Автор Тема: CentOS VS Fedora мигриране от Slackware, Коя да бъде ?  (Прочетена 2537 пъти)

vladi246

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Ако можех бих взривил КАТ
    • Профил
Здравейте,
Не мога да кажа че съм напреднал със линукса от 2 години по сериозно ползвам Slackware но за общи нужди като,apache,php,mysql и т.н.
До сега само и единствено нещо различно от конзола не съм виждал.
Видно е че горе посочените дистрибуции доста напреднаха а за модернизацията слака изостава ( лично мнение извинявам се ако обидя някои )
Пример е това http://www.vhcs.net/ исках да си го инстлирам да го разгледам,но не само това а и на каквото и хубаво да попадна обикновено пише ubuntu,centos,fedora,suse и т.н
Въпроса е коя от 2-те горе дистрибуции би ми допаднала повече,мисля че fedora е по лесна и по би допаднала на човек като мен който тепърва ще изучава тези дистрибуции и термините като grub а доколкото знам fedora е базирана на centos.
Инсталирах си CentOS на лаптопа ми,но не ми видя WI-FI картата и не можах да я пробвам по обстойно,разбираемо е да не ми я види до някъде защото това е сървърна дистрибуция,но пък е със новото ядро което би трябвало да поддържа такива основни работи,но това е друга тема да не се отклонявам.
След това си инсталирах Fedora и тя си видя почти всичко без звука ми и видеото ,но мен ме интересуваше да има интернет за да мога да изтеглям пакети да пробвам и т.н.
Благодаря за проявения интерес
Активен

Mikrotik-bg.net - ISP Network Forum

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Ти си направи избора fedora е дистрибуция в която влизат нововъведенията и се ползва като тестова за пакетите които по късно влизат в RedHat Enterprise Linux (CentOS). Така, че избора е твой. Ако искаш да експериментираш препоръчвам ти Федора. Начина на работа на двете дистрибуции е един и същ.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
А, това е много странно. Познавам човека, който започна тоя проект (VHCS). Ползвал съм и най-ранните им версии на първата ми работа, много отдавна, тогава още беше доста в начална фаза, беше грозноват уеб интерфейс и cronjob-ове и в общи линии бъгливо, като бутнеш нещо чакаш до минута докато мине cronjob-a и такива работи. След това уеб интерфейса го пренаписаха на PHP, криптираха го с ioncube и лицензите бяха на мак адреси. Cronjob-овете ги замениха с два демона писани на пърл, беше доста по-завършено, лесно се администрираха виртуални хостове, пощенски кутии, FTP акаунти, DNS записи и такива неща. Беше си направено като за хостинг компании там - имаше риселърски акаунти освен административния, можеше да им се слагат ограничения и тем подобни глупости. Галин специално доста пъти ми е помагал да се оправям с неговия софтуер и е доста отзивчив човек. Когато напусках тази работа, смениха vhcs-а с cpanel, последното не знам защо но никога не ме е очаровало особено. Не знаех че са опънсорснали проекта де. Сега като гледам вече нещата са стигнали до доста по-завършен и лъскав вид. Между другото човекът  е дърт дебианец, пърладжия и по принцип доста забавен човек :) Тогава си спомням че го пакетираха като deb пакет за дебиан единствено. Нямах идея че са основали фирма и се занимават с това. Доколкото помня и двамата последно заминаха за Щатите и това че фирмата е немска е доста странно. Нямам никакъв контакт с тези хора от години, но ми се иска да се видим някой ден за по бира :) В общи линии и до днес ползвам дебиан, защото съм му свикнал и като се замисля, май ТОЙ е виновен за това :)


По въпроса - ползвай centos.
« Последна редакция: Aug 22, 2010, 01:14 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vladi246

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Ако можех бих взривил КАТ
    • Профил
Тоест стигнах до извода, че да работиш на Fedora или CentOS разлика във конзолният режим няма
Команди,директории, библиотеки всичко е доста близко,ако е така май е по добре да се ползва по доказалата се платформа
Активен

Mikrotik-bg.net - ISP Network Forum

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ако искаш да ползваш cutting-edge софтуер, подръжката да ти бъде прекратявана след не много време, което да налага ъпгрейди (често болезнени) и да ставаш опитно животно и да страдаш от идиотски бъгове, ползвай федора. Ако искаш по-консервативен софтуер, 1:1 съвместимост с RHEL и всички благини от това, ползвай centos. Вероятно за десктоп система по-добрия вариант е федора, за сървър - центос. Макар че аз и в двата случая бих ползвал центос.

Между другото, ще ми е интересно да споделиш впечатленията си от vhcs че ми стана интересно. Нямах идея че нещата са стигнали дотам и бях доста приятно изненадан, въобще бях забравил за това. Ако може да пуснеш и някой друг screenshot от уеб администрацията, ще е супер :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vladi246

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Ако можех бих взривил КАТ
    • Профил
Ако искаш да ползваш cutting-edge софтуер, подръжката да ти бъде прекратявана след не много време, което да налага ъпгрейди (често болезнени) и да ставаш опитно животно и да страдаш от идиотски бъгове, ползвай федора. Ако искаш по-консервативен софтуер, 1:1 съвместимост с RHEL и всички благини от това, ползвай centos. Вероятно за десктоп система по-добрия вариант е федора, за сървър - центос. Макар че аз и в двата случая бих ползвал центос.

Между другото, ще ми е интересно да споделиш впечатленията си от vhcs че ми стана интересно. Нямах идея че нещата са стигнали дотам и бях доста приятно изненадан, въобще бях забравил за това. Ако може да пуснеш и някой друг screenshot от уеб администрацията, ще е супер :)
Благодаря за изчерпателният отговор,ще бъде CentOS
Твоето мнение значи много ( поне за мен ) и на теб и достъп ще ти дам да разгледаш и ползваш ако искаш :P
Общо взето леко страдам от мания като си харесам нещо трябва да се пробва,макар и аз само да си го ползвам после,пак си улеснявам живота :P и съм пуснал няколко сайта на приятели поне да им дам по един акаунт и така
Благодаря пак
Активен

Mikrotik-bg.net - ISP Network Forum