Автор Тема: Известие за вирус във Фейсбук?  (Прочетена 13182 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #15 -: Mar 31, 2017, 15:31 »
И на мен на два пъти ми се появяваше известие за вирус, но не като отварям  фейса, щото аз почти не го отварям, ами от някакъв друг сайт. Май разчитаха, че ще им се хвана да им натисна някое от  бутончетата или линкчетата. Прозореца, дето ми го отвориха по нищо не приличаше на моите, ама претендираше да е от тях.  :)

Някой да слее двата ми поредни поста, ако има възможност за това в този форум.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #16 -: Mar 31, 2017, 16:10 »
ВИНАГИ! ползвайте блокер за реклами (ad-blocker). Те блокват и такива измамни сайтове. За по напредналите препоръчвам pi-hole. Потърсете в чичко Гугъл как се ползва.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #17 -: Mar 31, 2017, 16:18 »
Това не го бях чувал. Но доколкото разбрах от домашната му страница работи като DNS. Не разбирам защо трябва да си инсталирам DNS, като мога да ги отрежа още в hosts. Моя е (cat /etc/hosts|wc -l) → 592 903 реда към ден днешен и машината ми, която е доста слаба го вдига за около две секунди.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #18 -: Mar 31, 2017, 19:25 »
Ползвам си блокери за реклами. Ама какво от това. Те са десетки хиляди сигурно. Едвам се справих с bet365. Упорита гадина! Почти толкова, колкото е и Скайп
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #19 -: Mar 31, 2017, 20:06 »
Аман от тия реклами, навсякъде се нахакват из прозореца на браузера.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #20 -: Mar 31, 2017, 23:16 »
Това не го бях чувал. Но доколкото разбрах от домашната му страница работи като DNS. Не разбирам защо трябва да си инсталирам DNS, като мога да ги отрежа още в hosts. Моя е (cat /etc/hosts|wc -l) → 592 903 реда към ден днешен и машината ми, която е доста слаба го вдига за около две секунди.
blackhole за домейните за скам и адс. Не е за филтриране на фейса. Аз също не съм подръжник на твоята идея човека да си спре фейса. Просто тея проблеми най-често изникват цъкането на грешното поле, което ако няма ад блокер е ад или скам. pi-hole не е никак лош защото ако го сложиш в локалната мрежа, на малинка(но не е задължително) примерно, няма нужда да слагаш адблокери на всички пц-та и мобилни устройства.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

GermanecaBG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: openSUSE Tumbleweed
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #21 -: Mar 31, 2017, 23:47 »
 [_]3 Извинявайте за въпроса, ама трябва ли на ГНУ/Линукс да си сложа антивирусна? И с коя команда в терминала да го направя?
Активен

Равноправие по възможности и йерархия по резултати.

pennywise

  • Гост
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #22 -: Apr 01, 2017, 04:59 »
@deant01 Много яко е това, като ми остане време ще го пробвам.
Току-що се обзаведох с едно pfSense рутерче, и мислех да търся нещо за блокиране дирекно на ниво мрежа - ще е много яко да го вкарат пакета в pfSense макар, че не звучи като лесна работа.
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #23 -: Apr 01, 2017, 10:22 »
[_]3 Извинявайте за въпроса, ама трябва ли на ГНУ/Линукс да си сложа антивирусна? И с коя команда в терминала да го направя?

Не, то и няма, ако не броим ClamAV, но неговата цел не е десктоп сканиране. Рекламолокер би трябвало да е достатъчен, като спред мен adblock plus, се справя доста добре.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #24 -: Apr 01, 2017, 10:24 »
@deant01 Много яко е това, като ми остане време ще го пробвам.
Току-що се обзаведох с едно pfSense рутерче, и мислех да търся нещо за блокиране дирекно на ниво мрежа - ще е много яко да го вкарат пакета в pfSense макар, че не звучи като лесна работа.

радвам се, че съм бил полезен, НО трябва да знаеш, че пайхола има dhcp сървър в него. Внимавай да не се сбият с другия на рутера. Той по принцип е замислен да е на отделна машина от рутера. Другото удобно е, че има doker контейнер с него, с което реално може да изглежда, че е на друг машина.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #25 -: Apr 01, 2017, 11:26 »
Германеца, харесваш ми — бързо влизаш в час. Напомняш ми на мен от началото на века, когато бях млад и пълен с живот и сила.

С две думи — няма нужда. Има тридесетина автоматизирани атаки (така наречените вируси), които са правени в историята на ГНУ/Линукс, но те до една са теоретични.

Всъщност вече делата на репресивните организации и частните концерни се пренесоха изцяло във web. Съответно обект на атаките е основно интернет-навигатора ти (mozi//:a, chrome, edge). Затова най-добрата защита е да се сърфира с изключен js. А това и значително ще разтовари машината ти. В стотици пъти. Съвсем буквално. Не е най-добрата защита, но е по-добре от нищо.

=*=

Не искам да те карам да сънуваш кошмари, но каквито и мерки да вземеш срещу основните шпионски централи (сиреч американските) си безсилен. Това е защото, какъвто и процесор от последните 10 год. да имаш (включително ARM), то ти нямаш никакъв контрол над машината си. Достатъчно е да имаш физически достъп до Интернет (демек дори без ethernet, камо ли tcp/ip и т.н.) и вече всяка една информация за теб става достъпна. Това важи и за безжичен достъп например до мобилен оператор дори да си в план без мегабайти.

Руснаците и китайците не случайно взеха да си правят свой професори. Първите ги правят заради военната си индустрия, а вторите, за да конкурират САЩ в шпионажа. Излишно е да се казва, че блятките са в каменния век и там ще си останат, а китайците са си китайци и нищо не могат да измислят сами. Но за разлика от тях ние свой професори не можем да си произведем.

Е можем. Тук има един проект Q4, ама едва ли ще искаш да работиш на такава машина. Затова единствено можеш да ограничиш щетите.

Как можеш? Зависи до къде си готов да стигнеш.

За компютрите казах. Всичко с марка Google, Spybook, Twiter, Instagram и подобни трябва изобщо да е изключено. Най-болезнено е първото. Признавам, че при мен само частично са изключени услуги на Гългъл, не всичко. Но от другото ползвам само търсачката и тубата, възможно най-рядко и с взети мерки. Какви да бъдат, пак е въпрос, докъде искаш да стигнеш.

JS по принцип трябва да е напълно изключен, като има и други неща, които могат да се сторят. Например за Mozi//:a има една много добра добавка — Be free. Има и други.

Блокиране на реклама на някакво равнище също е задължително. Най-евтино като ресурси е през hosts. Рекламните агенции не са нищо друго освен продължение на шпионските централи и репресивните апарати на световните сили (не само държави).

Допълнителна печалба от последния ход е, че страниците се зареждат по-бързо и пестиш трафик. Три в едно.

=*=

Извън компютрите също има, какво да се направи. По възможност не използвай мобилен телефон. Ако е невъзможно, поне не използвай умнофон. Това означава в никакъв случай да не ползваш планшет (tablet). При тях положението е още по-зле от при конвенционалните компютри. При компютрите можеш да контролираш нещата поне на ниво ОС със свободна такава и без закрити водачи (drivers) при умнофони и планшети това на практика е невъзможно, въпреки проекти като Replicant.

Ако гледаш телевизия по възможност да е ефирна. Това е защото кабелна и сателитна аналогова вече няма. Ефирната цифрова все още не може да те шпионира. Или гледай телевизия в Интернет, но това също е проследимо.

Ако имаш телевизор той в никакъв случай не трябва да е с ОС. Макар, че ако гледаш цифрова, неефирна телевизия то е почти все тая. Вече си шпиониран. Но поне все още няма да знаят, какво друго освен телевизия гледаш на телевизора си. А с умен телевизор и това ще знаят.

Не използвай никакви умни електроуреди. Например в момента Теси рекламират бойлери и печки. Самсунг и ЛГ рекламират хладилници. В никакъв случай не си ги купувай.

Имай предвид, че информацията от домашни електроуреди (включително телевизори) и телефони (независимо дали са умни) стига не само до американските шпионски централи и подопечните им концерни. Тя е на разположение и на местните мутри. Прецени, колко точно от информацията за теб искаш да е на разположение на местната мафия през подчинените им МВР и ДАНС.


=*=

Това е за сега. Мислех и на Деант да му пиша, ама стана много дълго.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

GermanecaBG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: openSUSE Tumbleweed
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #26 -: Apr 01, 2017, 12:02 »
go_fire, този коментар ми хареса, но продължението трябва да бъде на МАСА, а не В МРЕЖА  [_]3  [_]3  [_]3. Чуствай се поканен !!!! Имаш ми телефона!
Активен

Равноправие по възможности и йерархия по резултати.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #27 -: Apr 01, 2017, 12:29 »
еми напиши ми го на лични не се срамувай:). Иначе за следенето ясно. Няма спор за това. Дават ти избор или да си отчелник и да живееш в пещера, или да си тотално следен. Това, което предлагаш и си направил сам може би им намалява с около 20% от възможностите да те следят. Достатъчно е, че следят доставчика ти. На практик може и да има ГСМ апарат, който няма задна вратичка в него, но най-младия такъв, ще е на поне 10 години. И тогава нямаш сигурност, защото мобилния оператор се подчинява пряко на всички служби и можеш да бъдеш подслушан от всякъде. Силно се съмнява, че последните модели тъпи телефони, били теб без пълна ОС, нямат задни врати. Не съм толкова наивен. Това е лошата страна интернет. Всичко е свързано, за добро и зло и всичко може да се следи.
За мен лично остава успокоението, че не върша нищо нередно и не се тикам там където не ми е работа, внимавам какво споделям и какви страни ровя.
По въпроса за антивирусните. Постоянно ремонтирам нещо на компютри на колеги и приятели. Антивирусните НЕ вършат никаква работа. Шефа имаше лаптоп с вин10 с антивирусна. Това не му попречи да хване рансомуеър. От тогава е на дебиан стреч и е крайно доволен и спокоен. Това не е само мое мнение! Един експерт беше го казал скоро. Точните му думи бяха, че Виндовса няма нужда от друга антивирусна освен вградената в него. И не работеше за микромеките.

П.П. Мисля, че успяхме да натрием носа на онази тема за полезността на ЛЗБ.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #28 -: Apr 01, 2017, 13:16 »
Германец, трудно ще се видим на маса. Аз съм от Видин, а поради известни причини, нямам възможност да пътувам из страната.

=*=

Мобилните телефони дефакто са лични шпиони. Затова казах по възможност да се избягват. Но живеем във време, когато в повечето сфери общуването с клиенти е по телефон. А в същото време 99% от близките ни незнайно защо искат да ни чуват. Дори с кански усилия отучвам близките ми да ми звънят (като не им вдигам или не си зареждам телефона). Но пак около веднъж на седмица или две, ми звънят.

И все пак дори така е по-добре без умнофон. Умнофона има много повече възможности. А  същото време не умее нещо, което да не го умее и компютър. Изобщо не е умее нищо по-добре от компютър. Умнофон е оправдано нещо за човек, който винаги е на път и няма фиксирано работно място.

Не знам, какво е „рансомуеър“ и вероятно не искам да знам. Останал съм с впечатление, че модерните вируси са spyware и adware, като той най-често се лепи като добавка на интернет-навигатора. Не съм виждал противовирус да лови подобно нещо.


=*=

Аз с теб не исках да говоря нещо тайно, а нещо „като спор“ на теоретично ниво. Това по повода на онова програмче по-нагоре.

Знам, че го знаеш, но за пълнота да кажа, че DNS се ражда, защото hosts започва да отеснява поради въпроси като производителност и обновяване.

Обаче относно спиране на реклами, смятам, че е напълно достатъчен. Реално всички, които спират реклами на ниво hosts (а съответно и твоето нещо, няма как да не) го правят със списъците събирани покрай андроидския Adaway.

Опитно доказано, че на моята машина, която е доста слаба, това ни най-малко не затормозява производителността ѝ. Остава втория въпрос — обновление. Всяка база, независимо каква, ако не се обновява, не е база.

В тая връзка предложението на 4096 за бутон DUMP е все тая, защото, ако ЛЗБ спре да се пълни с информация, тя бързо ще остарее.

Връщайки се към тукашната тема, обновяването на hosts е възможно. Не само е възможно, ами може да се прави автоматизирано. Иначе не би имало смисъл. В Github има инструменти за целта. И познайте! Те се изразяват до един обикновен shell script. От просто по-просто.

Няма нужда да вдигаш DNS, а казваш, че това нещо има дори DHCP. Е добре аз сървър ли ще администрирам или настолна машина?

Някъде по-нагоре Граучи предложи да се прави с iptables. Възможно е, но чисто на теоретично ниво ще струва ресурс. Това е, защото все пак ще се маршрутизира, докато окачено срещу четири нули отива директно в небитието.

Така излиза, че въпреки, че iptables е на по-ниско ниво, ще струва повече. Незабележимо повече, пренебрежимо. Но рекламните агенции не са заслужили дори това.

п.п. Забравих, че обединяването на базите става с Питон, а не с sh, но все тая. И host има проблем с надежността. Но аз съм го отварял с Емакс  и лети. За опита съм опитвал с nano и mcedit. Тях ги сгъва наистина. Предполагам, че с Vim също няма да е проблем. Както и да е. Дори да счупиш host на настолна машина, бързо може да се замени с нов и това няма да е проблем, тъй като все пак не е сървър.
« Последна редакция: Apr 01, 2017, 13:26 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3869
    • Профил
Re: Известие за вирус във Фейсбук?
« Отговор #29 -: Apr 01, 2017, 16:12 »
"Не искам да те карам да сънуваш кошмари, но каквито и мерки да вземеш срещу основните шпионски централи (сиреч американските) си безсилен."
А ако сърфирам от виртуална машина,използвайки tor ?
Активен