не даде звук. Моля ако имате идеи какво може да е станало споделете) Притесних се да не ми е изгорял процесора, но човека го монтира на гигабайтското дъно, където не го разпознава в уиндоус, но биоса го открива, това нали може да ме успокои, че процесора ми е жив, щом се открива в биоса? И какво според вас се е случило на дъното куанта от допира с металният охладител по чиповете до празният cpu socket?
« Последна редакция: Feb 08, 2018, 05:23 от ignorant »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #7 -: Feb 08, 2018, 11:16 »
Цитат
Пали с неговите два еднакви процесора.
Еми нали, някъде, някой колега ти обясни, че трябва да са еднакви. Защо си правиш такива експерименти?! ... Ем, да, защо да слушаш, ти знаеш повече...

Цитат
И в един момент докато върви теста на аидата натоварващ на 100% процесора ми - човека който продава  дъната опитваше да сложи друго голямо охлаждане и се опита го постави на другият празен сокет и дъното изгасна и не искаше да пали.

Това е причината, поради която спрях да пиша в темите ти. Не знам с какви хора си се събрал, но явно нито ти, нито продавача имате хал халбер от хардуер. Как така докато сте тествали процесора, ще сменяш охлаждане..?!

Цитат
И какво според вас се е случило на дъното куанта от допира с металният охладител по чиповете до празният cpu socket?
Няма никакво значение, какво се е случило. Никога няма да е нещо хубаво и ако задаваш въпроса с цел някой да ти каже как да си го оправиш - на дали и някоя глава работеща във фирмата производител, ще може да ти помогне :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #8 -: Feb 08, 2018, 11:35 »
И в един момент докато върви теста на аидата натоварващ на 100% процесора ми - човека който продава  дъната опитваше да сложи друго голямо охлаждане и се опита го постави на другият празен сокет и дъното изгасна и не искаше да пали.

Абе бива ли да сте такива аборгиени. Случайно да знаете, че никога нищо в компютрите не се включва или сменя под напрежение!!!
Даже в случая, когато 'изглежда' изключен трябва също да се дръпне и захранващият кабел, щото дъното даже да е изключено продължава да се захранва с +5v StandBy от захранването. И ако този твоя 'колега' това не го е знаел или изобщо не му е пукало да оди да копа по полето а не да продава и да се занимава компютри.
 
Цитат
И какво според вас се е случило на дъното куанта от допира с металният охладител по чиповете до празният cpu socket?
Микро късо съединение :o и най-вероятно е отишъл чипсета.

Връщай го дъното. Изгоряло е. Нали и без това не щеше да пали от време на време. Сега сте го довършили. Или ако този твоя колега го е изгорил, така както го описваш, да си поема отговорността - да ти връща парите или да го сменя.
« Последна редакция: Feb 08, 2018, 13:44 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #9 -: Feb 08, 2018, 14:31 »
Цитат
Микро късо съединение :o и най-вероятно е отишъл чипсета.

Това не трябваше да му го пишеш, че сега ще се пръкне тема със заглавие: "Как се сменя чипсет"  ;D

Ако колегата @ignorant си беше направил труда да прочете обсъждането ни именно в неговата тема, за контролера на напрежението и по-точно, че има характеристики на Електрожен, можеше и да се опита да възпрепятства другия умник, да стърже с метал по дъното.  ;D
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #10 -: Feb 08, 2018, 14:56 »
за контролера на напрежението и по-точно, че има характеристики на Електрожен, можеше и да се опита да възпрепятства другия умник, да стърже с метал по дъното.  ;D

То ако е имал късмета да допре по тези пинчета, щяло е да има Заря...Гърмежи.... и Макро късо съединение.
« Последна редакция: Feb 08, 2018, 14:58 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #11 -: Feb 08, 2018, 15:06 »
Ясно е, че туй дъно е ташашко.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #12 -: Feb 08, 2018, 16:19 »
Че навремето имаше и едни станиолови ленти за ръцете, да се премахва статичното електричество при работа по електрониката. Ама то сека куцо и сакато пипа и рови по комповете.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #13 -: Feb 08, 2018, 16:35 »
Че навремето имаше и едни станиолови ленти за ръцете, да се премахва статичното електричество при работа по електрониката. Ама то сека куцо и сакато пипа и рови по комповете.

О това съм го правил  :-[ :-[ :-[ Шокирал съм компютър със статично електричество. Беше на ръба, но копютъра оцеля.  :)
 http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=44119.msg256303#msg256303

За предпазване е напълно достатъно първо да се пипне кутията, метала, та ако има нещо насъбрано да изпука първо към маса. Иначе това тяхното не e от статично електричество.
« Последна редакция: Feb 08, 2018, 16:55 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

lunarvalley

  • Гост
Re: Моля за малко помощ за едно дъно..
« Отговор #14 -: Feb 09, 2018, 08:29 »
аз се старая да опипам кутията... абе, някой знае ли, защо кутиите дето ги продават в момента са толкова потресаващо грозни?!
Активен