Автор Тема: Софтуер за управление на плотери с периспективи за развитие и към други неща.  (Прочетена 24439 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Да ти кажа изобщо не е ясно какво искаш да правиш

1.кад система? Но ти казваш че въпросната фирма от години разработва специализирана програма. И въпраните кад системи в какъв формат предолагаш че си записват файловете? Записват ги някакъв векторен формат!  Обикновенно старашно затворен.  Без значение как се казва - dxf cdr....ps....  Именно затова ти споменах svg.  И hpgl пак е векторен формат! Само че краен за изпълнение.

2.искаш да правиш линукска програма която да играе ролята на плотерски драйвер с менюта.   Да зарежда hpgl принтерски файл,  генериран от кад система и да хвърля към плотера?
« Последна редакция: Aug 13, 2015, 23:14 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Постскрипт е открит формат и всъщност е растерен.

Привети!

Интересен разговор, продължавайте. Май си говорите на различни езици, като май само Наката успява да „опре кабелите“  ;D
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Нака, първо, някакъв софтуер, за да се развива, той трябва да носи някакви приходи на тези които го развиват. Нека веднъж за винаги да се освободим от малоумието, че свободния софтуер се развива от ентусиасти цял ден бичейки код за кинти и като се приберат продължават да бичат, но за кеф и хоби! Та, от тази гледна точка погледнато, за мен Уиндоус и Линукс, пропиетарен лиценз и ГПЛ са били винаги два различни бизнес модела! Бизнес модел, а не просто там някакви си авторски права и свободни бири! Двата бизнес модела не са много съвместими и по бизнес модела на ГПЛ няма такъв проект и не само това, ами дори и тези пропиетарни и затворени системи нямат версии за Линукс! В конкретния случай, някои от тези системи са модулни, а други са цели продукни, но условно разделени на модули, защото и работата която вършат е се разделя на различни работници. Следвайки логиката, че всяко нещо направено от човек, винаги може да бъде изкопирано, че даже и доразвито и в този случаи, след като различните системи предлагат като допълнителни модули директни конвертери, то има начин да се от нас да се направи и естествено, че и реверс инженеринга ще влезе в употреба.
Та, изобщо не си мисля, че това е проста работа за нула време, а разсъждавам си теоретично и не мисля, че е невъзможно.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Постскрипт е открит формат и всъщност е растерен.

Мисля че е 90% векторен, но може и да има и елементи на растерни изображения. Нали има и PS шрифтове на адобе.....Те какво са - векторна графика само че с криви от трета степен за разлика от TTF където кривите са от 2-ра степен.

И PS и братчето му PDF и HPGL Са все векторни формати обаче са предназначени за крайно представяне - за крайно изобразяване. Независимо дали е на екран или на хртия. Те въобще не са подходящи за редакция, запис, работни файлове.... Да сте видели някъде редактор за PS. същата работа е и HPGL. Може да се изобрази на екрана (има viewer-и) може да се изчертае от устройство.... ама за работа? Просто няма да има възможностите, необходимите тагове, опциите от които една CAD система се нуждае да запише вътре в файла.


Затова големите CAD програми, 3Д редакторите си ползват техни собственичски и ужасно затворени формати- за да може да записват вътре всичко от които един чертеж се нуждае. Ако някой си мисли че може направи програма която да работи и да отваря файлове на аутокад жестоко се лъже.


И сега големият въпрос е (който въобще не ми е ясен): Има ли в света отворен кад формат??? който да позволява запис на всякъкви инженерни параметри, че дори и 3d обекти????

За 2д мисля че SVG е решение - понеже са само 2d обекти......Ако ли пък нещо допълнително трябва една програма да записва вътре.......предполагам че SVG може да позволява и custom наДстройки............... Това е проблем който може да се разреши еднозначно като се изчете цялата спецификация на SVG видят му се всички възможности и се видят точно нещата използвани от шивашкият бизнес дали могат се вместят вътре.



Та backinblack ети ти ребром въпрос: в какъв формат ще трябва да записва чертежите твойта програма.  ???



« Последна редакция: Aug 14, 2015, 13:01 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не съм ББ,  но да ти отговоря. За целта ще парафразирам  един от най-интересните доклади на ОФ14. ББ е бизнес човека. Той е този, който да пласира нещото и да даде най-общото задание за това, което се очаква    (което вече и стори). Той разбира малко от програмиране (дето се казва, колкото да си изкара боя) и поради това, остава тази част на други. И преди го е правил и се е получило. Сега иска да надгради този си опит. Но трудно намира поддръжници.

За разлика от Гейт, аз се опасявам най-много точно от възвратната инженерия. У нас малко се занимават с това и всички те са високоплатени, толкова, че той да не може да си го позволи.

Обаче все пак част от тази работа е вече свършена, особено що се отнася до формата на Аутокад, който се явява де факто стандарт като форматите на М$ Уфсъ. Сега не знам обаче при шифачите дали е така. По-скоро не, щом той говори за конвертор.

Но все пак мисля, че Либрекад е доброто начало да се започне с проучване на материята. И разбира се преди давах връзка към една руска програма, която също е добро начало. Най-малкото, в какъвто и формат да записва тя (никога не съм я инсталирал), то със сигурност той ще е максимално пригоден за шивачите. Спокойно може да е вътрешният формат за новото начинание. Пък към плотера да се подава постскрипта или там каквото поддържа.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Добре бе Нака, по какъв начин да ти обясня, че има първични и вторични неща! Тези плотери разпечатват само плотерен формат, който е стандартен и се генерира от кад системите! Тези кад системи всичките генерират този, а не друг плотерен формат и за това, този плотер няма нужда да чете SVG, PDF и други, защото за друга работа НЕ СТАВА, освен за шивашкия бранш! Тези кад системи също за друга работа не стават!
Тези кад системи за експорт и импорт между тях си използват формат AAMA-DXF или имат директни конвертори за една към друга и обратно! Но този експорт и импорт е за цялата информация от файла на едната към другата, а не за печатането.
Относно реверс инженерите, има и такива на които това им е забавление като на Гейта при добра кауза могат да помогнат и безплатно. Не говорим за кракване на чужди продукти и използването и не лицензирано, а за разучаване и съзидание!
Гога, тази руската програма по начина по който е реализират със сигурност до никъде няма да стигнат! Така мисля, защото тези наложените имат много функционалности които са нужни и единствения вариант според мен е да се създават допълнителни модули които да заместват част от функционалностите на наложените и така да им отнемат пазара, а тези руснаци тръгнали да правят директно модул за конструиране и аз примерно, какво да го правя този модул без модула за редене на разкрой!!!? А за да се направят и двата е някакъв къртовски труд и то, само до като се получи някаква частична функционалност за да започене да се ползва и да се търси финансиране за развитие.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Добре бе Пич! Говорим, че трябва да се осигури някакво финансиране на проекта, дори и минимално. Този проект трябва все от някъде първо да започне! Към момента, какво трябва да се направи!!!? Трябва да се направи една елементарна програма за разпечатване на хпгл файлове с прости възможности за настройка на плотера с малко по-приятен дизайн няколко допълнителни функционалности, които ги има направени при конкурентните производители на такива плотери. За това се и надявам, че от фирмата може и да се съгласят като задължително условие ще е да работи на Уиндоус, а моето желание е да бъде под ГПЛ лиценз и да има и версия за Линукс. Топлата вода няма да откриваме! Просто ще разгледаме приложенията на конкурентните фирми и ще го направим като техните или по-добро, а от фирмата, ако имат интерес ще ни дадат нужната техническа документация. Допълнителните функционалности за други файлови формати са следващи периспективи за развитие на проекта. Първа версия ще е до функционалности изравнени с конкурентните продукти. няколко фирми произвеждат такива плотери и всяка си има собствена програма и драйвери и си вървят безплатно с плотера.
За кое не можем да се разберем!!!?
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Нещо май пак като латерна започнахте :)
За да стартира някакъв проект са нужни някакви неща. И този, дето иска да е водещ по проекта трябва да ги осигури. А те са:
1. Документация от производителя на хардуера покриващи аспекти като формати и протоколи на комуникация
2. Формулирано писмено задание поне за първа фаза на новия проект
3. При такава форма на онлайн сътрудничество е нужно някакво място за споделяне на информация
4. Не на последно място - финансиране - ясна форма и размер...

Всичко останало е чесане на езици....
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Брада, аз не съм програматор и не смятам да бъда част от екипа на проекта!
Аз ще помагам на екипа до колкото мога и до колкото имам личен интерес да се развива проекта, а моя интерес е продиктуван от продажбите на машините и внедряването му при потребители. Фирмата за да финансира и да окаже някакво съдействие, трябва също да е заинтересована и това до колко ще се заинтересова, зависи ние какво предложение ще и направим! А за да го направим, първо трябва да има желаещ който да се захване с работата.
Както споменах, фирмата разработва и кад система и е близко до акъла, че разполага и със собствени програмисти и при това положение се предполага, че няма да се говори на патагонски с тях по материя която им е неразбираема.
Активен

pennywise

  • Гост
Няма да намериш кой да се захване с работата както ти го искаш.

http://inkcut.sourceforge.net/
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз само давам идея, ако някой иска да създаде свой проект, който с времето да го развива и печели. Помощ само, ако съм някакси мотивиран.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ми че ти за времето за което обясняваш и спориш за идеята, щеше да си вдигнал вече сайта на проекта :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Гейт, времето пред което споря и обяснявам ми е част от забавленията! Ако има желаещ, може и сайт да вдигнем и тогава пак ще ми е част от забавлението.
На мен лично това не ми е проблем, а съм заинтересован Линукс и ГПЛ софтуера да навлезе повече в бизнеса и да се развиваме без шапки, но една птичка пролет не прави, а този които не осъзнава, аз не мога да го убедя!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Така като гледам, колкото повече го мисля, намирам все повече предложението на Прототип за правилно. Трябва си страничка. И дори форум към нея, дето да е по-конкретно. Например една страница говорехме общи приказки за формати, но дори не знаем, между точно кои формати поименно, трябва да може да преобръща (конвертира) програмчето.

Само, че не знам ББ дали сам може да се справи с тая задача. Той е свикнал да администрира с графични инструменти, а тук си трябва малко ръчкане. Което означава, че ще трябва и доброволец да я свърши. Но страничка, определено си трябва. И аз вече мисля така.
« Последна редакция: Aug 19, 2015, 16:00 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
А аз се чудя друго -- това периспективи от periscope ли идва или от peniscope? Някак си така многозначно стои и обърква опонентите ::)
Активен

the lamer's team honourable member