Автор Тема: Проект: Solar Pi или Raspberry Pi захранвано изцяло от слънчева енергия  (Прочетена 4046 пъти)

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Здравейте,

Темата по-скоро е за електричари, но пък все пак може да се намери някой по-компетентен.

Идеята ми е да си направя зелен хостинг за моя личен и като цяло един блог, който да бъде хостван на микрокомпютъра, който ще върви под Линукс.

С Raspbian, mysql, nginx, fast-cgi, php-fpm и varnish се представя много добре!

"Мели" (или "плюе" - терминът който е по-често използван но на мен не ми харесва) php кода доста добре.

Начинът с UPS не е труден, понеже с един power bank закачен към ел. мрежата ще изкара часове, да речем ако няма ток.

Но ми се пръкна идеята да бъде захранван изцяло от слънчева енергия (мога да помисля и за комбинация със вятърна) обаче това се оказа много трудна цел.

Да кажем, че ще намера достатъчно издръжлива литево-йонна батерия, която ще го изкара няколко дни, но въпросът със зареждането си е болка.

Доколкото търсих, намерих и четох в мрежата и попаднах на подобен проект, който е с два соларни панела по 45W (което нищо не ми говори) а акумулатора може да издържи г/д 10 дни, но както е обяснено и това ест. ми е ясно, че това време е относително, понеже зависи какво си закачил към него: клавиатури, флашки, usb wifi и прочие - аз няма да закачам нищо, но освен това и според натовареността на процесора също променя консумацията на мощ.

Тези два 45W соларни панели, според човека който е направил проекта, за 2.4 часа, могат да заредят електричество за берито необходимо за 24 часа.

Да но като разгледах малко в олх-а 60W панели са по 150 лева :D тези сигурно ще са около 100, та два такива ще ми излезнат около 200, пък акумулаторна батерия ще намеря, не са толкова скъпи, въпроса е да успея да я заредя за кратко време, от вятър или слънце, понеже те не са постоянни.

Темата е просто любителска, не искам да напрягам никой, пишете ако ви харесва.

Ето и проекта на който попаднах в търсене на решение: http://pi.qcontinuum.com/

пс.: и още една статия, която много добре описва реалността според мен https://developer-blog.net/en/hardware-2/raspberry-pi-runs-solar-power-part-1/
« Последна редакция: Dec 15, 2015, 00:15 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Напълно реално и постижимо е. И на мен са ми щъкали такива из главата, но за други подобни на Pi машинки. Ще го направя някоой ден, като намеря време.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Да се похваля и аз си направих уеб сървърче "made in BG" с A20-OLinuXino-LIME http://itssmb.com/index.php/2015/12/28/63/.
Нали ми се падна като награда тук на сайта.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Мисля, че е добре да му направиш swap дял или файл.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Добра идея, направих го. [_]3
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Да се похваля и аз си направих уеб сървърче "made in BG" с A20-OLinuXino-LIME http://itssmb.com/index.php/2015/12/28/63/.
Нали ми се падна като награда тук на сайта.

Браво. И темата е на сайта е много изчистена и хубава. Само ми е чудно как се справя wordpress.
Мислил ли си за някои други като Dokuwiki дето записват в flatfile и не използват изобщо mysql?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Колкото за захранването с панел и акумулатор това може да стане с оловен акумулатор - например с обикновенна батерия за UPS или друга подобна в такъв корпус.

Мисля че такива неща които са в standby режим и се захранват периодично с външен непостояннен източник най-добре се правят с оловен акумулатор.

Прави се така: напрежението от панела се стабилизира на около 13.4v и се подава директно паралелно на аклумyлатора - това напрежение се нарича Floating voltage. Паралено на акумулатора и стабилизатора се връзва и устройството.
http://www.electroschematics.com/wp-content/uploads/2012/08/Solar-Battery-Charger.jpg
 
Та когато на един оловен акумулатор подадеш такова постоянно напрежение 2.23v (на клетка) той може да стои безкрайно дълго време така и няма да се повреди. Ако е разреден ще си дръпне ток колкото му трябва, ако е зареден няма да дърпа никакъв заряден ток (или много малък ток колкото да се самоподържа) - т.е. така вързан акумулатора сам си саморегулира зарежденето. :) Важно е да не му се подава малко по-високо напрежение  от 'standby voltage' защото много малко след това (+0.12v) следва така нареченото 'gassing voltage'(2.35v)  и клетката ще почне да ври и за 24h акумулатора ще отиде на кино.

Ако има Слънцегреене и акумулатора е разреден той де се зарежда от 2.23v и едновременно ще се захранва устройството.
Ако има Слънцегреене и акумулатора е зареден той няма да се зарежда но енергията от слъчевата клетка ще отива за захранване на устройството.
Ако няма Слънцегреене и не може да се подържа  2.23v - акумулатора само ще се разрежда и ще захранва устройството.

Между другото тази схема (начин) на връзване се използва при ел. инсталациите Абсолютно! всички коли!!! Така че нищо ново под слънцето.

Колкото до това дали може с друг тип акумулатор - не съм сигурен....Но капацитета не трябва изобщо да ви смущава - просто се слага по-голям оловен акумулатор. Все пак това е устройство което няма да лети в във въдуха и да е леко.

« Последна редакция: Dec 30, 2015, 11:30 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил

Браво. И темата е на сайта е много изчистена и хубава. Само ми е чудно как се справя wordpress.
Мислил ли си за някои други като Dokuwiki дето записват в flatfile и не използват изобщо mysql?
Wordpress-a работи много добре- поне така го усещам. Избрах го защото има много плъгин-и и съм го накачулил доста. Изобщо не суап-ва.
Слънчев панел - май това ще ми е сладващата стъпка
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Проблем с рабората на Wordpress-а няма да имаш, понеже все пак си му дал повече ресурси от колкото ако си на споделен хостинг :). Има някой бъгави плъгини, които може да го съборят , но едва ли ще стигнеш до там.
Само бих ти дал един съвет: Ако ще го ползваш този  Wordpress , сложи на сървърчето firewall и modsec.
Аз лично за това спрях да вдигам сървърчета на локални машини, понеже постоянно трябва да ги следя да не бъдат хакнати. Всеки си вика: кой ще се хване да го хаква това.... Ми проблема е, че нета вече е пълен с ботове, които само това правят.

ПС: Поздравления за идеята и билда.

Едит: Проблемът с панелите е, че скапват бързо батериите, ако нямаш добро управление. Naka, ако е пробвал с това, което е дал за пример, може да каже колко време изкарват преди да се скапят (разбира се зависи и от самата батерия).
« Последна редакция: Dec 30, 2015, 18:25 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Raspberry Pi - Честито на късметлиите
Коментар
clovenhoof 19 11382 Последна публикация Mar 05, 2012, 16:25
от buboleck
raspberry pi - Проблем с насичане
Десктопи
misho_cg 7 5655 Последна публикация Mar 06, 2013, 12:26
от ieti
Raspberry Pi външен диск - производителност
Настройка на хардуер
Astor 1 3140 Последна публикация Jan 29, 2014, 04:00
от Bogo
Raspberry Pi идеи, проекти etc.
Настройка на хардуер
k0tka 6 5131 Последна публикация Jan 01, 2015, 13:22
от bILLY
Вашето мнение за Raspberry Pi 2 като Web Hosting ?
Идеи и мнения
bILLY 24 9265 Последна публикация Aug 20, 2015, 20:37
от bILLY