Автор Тема: Откъде се стартира автоматично Skype?  (Прочетена 6877 пъти)

icemans

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 197
  • Distribution: CentOS
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Откъде се стартира автоматично Skype?
« Отговор #15 -: Oct 12, 2009, 20:00 »
Днес се прибирам и решавам да се пробвам с съветите, но Скайпа изобщо не тръгва! Нито от иконата на плота, нито от меню-то. Реших да видя дали ще се види в KPackageKit, но го няма и най-вероятно защото го инсталирах от сайта на Скайп и беше .deb файл, мисля. Не знам защо днес не тръгва, но сега се сещам, че вчера пусках някакво приложение за почистване на машината и може би там се е омазало нещо. Сега искам да го сложа наново, виждам, че в KPackageKit-a има само Skype for MID's и някакъв Skype (NONE), но ми се струва, че не ми трябва това. Кажете как да изчистя всичко свързано със Скайп (защото отначало като го слагах пробвах няколко версии и вече незнам коя ползвам), за да мога да го сложа наново.
Активен

icemans

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 197
  • Distribution: CentOS
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Откъде се стартира автоматично Skype?
« Отговор #16 -: Oct 12, 2009, 22:01 »
Така, аз продължавам с опитите си, но без успех. Значи след горе споменатия проблем си изтеглих .deb пакета и си го иснатлирах наново - скайпа си тръгна. Промених навсякъде skype.desktop да се стартира с необходимата команда:
Цитат
/bin/sh -c "LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype"
Оставам си отметка на При излизане : Възстанови предишната сесия, но след рестарт Скайпа пак си тръгва както той си знае и камерата не работи. Не съм пробвал с предложения скрипт още.

П.П. Значи искам само пак да спомена, че по принцип проблема ми се решава, като задам При вход: Стартирай с нова сесия и задам в Автоматично стартирани програми да ми се стартира Скайп-а! Просто ми е интересно защо, като задам да ми възстановява сесията при влизане и Скайп-а не тръгва по начина по който е работил при спирането. И според някой сигурно се занимавам с излишни неща, но просто ми е интересно къде бъркам.
« Последна редакция: Oct 12, 2009, 22:06 от icemans »
Активен

ji

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 124
  • Distribution: Slackware, Suse
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Откъде се стартира автоматично Skype?
« Отговор #17 -: Oct 12, 2009, 23:26 »
Става така понеже КДЕ не знае, че трябва да установи променливата LD_PRELOAD да е равна на /usr/lib/libv4l/v4l1compat.so. В резултат динамичната библиотека "v4l1compat.so" не се зарежда в памета. И dynamic linker-а "ld-linux" (това което накача динамичните библиотеки ".so"  по изпълнимия файл вече зареден в памета) не я връзва към skape".exe" и камерата ти не работи щото програмата skype няма как да ползва функциите(програмен кода) от библиотеката v4l1compat.so.

Ако разкачиш скайп от сесийното управлвние на КДЕ и намериш друг начин да го стартираш при старт проблема ти се решава.

В КДЕ3, автоматично при старт се пускат всички скриптове от директорията "/home/usrer/.kde/Autostart"
Как да си направиш скрипта сме ти писали по-горе.

Тази команда която ползваш да си пускаш скайпа :
/bin/sh -c "LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype
В превод означава:
Установи променливата на обкръжениеето "LD_PRELOAD" да е равна на "/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so"
и после стартирай скайп.

Сесийния мениджър на КДЕ не знае че ти установяваш "LD_PRELOAD" да е равна на "/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so", преди да пуснеш скайпа.
Той просто стартира всичко което е било пускано през "klauncher" (КДЕ демек) в предишнат сесия.
« Последна редакция: Oct 13, 2009, 00:46 от ji »
Активен

icemans

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 197
  • Distribution: CentOS
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Откъде се стартира автоматично Skype?
« Отговор #18 -: Oct 13, 2009, 10:13 »
Не разбрах много от горе написаното, но звучи адекватно :) Това което разбрах само е, че няма начин при възстановяване на предишната сесия, Скайп-а да тръгва както е работил преди това. И единствения начин, за да ми тръгва със зареждане на ОС е да задам "При вход - да започва нова сесия" и Скайп-а да го сложа в "Автоматично стартирани програми" - при това положение си го зарежда както трябва. А иначе горе-посочения скрипт не е ли аналогичен на добавяне на Скайпа в автоматично стартираните програми?!? Т.е. не мога да разбера ако добавя скрипта и дам да възстановява сесията дали всичко ще е ОК - според мене НЕ, а ще е наред само ако дам да влиза с нова сесия и да се изпълнява този скрипт.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Skype
Настройка на програми
DeadAndDreaming 7 5995 Последна публикация Feb 26, 2005, 15:51
от BOT_ev
Skype
Настройка на програми
rinoceros 1 3761 Последна публикация Apr 17, 2005, 22:52
от BOT_ev
Skype
Настройка на програми
niko_lai 5 5286 Последна публикация May 01, 2005, 19:03
от
skype
Настройка на програми
knoppix 2 4110 Последна публикация May 30, 2005, 23:02
от knoppix
skype
Настройка на програми
venelinchoo 1 2071 Последна публикация Aug 18, 2005, 01:12
от venelinchoo