Автор Тема: HOWTO - OpenVPN Server /How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card  (Прочетена 4724 пъти)

ivo_18

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Slackware 13.37
    • Профил
Предварително се извинявам, че заглавието на темата е на английски.

Здравейте, бих искал някаква насока и съвети относно един проблем който ме мъчи последните 2 дни.

Трябва да инсталирам следната Линукс дистрибуция - IPCop 1.4.20 на една 4 GB Compact Flash карта, която да сложа на едно устройство - Аlix2d3. Ето линк към производителя и описание на устройството - http://pcengines.ch/alix2d3.htm

Предполагам, че повечето хора във форума знаят за какво става въпрос. Но аз за пръв път се сблъсквам с тази работа.

Търсих в интернет как да кача тази OS на 4 гигабайтовата Compact Flash карта, но без успех. Може би не търся достатачно, нямам представа.

Реших да се допитам до форума как да кача операционната система на картата.
Свалих OS-a, разархивирах го на PC-то и до тук.

Попаднах на това в нета - http://vmrejata.info/os/ipcop/174-ipcop-install.html Но тук е описан начина на инсталиран ако трябва да се инсталира на PC-то.

Ако някой помогне с описание на начина за инсталиране на IPCop 1.4.20 върху Compact Flash, ще съм много благодарен.

Поздрави.



 
« Последна редакция: Feb 13, 2012, 19:09 от ivo_18 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #1 -: Dec 01, 2011, 17:43 »
Ако на тази CF карта искаш да има зареждащ жив образ на ОС, можеш да използваш програмата LiveUSB Creator, към която има препратка от тук. Но ако искаш да има разпъната зареждаща инсталирана система, не знам.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

dakev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Distribution: OpenBSD, FreeBSD, NetBSD
    • Профил
    • WWW
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #2 -: Dec 01, 2011, 18:25 »
С това - http://www.pcengines.ch/cflash.htm не става ли, има ги на българския пазар за по 6-7лева.
Слагаш го като основен диск и инсталираш. Друг проблем с който може да се сблъскаш е конзолния драйвер, когато закачиш аликса през сериен интерфейс, трябва да зададеш комуникационния порт който ще бъде използван и скоростта му, нещо от сорта на: (stty com0 19200 set tty com0).

П.с - На скоро правих нещо подобно, но на машина която е била със собственически софтуер и на която единия мрежови интерфейс нямаше собствен мак адрес (който по принцип е задаван от нортелския софтуер). Биоса на програматор и доста четене и нерви, машинката сега търкаля NetBSD и е с нов процесор P3 866Mhz  :)

http://i46.photobucket.com/albums/f121/dakev/06112011082.jpg
http://i46.photobucket.com/albums/f121/dakev/06112011077.jpg
« Последна редакция: Dec 01, 2011, 20:03 от dakev »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #3 -: Dec 02, 2011, 09:32 »
pfSense и m0n0wall, а също и Mikrotik са предвидени да се инсталират на routerboard, но за IPcop не съм срещал!
Ето тук как става за pfSense, ако може да ти даде някаква идея!
На мен ми идва на акъл да пробваш с ВМуаре! Да го инсталираш на картата като виртуална машина и после да я преместиш на рутерборда, но пък ми изниква въпроса, как ще разбереш кой интерфейс е wan и lan после и дали изобщо настроените от виртуалката, виртуални интерфейси, като се подменят с реални, ще запазят настройките си за да можеш да влезеш с уеб интерфейса и да продължиш.

П.С. Имам в предвид, финкцията на ВМуаре да инсталира виртуална ос върху реален твърд диска, а не върху виртуален.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #4 -: Dec 02, 2011, 10:01 »
Офф//

Тука има някакво бегло сравнение за функционалностите на IPcop и pfSense като се коригира това, че pfSense има уеб филтлиране, но като допълнителен модул и ми се струва, че предимствата са на негова страна.

Аз ползвам за рутер pfSense, но във виртуалка. Инсталирана е върху 512МБ виртуален диск със 128мб рам от които ползва едва половината, а IPcop не съм инсталирал и идея си нямам за предимства и недостатъци между двете.
« Последна редакция: Dec 02, 2011, 10:05 от backinblack »
Активен

ivo_18

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Slackware 13.37
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #5 -: Dec 02, 2011, 11:30 »
Идеята е да има разпъната операционна система на CF картата.
Картата съм я форматирал. Но не знам дали трябва да я разделям на някакви дялове.

Що се касае до инсталирането на IPcop върху CF картата, предполагам, че трябва да я направя bootable, за да може след това да маунтна .iso файла който съм разархивирал. Вие как мислите?
Oсвен това дали може да се инсталира през Windows или само през Линукс. (В момента за това чета в нета.)

На друга CF карта имам инсталиран IPcop v.1.4.18 но не знам паролата, за влизане в GUI. Знам IP-то на Alix-а (АLIX2D3) и на кой порт отоваря, но не знам паролата за влизане в интерфейса на IPcop v.1.4.18.

До колкото четох в интернет. Няма как да възстановя паролата или да я сменя, няма и default парола. Паролата се пише еднократно когато инсталираш OS-a, записваш я някъде и до там. Обаче, на мен ми връчиха картата с инсталирания IPcop v,1.4.18 и паролата е uknown.
Мислих си да reset-на Аlix-а. Има един бутон който мисля че води към reset na устройството, но не се получи.

Някой ако има представа как мога да сменя паролата на инсталирания IPcop v.1.4.18, моля, нека сподели. Така ще си спестя инсталирането на нов IPcop върху друга карта.

Но разбира се, ако има възмоност да сменя или разбера по някакъв начин паролата на инсталирания IPcop v.1.4.18, това няма да ме откаже да се науча да инсталирам OS на CF флаш карта. Просто ще ми се спести време за момента.

Исках да видя каква е файловата система на инсталирания IPcop 1.4.18., за да мога евентуално да потърся в някой инсталационен файл дали я няма записана паролата И когато сложих картата с инсталирания IPCop, ми даде следното:

Първо това:



След като дам "Cancel":



Не знам от къде идва проблема, дали не е от четеца? Според мен не би трябвало да е от него.

Edit:

@backinblack
Mного благодаря за информацията и линка който си пуснал в темата.
« Последна редакция: Dec 02, 2011, 11:33 от ivo_18 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #6 -: Dec 02, 2011, 12:16 »
Моля!

Според мен, щом някой преди теб е успял да го инсталира на рутерборда, значи има начин и пак според мен, този начин е или с допълнителна програма както е при Сенс, Моновал и Микротик, или през виртуалка!

За паролата, щом се избира само при инсталацията, това ще да е роот паролата за роот юзера. Срещал съм по темите за начин на хакване и подмяна на роот паролата, но за целта ще трябва да влезеш в шела конзолно, а не през уеб интерфейса и пак минаваш през виртуалката. Трябва да стартираш флаш картата с реалната машина/инсталация като виртуална машина с ВМуаре.
В нета има туториали много как става това, но и без търсене и четене като се поразровиш в опциите, би трябвало да се сетиш ;)
Активен

ivo_18

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Slackware 13.37
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #7 -: Dec 02, 2011, 17:34 »
@backinblack

Разгледах обстойно линковете който си приложил в твоите постове. Наистна има упътвания които са от полза и евала, че има хора които споделят така да се каже "бързия влак" за нещата.

Разбрах защо не ми тръгваше инсталираната флаш памет. просто файловата система е различна и е нормално "Бозата" (Windows-a) да не разпознае какво има на картата.

Aко някой се сети нещо друго по темата, нека го сподели.
Активен

ivo_18

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Slackware 13.37
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #8 -: Dec 05, 2011, 10:25 »
Здравейте,

Успях да отворя инсталираната Compact Flash карта която имам, но не мога да намеря конфигурационния файл в който се намира паролата за достъп до графичната среда на IPCOP.

Някой може ли да помогне с даване на насока, в кой файл да търся записаната парола.

Предварително благодаря.

Поздрави.
Активен

abscent

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • lamy lazer
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #9 -: Dec 05, 2011, 16:57 »
Ако има начин да се спре машината, която рутира интернета, има начин да се смени и паролата на root-потребителя. За целта трябва да се стартира live-cd - което и да е ще свърши работа, като междувременно при стартирането на компютъра с този live linux трябва да е закачена и самата CF-карта. След това се прави chroot в картата, при което вече няма проблем да се смени паролата на администратора с passwd. Все пак IPCop е Linux-базирана дистрибуция, са възможни гимнастики по въпроса, стига самата карта да не е с криптирана файлова система - тогава става сложно, защото трябва да се знае още една парола, а предполагам както и за достъпа до web-interface-a/command line interface тя е заминала нейде...
За повече информация как се прави chroot - убеден съм, че Google може да помогне много.
Успехи и всичко свежо!
Активен

Deeply in love with......Gentoo

ivo_18

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Slackware 13.37
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #10 -: Jan 12, 2012, 17:00 »
Отварям файловото дърво на картата където е инсталира IPCop-a  и оттам някакви идеи за това как се прави chroot на картата? Четох за "chroot" но не ми стана много ясно.  :(
Активен

ivo_18

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Slackware 13.37
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #11 -: Jan 23, 2012, 16:47 »
Здравейте,

Проблема с достъпа до IPCop дистрибуцията е решен. Може да имате пълен достъп до операционната система след промяна на някои файлове. Как точно става и кои са файловете няма да кажа по етични съображения.

Който се сблъска с проблема който аз имах, а именно с достъп до операционната система ако не знаем паролата, трябва да знае, че има начин, но това вече отива към раздел напреднали.
 :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #12 -: Jan 23, 2012, 23:08 »
Здравейте,

Проблема с достъпа до IPCop дистрибуцията е решен. Може да имате пълен достъп до операционната система след промяна на някои файлове. Как точно става и кои са файловете няма да кажа по етични съображения.

Който се сблъска с проблема който аз имах, а именно с достъп до операционната система ако не знаем паролата, трябва да знае, че има начин, но това вече отива към раздел напреднали.
 :)

Честно казано, не ти разбирам етичните съображения, защото едва ли сам си стигнал до решението на проблема, а си го прочел в някой чужд форум, ако не от някой наш колега, но да се надяваме, че поне на лично ще споделиш с някой, ако има същите проблеми!
Активен

ivo_18

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Slackware 13.37
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #13 -: Jan 27, 2012, 14:48 »
Aбсолютно.  [_]3
Ако някой има същия или подобен проблем да драсне едно Л.С. [_]3
Активен

ivo_18

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Slackware 13.37
    • Профил
Re: How to Install IPCop 1.4.20 on 4GB CF Card
« Отговор #14 -: Feb 04, 2012, 13:20 »
Ето един полезен линк относно това как се инсталира IPCop 1.4.18:

Инсталиране на IPcop 1.4.18

Линк към това как се прави VPN в IPcop:

IPcop VPN Net-to-Net как да го направим

Понеже си затрих IP то на зелената мрежа (Green Network) от графичната среда na IPcop-a, тоест промених го с друго съществуващо IP което отговаря на друга машина, може да се възстанови от следния конфигурационен файл: /etc/openvpn/server.conf
« Последна редакция: Feb 06, 2012, 13:59 от ivo_18 »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
kakvo trqbva da si install za sockd server
Настройка на програми
gonzo 0 2030 Последна публикация Jan 06, 2003, 17:51
от gonzo
How to install drivers for nVidia video card?
Настройка на хардуер
Undead_Dude 24 10358 Последна публикация May 10, 2004, 19:33
от Undead_Dude
Install X Server
Настройка на програми
karlos_akulata 2 1704 Последна публикация Dec 23, 2004, 18:09
от Pinball_Master
Ftp server  под ipcop
Хардуерни и софтуерни проблеми
vasilevsa 1 2027 Последна публикация Jun 04, 2008, 17:22
от Bogo
OpenVPN Howto на човешки език
Настройка на програми
Gogo_SZ 7 3237 Последна публикация Mar 08, 2012, 16:31
от laskov