Автор Тема: Ето това вече е новина! Край на Юнити.  (Прочетена 10104 пъти)

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #15 -: Apr 10, 2017, 14:33 »
Юнити беше може би единствената десктоп среда подходяща и за таблети. Не съм наясно, дали изобщо има алтернатива.
Чудя се, дали ще има вече убунту телефони, таблет помня, че излезе.
Няма да има, не и от Canonical. Има такова, но до къде е стигнало и как и дали ще се развива - не знам. При всички случаи ГНУ/Линукс е възможен и без Unity & MIR, т. е. с Wayland и GNOME или KDE, например, но те са дори още по-назад и още по-малко работят по въпроса.

И друго се питам. Като си хвърлил толкова усилия и ресурс да направиш нещо, защо се отказваш, след като срещаш толкова критика или неблагодарност, каквото и да е, а не се помисли сериозно, как да се продължи от тук нататък. Не е очаквал трудности ли? Ако вярваш в нещо и си го започнал, го правиш. Ако ти е много трудно, намиреш друг начин и продължаваш.
Да, точно така - какво му пука. И кога му е пукало - през 2011 г. ли?
Според мен това са пълни глупости и прах в очите, целящи да се отклони вниманието от финансовия въпрос.
Трябваше да се пусне в масова продажба, и тогава вече, ако не се продава да каже - ето, вие не купувате, тогава - закривам проекта.
Макар, че той има навика да се доверява и да разчита прекалено много на общността. Въпреки, че досега би трябвало да е разбрал, че това е просто несериозно за такива проекти.

Между другото, да кажем и за хората, които не следят други източници:
Unity 8 вече има не един, а цели два форка:
https://yunit.io/
и
https://unity.ubports.com/
За сега се заканват да си сътрудничат, но какво ще излезе - не е ясно. Едните се интересуват предимно от десктоп, а другите - от мобилните системи.
Пожелавам им успех!
« Последна редакция: Apr 10, 2017, 14:52 от zahari_bgr »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6193
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #16 -: Apr 10, 2017, 15:14 »
Samsung изкараха по едно време модели с Tizen, ама това беше преди две години.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #17 -: Apr 10, 2017, 15:46 »
Samsung изкараха по едно време модели с Tizen, ама това беше преди две години.
Пишем за GNU Linux, a не за Linux базирани, корпоративни ОС. Доколкото знам, Самсунг дори отказаха ядрото им да се поддържа от Linux фондацията и искаха да го разработват самостоятелно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6193
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #18 -: Apr 10, 2017, 16:14 »
Не зная подробности.

Може би това е едната алтернатива  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #19 -: Apr 10, 2017, 17:04 »
Не зная подробности.

Може би това е едната алтернатива  ;D

свински опашки FTW!
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #20 -: Apr 10, 2017, 17:08 »
Unity трябва да духа супата (Мир също).
Нито едно дистро не ги ползва (дериватиете на Убунту не се броят)
Сега щели да го пуснат на другите дистрибуции - защо трябваше първо да се сгов...#%# нещата и тогава да го освобождават.
Телефоно-компютрите не са готови още за употреба - с тези един-два ГБ рам и патетични процесори няма как да се върти цял десктоп.
Тръгнаха да си разработват техни неща и си мислят, че като ги замерят с пачки ще постигнат нещо. Само си изхабиха пачките. Самсунг и Асус колкото и да са големи - не могат нищо да направят въпреки пачките.
Има толкова много проекти които са критични за десктоп-а да успее, но Каноникълс се направиха на интересни. Трябваше малко пачки да се хвърлят и да има ПС-та с преинсталиран Линукс - но.
Отмъкнаха един тон разработчици от Дебиан проекта - това не може да не се отрази.

Ако Убунту беше стока - Минт никога нямаше да се случи.
След три месеца няма да си сдържат нервите с Гном и ще измислят някой нов супер-дупер десктоп дето ще отвее всички и цикълът ще се повтори (но май този път пачките на Марк са на привършване)
Бъзикаха се с техен ДЕ, тяхна старт система, тяхна ревижън контрол система, техен торънт клиент, пакетен мениджър, остава уърд процесор/електронни таблици, шубе ги е с браузър - но ако имаха още пачки сигурно и това щяха да пробват.
Марк е жаден за слава но това не върши работа.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6193
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #21 -: Apr 10, 2017, 17:23 »
Имат браузър
Нарича се Browser
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lunarvalley

  • Гост
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #22 -: Apr 10, 2017, 23:09 »
Цитат
Не съм чул, някой от този форум да е дал и лев за да подпомогне любимото си десктоп издание.

не познаваш потребителите на форума достатъчно...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #23 -: Apr 11, 2017, 08:57 »
не познаваш потребителите на форума достатъчно...
Или съм опознал предимно лошата им страна. Щедростта, позитивизма и градивността на някои от тях са прекалено добре скрити. Сигурно е от скромност.
« Последна редакция: Apr 11, 2017, 08:59 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalley

  • Гост
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #24 -: Apr 11, 2017, 12:19 »
Цитат
Сигурно е от скромност.
иронията си я бива, но ако искаш д апуснем една тема озаглавена "С какво сте допринесли към общността на отворения код?" :)
Активен

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #25 -: Apr 19, 2017, 22:50 »
Да, имаха браузър, форк на Chromium - за мобилната версия.
А за допринасянето - човек допринася, допринася, пък като няма възвръщаемост, и като вижда, че и допринасящите и недопринасящите получават едно и също - спира да допринася.
Canonical допринасяха с разработването на Unity, но сега ще спрат да допринасят и ще ползват каквото има. Допринасяха, защото на много хора тази графична среда им харесваше, без значение, че на други не им харесва. Сега няма да я има и харесващите ще бъдат ощетени.
Всъщност, Canonical едва ли имат намерение да допринасят за развитието на GNOME. Не и значително. В противен случай не биха си уволнили хората.
Но помислете - струва ли си да допринасяш за нечия чужда марка, продукт под нечий чужд контрол, като също толкова лесно можеш да допринасяш за своя марка и свой продукт.
Марк е хвърлил стотици милиони в разработката на графична среда, и какво - да ги даде на GNOME? Не, ще създаде Unity, - много ясно. Същото и за графичния сървър.
Или ако се върнем 7-8 години преди това - да ги даде на Дебиан? Ами ако това, което направят с тях не му хареса?
Всъщност, Убунту нямаше да доживее днешният ден, ако Canonical не успяваха да си върнат по-голямата част от инвестициите - просто щяха да са фалирали. Което означава и - ако се занимаваха само с десктоп.
Сега просто няма да се занимават повече с десктоп - въпреки изявленията. Защото, ако не разработват Unity, то какво остава, което да разработват? И какво могат да разработват само с половината си хора?
Тук бих направил лека аналогия с Мозила. Те имат горе-долу същия бюджет, вероятно имат и същия брой служители. Също се опитаха да навлязат на мобилния пазар. Също спираха и се отказваха от продукти. И също - нещата последните години никак не вървят.
Аз бих си направил извода, че колкото и да искаш и да се опитваш да растеш, ако това не е свързано и с нарастване на приходите си обречен. А няма как да очакваш нарастване на приходите, след като раздаваш продукта си без пари - не и с необходимите темпове.
А както май вече казах, кой знае кой ще влезе в управлението, ако компанията евентуално стане публична. Аз лично не очаквам нищо добро за десктопа след едно такова събитие.
Активен

pennywise

  • Гост
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #26 -: Apr 20, 2017, 07:10 »
Аз съм давал пари на Убутну веднъж, и харесвам Юнити. В началото беше доста бъгаво, но в последните години не съм имал проблеми.
По принцип единствените декстоп среди които ползвам са Юнити, Мате и и3, но не мисля, че те имат чак такова значение - просто не трябва да ти пречат. Мате ползвам когато няма ресурси. и3 за мен е най-доброто, но е неприятно като свикнеш и трябва да ползвах други с кликане по прозорците.
Честно казано Гном хич не ми се нрави и ако това им стане стандартаната среда мисля да видя как е КДЕ или направо да мина на всички машини на и3, ако не ми се налага да ползвам други освен моите.
Иначе когато пуснаха телефона изкарах късмет да съм от първите които успяха да си поръчат, но на другия ден разбрах, че всъщност те още не разполагат с тях и щели да ги пращат някога когато имат, и се отказах от тази покупка - явно за добро.

Цитат
Сега щели да го пуснат на другите дистрибуции - защо трябваше първо да се сгов...#%# нещата и тогава да го освобождават.
Не съм запонат напълно, но доколкот аз си спомням, Каноникъл не искаха да инвестират труд в гном понеже не им изглеждаше перспективно за convergence, не знам да са спирали някого ако иска да допринася за Юнити. Чувал съм слухове за обратното - че гном умишлено им пречат, Юнити е просто плъгин върху компиз. Незнам колко са верни тези неща и не ме интересува много, но за мен ще е тъжно Юнити да умре - надявам се, че деволпмента ще продължи.
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #27 -: Apr 20, 2017, 07:55 »
Хубаво е,че се връщат към "стандартните" технологии. Следващото Убунту, ще ползва Wayland по подразбране.  Може би за известно време роенето на технологии трябва да спре за да се стабилизира поне една от тях. Иначе годината на линукс десктопа няма да се случи скоро (ако изобщо).
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6193
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #28 -: Apr 23, 2017, 00:27 »
Не съм много наясно, какво представляват новите графични сървъри, но забелязвам нещо, което много от големите компании правят и после се дърпат опарени. Опитват се да измислят нещо ново, което да прати всичко друго в девета глуха. Ми няма как да стане. Компютърните технологии ги има от не малко време вече и има нещо, което е подобно на едно друго нещо, наречено социална инерция. Свикне ли една общност с една технология не правиш коренни промени в нея еле пък де правиш нещо напълно различно. Просто ще го отнесеш. Майкрософт го направиха с интерфейса на осмицата, Каноникъл с Юнити, systemd. Та, не можеш да наложиш нова технология. Основната грешка на всички тези ентусиасти, предполагам разни директорчета с амбиции, е, че решават да правят новото, вместо да използват и надграждат върху "старото". Нали това беше смисълът на свободния софтуер. Да можеш да надграждаш върху постиженията на някой друг преди теб. Шматки!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #29 -: Apr 23, 2017, 00:49 »
Корпорациите също игнорират и комюнитито околу проекта. Например се навъдиха много платки "убийци" на Raspberry Pi- имало по-евтини, по-мощни, с повече РАм и т.н. но няма общост околу тях и софтуера им куца. Каноникал се цепят от всички и накрая като ощипана мома.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.