Автор Тема: Ускорение на Firefox  (Прочетена 18778 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Ускорение на Firefox
« -: Apr 19, 2017, 12:36 »
Firefox е станало едно тромаво животно....... Ако някой знае опции в about:config който да го пооправят та поне да се доближи до скоростта на Хрома да сподели.

Много съм ги въртял и чел - в интернет има много боза, но не мога да намеря опция/ии, която да има/т забележим ефект.

Ползвам и една слаба машина - нарочно за девелоп, както и стара версия на FF-31.6.0 пак нарочно, за да постигна минимална CSS съвместимост.

Но след ъпгрейта FF24-FF31.6.0 той тръгна много забележително по бавно. Но това не е само проблем при тези старите верссии. Същият проблем с тромавостта стои и при последните версии и при по-бързите компютри. Тромаво та чак досадно.
« Последна редакция: Apr 19, 2017, 12:39 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #1 -: Apr 19, 2017, 13:28 »
Щели тепърва да правят възможност да оптимизираш браузера си според хардуера  http://pcworld.bg/26837_kam_kraya_na_godinata_shte_mozhem_da_uskoryavame_brauzara_firefox_rachno&ref=chrext
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #2 -: Apr 19, 2017, 14:36 »
Firefox е станало едно тромаво животно....... Ако някой знае опции в about:config който да го пооправят та поне да се доближи до скоростта на Хрома да сподели.

Много съм ги въртял и чел - в интернет има много боза, но не мога да намеря опция/ии, която да има/т забележим ефект.

Ползвам и една слаба машина - нарочно за девелоп, както и стара версия на FF-31.6.0 пак нарочно, за да постигна минимална CSS съвместимост.

Но след ъпгрейта FF24-FF31.6.0 той тръгна много забележително по бавно. Но това не е само проблем при тези старите верссии. Същият проблем с тромавостта стои и при последните версии и при по-бързите компютри. Тромаво та чак досадно.

Това се забелязва и при Хрома. Яде памет кат' такова...
Явно назрява необходимост от следващ независим броузър, защото тези двата се заблатяват все повече.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #3 -: Apr 19, 2017, 15:29 »
При мен от версия 51 на Firefox се усеща много сериозно подобрение в бързодействието. Колко RAM заема не ме интересува.
Къде е този независим браузър? В момента WebKit базираните са по- бавни от Chromium и Gecko базираните, въпреки, че консумират по- малко ресурси.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #4 -: Apr 19, 2017, 21:55 »
   Ако под "независим" браузър разбирате "вивалди" и подобните му,
ами не стават (меко казано) ...
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #5 -: Apr 20, 2017, 22:46 »
При мен от версия 51 на Firefox се усеща много сериозно подобрение в бързодействието. Колко RAM заема не ме интересува.
Къде е този независим браузър? В момента WebKit базираните са по- бавни от Chromium и Gecko базираните, въпреки, че консумират по- малко ресурси.

Е, те едно оправят, друго забозят.. инак и аз съм с 16 ГБ РАМ и скоростта не ми е проблем ама откакто 50+ версиите минаха на Multiprocess Firefox и когато някой 'тежък' таб (cnn, dailymail etc.) ми забози т.е. забави и убивам таба и забавянето си остава - оправя се само след убиване на браузъра (добре че поне още си поммни сесиите)
и не е щото няма памет - изяжда ми едвам 0,5 - 1 ГБ от 16 ГБ
при стария Single process Firefox нямаше такъв проблем - убиваш забозяващия таб и се оправя (или поне с видимо подобрение)

..някой друг да е забелязал подобно поведение? а решение?
П.П. Мен повече си ми харесваше старото положение: имаш  (кофти) таб, имаш проблем - нямаш таб, нямаш проблем  8)
Активен

malin

  • Гост
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #6 -: Apr 20, 2017, 23:50 »
В 53 нещата са мааалко по-добре от 52+ , има надежда някаква да не се оакат нещата съвсем, ама ... ще видим.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #7 -: Apr 21, 2017, 09:53 »
Извън темата : Като сме почнали за браузъри, някой имал ли е проблем с разширенията за Chromium под Debian Stretch? Преди около две седмици го инсталирах и не успях да добавя ublock.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #8 -: Apr 21, 2017, 10:23 »
При мен от версия 51 на Firefox се усеща много сериозно подобрение в бързодействието. Колко RAM заема не ме интересува.
Къде е този независим браузър? В момента WebKit базираните са по- бавни от Chromium и Gecko базираните, въпреки, че консумират по- малко ресурси.

Е, те едно оправят, друго забозят.. инак и аз съм с 16 ГБ РАМ и скоростта не ми е проблем ама откакто 50+ версиите минаха на Multiprocess Firefox и когато някой 'тежък' таб (cnn, dailymail etc.) ми забози т.е. забави и убивам таба и забавянето си остава - оправя се само след убиване на браузъра (добре че поне още си поммни сесиите)
и не е щото няма памет - изяжда ми едвам 0,5 - 1 ГБ от 16 ГБ
при стария Single process Firefox нямаше такъв проблем - убиваш забозяващия таб и се оправя (или поне с видимо подобрение)

..някой друг да е забелязал подобно поведение? а решение?
П.П. Мен повече си ми харесваше старото положение: имаш  (кофти) таб, имаш проблем - нямаш таб, нямаш проблем  8)
Този проблем съм си го решил по този начин:

Type “about:support” into the URL bar. If e10s is active, you’ll see Multiprocess Windows line item. -> “1/1 (Enabled by default)”

Код:
За да го активирате about:config -> browser.tabs.remote.autostart -> true

extensions.e10sBloc­kedByAddons=false

extensions.e10sBloc­ksEnabling=false

Search for ‘a11y’ (without quotes) in the filter, select preference browser.tabs.remote.autostart.disabled-because-using-a11y and toggle its value to ‘false’.

accessibility.force_disabled -> 1

Добавете и browser.tabs.remote.force-enable -> boolean -> true

Колегата @Naka може и той да види дали ще му помогне, но да, ФФ е много лагав в последно време. На старите архитектури се усеща най-много, не знам защо.

« Последна редакция: Apr 21, 2017, 10:49 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #9 -: Apr 21, 2017, 11:34 »
при стария Single process Firefox нямаше такъв проблем - убиваш забозяващия таб и се оправя (или поне с видимо подобрение)
Мистика....

Интерсно, че тъкмо от това се оплаквах при стария Firefox - убиваш забозващия таб и не се оправаше....Да му М********а. Оправяше се чак след излизане от FF. Ама де да знам с кои версии беше.....

----
Между другото малко го пооправих....Но доста опции пипах и нямах време да експериментирам, коя колко и как влияее.

1. Инсталирах плъгина "Classic theme Restorer". връщя старият интерфейст. Явно самият нов e тежък и бозав.

2. browser.tabs.animate    False
    browser.fullscreen.animateUp  0
    browser.panorama.animate_zoom  false
    browser.download.animateNotifications   False
    browser.preferences.animateFadeIn    False
от тук:
http://www.makeuseof.com/tag/speed-up-firefox-immediately-with-these-6-simple-tweaks/

3. gfx.xrender.enabled    false
   gfx.font_rendering.graphite.enabled   false
  (при мен това на слаба машина явно има ефект)

4. Нова опция със стойност нула
    nglayout.initialpaint.delay 0
от тук:
https://wikimatze.de/making-firefox-as-fast-as-chrome/

5. general.smoothScroll     false

    network.dns.disableIPv6      true
    network.http.pipelining        true
    network.http.pipelining.ssl   true

----- продължавам да си мисля че всичките проблеми на FF не са свързани с паметта или обработката на html/css-а а със самото рендване на екрана (видеокарти, драйвери, използвани библиотеки и т.н.). Има нещо сбъркано.

« Последна редакция: Apr 22, 2017, 17:48 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #10 -: Apr 21, 2017, 12:10 »
при стария Single process Firefox нямаше такъв проблем - убиваш забозяващия таб и се оправя (или поне с видимо подобрение)

----- продължавам да си мисля че всичките проблеми на FF не са свързани с паметта или обработката на html/css-а а със самото рендване на екрана - видеокарти, драйвери и т.н. Има нещо сбъркано.
Мисля, че сте прави, но с настройки до сега какво ли не съм пробвал и не се оправя. Единствено горното решение, което съм написал помогна да не забива целия ФФ , когато един таб умре, но продължава да е шит особено, ако пуснеш видео. Там разликата с Хром се вижда най-добре, независимо дали е html5 или стар флаш плеър :(
« Последна редакция: Apr 21, 2017, 12:12 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

sisosiso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 91
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #11 -: May 01, 2017, 11:44 »
Пробвай това , поне при мен на стария комп даде резултат .
http://www.omgubuntu.co.uk/2017/04/small-tweak-makes-firefox-linux-run-much-faster
Активен

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #12 -: May 04, 2017, 15:19 »
Колеги че firefox е тромав никои не го отрича.Че по-добър браузър за developer-ите не е измислен не е. Но казвате А кажете и Я.
Никои не засегна темата за това какво всъщност зареждате в този браузър защото и от това зависи колко рам ще ви се вземе от машината. Практиката върви на там че като гледам повечето сайтове не биха се отворили нормално (каквото и да значи това в тоя случаи) на машината с 512 рам или по-малко.
Няма как като се отвори един произволно избран новинарски сайт и firefox като трябва да дръпне,покаже,завъри,пребоядиса N на брой елементи,отделно зарежда facebook,twiiter,банери,банерни системи,флашове и  некви други такива ембеднати неща  вие как очаквате всичко да се случва бързо.Направете една справка само при зареждане какво количество връзки се правят с трети страни,отделно вижте колко мб снимки се свалят ако не са били кеширани преди това.Така че дявола се крие в дейталите. Това се наблюдава и при Chrome.
Така че тези неща за тромавата работа на firefox в частност не хвърляйте цялата вина върху Мозила (макър че имат огромна такава) защото не те правят сайтовете които се зареждат нали?

Има ли решение на проблема?Има разбира се. Спрете да мрънкате и ползвайте links. Не само ще ви хвърчи всичко което отворите но дори няма и да ви тракват къде цъкате и какво правите.Са това че картинките няма да се зареждат ,както ни казваха преди години "ЕЕ баба ти на село само картинки е гледала"

Надявам се разбрахте хумора в предното изречение  [_]3
« Последна редакция: May 04, 2017, 15:27 от console »
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #13 -: May 04, 2017, 16:13 »
Колеги че firefox е тромав никои не го отрича.
Аз го отричам. От версия 51 работи, сигурно два пъти по- бързо и е близо до нивото на Chromium базираните. Колкото до консумацията на ресурси - не ме засяга. Пред две седмици сглобих една машина за баща ми и поръчах RAM памет от Китай. За памет от 4 GB, DDR2 на 800 MHz, платих 18лв. с доставката и банковия превод. Баща ми дава повече за два дни, само за цигари. Та, нямам нищо против да ми консумира ресурси и даже ме радва. Все пак, тези ресурси са за работа.
http://s19.postimg.org/chkezayk3/top.png
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Ускорение на Firefox
« Отговор #14 -: May 04, 2017, 20:36 »
Firefox има сериозни проблеми - при сериозно натоварване, особено па новия много процесен шит...
както казах и преди - ползвам го на машина с 16 Г ежедневно и ми се налага да отварям и затварям много страници и след едва няколко десетки (ВЕЧЕ ЗАТВОРЕНИ) страници почва да лагва като за световното - РАМ свободна на компа също като световното?!
при същото натоварване Хрома не го усеща т.е. усеща го ама се държи нормално, като има бая отворени страници позабавя малко, но като ги убия се връща на предишното ниво, докатопри ФФ ткова нещо не се забелязва... та затова го убивам 2-3 пъти на ден (8 ч. де - през работно време само)

Хрома не ми харесва по други причини, затова не съм минал още натам... ама те все по-еднакви ми стават та...
напр. това много ме дразни - отивам да изтрия цялата история в него и най-доле най-ситен шрифт:
Some settings that may reflect browsing habits will not be cleared. Learn more
https://support.google.com/chrome/?p=settings_clear_browsing_data
https://support.google.com/chrome/answer/2392709?visit_id=0-636295159988818714-3533318263&p=settings_clear_browsing_data&rd=2
1) че не ти дават да си го къстамизираш както искаш и
2) на тая страница дето те пращат се предполага че ще има поне някаква информация защо аджеба "Some settings that may reflect browsing habits will not be cleared" - нъцки
и не само за това и др. неща им забраниха нагласянето и.. едно време барем (Майкрософт) казваха защо така - "Така е по дизайн", а тия новите даже и това не правят

...та така, ще видя още колко ще го изтърпя тоя лисик
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Български за firefox?
Настройка на програми
niko_lai 11 6317 Последна публикация Mar 09, 2005, 16:27
от
Firefox - 1.0.1.
Настройка на програми
niko_lai 0 2647 Последна публикация Mar 13, 2005, 15:14
от niko_lai
Firefox - 1.01.
Настройка на програми
niko_lai 0 1603 Последна публикация Mar 13, 2005, 15:18
от niko_lai
Firefox - 1.01.
Настройка на програми
niko_lai 2 2769 Последна публикация Mar 14, 2005, 15:32
от niko_lai
Firefox не реагира на клавишни комбинации
Настройка на програми
Regia 0 2186 Последна публикация Apr 07, 2005, 12:14
от Regia