Автор Тема: Цъфнахме и вързахме  (Прочетена 22026 пъти)

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Цъфнахме и вързахме
« -: Jan 31, 2018, 19:29 »
Тук пишат че видите ли само 2-3 вида инженери и ИТ кадри липсвали в България !?!??!

Няма оправия - масово средно ниво специалисти липсват , а те сега ще вкарват инженери .
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #1 -: Jan 31, 2018, 21:11 »
политичарска му работа
нали сега се затегна положението па и требе (още ...докога ли) да помагаме на големия (северен) брат и.. предполагам това е начина да се дадът едни ...няколко хил. т.нар. сини карти на братушките - еквивалент на зелените карти на запад.. щото нали много затегнаха режима, изолация от всякъде, сега на 2.2 ще им запорират и едни няколко трилиона (казват няколко в смисъл че са повече от един ама 1.5 или 2-3 но не много повече от 1) и.. само ние насреща (готови да помагаме - ама нали изатова си го отглеждаха отлкоз време това троянско магаре)
та не върви да казат че има недостиг на средняци и с основно щото на другия списък с безработните чакат стотици и иляди, та затва сега измислят че има недостиг на "уж" квалифицирани кадри, нема родно производство (или ако има е забегнало) и ще трябват вностно т.е. сини карти, и после нали се сещате , като Н1В визите: 1) ще трябва да им осигурим работа на 'чуждите' "братушки" и 2) ще имат гарантирана заплата Х пъти над средната (за съответния бранш)

...те така - сещаме се защо се целят точно тия професии
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #2 -: Feb 01, 2018, 00:56 »
Дръжте още малко, инженерите от силиконовата долина идат.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #3 -: Feb 01, 2018, 01:38 »
Дръжте още малко, инженерите от силиконовата долина идат.

Колегата мисля имаше предвид силициевата, защото специалистите по силикона обикновено по други места работят... най-вече болнични и тем подобни заведения
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #4 -: Feb 01, 2018, 02:26 »
Като чужд географския обект Silicon Valley мога да си позволя да не го превеждам, както например няма да преведа Велико Търново като Great Tarnovo на английски. Добре че не го нарекох Кремниева.
А иначе и Silicon и Silicone съдържат Силиций (на всичко отгоре на Английски звучат еднакво).
« Последна редакция: Feb 01, 2018, 02:30 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #5 -: Feb 01, 2018, 02:36 »
Като чужд географския обект Silicon Valley мога да си позволя да не го превеждам, както например няма да преведа Велико Търново като Great Tarnovo на английски. Добре че не го нарекох Кремниева.
А иначе и Silicon и Silicone съдържат Силиций (на всичко отгоре на Английски звучат еднакво).

1) ако няма да се превежда правилното е "Силикън Вели"
2) Не, не звучат еднакво на английски, и още по-лошо, не означават едно и също (все едно да кажеш че сяра и сярна киселина са едно и също)

 silicon [ ´silikən ] n хим. силиций.
 silicone [ ´sili¸koun ] n хим. силикон, полимерна органична паста (лепило), получена на базата на силиция.
« Последна редакция: Feb 01, 2018, 02:38 от remotexx »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #6 -: Feb 01, 2018, 11:21 »
@remotexx, тази от линковете, колкото и да я слушам, чувам едно и също :)

Относно заповетта - мисля, че тя е за да може да си изпълнят замисъла за училищата: Затварят хуманитарни паралелки и отварят специализирани такива. Идеята е, че бизнеса бил казал, че не му трябвали вишисти, а специалисти.

И аз честно казано съм объркан, но като човек работещ в сфера, която не се изучава никъде (може би частично в някой специалности във ВУЗ-овете), ще се радвам да префасонират малко това образование.

Винаги съм си мечтал да имам ВУЗ със специалност ИТ технологии. Първата година да се учи общо. Втората всеки си избира предметите. Примерно програмиране и учи основите на програмиране на няколко езика. Третата година учи само 2 езика за програмиране (един на ниско и един на високо ниво).
За сисадмините същото. Втората година учат състемна администрация. На третата каквото изберат (Windows, Linux). И това всичко под шапката на завършил ИТ технологии (но специализирал еди какво си).
Ееех мечтии... :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #7 -: Feb 01, 2018, 14:07 »
@ makeme забрави тез мечти нереални . Навремето блъсках 2 години във Варна техническия - специалност "Компютърни системи и технологии" и се отказах . Много талаш се учи . След няколко години отивам при декана на ФИТА ( Факултет по Изчислителна Техника и Автоматизация ) и ... цитирам буквално.
Аз : Задочник съм , работя , имам пари - искам да уча само специалните предмети - специалност съм КСТ .
Той: Ти накрая и диплома ще искаш с пари .
Аз : Не бе , искам да се науча , диплома не искам . Ще си платя за обучението ,ама искам да се науча - без да уча останалите глупости . Т.е. Химия , Физика , Съпромат , Инженерна Графика ( тогава беше Техническо Чертане) и т.н.
Той ме погледна странно , примига няколко пъти и рече .
Мойто момче , ако всеки тръгне като тебе да иска да учи само по специалността , половината университет трябва да го изхвърлим на улицата . Без общо образователните предмети не става .
Аз: Ама аз програмирам на 2 езика Бейсик ( най ми харесваше ) и Паскал , малко Фортран и малко Асемблер . Но пък една елементарна шпилка не мога да начертая и ... слаб 2 по Техническо чертаене . Да не говорим за Физика , Химия ( макар че там бях гений ) и другите глупости . Не ги искам .
Той : Не става така ,щом ще пише инженер пред името всичко трябва да се учи .

И дотам .

След тихата революция в Техническия ( младите взеха власта ) и след 17 години намалиха излишните работи с 25 %.

Така че изводът е : скоро твоите мечти няма как да се реализират , защото подозирам в цяла България Университетите работят на тази схема .
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #8 -: Feb 01, 2018, 14:49 »
Хаахаах, остави ме да си мечтая  ::)

Иначе на времето аз също не записах КСТ в Пловдив, заради техническото чертане на болтове! :) Дори не виждах връзката тогава, между php програмист (това беше модерно и имах голямо желание да уча) и човек, който си изкарва хляба с чертане на аутокад (пък даже първите години се учеше чертане на ръка :) и хич не беше предмет, който можеш да игнорираш).

пп: За младежите в Пловдив имаше само 2 специалности покриващи компютърната ниша и те бяха КСТ-то на техническия и ИТ в ПУ. Нарочно казвам "компютърната ниша", понеже съм сигурен, че управляващите така са мислили специалностите!!! За ПУ бала беше максимален. Нищо под максимума не влизаше в ИТ. Аз имах 5 :(
« Последна редакция: Feb 01, 2018, 15:06 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #9 -: Feb 01, 2018, 18:58 »
политичарска му работа
нали сега се затегна положението па и требе (още ...докога ли) да помагаме на големия (северен) брат и.. предполагам това е начина да се дадът едни ...няколко хил. т.нар. сини карти на братушките - еквивалент на зелените карти на запад.. щото нали много затегнаха режима, изолация от всякъде, сега на 2.2 ще им запорират и едни няколко трилиона (казват няколко в смисъл че са повече от един ама 1.5 или 2-3 но не много повече от 1) и.. само ние насреща (готови да помагаме - ама нали изатова си го отглеждаха отлкоз време това троянско магаре)
та не върви да казат че има недостиг на средняци и с основно щото на другия списък с безработните чакат стотици и иляди, та затва сега измислят че има недостиг на "уж" квалифицирани кадри, нема родно производство (или ако има е забегнало) и ще трябват вностно т.е. сини карти, и после нали се сещате , като Н1В визите: 1) ще трябва да им осигурим работа на 'чуждите' "братушки" и 2) ще имат гарантирана заплата Х пъти над средната (за съответния бранш)

...те така - сещаме се защо се целят точно тия професии


Това не изглежда толкова лоша перспектива, колкото си го представяме на пръв поглед. А ние си го представяме, защото си мислим, че блятките са на половина Путин, на половина Елцин. Е и това го има, не като да го няма. Пасмина са. И то по-голяма дори от нас, колкото и да не вярвате.

Но! Има едно но.

Тук конкретно се говори за технически кадри. А техническите кадри на всякъде по света са технически кадри. Това са хора учили. Дори да са алкохолици, те са учили алкохолици. И това са хора с широки възприятия. Няма как да са почитатели на Путин. Техничарите не живеят в изолиран свят. Глобалното село е тяхно. И само в техния случай приказката за „глобално село“ е вярна и изпълнена със съдържание. За никакви други хора не важи.

***

И тук си позволявам исторически паралел. Само преди стотина години у нас се настаняват така наречените белогвардейци. Това е класата на всички онези, които губят в гражданската война на царска Русия, довела до… СССР, колкото и това да е извън всякаква логика. Тези хора са една много шарена палитра. Там има от графове и други благородници, до обикновени мужици. Почти всички са били военни.

Идването им у нас води до невиждано процъфтяване във всяка една насока. Вече комедията „Цивилизация, ли?“ не е важала. За сравнение, ако я препрочетете днес и смените френските думи с английските им еквиваленти (а това дори не е напълно задължително, защото този език ⅔ е немски, ⅓ френски), то си става напълно и 100% актуална за днес.

***

Това беше от наша гледна точка. Но нека погледнем от тяхна. Защо да го правят?

Колко от вас биха желали да живеят в деспотичен режим? Колко от вас желаят да са потискани? Колко от вас желаят личността им да е напълно незначителна?

Искате ли да сте поданици на необятна страна, военна свръх-сила, имащи достъп до всякакво плюскане (не само храна), но да сте това? Поданици.

Пък и българките са много по-ебливи от рускините.

=*=

Както казват американосите, ситуацията е win-win. А аз дори не вярвам, че съществува такова животно. Но ей ви го на — нагледно. Всички печелят. Ние ще поомешаме кръвта не само с циганьор, но и някакви бели хора. Ще ни дойдат специалисти. Те пък най-после ще получат свобода и приличен, европейски живот.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #10 -: Feb 01, 2018, 19:45 »

Така че изводът е : скоро твоите мечти няма как да се реализират , защото подозирам в цяла България Университетите работят на тази схема .

Въпреки, че последното мнение в темата е пак мое, си позволявам пак аз да пиша. Това е, защото ежедневието ми е много заето и само този прозорец ми е свободен. От месеци съм обещал нещо на един човек, а нищо не съм направил. Друга тема.

=*=

Та не съм съгласен с това. Поправете ме ако греша. Прочетох — Техническо чертане, Физика, Химия. Това го говорите, докато в съседната тема говорят единия от четирите закона на термодинамиката.

Аз съм писал на PHP. Знам за PHP от времето, когато това значеше Personal Home Page. Това е време, когато тогава родените, отдавна са пълнолетни.

Да пишеш на PHP не се изисква никакво образование. Трябва да си завършил първи клас. Да можеш да четеш и пишеш. Затова си си губил времето в техническия. Ако си искал да научиш това, е трябвало да си се научиш да четеш и точно нищо повече.

Хората не сме роботи. Освен да работим, трябва да можем да мислим. Ерес. Да мислим. Добре, все пак сме хора. Произлезли сме от маймуни. Хайде няма да мислим. Това е сложно. Но най-малко трябва да осъзнаваме света около себе си. Не сме декоративни рибки в аквариум. Може да сме рода с приматите, ама се очаква да сме мъничко повече.

Затова си ги учил тези работи. За да разшириш малко света си. Да го разбираш. Да можеш нещо повече от безсмислено сайтаджийство, дето утре може да го няма. Да не си прос' и утре пак да ядеш бял хляб, ако нещо се случи.

=*=

Съжалявам, че тези две години са били изгубени в твоя живот. Съжалявам, че не си разбрал нищо през тях. Съжалявам, че декана ти е бил същия като теб. Но пък не се изненадвам, все пак е държавен храненик.

И съжалявам, че трябва да ги пиша тези неща.

п.п. Предполагам, че си разбрал, че не те наричам простак и не се усъмнявам в компетентността ти, а говоря принципно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #11 -: Feb 01, 2018, 20:52 »
Вие пак сте добре, ние отгоре на всичко Електронно инженерно учехме и леене и съпромат но върхът беше "История на БКП" и "Научен Комунизъм", а преди това "Полит Икономия", "Философията" се траеше горе-долу.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #12 -: Feb 01, 2018, 21:05 »
Ами ето знаеш думата „съпромат“. Аз до днес не я бях чувал.

За „Философия“-та ще кажа, че е дисциплина точно толкова важна, колкото и „Математика“-та.  Сиреч фундаментална е. Навсякъде е необходима.

Виж, изненада ме с това, че сте учили и икономика, но, какво пък? Не ви е навредила.

п.п. Днес е модерно да се подиграваме на дисциплини като „История на КПСС“, „Научен комунизъм“ и не знам, какви още имаше. Но от тогавашна гледна точка, социалистическия строй е бил една даденост, а комунизма само въпрос на бъдещо развитие. Сиреч, това е било една необходимо знание, за да сте в крак с тогавашното време. Никой не е предполагал, че ще свърши. Но ето днес, зареден с това знание, можеш убедено и правдиво да твърдиш (както си и правил), кое е било кривото на онова време и какво не бива да допускаме да се повтори.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #13 -: Feb 01, 2018, 21:09 »
@go_fire, винаги съм ти чел коментарите с огромно любопитство, понеже не те мързи да пишеш :) и в крайна сметка те разбирам. НО.. В случая бягаш от темата по тъча!

Тук става въпрос за държавата и политиката и към обучението (СПЕЦИАЛНОСТИ {това означава специализиране, а не Майстор Тричко знае всичко(каквито сме всички!)}).

Разбирам от къде произлизат думите ти. Все пак най-вероятно има доста без ДИПЛОМА или с такава за друга професия тук, но това е проблем, а НЕ даденост! Това означава, че сме в миналото и единствената разлика е,че сега освен КИЛИЙНИТЕ училища, имаме и законни такива!

Аз лично съм самоук и, но няма да ти кажа, че ми е било много трудно и ако нямаше приятели, които да ми подадат ръка, най-вероятно щях да работя още в някой завод. Дали знам по-малко от колегата завършил това?: Със сигурност НЕ, но ако живота ми беше се бе стекъл по друг начин (различни решения на държавата), щеше да ми е по-лесно и може би щях да съм по-успешен. За мен вече това няма значение, но дай боже да имам деца - НЕ ЖЕЛАЯ СЪЩОТО!
« Последна редакция: Feb 01, 2018, 21:11 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #14 -: Feb 01, 2018, 21:30 »
Като горд баща на двама пубера, ти желая най-искренно в най-скоро време да те споходи.

Фундаменталното знание. Това е, което дава училището (независимо коя степен от начално до вишу̀). Занаят се учи. А и занаята се променя. Какво, като нещата се променят, пак ли ще се върнеш в училище? Не! Ще използваш базата, която имаш и ще надградиш сам или в компания на други заинтересовани.

Колко от това дето е учил Джет е валидно до днес? Твърде малко. Джет един от най-големите експерти ли е в този форум? Несъмнено. Значи не е останал на това изучено като ученик, студент.

Бизнеса искал работници. Ами много ясно, че ще иска. И аз искам Тесла и искам да се возя на Space X, но няма. Като иска, ще си обучи. А аз ще събирам кинти за луксозно елекрокарче. Ако не, ще ходя пеш или ще се возя на Хонда-та си и няма да мрънкам.

Имаше един доклад на Наков, в който възхваляваше Softuni. И през цялото време говореше подобни приказки, как да се учило само полезното за бъдещата професия. Как да сме роботи. Той беше захванал материалознанието и го дъвкаше. Тогава стана един господин (от печално известна компания) и видимо раздразнен каза — а кой ще пише софтуера за автомобилите? Кой ще напише софтуера на умния ти бойлер „Теси“? Нали сте за Интернет на нещата? Как ще го имате?

Така каза и Наков млъкна.

Сега тук много може да спорим по баланса на нешата. Може би наистина не трябва да се учи леене на сопромат, каквото и да е това.

Ама например Николин се оплака, че бил чертал. В същото време казва, че е сайтаджия. Да го питам, ако не беше учил теория на пространството, ако не беше учил пропорции, ако не беше учил перспектива, ако не беше тренирал точна ръка под пауса и туша, какъв точно интерфейс, щеше да изгражда днес? Ама имало дизайнери, те да го мислели. Дизайнерите не допускат ли грешки? Дизайнерите всичко ли знаят? И като има дизайнери, какво? Ние невежи телета ли трябва да сме?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear