Автор Тема: Как да наглася Google Chrome, като default браузър?  (Прочетена 5407 пъти)

vomidi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
    • Профил
  Здравейте, опитвам се да изчистя един малък проблем с уеб браузъра. Много просто - искам да сложа Chrome, като default браузър. Ето какво пробвах до момента в Xubuntu 11.04:
(1) Applications Menu - Web Browser и резултата е "No application selected". Избирам google-chrome и давам ОК. Отваря се браузъра, като и той ме пита дали искам да ми стане default browser, давам му Set as default(2) и го затварям. Пак го отварям и пак ме пита дали да ми стане default browser...
(3) Settings > Settings Manager > Preferred Applications на Web Browser слагам google-chrome. После отивам на Applications Menu - Web Browser и Chrome пак ме пита, дали искам да ми се стане default browser...
(4) Отварям Google Chrome > Preferences > Basics и там давам на "Make Google Chrome My Default Browser" резултата е The default browser is currently Google Chrome. Затварям браузъра и пак го отварям - Chrome пак ме пита, дали искам да ми е default browser...
(5) Terminal --> 'sudo update-alternatives --config x-www-browser'
Код:
  Selection    Path                       Priority   Status
------------------------------------------------------------
  0            /usr/bin/google-chrome      200       auto mode
  1            /usr/bin/chromium-browser   40        manual mode
* 2            /usr/bin/google-chrome      200       manual mode

Press enter to keep the current choice[*], or type selection number:
Тук пробвах и на auto mode и на manual mode - и все ме пита дали искам да ми е default browser след като стартирам Chrome... Разбира се пробвах и да рестартирам компютъра, за да влезнат настройките в сила, но без резултат  ???

Благодаря Ви, предварително!
Активен

fanfolet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Просто като ти се появи въпроса отметни да не те пита повече. Мисля че имаше такава опция. Просто хромът ти е станал дефолт браузър, но въпроса се появява отново. А за да разбереш, че е дефолт наистина, цъкни върху някакъв линк от друга програма (например скайп) при затворен хром, и той трябва да го отвори.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
От мен две решения на проблема.
1. Ако държиш да ползваш google-chrome, правиш стартер на панела, задаваш  от настройките на браузъра google-chrome да е браузър по подразбиране и не пипаш в настройките на графичната среда. Докато го стартираш от стартера в панела или от menu>>network>>google-chrome, няма да те пита нищо. Ще те пита само, когато се опиташ да го стартираш от Menu>>Web Browser. Не знам защо но повечето системи не обичат google-chrome да им е браузър по подразбиране. Не знам защо му нямат доверие.
2.По доброто решение - инсталираш си Chromium и езиковата поддръжка за него от хранилищата. Работи прекрасно, системата веднага го разпознава като браузър по подразбиране отвсякъде. Не отстъпва по- нищо на google-chrome, даже ми се струва, че е по- бърз, но вероятно това е субективно.
За мен не е оправдано да ползваш google-chrome при наличие на chromium в хранилищата.
« Последна редакция: Sep 04, 2011, 12:29 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
cybercop, пиша ти от компютър с chromium, който при инсталацията не се е сложил автоматично за браузър по подразбиране. Напълно ли си сигурен във 2рото си твърдение, може би това е само за определено дистро?

Така или иначе проблемът на човека не е в грешна настройка на браузър по подразбиране (виж изхода от update-alternatives), а в това, че продължава да го пита.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Трябва да го зададеш естествено. Имах в предвид, че няма проблеми със задаването по подразбиране за ралика от google-chrome. Извинявам се, ако съм ви объркал. Иначе, поне в Debian, браузър по подразбиране си е невестулката.
http://img97.imageshack.us/img97/9062/iceweasel.png
« Последна редакция: Sep 04, 2011, 20:10 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

NikolaiTalev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 307
  • Distribution: Debian Wheezy
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Трябва да го зададеш естествено. Имах в предвид, че няма проблеми със задаването по подразбиране за ралика от google-chrome. Извинявам се, ако съм ви объркал. Иначе, поне в Debian, браузър по подразбиране си е невестулката.
http://img97.imageshack.us/img97/9062/iceweasel.png

Да на chromium проблем със задаването по подразбиране няма докато при chrome го има от няколко месеца аз даже бях пуснал тук такава тема преди време. Много ми е чудно никой ли не е докладвал за този проблем та още не е отстранен.
Активен

Веднъж Linux, цял живот Linux.

http://blog.nk-support.eu/

BlackMetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
    • Профил
Проблема е в това че файла:
/usr/share/applications/google-chrome.desktop

не съществува, просто го линкни и всичко е готово:
ln -s /opt/google/chrome/google-chrome.desktop /usr/share/applications/google-chrome.desktop
Активен