Автор Тема: ssh-a дропи без причина  (Прочетена 6223 пъти)

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
ssh-a дропи без причина
« -: Aug 18, 2010, 01:10 »
От известно време имам следния проблем.На моменти ( без значение какво правя през конзолата ) както си работя и ssh-a ме дропва.Няма значение дали съм като root или потребител.

FreeBSD 7.0-RELEASE FreeBSD 7.0-RELEASE #0: Mon Oct  6 22:59:42 EEST 2008

Машината не се товари кой знае колко.Имам и други машини с BSD 7.0 където го няма този проблем ( ползвам VMWare )
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #1 -: Aug 18, 2010, 08:08 »
А в системните логове на машината в която влизаш през SSH не пише ли нещо като те изхвърли
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #2 -: Aug 19, 2010, 05:37 »
А в системните логове на машината в която влизаш през SSH не пише ли нещо като те изхвърли
Aми в логовете няма нищо или поне аз не намирам.Интересно, че в момента съм кънектнат от има няма 4ч и не е дропило нито един път, а понякога за 5-10мин ме дропи 2 пъти.
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5286
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #3 -: Aug 19, 2010, 10:14 »
Колега не казваш как си конектнат към машината със SSH2 демона, локално или през интернета ? В смисъл, ако е през нета, може някъде по пътя на пакетите да прекъсва нещо и да ти дропва SSH сесията. И когато те дропне, пускал ли си пингове или друга някаква друга услуга (ftp, http, etc.) до същата тази машина, и да видиш дали те ще продължат да си работят нормално, или тотално всичко е спряло (и тези услуги и SSH-а), макар и за малко. Аз така бих тествал. За да съм сигурен, че имам свързаност към проблемната машина.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #4 -: Aug 19, 2010, 14:50 »
Колега не казваш как си конектнат към машината със SSH2 демона, локално или през интернета ? В смисъл, ако е през нета, може някъде по пътя на пакетите да прекъсва нещо и да ти дропва SSH сесията. И когато те дропне, пускал ли си пингове или друга някаква друга услуга (ftp, http, etc.) до същата тази машина, и да видиш дали те ще продължат да си работят нормално, или тотално всичко е спряло (и тези услуги и SSH-а), макар и за малко. Аз така бих тествал. За да съм сигурен, че имам свързаност към проблемната машина.

Извинявам се за малкото инфо.
Значи логнат съм чрез ssh2 ( ползвам putty ).Машината е в локалната ми мрежа и след като ме дропи, давам реканекът и веднага ме кънеква.През това време съм логнат и към други машини и връзката не дропи, така че предполагам не е от мрежата.
На машината си има пуснати стандартни неща, но преди да дропне не пускам никаква нова услуга.Просто си изпълнявам някакви команди или едитвам файлове и то дропва.
Изглежда ми все едно ssh-а "губи приоритет" ( малко кофти определение :) ) и килва всички кънекций.
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #5 -: Aug 19, 2010, 19:16 »
Ако искаш дай конфиг файла на ssh сървъра, обаче на мен това ми прилича на disconnect-ване при някакъв период на неактивност. Дали може да е това? Мисля, че ssh имаше такава опция. Може проблема да идва от putty. Виж ако има някаква съмнителна опция активирана в putty, която може да причинява въпросния проблем.
Други услуги прекъсват ли или само ssh е засегнат, да не би ethernet картата да заспива (ако е настроена да се изключва при период на неактивност).
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #6 -: Aug 20, 2010, 00:06 »
Ако искаш дай конфиг файла на ssh сървъра, обаче на мен това ми прилича на disconnect-ване при някакъв период на неактивност. Дали може да е това? Мисля, че ssh имаше такава опция. Може проблема да идва от putty. Виж ако има някаква съмнителна опция активирана в putty, която може да причинява въпросния проблем.
Други услуги прекъсват ли или само ssh е засегнат, да не би ethernet картата да заспива (ако е настроена да се изключва при период на неактивност).

Ами няма как да има неактивност, нито от моя страна нито на ланката, защото е сървър и минава доста неща от там.Просто както си цъкам и изведнъж дропи.Путито го ползвам и за връзка към други бсд-та, но никога не ме е дропило.
Възможно ли е да се зададе някакъв приоритет на ssh-a?
Примерно при голямо натоварване на машината за няколко секунди ( сега забелязвам някакви пикове за 3,4 секунди когато се изчертават едни графики ) да не би освобождава ресурси и за това да дропи или нещо такова?!?
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5286
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #7 -: Aug 20, 2010, 00:25 »
Не виждам кой знае каква логика в това за приоритета. Никога не ми е дропвало SSH сесия от претоварване, а само от липса на свързаност, загуба на пакети по различни причини. А ти от друга машина опита ли да пуснеш SSH към проблемната ? Казваш, че имаш няколко BSD-та. Защо не се пробваш да се закачиш към някоя от тях, и ОТТАМ да пуснеш SSH до проблемната ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #8 -: Aug 20, 2010, 01:41 »
Не виждам кой знае каква логика в това за приоритета. Никога не ми е дропвало SSH сесия от претоварване, а само от липса на свързаност, загуба на пакети по различни причини. А ти от друга машина опита ли да пуснеш SSH към проблемната ? Казваш, че имаш няколко BSD-та. Защо не се пробваш да се закачиш към някоя от тях, и ОТТАМ да пуснеш SSH до проблемната ?

Тествах доста пъти и при въпросните пикове, само 1 път дропи, но може би беше случайност, защото след това колкото и да тествах не дропна.Тъкмо се отказах и ме дропи ( нямаше пик, освен този преди 2мин от 130% на CPU-то от perl-a ).
Ето снимка от преди малко:



П.С. попаднах на един колега със същия проблем, но няма отговор :(
« Последна редакция: Aug 20, 2010, 03:31 от mrowcp »
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5286
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #9 -: Aug 20, 2010, 13:14 »
Тества доста пъти Мrowcp, ама не казваш ОТКЪДЕ ? Пак ли от Win машината с PUTTY ? Само за проба иди на друго BSD или на някой Linux от мрежата ти, и оттам пусни Линукския SSH2 клиент към проблемната машина. Дa видим оттам ще държи ли като хората, или пак същата баница ще е. Че накрая май ще излезе PUTTY-то или WIN-а виновни, за разпадането на сесията. Опитай това и кажи как е.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #10 -: Aug 20, 2010, 13:18 »
Имам въпрос: Пуснат ли ти е firewall-а на XP-то?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #11 -: Aug 20, 2010, 14:12 »
В логовете на Win-a няма ли нещо за случката ?  ???

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #12 -: Aug 20, 2010, 15:49 »
Нещо мн ми се спеше и съм пропуснал доста неща :)
Пробвах винаги през putty, като чрез ssh от друга машина не дропна ( няма много време за тестове ).
Пуснах putty да логва пакетите, но още не мога да симулирам дропа :)

Има пуснат Firewall на ЕксПи-то.Добавих в разрешените приложения Putty-то.Ако пак дропне ще опитам да го спра на цяло.
В логовете няма нищо.Предполагам защото проблема си идва някъде от putty-то ( въпреки, че това е единствената машина която съм виждла да прави такива парчета с putty ).
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5286
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #13 -: Aug 20, 2010, 18:52 »
ОК, е поне се изясни защо е прекъсването. Аз като гледах снимката която си показал, (че и моя милост се кипри там на заден план) и видях Windows грешката "Network error. Software caused connection abort.", ми стана ясно, че именно от Win-а или от самото PUTTY ще да е болката. А коя версия на PUTTY ползваш ? Да не е някоя по-стара, последната е 0.60, и аз я ползвам понякога, като SSH/RLOGIN/telnet емулатор за Win, но не ми е давала никога такава грешка.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Re: ssh-a дропи без причина
« Отговор #14 -: Aug 20, 2010, 19:32 »
ОК, е поне се изясни защо е прекъсването. Аз като гледах снимката която си показал, (че и моя милост се кипри там на заден план) и видях Windows грешката "Network error. Software caused connection abort.", ми стана ясно, че именно от Win-а или от самото PUTTY ще да е болката. А коя версия на PUTTY ползваш ? Да не е някоя по-стара, последната е 0.60, и аз я ползвам понякога, като SSH/RLOGIN/telnet емулатор за Win, но не ми е давала никога такава грешка.

Последната 0.60 е, но не съм сигурен дали е от putty-то, защото го ползвам и за канекции към други bsd-та, slack, SuSe и нямам никакъв проблем.Единствено с тази машина.Чакам да ме дропи да видя какво има в лога на putty-то.
Активен

Some Things Just Are The Way They Are