Автор Тема: Linux Mint на Macbook Air  (Прочетена 10440 пъти)

enuff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Linux Mint на Macbook Air
« -: May 12, 2018, 22:38 »
Здравейте, исках да вдъхна нов живот в един стар Macbook Air и реших да му сложа LInux защото има само 2ГБ РАМ и новите OS X да му тежки. Изпробвах Ubuntu, Elementary OS и накрая се спрях на Mint. Най-трудно ми беше да подкарам драйвърите за безжичната карта, но след доста четене и с това се оправих.

В последствие се върнах на El Capitan, защото реших, че не е лошо да си имам и Mac OS като идеята ми беше да имам и OS X и Linux на дуал буут, но пък при инсталацията въобще не ми дава опция Install Linux Alongside OS X.

Явно ще си го връщам пак само на Линукс, но този път искам да го инсталирам като хората, защото последния път бях докарал до там че всички работи без проблем, но пък Линукса не можеше да рестартира лаптопа. За да рестартирам трябваше да дам Shutdown и после да го включа от бутона. Това предполагам е нещо заради БИОСа.

Как бихте ме посъветвали да започна сега прясната инсталация на Mint или по-скоро какво трябва да направя преди самата инсталация?
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #1 -: May 13, 2018, 08:52 »
Преди да почнеш да инсталираш що не потърсиш в нета какво се казва за конкретния модел макбук?

Каква е тази безжична карта, че не иска да тръгне?
« Последна редакция: May 13, 2018, 08:57 от Yasen6275 »
Активен

enuff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #2 -: May 13, 2018, 09:48 »
Търсих доста, но Макбуука е 2009г. и темите, които намерих са стари и за други версии на Линукс и като тръгна да следвам инсталацията нещата при новите версии са различни.
Картата за безжичен е Broadcom BCM4321 и масово имат проблеми с нея при замяна на Windows/OS X с Линукс.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #3 -: May 13, 2018, 11:43 »
   Ами опитай с други дистрибуции,напр: Fedora или CentOS
   Може да се оправят нещата.
Активен

enuff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #4 -: May 13, 2018, 12:52 »
Кои неща по-точно смятате, че ще се оправят? При 4 различни дистрибуции проблемет с не-рестартирането е налице, което ме навежда на мисълта, че е по-скоро в този как е форматиран/структуриран диска. Четох, че реално Мас нямат БИОС и при инсталация трябва по някакъв начин да се емулира наличието на БИОС, но при едната инсталция пробвах да избера Reverse BIOS вместо EFI както бях чел някъде то форумите на Mint, но и това не помогна.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #5 -: May 13, 2018, 13:26 »
   Имах предвид да опиташ различни дистрибуции,при някоя от тях
може и да проработи картата.
   Можеш да изтеглиш някоя от преди 7-8 години,при повечето сериозни
дистрибуции се пазят архиви.
   Ако и това не помогне,потърси в сайта на Broadcom за драйвери,може
да имаш късмет...
Активен

malin

  • Гост
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #6 -: May 13, 2018, 14:10 »
За драйверите за мрежата не знам, но за инсталиране - става все още и важи за всяка дистрибуция, която поддържа UEFI (почти всички към днешна дата и ново излезли 64-битови версии).
Активен

enuff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #7 -: May 13, 2018, 14:18 »
Явно нещо е станало объркване - аз още най-горе съм написал, че с драйверите беше тегаво и почти се бях отказал от Линукса, но след доста чете и с ползване на външен USB WiFi адаптер, за да мога да се вържа към нета и да сваля други драйвъри, станаха нещата.
Сега ми остана по-малкия проблем - това, че Линукс не може да рестартира, което подозирах, че е свързано с БИОСа.
Активен

malin

  • Гост
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #8 -: May 13, 2018, 14:31 »
Лично аз последния ЛинукМинт който съм ползвал беше 10 с GNOME-2, 32-битов, CD-варианта. И не мога да дам акъл, но нещо подобно може да кажеш, за ориентир на другите.
Активен

malin

  • Гост
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #9 -: May 13, 2018, 14:39 »
Ако ползваш това животно rEFInd, мога да изкажа само предположение - да го инсталираш през Ментата. Както и че не става рестарта заради него. Но са само предположения.
Активен

enuff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #10 -: May 13, 2018, 16:27 »
За драйверите за мрежата не знам, но за инсталиране - става все още и важи за всяка дистрибуция, която поддържа UEFI (почти всички към днешна дата и ново излезли 64-битови версии).

Направих всичко стъпка по стъпка точно както е описано от 1. до 10.
Обаче сега директно ми се стартира Минт, нямам избор дали искат Минт или ОС Х.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #11 -: May 13, 2018, 16:36 »
Какво значи "но пък Линукса не можеше да рестартира лаптопа"?

Какво се случва като напишеш в конзола sudo reboot?
Активен

enuff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #12 -: May 13, 2018, 16:54 »
Излиза екрана все едно ще сега гаси/рестарира и седи на него вечни времена, докато не задържа power бутона, за да го изключа ръчно.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #13 -: May 13, 2018, 18:08 »
Направих всичко стъпка по стъпка точно както е описано от 1. до 10.
Обаче сега директно ми се стартира Минт, нямам избор дали искат Минт или ОС Х.

Колега при ЕФИ БИОС-ите избора освен от буут мениджъра може да се направи и от самия ЕФИ БИОС , ако и той не ги вижда значи нещо се е омазало при инсталацията, или си инсталирал Линукс отгоре, или пък Линукс УЕФИ буут мениджъра не разпознава Мак буут партишън...
Моят съвет е - виж първо УЕФИ БИОС колко буут дяла вижда, ако вижда само един, явно инсталацията ти ги преЗаписва и трябва да внимаваш при инсталиране на БИОС когато те пита къде и как да ги сложи, ако пък вижда 2 дяла... Може оттам да си влизаш, или пък от външен носител, жив диск и т.н. нещо дето ги вижда и двата, или да се пребориш да ги ре конфигурираш... Предполагам ще иска включване в ядрото и/ли в инитрд на модули за работа с Мак файлови системи
Активен

enuff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Linux Mint на Macbook Air
« Отговор #14 -: May 13, 2018, 18:29 »
Значи като включа латопа директно влиза в Минт без да пита нищо.
Кати включа задържайки Options бутона ми излиза само 1 дял и като го избера влизам в ОС Х.
Засега този вариант ме урежда, защото така или иначе смятам да ползвам Линукса основно, пък ОС Х само ако се наложи нещо. Важното е, че не се е загубил.
Сега остава само проблемът с неработещият рестарт.
Активен